Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TRAFİKTE SORUMLULUK PLATFORMU’NA UTİKAD DA KATILIYOR

TRAFİKTE SORUMLULUK PLATFORMU’NA UTİKAD DA KATILIYOR

TRAFİKTE SORUMLULUK PLATFORMU’NA UTİKAD DA KATILIYOR15.04.2013

UTİKAD trafik güvenliği konusunda toplumun tüm kesimlerinde bilinç oluşturmak amacıyla,Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında çalışmaları devam eden Trafikte Sorumluluk Platformu'na paydaş oluyor.

UTİKAD, WWF-Türkiye’nin Green Ofis (Yeşil Ofis) Programı’nın ardından, ‘Trafikte Sorumluluk Platformu’na da katılacağını açıkladı.
 
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, toplum sağlığı ve güvenliğini korumaya ilişkin önlemlerin giderek önem kazandığını belirterek, bu konuda toplumsal bilinci ve katılımı yükseltecek geniş katılımlı projelere olan ihtiyacın da arttığını söyledi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda, TÜVTÜRK’ün desteği ile 2010 yılında başlatılan Trafikte Sorumluluk Hareketi’ne, 6 farklı bakanlık, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum ve medya kuruluşları da destek veriyor. Proje kapsamında yer alan Trafikte Sorumluluk Platformu’na, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları yanında  idari birlikler ve meslek kuruluşları da katılabiliyor.

Birleşmiş Milletler Eylem 10 Yılı (Decade of Action) içinde Türkiye'yi temsil eden önemli projelerden biri olarak Güvenli Taşıt Hareketi,Can Dostları Hareketi ve Sorumlu Vatandaş Hareketi isimli üç farklı alt proje ile yürütülen Trafikte Sorumluluk Hareketi, Türkiye’de her yıl binlerce kişinin ölüm ve yaralanmasına neden olan sorunla mücadele etmeyi hedefliyor.
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ulaşım faaliyetlerinin hızla çeşitlenerek yaygınlaştığı dünyada, toplum sağlığı ve güvenliğini korumaya ilişkin önlemlerin daha da önem kazandığını belirterek, bu konuda toplumsal bilinci ve katılımı yükseltecek geniş katılımlı projelere olan ihtiyacın da arttığını söyledi.

Trafikte güvenli taşıt hareketinin sağlanabilmesi konusunda, taşımacılık ve lojistik sektörünü temsil eden sivil toplum kuruluşlarına önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü kaydeden Turgut Erkeskin, “UTİKAD, bu proje çerçevesinde paydaş olarak çalışmalara üyeleriyle birlikte destek vermeye gönüllü olmuştur. Sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır. Can ve mal güvenliği açısından sektör üyelerinin duyarlılığını ve katkısını artırmak, görev ve sorumluluklarını bir kez daha hatırlatmak amacıyla proje kapsamındaki faaliyetlere destek vereceğiz.
 
Taşımacılık ve lojistik sektörünün konu hakkında daha fazla bilinçlenmesine öncülük edeceğiz. Aynı zamanda kendi bünyemizde bu projeyi daha etkin kılacak çalışmaları da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ulaştırma alanında faaliyet gösteren firmalarla, bu alanda sayısı yüz binleri bulan çalışana verilecek eğitimler, maddi ve manevi kayıplarımızın azalmasını sağlayacaktır. ”dedi.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr