Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / TÜRK GÜMRÜĞÜ MODEL OLACAK

TÜRK GÜMRÜĞÜ MODEL OLACAK

TÜRK GÜMRÜĞÜ MODEL OLACAK26.03.2013

Kazakistan Gümrük İdaresi Heyeti, ‘Gümrüklerin Modernizasyonu Projesi’ çerçevesinde Türk Gümrüklerini yerinde incelemek amacıyla Ankara’ya geldi.


Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi’nde Müsteşar Yardımcısı Mehmet Güzel, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Köseoğlu ve Eğitim Dairesi Başkanı Önder Uysal ile bir araya gelen Kazak Heyeti, 4 gün boyunca kaçakçılıkla mücadele, uyuşturucu madde kaçakçılığı, gümrük güvenlik sistemleri ve elektronik beyan konularında eğitim alacak. Eğitim programı çerçevesinde Türk Gümrük ve Kaçakçılıkla Mücadele Mevzuatı ile Uygulamaları konulu eğitim ve inceleme programları düzenlenecek.

Eğitim programının açılışı öncesi yapılan toplantıya başkanlık eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Güzel, Türk Gümrük İdaresi olarak ikili, bölgesel ve çok taraflı ilişkilere büyük önem verdiklerini, özellikle Türki Cumhuriyetlerle ilişkilerin geliştirilmesi anlamında çalışmaların daha titiz bir şekilde ilerleyeceğini ifade etti. Ziyaretin, Kazakistan ile olan ilişkilerin gelişmesi noktasında büyük önem arz ettiğini söyleyen Güzel, “2008’de İpekyolu Projesi vesilesiyle başlayan görüşmeler, ilişkilerimizi gün geçtikçe kuvvetlendiriyor. Amacımız, Türkiye ile Kazakistan Gümrük İdarelerinin interaktif bir şekilde çalışmalar yapmasını sağlamak, özelde Türkiye-Kazakistan, genel anlamda ise Orta Asya-Avrupa ticaretinin atılacak yeni adımlarla daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Kervansaray Projesi’ni de bu bağlamda başlattık. Kasım 2012’de yapılan 5. İpekyolu toplantısında Niyet Mektubu’nu imzalayan Kazakistan, iki ülke arasındaki gümrük işbirliği ve ticari ilişkilerin gelişmesinde samimiyetini ortaya koymuştur.” diye konuştu.

İpekyolu

İPEKYOLU İLE ORTA ASYA AVRUPA’YA BAĞLANIYOR

Dünya ile olan ticaretimizin büyük bölümünü Orta Asya ve Asya ülkeleriyle olan ilişkilerimizin oluşturduğunu söyleyen Güzel, 20 farklı ülkede yurt dışı Gümrük teşkilatı, Gümrük müşavirliklerinin olduğunu, bir temsilciliğin de Kazakistan’da açılması için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Kazakistan, Gürcistan, İran ve Azerbaycan Gümrük İdareleri ile yapılan görüşmelerin, Asya ile Avrupa ticaretinin gelişmesine ivme kazandırdığını anlatan Güzel, Kazakistan ile yapılan veri ve bilgi paylaşımı anlamında da büyük önem taşıyan Kaçakçılık Bilgi Bankası oluşturulmasının hedeflendiğini ve gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Bu konunun Pakistan’da yapılacak olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Ülkeleri toplantısının da gündeminde olduğunu dile getirdi.

Kazakistan Heyetince gerçekleştirilen bu ziyaretin, iki ülke ilişkilerinin gümrükler bağlamında da geliştirilmesi bakımından fevkalade önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Güzel, 5 gün süreyle devam edecek olan eğitim programının verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Kazak Heyeti adına konuşan Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Yerzhanov ise yaptığı konuşmada 11 kişilik bir heyetle Türkiye’de bulunduklarını, Türk Gümrüklerini yakından takip ettiklerini söyledi. Türkiye’de Gümrüklerde son yıllarda yaşanan değişim ve dönüşüme vurgu yapan Başkan Yardımcısı Yerzhanov, “Kazakistan olarak Türk Gümrüklerinin modernizasyonu başta olmak üzere pek çok konuda Türkiye’nin tecrübe ve birikimlerinden istifade etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak:T.C.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr