Covid-19

TÜRKMENİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Türkmenistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 14.04.2020

Türkmenistan'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği tarafından IRU'ya uluslararası yük taşımacılığı konusunda Türkmenistan tarafından alınan önlemlere yönelik bir bilgilendirme yapılmıştır.
Yapılan bilgilendirmede 24 Mart itibarı ile Garabogaz ve Farap sınır kapılarından giriş yapan araçların yüklerinin Türkmen taşıyıcılar tarafından taşınacağı belirtilmektedir. Yük aktarması sınır kapılarından belirlenen bölgelerde yapılacaktır.
1 Mayıs dahil olmak üzere bu tarihe kadar Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen araçlar römork ve yarı römorklar Türkmen taşıyıcılar tarafından yapılacak taşımanın devamı için limanda belirtilen alanlara bırakılacaktır.
24 Mart'tan itibaren Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen tüm yüklerin taşıması refakatsiz olarak yapılacaktır.

Türkmenistan tarafından yapılan bilgilendirme için tıklayınız.

Kaynak: Türkmenistan Cenevre Daimi Temsilciliği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

BM Cenevre Türkmenistan Daimi Temsilciği IRU'yu Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'ndaki kurallar ve prosedürler hakkında bilgilendirmiş olup IRU'nun tüm ilgili tarafları bilgilendirmesini istemiştir.
Taşımacılık planlaması yapılırken bu bilgilerin göz önüne alınması gerekmektedir.
Doküman için tıklayınız.

Kaynak. Türkmenistan Daimi Temsilciği (IRU)


Güncelleme Tarihi: 25.03.2020

24 Mart 2020 itibarı ile Türkmenistan'a Garabogaz ve Farap sınır kapılarından giriş yapan yükler ülke içerisine Türkmen taşıyıcılar ile taşınacaktır. Herhangi bir temas olmadan yüklerin aktarımı sınırda özel olarak oluşturulan alanlarda yapılacaktır.

23 Mart öncesi veya 23 Mart'ta Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen yabancı araçlar Türkmenistan içine veya Türkmenistan içinden transit taşımacılık için treyler ve semi-treyleri taşımanın Türkmen nakliye firmaları için devam ettirilmesi amacıyla özel olarak oluşturulan alanlara bırakacaktır. Sonrasında yabancı araçlar şoförüyle deniz yoluyla geri dönecektir.

24 Mart 2020 itibarı ile Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen tüm yükler, transit dahil olmak üzere, treyler ve semi-treyler ile çekici, şoför ve diğer personel olmadan sadece deniz taşıtı ile getirilebilecektir.

Türkmenistan'dan geçen taşımacılık ve transit koridorlarının verimli kullanımı için Türkmen makamları konteyner ve demiryolu vagonları ile yapılan taşımacılıkta kombine taşımacılık (deniz+kara) önermektedir.

Türkmenistan'da ve transit taşımacılıkta ortaya çıkabilecek sorunlar için bir danışma hattı kurulmuştur.

Aşkabat : +99365647471

Bakü :  +994502900301

Taşkent : +998712023210/998901297455

Salgına karşı alınan önlemler karşısında Türkmenistan'da yapılan taşımacılıkta kombine taşımacılık türleri kullanılarak kara taşımacılığı hacminin azaltılması önerilmektedir.

Kaynak: THADA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.03.2020

17 Mart itibarı ile Türkmenistan'da korona virüs hastalığının (COVID-19) yayılmasının önlenmesine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde, 17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edilecektir.

Kaynak: Aşkabat Türkiye Büyükelçiliği (IRU)

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72