Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD’DAN SEKTÖREL EĞİTİM ATAĞI

UTİKAD’DAN SEKTÖREL EĞİTİM ATAĞI

UTİKAD’DAN SEKTÖREL EĞİTİM ATAĞI09.10.2012

''Sektörel Eğitimin Doğru Adresi''nde dönem yeniliklerle başladı.

Türk Lojistik sektörünün hızla artan nitelikli işgücü talebine katkıda bulunarak, şirketlerin uluslararası standartlarda hizmet vermesini sağlamak amacıyla, eğitim programını yenileyen ve zenginleştiren UTİKAD, yeni dönemde binlerce sektör çalışanının mesleki gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

1986 yılından bu yana üstlendiği eğitim görevi çerçevesinde, sektörün gelişmesi ve uluslararası düzeyde hizmet kalitesine ulaşmasına katkıda bulunacak, yetişmiş insan gücü kaynağının güçlendirilmesi amacıyla eğitim faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde sürdüren UTİKAD- Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’n de, yeni dönem eğitimleri Eylül ayında başladı.

Küresel pazardaki payı sürekli artan, uluslararası entegrasyonu hızlanan Türk lojistik firmaları ve çalışanlarının, değişen ve büyüyen talepleri doğrultusunda eğitim programını zenginleştiren ve yenileyen UTİKAD’da, bu dönem “Sektörel Eğitimler” ve “Lojistik Sektöründe Pazarlama/Satış Eğitimleri” yanında “Kişisel Gelişim Eğitimleri” de verecek.

Düzenlediği sertifikalı lojistik eğitimlerine, “Karayolu Taşımacılığı Operasyon Eğitimi”, “Havayolu Taşımacılığı Operasyon Eğitimi”, “Denizyolu Taşımacılığı Operasyon Eğitimi” gibi yeni eğitim başlıkları da ekleyen UTİKAD,sektörün çatı kuruluşu olarak, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da binlerce sektör çalışanının mesleki gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Genişletilen eğitim kadrosuna ek olarak lojistik sektörünün deneyimli, lider isimlerinin de ders vereceği eğitimlerde, sektörle iç içe bir eğitim sunularak, katılımcılara akademik bilgi yanında, iş dünyasının istediği sektörel bilgi ve deneyimin kazandırılması da sağlanacak.

Derneğin,  26 yıllık bilgi, birikim ve tecrübesini, sektör şirketleri ve çalışanları ile paylaşmaktan mutluluk duyduklarını belirten UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, UTİKAD’ın sahip olduğu yetişmiş ve nitelikli insan gücüyle, Türkiye’nin ve sektörün daha rekabetçi bir dünyaya hızla hazırlanması adına önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

 “SEKTÖRÜN DUAYENLERİ DESTEK VERECEK”    

Son yıllarda hızlı bir büyüme ve gelişme gösteren lojistik sektörün yetişmiş insan gücü talebinin de aynı hızda arttığına dikkat çeken Turgut Erkeskin, konu ile ilgili olarak şöyle konuştu:  “Türkiye’nin 2023 hedeflerinde dış ticarette 4 kat kadar bir büyüme öngörülmektedir. Önümüzdeki 10 yıllık süre zarfında lojistik sektöründe çalışan personel sayısının en az 2 kat artmasını bekliyoruz. Öngörüler ışığında sektörün hizmet kalitesi daha da önem kazanacaktır. UTİKAD çatısı altında, sektörün hizmet kalitesinin dünya standartlarına ulaşması adına verdiğimiz eğitimlerin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yeni dönemde yeni eğitim konuları ve uzman kadromuzla vereceğimiz eğitimlerle sektörün geleceğine ışık tutmayı hedefliyoruz. Eğitimlerimize sektörümüzün büyümesine öncülük etmiş, deneyimli, lider isimleri de destek verecekler. Eğitimlerimize katılan her düzeyde sektör çalışanı akademik eğitimlere paralel olarak uygulamalı eğitimlerde sektörün duayenleriyle bir araya gelme fırsatı bulacaklar.”


“UTİKAD AKADEMİ’NİN TEMELLERİNİ ATIYORUZ” 

Bugün 400 bin kişiyi istihdam eden sektörün yakın gelecekte 1,5 milyon kişiyi istihdam etmeye hazırladığına dikkat çekerek, sektörde uzmanlaşmanın daha önemli hale geleceğinin altını çizen UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, derneğin gelecek dönem eğitim faaliyetleri ve projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Sektörde uzmanlaşma her geçen gün önem kazanıyor. Sektörün uzman çalışan ihtiyacının karşılanması amacıyla UTİKAD AKADEMİ PROJESİ’nin temellerini attık. Derneğin tecrübesi ve verdiğimiz sektörel eğitimler, UTİKAD AKADEMİ için ciddi bir altyapı hazırlığı sağladı. Akademide verilecek eğitimlerle sektördeki işbaşı eğitim eksikliğini karşılayacağımız gibi, sektöre yeni gireceklere ve mevcut çalışanların gelişimlerine de katkıda bulunacağız. Ve akademi bünyesinde vereceğimiz eğitimlerle International Federation Of Freight Forwarders (FIATA) Diploması vererek dünyanın her yerinde bu mesleği yapmalarını sağlayacağız.”

“7 YAYINLA AKADEMİK EĞİTİME DESTEK VERİYORUZ”   

Sektörün en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan UTİKAD’ın, eğitim seminerleri yanında yayınlamış olduğu biri sözlük 7 kitabıyla eğitim kurumlarına ve sektör çalışanlarına bilgi ve başvuru kaynağı sunmaya devam ettiğini kaydeden Turgut  Erkeskin,”Akademisyen danışmanlarımız ve sektörün katkılarıyla hazırlanan kitaplarımız meslek liseleri, yüksekokul ve üniversitelerde kaynak yayın olarak kullanılıyor” dedi.

 “UTİKAD EĞİTİMLERİ 3 DÖNEMDE GERÇEKLEŞECEK” 

Dernek üyesi şirket ve sektör şirketleri çalışanlarının katılımıyla  “Lojistik Sektöründe Etkin Satış Teknikleri” ve “Zorunlu Sigortalar” dersleriyle başlayan UTİKAD Sonbahar Dönemi eğitimleri, Kış ve Bahar aylarında, 3’er aylık 3 dönem halinde Lojistik Eğitimleri/ Lojistik Sektöründe Pazarlama/Satış ve Kişisel Gelişim Eğitimleri başlıkları altında, Şirket İçi ve Genel Katılıma Açık Eğitimler olarak gerçekleştirilecek.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr