Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD İZMİR TOPLANTILARI’NDA ÜYELERİ VE BÖLGE YETKİLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

UTİKAD İZMİR TOPLANTILARI’NDA ÜYELERİ VE BÖLGE YETKİLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

UTİKAD İZMİR TOPLANTILARI’NDA ÜYELERİ VE BÖLGE YETKİLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ02.08.2013
Aylık yönetim kurulu toplantısını İzmir’de gerçekleştiren UTİKAD,  toplantı sonrası Hilton Oteli’nde İzmir üyeleriyle bir araya geldi.

UTİKAD Yönetim Kurulu İzmir toplantıları kapsamında, taşımacılık ve lojistik yatırımların hız kazandığı bölgedeki gelişmeleri yerinde görmek, sektörün gündeminde yer alan konular hakkında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak üzere kamu kurum ve kuruluşları yetkililerine yönelik çeşitli ziyaretlerde bulundu.

UTİKAD’ın son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yeni dönem projeleri, 2014 yılında İstanbul'da düzenlenecek FIATA Dünya Kongresi başta olmak üzere sektördeki gelişmeleri paylaşmak amacıyla düzenlenen İzmir Üye Toplantısı’nda, bölgenin sorunları, lojistik ihtiyaçları ve gelişim alanları karşılıklı görüş alışverişi çerçevesinde değerlendirildi ve İstanbul'da gerçekleştirilen “Üye Toplantıları”nın sonuçları aktarıldı.

Karayolu taşıma yönetmeliği kapsamında alınması ve kullanılması gereken yetki belgeleri konusunun da gündeme geldiği İzmir toplantısında, yetki belgesiz çalışan firmaların denetlenmesine yönelik yönetmeliğin mevcut haliyle uygulanması konusunda görüş birliğine varıldı. KDV genel tebliğ taslağı çalışmalarının da gündeme alındığı toplantıda, tebliğ konusunda UTİKAD’ın girişimleri,  ilgili kurum ve kuruluşlarla yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve Yönetim Kurulu üyeleri  Nil Tunaşar, Arif Badur, Levent Aydinç ve  Aydın Dal, önceki dönem yönetim kurulu üyelerinden  Kurtuluş Doğan ve  Genel Müdür Cavit Uğur’dan oluşan UTİKAD heyeti 2 gün süren İzmir çalışmaları kapsamında, ilk olarak İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk,Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yalavaç ve İzmir Şube Müdürü Halil N. Hatipoğlu’na  bir kutlama ziyaretinde bulundu.

İzmir DTO Şubesi yeni yönetimini tebrik eden UTİKAD heyetine, İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk seçim sürecindeki desteğinden dolayı  ayrıca teşekkür etti. Deniz'de taşıma işleri organizatörü yönetmeliğinin ağırlıklı olarak görüşüldüğü İZTO ziyaretinde, İzmir Şube ile UTİKAD’ın sektörel eğitimler konusunda işbirliği yapılması konusu değerlendirildi. Güncellenerek yeniden sektörün hizmetine sunulan UTİKAD kitapları İzmir Deniz Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk’e takdim edildi.

Heyet ardından İzmir Ulaştırma Bölge Müdürü Ömer Tekin’i makamında ziyaret etti. Yetki belgeleri denetimlerine yönelik konuların görüşüldüğü ziyarette, sektörün ve UTİKAD’ın yetki belgeleri konusundaki hassasiyeti vurgulandı. Çandarlı liman yatırımları ve Kemalpaşa Lojistik Merkezi başta olmak üzere İzmir bölgesindeki ulaştırma yatırımlarının da konuşulduğu ziyaret sırasında, 2014 yılı için planlanan altyapı ve demiryolu hattı çalışmaları hakkında bilgi alındı.

İzmir Gümrük Baş Müdürü Kaptan Kılıç’ın makamında gerçekleştirilen üçüncü ziyaretin ana başlıklarını ise  İzmir bölgesindeki gümrük uygulamaları, 3. ülke taşıma araçlarının yarattığı rekabet ve ithal yüklerde yaşanan sorunlar oluşturdu.

UTİKAD heyetinin İzmir çalışmalarının son durağı ise Nemport Limanı oldu. Liman ziyaretinde Nemport  Genel Müdürü Oğuz Tumiş ve liman yetkilileri ile bir araya gelen UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve yönetim kurulu üyeleri, bölgedeki liman yatırımları ile İzmir’in lojistik geleceği konularında görüş ve düşüncelerini paylaştılar.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr