Covid-19

TÜRKMENİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Türkmenistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 04.06.2020


3 Haziran'da BM Türkmenistan Daimi Temsilciliği uzatma ihtimali ile birlikte 20 Haziran'a kadar tüm taşıma operasyonlarının sınırda gerçekleşeceğini belirtmiştir.
Türkmenistan'a giren herkes COVID-19 testlerinin negatif olduğuna dair ülkelerinin yetkili sağlık makamlarından en fazla 72 saat önce alınmış tıbbi sertifikaya sahip olmak zorundadır.

Kaynak: BM Türkmenistan Daimi Temsilciliği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.06.2020

Irna'nın haberine göre, İran'ın Aşkabat Büyükelçisi Golam Abbas Arbab, Türkmenistan ile İran sınırının 10 Haziran'da tıbbi protokollere tam uyum ile yeniden açılacağını söyledi.

İran Büyükelçisi demiryolu ve karayolu taşımacılığı İran ve Türkmenistan devlet sınırları üzerinden ulaşım ve transit yeniden başlaması Haziran 1 için planlandığını söyledi. Bununla birlikte, covid-19 virüsünü önlemek için bu hafta alınacak dezenfeksiyon önlemlerine ihtiyaç duyulması nedeniyle, 10 Haziran'a ertelendi.

Diplomat, böyle bir kararın, iki ülkenin Ulaştırma departmanlarının temsilcilerinin, Türkmenistan ve İran'ın sağlık, tarım, Dışişleri ve gümrük hizmetlerinin yer aldığı bir video konferans sırasında ortak bir teknik çalışma grubu tarafından yapıldığını açıkladı.

Büyükelçi Golam Abbas Arbab, şu anda İran'ın Türkmenistan aracılığıyla Özbekistan ile ticaretin yeniden başlatılmasını müzakere etmeye devam ettiğini söyledi.

IRNA, İran'da bir koronavirüs salgını nedeniyle Türkmen-İran sınırının Şubat ayı sonlarında kapatıldığını hatırlıyor.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 14.04.2020

Türkmenistan'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği tarafından IRU'ya uluslararası yük taşımacılığı konusunda Türkmenistan tarafından alınan önlemlere yönelik bir bilgilendirme yapılmıştır.
Yapılan bilgilendirmede 24 Mart itibarı ile Garabogaz ve Farap sınır kapılarından giriş yapan araçların yüklerinin Türkmen taşıyıcılar tarafından taşınacağı belirtilmektedir. Yük aktarması sınır kapılarından belirlenen bölgelerde yapılacaktır.
1 Mayıs dahil olmak üzere bu tarihe kadar Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen araçlar römork ve yarı römorklar Türkmen taşıyıcılar tarafından yapılacak taşımanın devamı için limanda belirtilen alanlara bırakılacaktır.
24 Mart'tan itibaren Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen tüm yüklerin taşıması refakatsiz olarak yapılacaktır.

Türkmenistan tarafından yapılan bilgilendirme için tıklayınız.

Kaynak: Türkmenistan Cenevre Daimi Temsilciliği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

BM Cenevre Türkmenistan Daimi Temsilciği IRU'yu Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'ndaki kurallar ve prosedürler hakkında bilgilendirmiş olup IRU'nun tüm ilgili tarafları bilgilendirmesini istemiştir.
Taşımacılık planlaması yapılırken bu bilgilerin göz önüne alınması gerekmektedir.
Doküman için tıklayınız.

Kaynak. Türkmenistan Daimi Temsilciği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.03.2020

24 Mart 2020 itibarı ile Türkmenistan'a Garabogaz ve Farap sınır kapılarından giriş yapan yükler ülke içerisine Türkmen taşıyıcılar ile taşınacaktır. Herhangi bir temas olmadan yüklerin aktarımı sınırda özel olarak oluşturulan alanlarda yapılacaktır.

23 Mart öncesi veya 23 Mart'ta Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen yabancı araçlar Türkmenistan içine veya Türkmenistan içinden transit taşımacılık için treyler ve semi-treyleri taşımanın Türkmen nakliye firmaları için devam ettirilmesi amacıyla özel olarak oluşturulan alanlara bırakacaktır. Sonrasında yabancı araçlar şoförüyle deniz yoluyla geri dönecektir.

24 Mart 2020 itibarı ile Türkmenbaşı Uluslararası Limanı'na gelen tüm yükler, transit dahil olmak üzere, treyler ve semi-treyler ile çekici, şoför ve diğer personel olmadan sadece deniz taşıtı ile getirilebilecektir.

Türkmenistan'dan geçen taşımacılık ve transit koridorlarının verimli kullanımı için Türkmen makamları konteyner ve demiryolu vagonları ile yapılan taşımacılıkta kombine taşımacılık (deniz+kara) önermektedir.

Türkmenistan'da ve transit taşımacılıkta ortaya çıkabilecek sorunlar için bir danışma hattı kurulmuştur.

Aşkabat : +99365647471

Bakü : +994502900301

Taşkent : +998712023210/998901297455

Salgına karşı alınan önlemler karşısında Türkmenistan'da yapılan taşımacılıkta kombine taşımacılık türleri kullanılarak kara taşımacılığı hacminin azaltılması önerilmektedir.

Kaynak: THADA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.03.2020

17 Mart itibarı ile Türkmenistan'da korona virüs hastalığının (COVID-19) yayılmasının önlenmesine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde, 17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edilecektir.

Kaynak: Aşkabat Türkiye Büyükelçiliği (IRU)
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72