Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / HİKMET ÇAKMAK’A GÖRE, TÜRKİYEDE FİLO KİRALAMA 5 YILDA İKİYE KATLANACAK

HİKMET ÇAKMAK’A GÖRE, TÜRKİYEDE FİLO KİRALAMA 5 YILDA İKİYE KATLANACAK

HİKMET ÇAKMAK’A GÖRE, TÜRKİYEDE FİLO KİRALAMA 5 YILDA İKİYE KATLANACAK09.07.2013
Frost & Sullivan analisti Hikmet Çakmak’a göre, Türkiye'de filo kiralama 5 yılda ikiye katlanacak ve filo kiralamada Türkiye pazarı, Avrupa’da en yüksek büyüme oranına tanık olabilir.

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık gruplarından Frost & Sullivan'ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre operasyonel kiralamanın sağladığı faydalar konusunda artan farkındalık yeni tüketicileri çekerken Türk filo kiralama pazarını da ayakta tutuyor. Analistler, halihazırda filo pazarının yalnızca yüzde 22'lik bir bölümünün gerçekleştiğini, operasyonel kiralama şirketleri açısından devasa büyüklükte el değmemiş bir potansiyel mevcut olduğuna vurgu yapıyorlar.

Türkiye büyümede Avrupa lideri olacak

Frost & Sullivan'ın "Türkiye Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi" başlıklı araştırmasına göre operasyonel kiralama şirketlerinin satın alacağı araç sayısı 2012'deki 69 bin oranından 2018 yılında 123 bine yükselecek. Analistlere göre Türkiye pazarı büyük olasılıkla Avrupa ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayarak birçok Avrupa ülkesini geride bırakacak.

Sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Frost & Sullivan Otomotiv ve Taşımacılık Yatırım Analisti Hikmet Çakmak şu görüşü ileri sürüyor: "Daha düşük maliyetler ve üstün filo yönetimi gibi faydalar, filo kiralama hizmetlerinin Türkiye'de benimsenmesini sağladı. Ülkedeki yüksek taşıt vergileri de büyük çaplı filo müşterilerini doğrudan alım yerine operasyonel kiralama seçeneğine yönlendiriyor."

2019'da araç sayısı 300 bine ulaşacak

Araştırmaya göre halihazırda pazarın büyümesine en büyük katkıyı eczacılık, sağlık ve hızla büyüyen tüketim malları firmaları yapıyor. Operasyonel kiralama şirketleri, küçük ve orta ölçekli işletmelere inerek yeni iş modelleri geliştiriyor. Bu nedenle operasyonel kiralamaya yönelik araç havuzunun 2019 yılına kadar 300.000 araca ulaşması bekleniyor. Buna bağlı olarak küresel oyuncular, yatırım fonları ve özel sermaye, gelecek vaad eden Türkiye operasyonel kiralama pazarını takibe almış bulunuyorlar.

Söz konusu çevrelerin açısından bakıldığında, kiralama şirketlerinin hizmet kalitelerini yükseltmek ve yeni mobilite çözümleri sunmak için ortaklık ve satın alma seçeneklerini araştırmaları gerekiyor. Örneğin, dizel araçlar mevcut durumda kiralama pazarının neredeyse yüzde 90'lık bir bölümünü teşkil ediyor olsa da, hibrid ve elektrikli araçlara olan talebin de artması bekleniyor.

Bu konuda kuruluşlara tavsiyelerde bulunan Çakmak şunları söylüyor: "Yeni iş modelleri ve gelişmiş hizmet kalitesi operasyonel kiralamayı ileri taşıyacak olsa da, ilgili mevzuatın olmaması pazarın gelişimini olumsuz etkiliyor. Hafif ticari taşıtların kiralanmasını engelleyen yönetmelikler zorlukları artırıyor. Operasyonel kiralama kuruluşları, kontrol mekanizmalarının oluşumu konusunda devletle birlikte ortak bir program oluşturmalıdır. "

Kaynak:Lojistik Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr