Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Havayolu / Özet Beyan Cezaları

Özet Beyan Cezaları

Sayı: 2019/555
Tarih: 29.08.2019
Sayın Üyemiz,
 
İlgi: 29.03.2018 tarihli ve 2018/177 sayılı duyurumuz.

İlgi duyurumuzda "Havayolu Taşımacılığında Gümrük Kıymetinin Belirlenmesinde Ara Konşimentoda Belirtilen Tutarın Dikkate Alınması"na ilişkin bilgilendirme yapılmıştı.

Yapılan duyuruda T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan "Konşimento Beyanı (Havayolu)" konulu  "Genelge (2018/7)" ile havayolu taşımacılığında düzenlenen konşimentolar ile ilgili olarak, gümrük kıymetinin belirlenmesinde ara konşimento ve buna ilişkin faturada belirtilen tutarın dikkate alınarak işlem yapılmasının ve navlun bedelinin, eşyanın ağırlık, miktar ve benzeri ölçü birimleri ile orantılı bir şekilde beyanname kalemlerine dağıtımının yapılmasının uygun bulunduğu bildirilmişti.

Üyelerimizden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul Havalimanı Gümrüğü'nde özet beyandaki navlun tutarlarının farklı olması sebebiyle cezalar uygulandığı tespit edilmiştir.

Söz konusu genelge ile özet beyanlara Master Airway Bill'deki TACT (Hava Kargo Tarife ve Kuralları) fiyatlarının yazılması zorunluluğunun kaldırıldığı belirtilmiş olup hem özet beyanlara hem de eşyaya ilişkin gümrük beyanlarına House Airway Bill'deki veya ilgili taşımaya ait navlun faturasındaki navlun bedelinin yazılabilmesinin yolu açılmıştır.

Özet beyanların verilmesi aşamasında hava kargo acentesinin uygulayacağı navlun tutarının belirlenmiş olması gerektiği ve ilgili o özet beyana Master Airway Bill'deki TACT (Hava Kargo Tarife ve Kuralları) fiyatlarının veya başka bir ücret bedelinin yazılmasının uyuşmazlık cezalarına sebep olabileceği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda hava kargo acenteleri tarafından navlunu varış yerinde ödemeli taşımalarda özet beyana House Airway Bill'de belirtilmiş veya müşteriye fatura edilecek navlun tutarının girilmesi gerektiğini üyelerimize hatırlatır, söz konusu genelgeyi ekte bilgilerinize sunar, UTİKAD duyurusuna https://www.utikad.org.tr/Detay/Duyurular/7290/havayolu-tasimaciliginda-gumruk-kiymetinin-belirlenmesinde-ara-konsimentoda-belirtilen-tutarin-dikkate-alinmasi adresinden ulaşabileceğinizi bildirir, işlerinizde başarılar dileriz.


UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr