Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İSTİHDAM ORANI EN YÜKSEK BÖLÜM DENİZCİLİK

İSTİHDAM ORANI EN YÜKSEK BÖLÜM DENİZCİLİK

İSTİHDAM ORANI EN YÜKSEK BÖLÜM DENİZCİLİK05.09.2012

Prof. Dr. Adnan Kısa, üniversite kayıtlarının yapıldığı şu günlerde denizcilik bölümlerine olan ilginin yoğun olduğunu, mezunların istihdam şansının yüksek olduğunu belirtti.

Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, üniversite kayıtlarının yapıldığı şu günlerde Zirve Üniversitesi denizcilik bölümlerine olan ilginin yoğun olduğunu, mezunların istihdam şansının yüksek olduğunu belirtti.

Denizcilik bölümü ile ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, "Denizcilik sektörü, hem gemilerde hem de denizciliğin kara bölümünde uzun yıllardır personel ihtiyacının sıklıkla görüldüğü bir sektör olarak karşımıza çıkmakta olup, özellikle gemilerde güverte makina zabitan sınıfında devamlı olarak personel ihtiyacının devam ettiğini söyleyebiliriz" dedi.

Gemi ve denizcilikle ilgili birçok yeni istihdam alanları oluştuğunu ifade eden Kısa, "Uluslararası Denizcilik Örgütnün (IMO) getirdiği yükümlülükler nedeniyle, denizcilik şirketlerinin yönetim ofislerinde deniz tecrübeli ve nitelikli denizci personel istihdam etmek zorunda kalmışlardır. Bu bölümlerden mezun olanlar sadece özel sektörde değil kamuda da çalışma imkanı bulmaktadırlar. IMO 'Bayrak Devleti' ve 'Liman Devleti'ne yüklemiş olduğu sorumluluklar nedeniyle her yıl onlarca denizcilik çalışanı Ulaştırma, denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki Denizcilik Uzmanı, Gemi Sürvey Uzmanı, VTS operatörü, kılavuz kaptanı ve romorkör kaptanı ve başmühendisi olarak çalışmaya başlamışlardır. Kamu kurumlarının önümüzdeki yıllarda yetişmiş denizcilik çalışanı ihtiyacını karşılamak üzere personel alımı yapacağı bilinmektedir" dedi.

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr