Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Karayolu / Ağır Vasıta Taşıyıcılarının Almanya'da Kullandıkları Otoyollar İçin Ödedikleri Yüksek Maliyetlerin Geri İadesi

Ağır Vasıta Taşıyıcılarının Almanya'da Kullandıkları Otoyollar İçin Ödedikleri Yüksek Maliyetlerin Geri İadesi

Sayı: 2020/823
Tarih: 04.12.2020
Sayın Üyemiz,

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Sektörel Politikalar Daire Başkanlığı tarafından 'ABAD Kararı' konulu yazı Derneğimize iletilmiştir.

İletilen yazıda Polonya merkezli iki taşımacılık şirketinin ağır vasıta taşıyıcılarının Almanya'da kullandıkları otoyollar için ödedikleri yüksek maliyetlerin AB hukukuna uygunluğuna ilişkin Alman yetkili mahkemesinde dava açtıkları, Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) Kararı'nda ağır vasıtalardan istenecek ücretin otoyol ağının inşası, işletmesi, bakımı ve geliştirilmesini kapsayan giderler karşılığı olması gerektiğinin vurgulandığı ve Almanya'nın ülkesindeki otoyolları kullanan ağır vasıtalara uyguladığı ücret tarifesine Alman trafik polisi giderlerini eklemesinin 1999/62/AT sayılı Direktife aykırılık teşkil ettiği belirtilmiştir.

Nakliyeciler için önemli bir emsal teşkil edeceği anlaşılan davanın henüz sonuçlanmadığı, ABAD Kararı'na göre nakliyecilerin de Almanya'da kullandıkları otoyollar için ödedikleri ücretlerden 'trafik polisi' için olduğu belirtilen bölümün AB mevzuatına aykırı olduğunun kesinleştiği, kararın Almanya'da ödenmiş olması muhtemel meblağın geçmişe dönük olarak nakliyecilere geri ödenmesine yönelik benzer davalar açılmasına olanak sağlayabileceği bildirilmiştir.

Söz konusu yazıyı, yazı ekini, iade talebine ilişkin başvuru formu kılavuzunu ve başvuru formunu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

Başvuru formu için tıklayınız.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr