Covid-19

YUNANİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Yunanistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 22.06.2021

Yunanistan'daki kamyon sürücüleri için Kendi Kendine Test Beyanı

2661/18.06.2021 sayılı Resmi Gazete'ye (dördüncü Madde) göre, 19 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 06.00'dan 26 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 06.00'ya kadar kamyon sürücülerinin Yunanistan'a girişleri için aşağıdaki kurallar geçerlidir:

İtalya-Yunanistan feribot güzergahlarında (Patras, Igoumenitsa ve Korfu limanlarına) yük taşımacılığı yapan kamyon sürücüleri, milliyetine bakılmaksızın, gemiye binmeden önce kalkış limanında bir COVID-19 negatif test sonucu beyanı sunmalıdır. Yunanistan varış limanına vardıklarında, sürücülerin kendi kendine test beyanını yetkili Yunan makamlarına sunmaları ve koronavirüs COVID-19 antijeninin hızlı tespiti için zorunlu muayeneye (hızlı test) tabi olmaları gerekmektedir.

Kendi kendine test sonucu beyan formu için
tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.05.2021

Yunanistan'a giriş kısıtlamalarında yeni hükümler

Yunanistan Hükümeti, COVID-19'un yayılmasını kontrol etmek için, Yunanistan'a yurt dışından giriş yapanlara uygulanan kısıtlamalara ilişkin, 14 Mayıs 2021'den - 24 Mayıs 2021'e kadar geçerli yeni bir Kararname yayınladı. Yeni hükümler aşağıdaki gibidir:

Yük Taşımacılığı:

Kamyonların aşağıdaki kara sınır kontrol noktalarından (BCPs) Yunanistan'a girmesine izin verilir:
• Promahonas & Ormenio (GR-BUL) 7/24 esasına göre
• Evzoni (GR-NMK), Kipi (GR-TUR), Exohi (GR-BUL) ve Nimfea (GR-BUL), 07.00 – 23.00,
• Kakavia (GR-ALB) 07.00 – 19.00 arası. Kamyon sürücüleri, Kakavia'dan girenlere uygulanan günlük kotadan (maks. 400 kişi) muaftır.
Kara sınır kontrol noktalarından Yunanistan’a giren tüm milletlerin kamyon sürücülerinin artık varıştan önce bir Yolcu Yer Belirleme Formu (PLF) sunmaları veya herhangi bir sağlık sertifikası taşımaları gerekmemektedir. Hızlı testler, sınır kontrol noktasına varışta rastgele yapılacaktır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 06.04.2021

COVID-19 Güncellemesi: Yunanistan'da yeni kısıtlamalar

5 Nisan 2021 tarihinden itibaren Evzoni sınır noktasından kamyonların girişine 07.00 ile 23.00 saatleri arasında izin verilmeyecektir. Tüm kamyon sürücüleri, sınırda Covid19 testine girmek zorunda kalacaktır ve test sonucu pozitif olanların girişine izin verilmeyecektir.
Bunun dışında, Yunanistan ile ilgili diğer tüm kısıtlamalar yürürlükte kalmaktadır.

Diğer uyarılar:

- Kakavia sınır noktasından girişe (kamyonların geçişi dahil) kesinlikle 07:.00-19.00 saatleri arasında izin verilmeyecektir.
- Kakavia ve Evzoni'den Yunanistan'a giriş yapan tüm vatandaşlar (kamyon şoförleri dahil) her iki sınır noktasında da Covid-19 hızlı testine girmek zorunda kalacaktır. Test sonucu pozitif olanların girişi reddedilecektir.
- Yunanistan'a her iki sınır noktasından giren tüm vatandaşlar 14 gün boyunca kendi kendilerini izole etmelidir.

Yunanistan'ın giriş noktalarından geçen tüm kişilerin (kamyon şoförleri dahil) yolculuklarından önce bir Yolcu Yer Belirleme Formu (PLF) doldurmaları gerekmektedir.
Yolcular (kamyon sürücüleri değil) ayrıca 72 saatlik negatif PCR testi sunmakla yükümlüdür.
İtalya üzerinden Yunanistan'a giriş yapan tüm kişilere Patras ve Igoumenitsa limanlarında da hızlı testler yapılmaktadır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 01.03.2021

Her iki sınır noktasından (Kakavia (Yunanistan-Arnavutluk) ve Evzoni (Yunanistan-Kuzey Makedonya)) Yunanistan'a günlük 700 maksimum giriş sayısı şu anda 400 olarak ayarlanmıştır.

COVID-19 Güncellemesi: Yunanistan'da yeni kısıtlamalar

Yunanistan Sivil Koruma Bakan Yardımcısı, koronavirüsün yayılmasını sınırlama çabaları için Kakavia (Yunanistan-Arnavutluk) ve Evzoni (Yunanistan-Kuzey Makedonya) üzerinden Yunanistan'a girişte yeni kısıtlamalar olduğunu duyurdu.

Yeni kısıtlamalara göre 1 Mart 2021 Pazartesi saat 06.00'dan itibaren ve 15 Mart 2021'e kadar:

- Kakavia ve Evzoni sınır noktalarından girişe (kamyon geçişleri dahil) 07.00-19.00 saatleri arasında izin verilecektir.
-Yunanistan'a her iki sınır noktasından günde 700 maksimum giriş sayısı şu anda 400 olarak belirlenmiştir. Kamyon sürücüleri günlük kotadan muaftır.
- Kakavia ve Evzoni'den Yunanistan'a giriş yapan tüm vatandaşlar (kamyon sürücüleri dahil) her iki sınır noktasında da COVID-19 testine girmek zorundadır. Pozitif test verenlerin girişi reddedilecektir.
- Yunanistan'a her iki sınır noktasından giren tüm vatandaşlar 14 gün boyunca (7 gün önceden) kendi kendilerini tecrit etmelidir.
Yunanistan'ın giriş noktalarından geçen tüm kişilerin (kamyon şoförleri dahil) seyahatlerinden önce bir Yolcu Yer Belirleme Formu doldurmaları gerekmektedir.
Yolcular (kamyon sürücüleri değil) ayrıca 72 saatlik negatif PCR testi sunmakla yükümlüdür.

Bilgilere ek olarak, İtalya üzerinden Yunanistan'a giriş yapan tüm kişilere Patras ve Igoumenitsa limanlarında da testlerin yapıldığı belirtilmiştir.
Ayrıca kamyon sürücüleri de dahil olmak üzere Kakavia ve Evzoni üzerinden giriş için 400 kişilik bir günlük kota getirilmiştir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.11.2020

Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki Krystallopigi Sınır Kapısı bir sonraki emre kadar tamamen kapalı kalacaktır. Herhangi bir aracın giriş – çıkışına izin verilmeyecektir. İki ülke arasında açık kalan tek Sınır Kapısı Kakavia olacaktır. Kamyonlar 7/24 Kakavia üzerinden Yunanistan’a giriş/çıkış yapabilir. Kakavia üzerinden Yunanistan’a geçmek isteyen yolcular özel izinleri ve negatif PCR testleriyle birlikte 6.00 – 11.00 saatleri arasında giriş yapabilir. Buna ek olarak Kakavia üzerinden giriş yapmak isteyen yolcu sayısı günde 750’dir. Kamyon şoförleri bu kotadan muaftır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.11.2020

Yunan Hükümeti 6 Kasım 2020 Cumartesi gününden 30 Kasım 2020 tarihine kadar ülkede ulusal karantina ilan etmiştir. Uluslararası yük taşımacılığı için bir kısıtlama yoktur.

Hatırlatma olarak, uluslararası kamyon şoförleri hakkında bazı yararlı bilgiler:

• Yurt dışından Yunanistan'a giriş yapıldığında Yolcu Yer Bildirim Formu doldurulmalıdır.

Sürücüler Yunanistan'a/Yunanistan'dan yüklemelerini yapabilirler ama sebep öne sürebilmelidir. Bu işveren tarafından onaylı CMR ya da Avrupa Birliği Green Lanes Directive'in Ek-3'üne göre olan Transport Workers sertifikasını göstermekle olabilir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.10.2020

Yunan Hükümeti COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek için ek tedbirler aldığını duyurmuştur.
24 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olan yeni tedbirler aşağıdaki gibidir:

• 00.30'dan 05.00'e kadar kategori 3 (turuncu bölge) ve kategori 4 (kırmızı bölge)'te yer alan bölgelerde sokağa çıkma yasağı. Attica ve Selanik bu kategorilerde yer almaktadır (Yunanistan'da hangi bölgelerin etkilendiğini gösteren haritaya buradan ulaşılabilir.).
• Gece çalışanlar ve acil durum çalışanları muaftır. Gece boyunca yasaklı bölgelerde çalışan kamyon şoförlerinin iş verenlerinden onay formu almaları gerekmektedir. Yunan Hükümeti bunun için özel bir şablon hazırlamamıştır.
• Maske takmak iç ve dış mekanlarda zorunludur.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.10.2020

Ticari kamyonlar, Yunanistan'ın kara sınır kapılarındaki kısıtlamalardan (23.00 – 07.00 saatleri arasındaki kısıtlamalar) muaf tutulmaktadır.

Aşağıdaki tüm kara sınır geçiş noktalarından 7/24 yük taşımacılığına izin verilmektedir:

· Kakavya (YUN-ARN)
· Krystallopigi (YUN-ARN)
· Evzoni (YUN-MAK)
· Promachona (YUN-BUL)
· Ormenio (YUN-BUL)
· Nymfaia (YUN-BUL)
· Kipi (YUN-TUR)

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 14.10.2020


Yunanistan'da 12 Ekim 2020 tarih ve 4491 s. R.G.'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ortak Bakanlar Kararı'na göre, COVID-19 tedbirleri çerçevesinde Yunanistan'ın Türkiye ile kara, hava ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanmasına ve Türkiye'den Yunanistan'a girişlerin sınırlandırılmasına ilişkin tedbirler 25 Ekim 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) uzatılmıştır.

Bu kapsamda:

-Ege adalarından Türkiye'ye deniz yoluyla ulaşım imkanı bulunmamaktadır.
-Kara hudut kapılarından Kastanies (Çörekköy-Edirne) geçişlere tamamen kapalı durumdadır.
-Kipi (İpsala) sınır kapısından ise; her gün 07.00-23.00 saatleri arasında giriş-çıkış yapılabilmektedir.

Türkiye'den Yunanistan'a giriş yapılabilecek istisnai durumlar ise şu şekildedir:

a. Yunan vatandaşları, Yunanistan'da ikamet izni bulunan veya ana/mutat ikametleri Yunanistan'da olan kişiler,
b. Ticari mal taşımacılığı yapan kamyon şoförleri,
c. Gemi ile mal taşınması
d. Zorunlu iş gerekçesiyle seyahat edeceğini ilgili Yunan konsolosluklarından alacakları belgeler ile kanıtlayan iş insanları.

Kipi sınır kapısından 12-25 Ekim 2020 tarihleri arasında Yunanistan'a giriş yapacak şahısların yapmaları gereken işlemler şu şekildedir:

-Yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden dolduracakları Yolcu Tespit Formu (PLF) ve bu forma cevaben alınan teyit kodunu,
- Yunanistan'a girmeden önceki 72 saat içinde yaptırılan PCR testi sonucunu (isim, pasaport veya kimlik numaralarının açıkça yazılı olduğu- İngilizce dilinde) (Kamyon şoförleri ve 10 yaş altı çocuklardan test talep edilmemektedir) yanlarında bulundurarak kapıda ibraz etmeleri gerekmektedir.

Keza zorunlu iş seyahati kapsamında Yunanistan'a giriş yapmış olan kişilerin Yunanistan'dan çıkması halinde, kısıtlamalar devam ettiği sürece yeniden girişine de izin verilmemektedir.
Ayrıca, halihazırda Yunanistan'da bulunan, yeniden Yunanistan'a dönmek üzere kara sınırlarından ülkeden çıkış yapacak Yunan vatandaşları, ikamet izni bulunan ya da daimi ikametleri Yunanistan olan kişilere de ülkeden çıkış yapmadan önce https://gov.gr adresi aracılığıyla elektronik form doldurmak suretiyle bildirimde bulunma zorunluluğu getirilmiştir.

Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile kara sınırlarını kapalı tutmaya devam etmekte olup, istisnai hallerde geçiş izni verilmektedir. Bu iki ülkeden sadece Atina El. Venizelos Havalimanı'na uçuşlara izin verilmektedir.
Bulgaristan'la sadece Promachonas kara sınır kapısından yolcu geçişine izin verilmektedir. (Son 72 saat içinde yapılmış negatif COVID-19 test sonucu istenmektedir).
Yunanistan-İtalya arasında deniz yolcu ve yük taşımacılığı Patra, Igoumenitsa, Korfu limanları üzerinden trafiğe açıktır.
İspanya'nın Katalonya coğrafi bölgesi ile tüm hava bağlantılarının geçici olarak durdurulması kararlaştırılmıştır.
Yunanistan'ın Türkiye ile ilgili olarak aldığı kararda, Türkiye'den Yunanistan'a giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamında Avrupa ya da Schengen ülkelerinde oturum iznine sahip olan kişilere yer verilmemektedir. Bu durum ışığında, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşların Türkiye'den yola çıkarak Yunanistan üzerinden transit geçiş yapmalarına izin verilmemektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı
Güncelleme Tarihi 07.08.2020

7 Ağustos saat 23.00 itibarı ile bir sonraki duyuruya kadar 23.00 – 07.00 saatleri arasında Yunanistan'a yolcu ve yük girişine izin verilmeyecektir.

Bu önlem aşağıdaki sınır kapıları için geçerlidir.

1. Kakavia (GR-ALB)
2. Krystallopigi (GR-ALB)
3. Evzoni (GR-MD)
4. Ormenio (GR-BUL)
5. Nymfea (GR-BUL)
6. Kipi/İpsala (GR-TUR)

Uygulamada herhangi bir istisnaya izin verilmemekte birlikte Yunanistan derneği OFAE tarafından bozulabilir ve ADR'li yükler için istisna uygulanmasına yönelik çalışmalar sürdürüldüğü bilgisi edinilmiştir.

7/24 esasına göre çalışan tek sınır kapısı: Promachona (GR-BUL)

Kaynak: OFAE

Güncelleme Tarihi 10.07.2020


1 Temmuz'da Yunanistan Gümrük İdaresi TIR operasyonlarındaki araç uygunluğu sertifikasının geçerliliği konusu dahil olmak üzere COVID-19 pandemisi sırasında uluslararası ticaretin kolaylaştırılması yönünde bir karar almıştır. Kararda yol aracının veya gümrükçe mühürlenen yük konteynerinin araç uygunluk sertifikasının süresinin geçmiş olsa dahi girişte, çıkışta veya varış noktasındaki gümrük idarelerinin TIR taşımacılığının devamına izin vereceği belirtilmiştir. Bu durumda sertifika sahibi yenileme başvurusunu ülkesindeki ilgili makama yaptığını kanıtlamak zorundadır.

Kaynak: OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.07.2020

Yunanistan'a girişte doldurulması gereken formun uluslararası taşımacılık yapan sürücüler tarafından da doldurulması gerektiği ve sürücülerin QR kodu almaları gerektiği, forma sürücüler için bir onay kutusu eklendiği ve sürücülerin Yunanistan'a gelmeden herhangi bir zamanda formu doldurabilecekleri açıklanmıştır.

Kaynak: OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.07.2020

6 Temmuz'da Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı ülkeye girişlerde doldurulacak formun taşımacılık personeli tarafından doldurulmayacağını açıklamıştır.

Yunanistan'a gemi ile gelen araç sürücüleri rastgele kontrollere tabi tutulmakta olup sağlık durumlarına yönelik bir anket doldurmaları istenmektedir. Gemide oldukları sürece sürücüler maske takmak zorundadır. Feribot operatörü tarafından da sağlanan anket için tıklayınız.
Kaynak: OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.07.2020


Yük taşımacılığı mevcut kısıtlamalar ve karantina uygulamasından muaftır.
Mevcut durumda sürücülerin https://travel.gov.gr/#/ adresinde yer alan formu doldurmaları önerilmektedir.

Kaynak: OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 05.06.2020

29 Mayıs'a ta Yunanistan Hükümeti uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücüler için karantina kurallarını 15 Haziran'a kadar uzatmıştır. Ancak karantinada geçirilmesi gereken gün sayısı 14'ten 7'ye düşürülmüştür.

Kaynak: OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.05.2020

28 Mayıs'ta Yunanistan Hükümeti sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulamasının 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini duyurmuştur. Bu sebeple 1 Haziran 00.00 itibarı ile (EC) 561/2006 mevzuatı geçerli olacaktır.

Kaynak: OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.05.2020

Başbakan Kiriakos Miçotakis, bugün Selanik ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren karayolu turizminin yeniden canlanması açısından, daha önce belirtildiği gibi zamanlamayı da sabit şekilde tutarak karayolu sınır kapılarının açılacağını söyledi.

Miçotakis, Kuzey Yunanistan bölgesinde hizmet veren sınır kapılarının bazı temel kuralları uygulayarak açılmasında bir sakınca olmadığını dile getirdi. Selanik Makedonia Havalimanı'ndan uluslararası uçuşların 15 Haziran tarihinden itibaren yeniden başlatılmasında bir sakınca olmadığını söyledi.

Buna göre, Yunanistan ile Türkiye arasında Kipi-İpsala ve Nimfea-Makaza sınır kapılarının yanısıra, Kuzey Makedonya'ya açılan Evzoni- Gevgeli, Bulgaristan'a açılan Serez bölgesi Promahona, Drama bölgesi Eksohi, İskeçe Ilıca bölgesi Zlatograd, Arnavutluk Kristalopigi sınır kapılarının açılarak hizmet vermeye başlaması bekleniyor.
Buna paralel olarak İgumeniça, Patra limanlarında bulunan sınır kapıları da 15 Haziran tarihinden itibaren hizmet vermeye başlıyor. Aynı zamanda Ege adalarında Türkiye'ye açılan deniz yolu sınır kapılarının da hizmet vermeye başlaması bekleniyor.
Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020

Evzoni sınır kapısında (Yunanistan-Makedonya) kamyon geçişi sınırlaması kaldırılmıştır. Evzoni gümrük idaresi tüm yük türleri için 7/24 hizmet vermektedir.

Kaynak: OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 16.05.2020

Yunanistan'dan İtalya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya uçuş yasaklarının süresi uzatılmıştır.
Ayrıca üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan'a giriş yasağının süresi de uzatılmıştır.
Sivil Havacılık Hizmetleri tarafından, yolcuların ve vatandaşların COVID 19 salgınından korunmak üzere getirilen havacılığa ilişkin 5 yeni Notam yayınlanmıştır. Buna göre;

• Yunanistan'dan İtalya, İspanya, İngiltere ve Hollanda'ya çift yönlü uçuş yasakları 31 Mayıs 2020, Saat 23.59'a kadar uzatılmıştır.
• Yunanistan'dan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya çift yönlü uçuş yasakları 14 Haziran 2020, Saat 23.59 tarihine kadar uzatılmıştır.
• Türkiye'den Yunanistan'a yapılan tüm uçuş yasakları 14 Haziran 2020, Saat 23.59'a kadar uzatılmıştır.
• Uluslararası uçuşların iniş ve kalkışları 31 Mayıs 2020, Saat 23.59'a kadar sadece Atina Elefterios Venizelos Havaalanı'ndan yapılacaktır.
• AB Vatandaşı olmayanların ülkeye giriş yasağı 31 Mayıs 2020, Saat 23.59'a kadar uzatılmıştır.

Halen sınırlı olarak gerçekleştirilen iç hat uçuşları ise, bütün ülkede seyahat yasağının 18 Mayıs'tan itibaren kalkması ile aşamalı olarak artırılacaktır.
AB vatandaşı olmayanların ülkeye giriş yasağının istisnaları; AB vatandaşlarının aile bireyleri, sağlık personelleri, uzun süreli oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşları, diplomatik, askeri personel, uçuş ekipleri ile Yunan konsolosluğundan ülkeye giriş izni almış olanlardır.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncellenme Tarihi: 20.04.2020


Aşağıda yer alan karantina önlemlerinin geçerliliği 15 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
2 Nisan 2020 tarihinde Yunan Hükümeti tarafından Yunanistan'a giren kişilerin takip etmesi gereken karantina uygulamalarına yönelik Bakanlık Kararnamesi yayınlanmıştır. Kararnamenin 2. maddesine göre kamyon şoförlerinin uyması gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

Kara, hava ya da deniz yolu ile uluslararası taşımacılık yapan kişiler uyruklarından bağımsız olarak Yunanistan'a girdikten sonra herhangi bir gecikme olmaksızın ya ülkeyi transit olarak geçecekler ya da ülke içerisindeki nihai varış noktalarına ulaşacaklardır. Nihai varış noktalarına ulaştıktan sonra sürücüler 15 günlük karantina sürecine başlayacaklardır. İtalya'dan Yunanistan'a gemi ile gelen kamyon sürücülerinin bir form doldurmaları gerekmektedir.

Form için tıklayınız.

Bu kurala istisnalar aşağıdaki durumlarda uygulanmaktadır.

• Yeni bir uluslararası taşımacılık operasyonuna başlanması gerektiğinde zorunlu karantina başladığı gün dahil olmak üzere hemen sona erdirebilir.

Yunanistan'da yeni bir ulusal taşımacılık yapılması zorunluluğu ortaya çıktığında sürücü ülkeye girdikten sonra başlamak üzere en az 7 günü karantinada geçirmelidir. Karantinada geçirilen hafta süresince ulusal taşımacılık yapılması mümkün değildir.

Bu önlemler 2 Nisan-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında uygulanacak olup kurala uyulmaması halinde 5000 Euro ceza uygulanacaktır.

Kaynak: OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 17.04.2020

Yunanistan'da sürüş ve dinlenme sürelerine geçici olarak tolerans getirilmiştir. Tolerans uygulaması 18 Nisan-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında geçerlidir. Uygulama uyruklarından bağımsız olarak Yunanistan'da faaliyetlerini sürdüren tüm sürücüler için geçerlidir.

• Günlük azami sürüş süresi 9 saatten 11 saate çıkartılmıştır.
• Haftalık azami sürüş süresi 56 saatten 58 saatte çıkartılmıştır.
• İki hafta arka arkaya azami sürüş süresi 90 saatten 96 saatte çıkartılmıştır.
• Günlük asgari molalar 5,5 saat sürüş sonrası 45 dakika dinlenme olarak uygulanacaktır. Günlük asgari dinlenme süresi 11 saatten 9 saate düşürülmüştür.
• 6x24 saat sonrası haftalık dinlenme süresi 7x24 saat sonrasına ertelenebilir veya haftalık dinlenme süresi 45 saatten 24 saate düşürebilir. Aracın dinlenmek için uygun ve hareketsiz olması koşulu ile haftalık dinlenme süresi araç içerisinde geçirilebilir.

AETR kapsamında Yunanistan'da yapılan karayolu taşımacılığı için de aynı uygulamalar geçerlidir.

Kaynak: OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 16.04.2020


Yunanistan İtalya'dan, İspanya'dan, Türkiye'den, Birleşik Krallık'tan, Hollanda ve Almanya'dan, Yunanistan'a yönelik karşılıklı uçuşların askıya alınmasını uzattığını açıkladı.
Yunanistan Sivil Havacılık Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüsün yayılmasını önlemek için bir NOTAMS yayınladı.
Özellikle, 15 Nisan 2020 Çarşamba gününden itibaren 15 Mayıs 2020 tarihine ve yerel saat ile 23:59'a kadar, Yunanistan'ın tüm havaalanlarına karşılıklı olarak yukarıdaki ülkelerden tüm uçuşların askıya alınması süresinin uzatıldığı belirtiliyor.

Sadece Almanya ile ilgili olarak, "Eleftherios Venizelos" Atina Havaalanı'na gidiş-dönüş uçuşlara izin verilmektedir.
Yunanistan Sivil Havacılık Kurumu tarafından yayınlanan önceki NOTAM'larda olduğu gibi, uçuşların geçici olarak askıya alınması kargo uçuşlarını, sıhhi ve insani yardım, uçak geri dönüş uçuşların yolcusuz sadece mürettebatı ile uçuşu, devlete ait uçuşlar, acil durum uçuşları, askeri uçuşlar, (burada askeri uçuşlar Türkiye için geçerli değildir), Frontex uçuşları, yakıt ikmali, destek uçuşları Ulusal Sağlık Sistemi uçuşları, Yunanistan vatandaşlarının ülkelerine geri dönmesi gibi uçuşlar uygulama dışında tutulmaktadır.

Ayrıca, Avrupa Birliği dışından vatandaşların Yunanistan'a girişin geçici olarak yasaklanması aşağıdaki istisnalar haricinde genişletilmiştir.

İstisnalar şunlar:

Avrupa vatandaşlarının aile üyeleri, Schengen ülkelerinin vatandaşları, sağlık personeli, bir Avrupa ülkesinde uzun süreli vizeleri olan üçüncü ülke vatandaşları ve Schengen ülkesi vatandaşları, hükümet yetkilileri, askeri, diplomatik personel, uçak mürettebatı, Yunanistan Konsoloslukları'ndan seyahat izni alan Avrupalı olmayan vatandaşlar.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncelleme Tarihi: 04.04.2020

Yunanistan Parlamentosu 2 Nisan'da Yunanistan'a giriş yapan yabancıların uyması gereken karantina kurallarına ilişkin yeni bir Bakanlık Kararnamesi yayınladı. Kamyon sürücülerine ilişkin kararnamenin ikinci maddesinde yer alan uygulamalar aşağıdaki gibidir:

Uluslararası taşımacılık operasyonları (kara, hava, deniz) ile iştigal eden tüm yabancı uyruklu personel Yunanistan'a girdikten sonra herhangi bir gecikme olmaksızın ya ülkeyi transit geçmeli ya da ülkedeki nihai varış noktalarına ulaşmalıdır. Yunanistan'daki nihai varış noktalarına ulaştıktan sonra sürücüler 14 günlük geçici izolasyona başlamalıdır.

İstisnalar:

Yeni bir taşımaya başlanacağında zorunlu karantina hemen sona erdirilebilir.
Ulusal taşıma yapılacağında sürücü ülkeye girişinden sonraki en az 7 günü izole olarak geçirmelidir. Zorunlu olarak izolasyonda geçirilen hafta sebebiyle kabotaj taşımaları mümkün olmayacaktır.
Bu önlemler 2-20 Nisan tarihleri arasında geçerlidir.
Kuralların çiğnenmesi halinde ceza 5.000 Euro'dur.

Kaynak: OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 01.04.2020

Yunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 31 Mart'ta aldığı kararla 16 Nisan-21 Nisan ve 30 Nisan-3 Mayıs arası kamyonların tüm sürüş yasaklarını askıya aldı.

Kaynak: OFAE (IRU)


Güncelleme Tarihi: 25.03.2020

Yunan topraklarında seyrederken sürücülerin taşıma faaliyetini kanıtlamak için işverenlerinden beyanname ile birlikte pasaport/kimlik ve CMR ibraz etmeleri gerekmektedir.

Beyanname örneği için tıklayınız.

Evzoni Sınır Kapısı'nda (Yunanistan-Makedonya) her gün 22.00-06.00 arasında kamyon geçişine izin verilmemektedir. Etil alkol, bozulabilir ürünler ve tıbbi malzeme taşıyan araçlar uygulamadan muaftır.

Kaynak: OFAE (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.03.2020

22 Mart 2020 tarihinde Yunan Başbakanı 23 Mart 2020 saat 06:00 itibarı ile ulusal tecrit uygulaması başlatılacağını duyurmuştur.

Yolcu Taşımacılığı

• Yunan vatandaşlarının Yunanistan'daki hareketi oldukça sınırlandırılmıştır. Belli şartlar altında özel yazılı izin alınması gerekmektedir. İş için seyahatlerde işverenden beyan yazısı alınmalıdır
• Yabancı uyrukluların Yunanistan'a girişi yasaktır.
• Yunanistan'a ve Yunanistan'dan uluslararası uçuşların çoğu iptal edilmiştir.

Yük Taşımacılığı

• Yük taşımacılığı kısıtlayıcı önlemlerin tümünden muaftır.
• Uluslararası taşımacılık operasyonları için tüm sınırlar açıktır.
• Araç sürücüleri tecritten muaftır.
• Limanlardan girişte "Locator Form" isimli bir dokümanın doldurulması talep edilebilir. Kamyon şoförlerine verilecek dokümanın doldurulacak imzalanması istenmektedir. Formda kişisel ve aile bilgileri talep edilmektedir. Form için tıklayınız.
• Mevcut durumda yabancı şoförlerin iş verenlerinden beyan yazısı almalarının gerekli olup olmadığı netleştirilmemiştir.

İyileştirmeler

561/2006 veya AETR'de geçici olarak aşağıdaki iyileştirmeler yapılmıştır.

• Madde 6(1): Günlük en fazla sürüş saatinin 9'dan 11'e çıkarılması
• Madde 6(2): Haftalık en fazla sürüş saatinin 56'dan 60'a çıkarılması
• Madde 7: Günlük en az mola süresinin 5,5 saat sonra 45 dakika olarak değiştirilmesi
• Madde 8(1): Günlük dinlenme süresinin 11'den 9'a indirilmesi
• 6 günx24 saatlik periyod sonrası haftalık dinlenme zorunluluğunun kaldırılması

Kaynak: OFAE (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72