Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Ordino Hakkında Bilgilendirme - 3

Ordino Hakkında Bilgilendirme - 3

Sayı: 2017/676
Tarih: 13.12.2017
Sayın Üyemiz,

Bir süredir ordino konusunda devam eden değerlendirmelerde, yükün varış yerinde alıcısına fiziki olarak teslim edilmesi ve bu süreçte taşıyanın yük teslim onayının aranması hakkında mevcut mevzuatımıza ters düşen açıklamalar yapılmaktadır. UTİKAD olarak kamuoyuyla, basınla ve üyelerimizle paylaştığımız açıklamalarda bu mekanizmanın ve uygulamanın dayanağı olan ulusal ve ülkemizin de taraf olduğu uluslararası mevzuat hakkında bilgiler verilmiştir.

Ancak basında da yer almaya devam eden yanlış değerlendirme ve yorumlar içeren demeçlerde, yükün fiziki teslim sürecinin sadece gümrük idaresinin uhdesinde bir işlem olduğu yorumu yapılarak, aslında 1999'da yasalaşmış olan Gümrük Kanunu'ndan bu yana gümrük mevzuatında zaten yer almayan ordino belgesi mevzuattan sanki bugün yeni çıkartılmış gibi bir algı yaratılmıştır. Oysa mevcut gümrük mevzuatımıza göre ithalat gümrük işlemlerine başlamak ve tamamlamak için gümrük idaresi tarafından ordino veya yük teslim talimat formu gibi bir belge zaten yıllardır aranmamaktadır. Ancak yük tesliminde taşıyanın onayının aranması mekanizması uluslararası taşıma sürecinin vazgeçilmez bir adımıdır.

Süregelen yanlış beyanlar UTİKAD'ın konuyla ilgili üçüncü bir açıklama yapması gereğini ortaya çıkarmıştır.

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Yük Teslim Süreci ve Ordino Belgesi ile ilgili UTİKAD görüşünü içeren basın bültenimizi ekte bilgilerinize sunarız.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Emre ELDENER
Yönetim Kurulu Başkanı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr