Covid-19

TACİKİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Tacikistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 10.06.2020

9 Haziran'da Tacikistan Ulaştırma Bakanlığı COVID-19 salgını kapsamında uluslararası trafiğe ilişkin kurallara değişiklikler getirmiştir.
Rusça için tıklayınız.
Gayrı resmi İngilizce tercüme için tıklayınız.

Değişikliklere göre:

•    Sürücünün test sonucunun negatif çıktığının kanıtlanması halinde sürücü ülkede 5 güne kadar kalabilir.
•    Kanıt olmadığı takdirde sürücüye test yapılarak test sonucu bilinene kadar sürücü karantinaya alınacaktır. Test sonucunun negatif çıkması halinde sürücünün ülkeye girmesine ve varış noktasına sürmesine izin verilecektir.
•    İnsani yardım taşıyan araçlar gerekli evrakı sunmaları halinde terminal hizmet ücreti ödemeyecektir.

Kaynak: ABBAT (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.05.2020

30 Nisan 2020 tarihi itibarıyla Tacikistan-Çin arasında ki Karasu-Kulma kapısı yük taşımacılığı faaliyetleri için tekrar açılmıştır. Firmalar aktarma operasyonlarının sınırda yapıldığını göz önünde bulundurmalıdır. Çin uyruklu olmayan kamyon sürücülerinin araçtan çıkmasına izin verilmemektedir. Sınır güvenliği tarafından temassız kontroller gerçekleştirilmelidir. Yolcu faaliyetleri ve yetkisiz kişilerin bulunması kati olarak yasaklanmıştır. Kuralın çiğnenmesi halinde Çin Hükümeti sınırı derhal kapatacaktır.

Kaynak: ABBAT (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.04.2020

Tacikistan sınırına gelen araç sürücüleri sınırdan içeri girmek isterse 14 gün karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmak istemeyen sürücüler yükleri başka araca aktarılacak veya sürücü değişimi yapılacaktır.

Kaynak: DGÖ (Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19)

Güncelleme Tarihi: 06.04.2020

Tacikistan Hükümeti COVID-19 salgınının engellenmesi için uluslararası yük taşımacılığına yönelik geçici bir düzenlemeyi uygulamaya almıştır. ABBAT tarafından yayınlanan resmi olmayan çeviri için tıklayınız.

Geçici düzenleme ile Tacikistan'a ve Tacikistan'dan uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların ülkeye giriş, çıkış ve transitine yönelik uygulamalar getirilmiştir.
Düzenleme Ulaştırma, Sağlık ve Sosyal İşler, İçişleri ve Gümrük Bakanlıkları ile Tacikistan Devlet Ulusal Komitesi tarafından onaylanmıştır.

Kaynak: ABBAT (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

COVID-19 önlemleri kapsamında uluslararası trafik üzerindeki kontrol ve düzenlemeler artırılmıştır.
Ülkeye ithal edilen malların kaydı ve gümrük operasyonları sınır terminallerinde yapılmakta, nihai varış noktasına taşımaları ulusal operatörler tarafından yapılmaktadır.

Kaynak: ABBAT (Tacikistan Ulaştırma Bakanlığı) (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

2020 yılının Ocak ayından beri Tacikistan ve Çin arasındaki sınır geçişi (Kulma-Karasu) tamamen kapalıdır.

11 Mart 2020'den itibaren Tacikistan, Afganistan ile olan sınırlarını kapatmaya başlamıştır. Afganistan'la son sınır kapısı (Nizhny-Pyanj) 16 Mart 2020'de kapatılmıştır.

Resmi kaynaklara göre Tacikistan'da koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. Bu sebepten Tacikistan-Özbekistan ve Tacikistan-Kırgızistan sınırları normal seyirde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kaynak: ABBAT (IRU)

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72