Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / RO-RO SEFERLERİ İSKENDERUNU SEVİNDİRİYOR

RO-RO SEFERLERİ İSKENDERUNU SEVİNDİRİYOR

RO-RO SEFERLERİ İSKENDERUNU SEVİNDİRİYOR08.10.2012

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ro-ro seferlerinin olumlu sonucunun eylül ayının ihracat rakamlarına yansıdığını, eylül aynın ihracat rakamlarındaki artış sıralamasında Hatay'ın 4'üncü sırada yer aldığını belirtti.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ro-ro seferlerinin olumlu sonucunun eylül ayının ihracat rakamlarına yansıdığını, eylül aynın ihracat rakamlarındaki artış sıralamasında Hatay'ın 4'üncü sırada yer aldığını belirtti.

Lekesiz'in, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz, SİSA Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Burak Dinç, TURMAN Gemi Acentesi Yetkilisi Teoman Gülay ve bir grup tır şoförünü makamında kabul ettiği kaydedildi.

Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, geçtiğimiz hafta İskenderun Limanı'nda incelemelerde bulunduklarını ve ro-ro seferleri sisteminin çok sağlıklı bir şekilde işlediğini, tır şoförlerinin memnun olduğunu gördüklerini belirtti.

Hatay'ın İstanbul'dan sonra kara taşımacılığı alanında 2'nci büyük filoya sahip olduğunu, ihracat sıralamasında ise 9'uncu sırada bulunduğunu vurgulayan Lekesiz, ziyaretteki konuşmasında şunları aktardı:

"Cilvegözü Sınır Kapısı'nın kapanması ve hatta kapanmadan önce de nakliyecilerin güvenlik sorunu dolayısıyla rahat gidip gelememesinin, nakliye ve ihracat sektörünü olumsuz etkiliyordu. 20 Eylül itibarı ile İskenderun ilçemizden Mısır'ın Port Said Limanına ro-ro seferleri başladı. Oradan da gidilecek yerlere karayoluyla devam ediliyor.

Tır şoförleri, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ne kadar zamanda gidip geliyorlardı ise İskenderun Limanı'ndan da o sürede gidip geliyorlar. Şoförlerimiz 5 yıldızlı otel standartlarında olan gemide direksiyon sallamadan, arkadaşlarıyla sohbet ederek sefer yapıyorlar. Gerek güvenlik, gerekse değişik isimler altında alınan gayri resmi ödemeler konusunda sorun yaşanmıyor. Bu durum Ortadoğu'ya gidip gelişlerdeki maliyeti de düşürüyor. Tüm bunların sonucunda nakliye ve ihracat sektörümüzün girmiş olduğu sıkıntıdan sıyrılmaya başladığını görüyoruz."

Seferlerin ihracat rakamlarına yansıdığı belirten Lekesiz, "Seferlerin olumlu sonucu eylül ayının ihracat rakamlarına yansıdı. Eylül aynın ihracat rakamlarındaki artış sıralamasında Hatay ilimiz 4'üncü sırada yer aldı. Ekim ayı rakamlarının eylül ayı rakamlarımızdan daha yüksek olacağını tahmin ve temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaymakam Ali İhsan Su da ilçeden başlatılan ro-ro seferleri ile nakliyecilerin rahatladıklarını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

SİSA Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Burak Dinç ise bir hafta içinde bir gemi daha geleceğini ve haftada iki gün yapılan seferin üç güne çıkartılacağını belirtti.

Kaynak:Deniz haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr