Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / TİO Yönetmeliği Kapsamında Alınacak Muafiyetli ÜDY ve ODY Belgeleri

TİO Yönetmeliği Kapsamında Alınacak Muafiyetli ÜDY ve ODY Belgeleri

Sayı: 2018/628
Tarih: 09.11.2018
Sayın Üyemiz,

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından TİO Yönetmeliği kapsamında alınacak muafiyetli ÜDY/ODY Belgelerine yönelik bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda TİO Yönetmeliği'nin 14. maddesinde yer alan eğitim ve sınavdan muaf olarak ÜDY veya ODY mesleki yeterlilik belgesi alımının sadece TİO Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren/gösterecek, TİO yetki belgesi alacak, belgeyi dönüştürecek veya yenileyecek firmalarda çalışan deneyim sahibi çalışanlar için geçerli olduğu, TİO Yönetmeliği kapsamında muafiyetli alınan ÜDY veya ODY belgeleri ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilen diğer yetki belgeli firmalarda (C1,C2, K1, K2, L1, L2 vb.) çalışmanın mümkün olmadığı bildirilmiştir.

Duyuruda ayrıca TİO Yönetmeliği kapsamında muafiyetli ÜDY veya ODY belgesi alacaklar için söz konusu belgelere TİO Yönetmeliği kapsamında bu belgelerin alındığının şerhinin düşüleceği ve bu kişilerin sadece organizatörlük faaliyeti gerçekleştiren firmalara yönelik aranan mesleki yeterlilik şartını sağladığının kabul edileceği belirtilmiş olup organizatörlük hizmetleriyle iştigal etmeyen bu firmalarda çalışanların başvurularının kabul edilmeyeceği bildirilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr