Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ DEV PROJELERLE COŞACAK

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ DEV PROJELERLE COŞACAK

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ DEV PROJELERLE COŞACAK08.02.2013
UDH Bakanlığı, “Dev Projeler Yılı” ilan ettiği 2013’te 102 projeyi başlatacak, 111 projeyi hizmete açacak ve 434 proje üzerinde de çalışmaya devam edecek. Bakanlığın 2013 yılı yatırım projeleri içinde İzmir’in ağırlığı dikkat çekiyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDH), dünyadaki en önemli örnekler arasında yer alan ve “Asrın Projesi” olarak gösterilen Marmaray başta olmak üzere Ankara-İstanbul YHT ve Ankara Metrosu projelerini tamamlarken 3’üncü Köprü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi için de ilk somut adım atacak. Ülkedeki tüm karayolu ulaşım ağını “Otoyol” standardına çıkarmayı hedefleyen bakanlık 2013'te 3 bin 844 kilometre sıcak kaplama asfalt ve en az bin kilometre bölünmüş yol yapacak. Ayrıca, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, kısa bir süre askıya alınan liman özelleştirmelerine yeniden hız verecek.

TÜRKİYE İNŞAAT SAHASI

Ocak ayında bakanlığın 2012 yılı faaliyetleri ve 2013 yılı hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan UDH Bakanı Binali Yıldırım, son 10 yılda ulaşım ve erişim altyapısına 140 milyar lira yatırım yaptıklarını belirterek, yeni limanlar, hava alanları, bölünmüş yollar, demiryolları yapmak, fiber optik ağları döşemek adına Türkiye’yi bir baştan bir başa inşaat sahası haline getirdiklerini söyledi. Son 10 yılda 10 binin üzerinde projeyi tamamlayarak hizmete verdiklerini dile getiren Bakan Yıldırım, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için sürekli projeler ürettiklerini ve bu projelerin temelini attıklarını ifade etti. Yıldırım öte yandan daha önce temelini attıkları projeleri de hizmete açtıklarını ve bu yıl da çok büyük projeleri başlatacaklarını söyledi.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI ARTARAK DEVAM EDİYOR

Bakanlığın bugün 3 bin 377 şantiyede 125 ile 175 bin arasında kişi istihdam ettiğine ve yeni düzenleme ve yatırımlarla ilave istihdamın 281 bin kişiyi aştığına dikkat çeken Bakan Yıldırım, bakanlığın altyapı çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi, “2012 yılında bin kilometreye yakın yeni bölünmüş yol yaptık. Otoyolumuz 2 bin 236 kilometreye ulaştı. 2003- 2012 yılları arasında toplam 13 bin 834 kilometre sıcak kaplama asfalt yapımı ve onarımı gerçekleştirdik. 2013 yollarda sıcak asfalt yılı olacak, 3 bin 844 kilometre sıcak asfalt dökmeyi planlıyoruz. Tüm yollar otoyol gibi olacak. Yine 2012’de Türkiye’nin yıllardır beklediği Ovit, Cankurtaran, Kop, Salmankaş, Ilgaz Dağı gibi ülkemizin en uzun tünellerinin temellerini attık. Yollarımızı daha akıllı hale getirdik. KGS dönemini kapatacak olan Hızlı Geçiş Sistemini devreye aldık. Son 10 yılda yaptığımız bölünmüş yollardan sağlanan zaman ve yakıt tasarrufu 14,4 milyar lirayı aştı. Gelişmişlik göstergelerinin ana faktörlerinden olan, ancak 2003 yılına kadar ihmal edilen demiryolu modumuzda son 10 senede gerçekleştirilen çalışmalarla ülkemizin demiryolu ağı ana hat uzunluğu 9 bin 931 kilometreye çıktı. Bununla birlikte ülkemiz yüksek hızlı tren konforu ile tanıştı. 2011 yılında da Konya-Ankara YHT hattını açarak vatandaşlarımızın hizmetine verdik.’’

HAVAALANI SAYISI 56’YA ULAŞACAK

UDH Bakanı Yıldırım, karayolu ve demiryollarının yanı sıra Türkiye’nin havayollarında da büyük bir değişim içine girdiğini vurgulayarak havayolu kullanımının 2003’e göre yüzde 241 oranında artış sağlandığını ifade etti. Yıldırım, yapımı ve proje çalışmaları devam eden 7 hava limanının da tamamlanmasıyla yakın zamanda Türkiye’nin havaalanı sayısının 56’ya ulaşacağı bilgisini verdi.

3’ÜNCÜ KÖPRÜDE ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Bakan Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3’üncü Boğaz Köprüsü ihalesinin yapıldığını ve bu projede de 2013 yılı içinde yer teslimini yaparak, bir an önce çalışmaları başlatmayı hedeflediklerini bildirdi. 7 kesim olarak projelendirilen Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin ilk etapta, 3'üncü Köprü’nün de dâhil olduğu, yaklaşık 95 km uzunluğundaki Odayeri–Paşaköy olarak belirlenen 3’üncü kesiminin ihalesi geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilmişti ve ihaleyi İçtaş-Astaldi ortaklığı kazanmıştı. 4 milyar 446 milyon TL yatırım bedeline sahip olan projenin yapım-işletme süresi 10 yıl 2 ay 20 gün. Projenin hayata geçirilmesiyle; önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlanarak yaklaşık 1.450 milyar doları enerji, 335 milyon doları işgücü kaybı olmak üzere toplam 1.785 milyar dolar ekonomik kaybın önüne geçilmesi hedefleniyor. Kuzey Marmara Otoyolunun 3'üncü Boğaz Köprüsü'nü de içine alan Odayeri-Paşaköy Kesimi; 60 km uzunluğundaki 2x4 şeritli otoyol kesimi ile 22 km 2x3 şeritli; 13 km 2x4 şeritli otoyol bağlantı yolunu kapsıyor. Proje kapsamında toplam uzunluğu yaklaşık bin 875 m olan, 2x4 şeritli otoyol ve 2x1 şeritli demiryolu geçişi aynı platformda olacak şekilde bir asma köprü yapılması da öngörülüyor. Toplam uzunluğu yaklaşık 19 bin m olan 56 adet viyadük, toplam uzunluğu yaklaşık 8 bin 500 m olan 17 adet tünel ve güzergah üzerinde bağlantı yolları da dahil olmak üzere 15 adet kavşak da yine proje kapsamında yer alıyor. 3’üncü Köprü ile 2015 yılı sonunda hizmete verileceğini ve yaklaşık 2.5 milyar dolara mal olacağını söyleyen Yıldırım, 3'üncü Köprü, üzerinde raylı sistemi bulunduran dünyanın en uzun asma köprüsü olacağını, 8 otoyol, 2 de raylı sistem olmak üzere 10 şeritten oluşacak 3'üncü Köprü'de, rayların daha sonradan döşeneceğini söyledi. Türkiye’nin en büyük Yap-İşlet-Devret Projesi olan İstanbul-İzmir Otoyolu’nun da yapımına her iki yönden devam edildiğini ifade eden Yıldırım, devraldıkları Ankara Metrosu’nda birkaç ay içinde çok büyük yol kat ettiklerini, 2 yılda bitirilemez denilen ve sözleşmeye göre 2014 yılının ikinci ayında bitirilecek olan Kızılay-Çayyolu ile Batıkent-Sincan hatlarını, 29 Ekim 2013 tarihinde açmayı planladıklarını söyledi.

ÇANDARLI DÜNYANIN EN BÜYÜK 10’UNCU LİMANI OLACAK

Türkiye’nin denizcilikte, son 10 yılda dünya filo sıralamasında dört basamak birden atlayarak 15’inci sıraya yükseldiğini vurgulayan Bakan Binali Yıldırım, şunları söyledi: “Denizcilik sektöründe çok büyük yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bunların büyük bir kısmı da devletin kasasından kuruş para çıkmadan dünyada Türk modeli olarak bilinen Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılıyor. Yapımı tamamlanınca dünyanın en büyük 10’uncu limanı, Türkiye’nin en büyük limanı olacak Çandarlı Limanı’nın altyapı işlerini 2013 içinde tamamlamayı ve üst yapı işlerine başlamayı planlıyoruz.” Yüzde 70 oranında fiziki gerçekleşmesi sağlanan Çandarlı Limanı için 900 metre boyunda dalgakıran yapıldı. 200 bin tonun üzerindeki gemilerin yanaşabileceği bir liman olma özelliğini taşıyacak limana ilk geminin bu yıl içerisinde yanaşması planlanıyor. 15 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan liman, İzmir’e yıllık 700 milyon lira gelir getirecek. UDH Bakanı Yıldırım ayrıca Filyos Limanı’nın da bu yıl içerisinde ihalesine çıkmayı planladıklarını, imar planının onaylandığını dile getirdi. Yıldırım, "Akdeniz’e açılan kapımız Mersin Konteyner Limanı ise TINA Türkiye çalışması Türkiye çalışması çerçevesinde öncelikli proje olarak kabul edildi, bu kapsamda çalışmalara başladık” diye konuştu.

ULAŞTIRMA YATIRIMLARINDA İZMİR’İN AĞIRLIĞI ARTIYOR

Bakanlığın 2013 yılı yatırım projeleri içinde İzmir’in ağırlığı dikkat çekiyor. 2013 Yılı Stratejik Planlama ve Performans Programı’na göre bakanlığın bu yıl başlatmayı ve devam edenlerden bitirmeyi hedeflediği öncelikli projeler listesinde ‘İzmir-Körfez Karayolu Tüp Tünel Geçişi’ ve ‘Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi’ de bulunuyor. İzmir Vecihi Hürkuş (Kaklıç) ve Çeşme-Alaçatı Havaalanları inşaatları, Menemen-Aliağa Çift Hatlı Demiryolu İnşaatı, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Demiryolu Bağlantı Hattı ve Lojistik Merkezi, Egeray, Çandarlı Limanı İnşaatı, Karaburun Yolcu İskelesi, Çeşme-Fenerburnu Balıkçı Barınağı, Güzelbahçe Yat Limanı ve Doğanbey-Payamlı Balıkçı barınağı. Bu projeler dışında 535 kilometrelik Ankara-İzmir Otoyolu da Bakanlığın öncelikli karayolu projeleri arasında yer alıyor.

İZMİR’DE YAPILACAK DİĞER PROJELER

Doğu ile batı arasında bir köprü niteliğinde olan Türkiye’nin kalkınması açısından önem taşıdığına dikkat çekilen çekilen ‘2013 Yılı Stratejik Planlama ve Performans Programı’nda İzmir’de gerçekleştirilecek projelerle ilgili şu bilgiler bulunuyor: “İzmir-Körfez Karayolu Tüp Tünel Geçişi: İzmir’in artan trafik sorununa çözüm getirmek ve ölümcül kazaları ortadan kaldırmak amacıyla yap- işlet devret modeliyle yapılması planlanmaktadır. Yatırım programında yer alan tüp tünel bağlantısı ile körfezin iki yakası arasındaki seyir mesafesi kısalacak ve süreklilik sağlanacak. Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi: İki kent arasındaki trenle yolculuk süresini 3.5 saatte indirecek projeye 2013 yılında başlanacak. İzmir Vecihi Hürkuş (Kaklıç) Havaalanı İnşaatı: Yoğunlaşan İzmir hava trafiğini rahatlatmak ve yöre turizmine katkı sağlamak amacıyla planlanmış havayolu projesinin 2013 yılı yatırım programına alınması Kalkınma Bakanlığı’na teklif edildi. İzmir-Çeşme Alaçatı Havaalanı İnşaatı: Çeşme ve Alaçatı turizm merkezlerinin hava ulaşımını sağlamak amacıyla planmış projenin 2013 yılı yatırım programına alınması Kalkınma Bakanlığı’na teklif edildi. Ankara- İzmir Otoyolu: 535 kilometrelik Ankara- İzmir Otoyolu , Türkiye’nin birinci öncelikli 4 karayolu projesi arasına alındı. Menemen- Aliağa Çift Hatlı Demiryolu İnşaatı: Aliağa rafinerisi ve Nemrut Körfezi civarındaki sanayi tesislerinin ham ve mamul madde sirkülasyonu ile yolcu taşımalarına hizmet vermek, Nemrut Körfezi'ndeki iskelelerde indirip bindirilen yüklerin demiryolu şebekesi ile en ekonomik şekilde taşınmasını amacıyla planlandı. Yatırım programında yer alıyor. Kemalpaşa OSB Demiryolu Bağlantı Hattı ve Lojistik Merkezi: Toplam 680 hektar alan üzerine kurulu 330 firmanın faaliyet göstereceği Kemalpaşa OSN’nin yoğun yük taşımacılığına hizmet vermek amacıyla bölgenin Manisa- Turgutlu- İzmir-Kemalpaşa hattının bağlantısını sağlayacak.

 

Kaynak : Unibusiness