Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Gümrük / Hızlı Kargo Gümrük İşlemleri Hakkında Bilgilendirme

Hızlı Kargo Gümrük İşlemleri Hakkında Bilgilendirme

Sayı: 2023/370
Tarih: 22.06.2023
Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Hızlı Kargo Gümrük İşlemleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi (BGB)'nde, TSPA_HAR muafiyet kodunun, teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyet tespitine konu olmayan ihracat eşyası için, NUM muafiyet kodunun ise numunelik eşya ve model ihracatında kullanıldığı belirtilmiştir.

B2B veya B2C mikro ihracat gönderilerinin teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyet tespitine konu olan ihracat eşyası olarak BGB ile beyan edilmesi sürecinde, beyanda firma vergi kimlik numarasına mutlaka yer verilmesinin ve ihracatçı tarafından söz konusu eşyanın e-ihracat gönderisi olduğunun beyanı durumunda ilgili taşıma senedinde "Genel Bilgiler-1 ekranına Beyan Türü" alanında "ET" kodunun işaretlenmesinin gerektiği bildirilmiştir.

Bu doğrultuda BGB ile yapılan mikro ihracat tutarlarının ve e-ihracat tutarlarının hem firma ihracat istatistiklerine hem de ülkemiz ihracat istatistiklerine doğru olarak yansıtılabileceği, ihracatçı firmaların e-ihracat desteklerinden yararlanma süreçlerinde yaşamış oldukları sorunların giderilebileceği belirtilmiştir.

Bakanlığın operatör yetkisi alan hızlı kargo firmaları listesine https://ggm.ticaret.gov.tr/istatistikler/istatistikler internet adresinden erişilebildiği ve basitleştirilmiş gümrük beyannamesi kapsamında yapılan beyanlarda duyuruda belirtilen hususlara uygun hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Alperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr