Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / OMSANDAN LOJİSTİK SEKTÖRÜ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ SİMÜLATÖR

OMSANDAN LOJİSTİK SEKTÖRÜ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ SİMÜLATÖR

OMSANDAN LOJİSTİK SEKTÖRÜ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ SİMÜLATÖR20.11.2012

OMSAN Lojistik, geliştirdiği “Emniyetli ve Ekonomik Sürüş Simülatörü” ile Türk Lojistik sektörünün rekabet gücüne katkıda bulunacak. Simülatör, 6 DOF hareket serbestisine sahip olması ve treylerde taşınan yükü de simüle etme özelliği nedeniyle lojistik sektörüne yönelik geliştirilmiş ilk simülatör konumunda.

T.C. Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle OMSAN Lojistik tarafından, İşletmelere Yönelik Çevre ve Enerji Dostu Mali Destek Programı kapsamında geliştirilen  “Eko-Yenilikçi Bir Simülasyona Dayalı Optimal Çevre ve Enerji Dostu Sürüş Teknikleri Eğitim Uygulamaları ve Modelin Geliştirilmesi ” adlı proje kamuoyuna tanıtıldı. Bu proje kapsamında oluşturulan simülatör ile sürücülerin yetkinlikleri artırılarak ağır ticari araçların neden oldukları trafik kazalarının azaltılması, yakıt tasarrufu sağlanması, çevreye salınan zehirli gazların azaltılması ve yük hasar oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Olası yol koşulları ve kaza riskleri karşısında sürücülerin deneyim kazanması, azami can ve mal güvenliğinin sağlanması ve çevresel felaketlere yol açabilecek risklerinin azaltılması için simülatör üzerinde bu tür kaza durumlarına örnek teşkil edecek sanal yol ve yük koşulları oluşturuldu. Sürücülerin araç kullanım alışkanlıkları simülatör üzerinde incelenecek, daha sonra iyileştirmeye açık alanlar verilecek teorik ve pratik eğitimler ile güçlendirilecektir. Deneyimli OMSAN eğitmenleri tarafından verilecek sınıf eğitimlerinden sonra, simülatör üzerinde çeşitli yol koşulları (yağmur, kar, dolu, sis, kum fırtınası, bulut, rüzgar yönü ve hızı, görüş mesafesi, sıcaklık, yoğun trafik vb.) oluşturularak, sürücülerin gerçeğe oldukça yakın bir sürüş deneyimi yaşaması sağlanacaktır.

Simülatör, sosyal sorumluluk kapsamında da hizmet vereceğinden, OMSAN Lojistik’te görev yapan tüm ağır vasıta sürücülerinin eğitiminin ardından tüm sektörün hizmetine sunulacaktır. İstanbul Bölgesinde gerçekleştirilecek pilot bir uygulamanın modellenerek yaygınlaştırılmasıyla tüm Türkiye’nin çevresel sürdürülebilirliğine ve küresel rekabet edebilirliğine katkı sağlanacaktır.

Simülatörün kamuoyuna tanıtımı 15-17 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda gerçekleştirildi. Fuar boyunca OMSAN standını ziyaret eden misafirlere simülatör üzerinde deneme imkanı sunuldu.

Açılış kokteylinde bir konuşma yapan OMSAN Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, OMSAN Lojistik’in İstanbul Kalkınma Ajansı’na (İSTKA) “İşletmelere Yönelik Çevre ve Enerji Dostu Mali Destek Programı” kapsamında yapmış olduğu proje başvurusunun 23 Aralık 2011 tarihinde, en başarılı 15 projeden biri olarak kabul edildiğini belirtti. Küçükertan,  OMSAN Lojistik’in lojistik sektörüne birçok konuda öncülük yapmış bir şirket olduğunu, OMSAN’ın kurulduğu tarihten bu yana sektöre kazandırdığı yeniliklerden ve ilklerden ötürü gurur duyduklarını sözlerine ekledi. Küçükertan, bu projede kendilerini sponsor olarak destekleyen, her biri sektörünün öncü kuruluşu olan Renault Trucks, TIRSAN, Baktaç, Servis One, LOHR, KaTron, Michelin ve AS24 firmalarına da teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Lojistik Hattı

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr