Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD, DEİK’İN KURUCU KURULUŞU OLDU

UTİKAD, DEİK’İN KURUCU KURULUŞU OLDU

UTİKAD, DEİK’İN KURUCU KURULUŞU OLDU30.10.2012

Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün ilk ve en geniş katılımlı mesleki örgütü UTİKAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK’in Kurucu Kuruluşları arasına dahil oldu.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği-TÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği-MÜSİAD, Türkiye Bankalar Birliği-TBB, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu -TÜRKKONFED, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği- AMPD  ve Türkiye İhracatçılar Meclisi-TİM  gibi Türkiye’nin en büyük iş ve meslek örgütlerinin bulunduğu DEİK’in kurucu kuruluşları arasına, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği-UTİKAD da katıldı.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme görevi üstlenen DEİK’in kurucu kuruluşları arasında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek,  UTİKAD’ın 27 yıllık sektör tecrübesi, bilgi birikimi ve enternasyonel bağlantıları ile Türkiye’nin uluslararası alandaki rekabet gücünün bugün olduğundan daha yükseğe çıkarılması için DEİK bünyesinde de katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.
Turgut Erkeskin, son yıllarda ciddi bir kabuk değişimi yaşayarak atılım sürecine giren ve bugün dünya liginde devlerle aynı kulvarda yarışan Türk taşımacılık ve lojistik sektörünü uluslararası arenada başarı ile temsil eden UTİKAD’ın, DEİK’te de aktif ve etkin görev almak istediğini dile getirdi.
Türkiye’nin 2023 yılı ekonomik hedeflerine ulaşmasında ve dünya katma değer zincirinden pay almasında lojistik sektörünün kilit bir rol üstlendiğine dikkat çeken Erkeskin, şunları söyledi: “UTİKAD, DEİK bünyesindeki faaliyetlerinde, Türkiye’nin dünya ülkeleri ile olan ticaretinin daha sağlam temellere dayandırılması, ticarette sürekliliğinin sağlanması, lojistik işbirlikteliklerinin kurulması ve Türk sanayici ile ihracatçısına yeni pazarlara açılmaları konusunda yol gösterici olmayı amaçlamaktadır. Asya ve Ortadoğu pazarlarına olan yakınlığı ve lojistik üstünlüğü, ülkemizi uluslararası ticarette bir adım öne çıkarmıştır. Avrupa-Ortadoğu-Asya ve Rusya-Kafkaslar-Afrika ticari koridorlarındaki önemli geçiş üstünlüğü, taşımacılık ve lojistik sektörümüzün büyümesine destek verirken, sektördeki potansiyel Türk ekonomisine katma değer olarak yansıyacaktır. Sektörün çatı kuruluşu UTİKAD, 400’e ulaşan üyesiyle, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi hedefine taşıyacak lojistik hizmetler konusunda tüm ihracatçı kuruluşlarımıza rehberlik etmeye hazırdır.”

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr