Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Demiryolu / DD Yetki Belgesi Başvuru Kılavuzu

DD Yetki Belgesi Başvuru Kılavuzu

Sayı: 2017/288
Tarih: 01.06.2017
Sayın Üyemiz,
 
UTİKAD'ın çalışmaları sonucunda 28 Nisan 2017 tarihli ve 30051 sayılı Resmi Gazete'de "Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmış ve söz konusu yönetmeliğin 6. maddesinin 5. fıkrasına "Diğer kamu kuruluşlarından kombine taşımacılığını da içerecek şekilde organizatör yetki belgesi almış kamu tüzel kişiler veya şirketlerin DD yetki belgesi için başvurularında 33. maddede belirtilen yetki belgesi ücreti ödeme şartı aranmaz." ifadesi eklenerek diğer kamu kuruluşlarından kombine taşımacılığı da içerecek şekilde yetki belgesi almış olan organizatörlerin DD Yetki Belgesi için ek bir belge ücreti ödemesi şartı kaldırılmıştır.

Bu değişiklik kapsamında demiryolunda taşıma işleri organizatörlüğü faaliyetleri yapacak firmaların ilgili yönetmelik çerçevesinde DD Yetki Belgesine sahibi olmamaları halinde TCDD Taşımacılık A.Ş. ile ve diğer yük treni işletmecisi firmalarla çalışamayacakları idare tarafından belirtilmektedir.

DD yetki belgesi başvurusunda bulunacak üyelerimizin Başvuru Formu'nu elektronik ortamda doldurarak ve Başvuru Kılavuzu'nda belirtilen diğer evrakları tamamlayarak Başvuru Kılavuzu'nun EK-7'sinde yer alan Dilekçe Örneği ekinde aşağıdaki adrese posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Emniyet ve Yetkilendirme Dairesi Başkanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı-Ek Binası, Kat 8, G.M.K Bulvarı No 128 Maltepe / ANKARA

Demiryoluyla taşıma işleri organizatörlüğü faaliyetinde bulunacak tüm üyelerimizin bir an önce yetki belgesi başvurularını yapmalarını önemle hatırlatır, Başvuru Kılavuzu'nu EK-1'de, Başvuru Formu'nu EK-2'de ve Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliği'ni EK-3'te bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
 
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr