Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / FIATA Merkez Toplantısı 2017

FIATA Merkez Toplantısı 2017

Sayı: 2017/281
Tarih: 29.05.2017
Sayın Üyemiz,
 
Dünya Kongreleri ile birlikte FIATA'nın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği etkinliği FIATA Merkez Toplantısı bu yıl 30 Mart - 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Zürih'te yapılmıştır.
 
63 ülkeden 242 katılımcı ile gerçekleştirilen ve UTİKAD temsilcilerinin de katıldığı FIATA Merkez Toplantısı kapsamında düzenlenen oturumlarda dünya lojistik sektöründeki gelişmeler ele alınmıştır.
 
UTİKAD Havayolu Çalışma Grubu tarafından ele alınan ve gelişimi UTİKAD tarafından takip edilen, havayolu uçak firmaları ve taşıma işleri organizatörü firmalar arasındaki iş yapış süreçlerini değiştirmesi beklenen IATA - FIATA Hava Kargo Programı'nın Yönetim Kurulu yapısına ilişkin bilgilendirmelerin yapıldığı Airfreight Institute oturumunda ayrıca havayolu taşımacılığında dijitalleşmenin önemi vurgulanmıştır.
 
2016 yılında Türkiye'nin taraf olduğu Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması gereğince anlaşmaya taraf her ülkede kurulan Ticaretin Kolaylaştırılması Ulusal Komiteleri'nin Türkiye'deki yansıması olan Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu'nda UTİKAD, Yönetim Kurulu Üyesi ve Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu Başkanı Rıdvan Haliloğlu tarafından temsil edilmekte olup Customs Affairs Institute oturumunda Ticaretin Kolaylaştırılması Ulusal Komiteleri'nde FIATA üyesi ulusal derneklerin temsil edilmelerinin önemi ele alınmıştır.
 
2017 yılında kurulan UTİKAD E-Ticaret Odak Grubu gerçekleştirdiği çalışmalar ile e-ticaretin taşımacılık ve ticaret alanında iş yapma usullerinin değişimini vizyoner bir bakış açısı ile incelemekte olup FIATA Merkez Toplantıları oturumlarında e-ticaret ile iş dünyasında yaşanan hızlı dönüşüme devlet ve kanun yapıcı mekanizmaların ayak uydurmaları sürecinde gecikmeler yaşanabildiği değerlendirilmiştir.
 
2014 yılında UTİKAD tarafından Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme teması ile düzenlenen FIATA Dünya Kongresi ve aynı yıl UTİKAD üyelerine özel olarak geliştirilen Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası alanındaki çalışmalar ile paralel olarak Multimodal Transport Institute oturumunda lojistik sektöründe sürdürülebilirlik konusu UNECE Sürdürülebilir Taşımacılık Dairesi Direktörü Eva Molnar'ın "2030 Agenda for Sustainable Development" konulu sunumu ile ele alınmıştır. Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme Teması ile düzenlenen FIATA 2014 Dünya Kongresi sonrası UTİKAD'ın girişimleri ile kurulan FIATA Sürdürülebilir Lojistik Çalışma Grubu oturumunda lojistik sektörünün karbon ayak izinin azaltılması konusu görüşülmüştür.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin tarafından yönetilen Region Europe oturumunda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinin lojistik sektörüne yönelik olası etkileri, mülteci sorunu, bir takım Avrupa ülkelerinde uygulamaya başlanan şoförlere asgari ücret ödenmesi zorunluluğu vb. konular görüşülmüştür.

FIATA Merkez Toplantısı özet raporunu EK'te bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
 
Saygılarımızla,
 
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ

 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr