Covid-19

SLOVENYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Slovenya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 26.06.2020

Bu bağlantıdaki listede https://www.gov.si/en/news/2020-06-12-55th-correspondence-session-government-adopts-several-ordinances-on-crossing-the-border/ yer alan ülkelerden Slovenya'ya gelenlere 14 gün karantina uygulanmaktadır.

Bu uygulama Slovenya'ya veya Slovenya'dan yük taşımacılığı yapanlar için söz konusu değildir. Transit geçişler 12 saat içerisinde tamamlanmalıdır.

Kaynak: Slovenya Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.06.2020

25 Haziran itibarı ile Hırvatistan, Avusturya, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Malta, Norveç, Slovakya, İspanya ve İsviçre'den gelen yolcular Slovenya'ya gelişlerinde kısıtlamaya tabi tutulmayacaktır. Ulusal kamu sağlığı enstitüsü tarafından güncellenen liste için tıklayınız.

Bu ülkeler haricindeki ülkelerden gelen yolcular Slovenya'yı 12 saat içerisinde terk etmek veya transit geçmek zorundadır. Sürücüler bu uygulamadan muaf değildir.

Kaynak: Slovenya AB Daimi Temsilciliği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.06.2020

26 Mayıs'ta Slovenya Hükümeti ülkeye giriş koşullarını güncelleyen bir karar yayınlamıştır. Karar için tıklayınız (Slovence).

Yayınlandığı an yürürlüğe giren karara göre:

•    İtalya sınırındaki Gorjansko – San Pelagio sınır kapısı açıktır.
•    Slovenya vatandaşları ve Slovenya'da geçici veya kalıcı ikamet izni olanlar ülkeye karantina uygulaması olmaksızın girebilirler. Hırvatistan'da geçici veya kalıcı ikamet izni olanların ülkeye girişlerinde de karantina uygulanmamaktadır.
•    Slovenya'da ikamet izni olmayıp sınırda enfeksiyon belirtisi gösterenler veya test sonucu pozitif olanlar ülkeye alınmayacaktır.
•    AB veya diğer Schengen bölgesi ülkelerde geçici veya kalıcı ikamet izni olan kişilerden Slovenya'ya giriş izni bulunan ülkeler listesinde bulunmayan ülkelerde ikamet edenler ülkeye girdikten sonra 14 gün karantinaya girmek zorundadır. Bu kuralın istisnaları için tıklayınız.
•    Üçüncü ülkelerden gelenler 14 gün karantinaya tabidir. Bu kuralın istisnaları için tıklayınız.

Kaynak: Slovenya Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 20.04.2020

18 Nisan'da Slovenya Hükümeti konvoy uygulamasını Hırvatistan'dan transit taşımacılık için sona erdirmiştir.

Kaynak: Slovenya Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

Genel Kısıtlamalar:

Slovenya-İtalya sınırı trenle ve otobüsle tarifeli ve charter seferler ile yolcu taşımacılığına kapalıdır.
Nihai varış noktası Slovenya olan yükler ile posta, tıbbi malzeme, farmakolojik ürünler veya insani yardım taşıyan araçlara izin verilmektedir. Ulusal bazda yük taşımacılığında posta, tıbbi malzeme ve insani yardım taşımalarına izin verilmektedir.

Konvoylar

14 Mart'ta Slovenya ve komşu ülkeler sınırlardaki uzun araç kuyruğu sorununu çözmek için yolcu ve yük taşımacılığı araçları ile konvoy oluşturulması konusunda anlaşmıştır. Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Türkiye ve Ukrayna makamları ile anlaşmaya varılmıştır. 17 Mart'tan bu yana 71 konvoy düzenlenmiştir (İtalya-Hırvatistan ve İtalya Macaristan).
Konvoylar seyahate başlamadan önce izin almak zorundadır.

İtalya Sınırı

Slovenya-İtalya sınırında açık sınır kapıları: Vrtojba, Fernetici, Škofije ve Krvavi Potok. 05.00 – 23.00 saatleri arasında açık Krvavi Potok sınır kapısı haricinde diğerleri 24 saat açıktır. Diğer tüm sınır kapıları kapalıdır.
İtalya'dan Slovenya'ya girecek Slovenya vatandaşlarının, Slovenya vatandaşı olmayanlar veya Slovenya'da kalıcı/geçici oturma izni olanların Slovence, İngilizce veya İtalyanca dillerinde COVID-19 testlerinin negatif çıktığına dair üç günden daha eski olmayan sağlık raporu sunmaları gerekmektedir. Bu raporu sunamayanların vücut sıcaklıklarının 37.5 dereceden az olması ve üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları (öksürme, hapşırma, nefes darlığı) göstermemeleri gerekmektedir.

Avusturya Sınırı

Slovenya-Avusturya sınırında açık olan sınır kapıları: Gornja Radgona (sürekli açık), Kuzma (sürekli açık), Holmec (05:00-21:00 arası), Karavanke (sürekli açık), Jurij (06:00 -21:00 arası), Vic (05:00 -23:00 arası), Ljubelj (sürekli açık), Trate (sürekli açık), Radlje (sürekli açık), Gederovci (sürekli açık), Šentilj (çevreyolu, sürekli açık), Šentilj (otoyol, 06:00 -21:00 arası) ve Korensko (05:00 -23:00 arası). Yolcu treni geçişine izin verilmemektedir.
Avusturya'dan Slovenya'ya girecek Slovenya vatandaşlarının, Slovenya vatandaşı olmayanlar veya Slovenya'da kalıcı/geçici oturma izni olanların COVID-19 testlerinin negatif çıktığına dair üç günden daha eski olmayan sağlık raporu sunmaları gerekmektedir. Bu raporu sunamayanların vücut sıcaklıklarının 37.5 dereceden az olması ve üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları göstermemeleri gerekmektedir.
Karar devlet sınırının iki yanında arazisi olup tarım yapanları, iş için sınırı geçenleri, yük taşımacılığı, ambulans araçlarının yolcularını ve konvoylar halinde düzenlenen transit araç hareketlerini kapsamamaktadır. Komşu ülkelerin aldıkları önlemler sebebiyle ülkeyi terk edemeyeceği anlaşılan kişilerin transit geçişine izin verilmemektedir. Karar 25 Mart'ta yürüklüğe girmiştir.

Hırvatistan Sınırı

Slovenya-Hırvatistan sınırında açık olan sınır kapıları: Gruškovje, Obrezje ve Starod. Sürücülerin şimdiye kadar konvoylar için sadece Obrezje sınır kapısının kullanıldığını göz önüne almaları gerekmektedir.

Macaristan Sınırı

Slovenya-Macaristan sınırında Macaristan'a giriş üç sınır kapısından yapılmaktadır: Dolga vas, Pince ve Pince R1/232. Sonuncu sınır kapısı sadece Slovenya ve Macaristan vatandaşlarının geçişi için kullanılmaktadır. Macaristan'a giren tüm araçlar kontrole tabidir. Slovenya'ya girişte herhangi bir kısıtlama ya da kontrol bulunmamaktadır. Sürücülerin başkaları ile temastan kaçınmaları ve koruyucu ekipman kullanmaları gerekmektedir.

İyileştirmeler:

27 Mart itibarı ile hafta sonu karayolu yük taşımacılığına izin verilmiştir.

Evrak Geçerliliğinin Uzatılması

Slovenya'da kabul edilen bir kararname ile araçların teknik muayeneleri, motorlu araçların tesciline ilişkin diğer prosedürler ve takograflarda yapılan işlemler 16 Nisan'a kadar yasaklanmıştır. Böylelikle araç sigortası dahil olmak üzere sürücü ehliyetleri ve tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin ADR sertifikalarının geçerliliği 16 Nisan'a kadar uzatılmıştır.
16 Nisan'da geçerliliği sona eren sürücü ehliyetleri, CPC sertifikaları ve ADR yeterlilik sertifikalarının süresi 16 Temmuz'a uzatılmıştır.

Sürüş ve Dinlenme Süreleri Kurallarına Muafiyetler

Slovenya'da zaruri tüketim maddeleri taşıması yapan araçlara 16 Mart-16 Nisan arası sürüş ve dinlenme sürelerine tolerans getirilmiştir. Tolerans, ulusal ve uluslararası taşımacılık yapan sürücülere uygulanmaktadır.
Slovenya Hükümeti tarafından alınan önlemler için tıklayınız.

Kaynak: GIZ Intertransport ve Slovenya Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

Slovenya'da temel ihtiyaç maddelerini taşıyan araçların sürücüleri için sürüş ve dinlenme sürelerinde 16 Mart-16 Nisan tarihleri arasında geçerli geçici ve sınırlı tolerans uygulaması başlamıştır. Ulusal ve uluslararası taşımalarda geçerlidir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Avrupa Komisyonu COVID-19 sayfası (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.03.2020

İtalya'dan girişlerde özel koşullar için tıklayınız.

Genel Koşullar
Salgının yayılmasını önlemek için Hükümetin aldığı karar ile İtalya'dan Slovenya'ya sadece 4 sınır kapısından girilebilmektedir: Vrtojba, Fernetici, Škofije ve Krvavi Potok. 05.00-23.00 arası açık olan Krvavi Potok hariç diğerleri 24 saat açıktır. Diğer tüm sınır kapıları kapalıdır.

İtalya'dan Yapılan Karayolu Yük Taşımacılığı

İtalya'dan Slovenya'ya yapılan yük taşımacılığı posta, ilaç, koruyucu ekipman, tıbbi cihaz ve insani yardım harici askıya alınmıştır.
Nihai varış noktası Slovenya olan araçlar istisnadır.
Transit karayolu taşımacılığı konvoylar halinde yapılmaktadır.

Avusturya'dan Yapılan Karayolu Taşımacılığı

13 giriş noktası mevcuttur: Gornja Radgona, Kuzma, Holmec, Karavanke, Jurij, Vic, Ljubelj, Trate, Radlje, Gederovci, Šentilj (çevreyolu), Šentilj (otoyol) ve Korensko.
Yolcu treni taşımacılığına izin verilmemektedir.

Avusturya'dan girişine izin verilenler: Slovenya vatandaşları, geçici veya sürekli ikamet izni olanlar, üç günden daha eski olmayan SARS-CoV-2 testi negatif çıkan yabancı uyruklular, üst solunum yolu enfeksiyonu semptomu göstermeyen ve vücut ısıları 37.5 derece altında olan yabancı uyruklular.
Yük taşımacılığı ve konvoylar halinde düzenlenen transit taşımacılık muaftır.
Düzeneme 25 Mart gece yarısı uygulamaya girmiştir.

Kaynak: Slovenya Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020

Slovenya, ülkeyi transit geçecek 3.5 ton ağırlığından fazla olan araçları engellemektedir. Geçişine izin verilen kamyonlar sadece Slovenya'ya yük getiren araçlardır. Posta, ilaç ve tıbbi ürün ile insani yardım getiren araçların girişine izin verilmektedir.

Slovenya-İtalya sınırı tren ve otobüs geçişleri için kapatılmıştır.

14 Mart'ta Slovenya ve komşu ülkeleri sınırlarda bekleyen araç sorununu çözmek için yolcu ve yük taşıyan araçlar için konvoylar oluşturma konusunda anlaşmaya varmıştır. İlk konvoy Cumartesi günü oluşturulmuş olup diğer konvoyların yabancı uyruklu kişilerin ve araçların ülkelerine dönmesi için oluşturulması planlanmaktadır. Konvoylar için Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye arasında bir anlaşmaya varılmıştır.

Ülke içerisinde posta, tıbbi malzeme ve yardım için yük taşıtan araçlara izin verilmektedir.

Kaynak: GIZ Intertransport ve Slovenya Hükümeti (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72