Covid-19

RUSYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Rusya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 30.04.2021

5 Mayıs 2021'den itibaren Moskova’ya ve Moskova Çevre Yolu'na (MKAD) giriş

5 Mayıs 2021 saat 22.00'den itibaren getirilmesi gereken 3,5 tonun üzerinde izin verilen maksimum ağırlığa sahip yük araçları için geçerli olan, Moskova çevre yolu (MKAD) sınırları içindeki Moskova topraklarına giriş ve hareket için, iç ve dış tarafları da dahil olmak üzere, gündüz veya gece saatlerinde özel bir geçiş elde etmeyi gerektiren kısıtlamalar, 6 Nisan 2021 tarihli 399-?? sayılı Moskova Şehir Hükümeti Kararnamesi ve 19 Mart 2021 Tarih ve 61-02-122/21 tarihli Moskova Şehri Ulaştırma ve Karayolu Altyapı Geliştirme Departmanı Emri'nin ardından, 15 Haziran 2021 tarihine ertelenmiştir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Moscow City Department of Transport and Road Infrastructure (IRU)
Güncelleme Tarihi: 01.04.2021

COVID-19 Güncellemesi: Rusya sınırlarında durum güncellendi

Mart 2021'den itibaren sınır geçiş noktası Burachki'nin (Letonya sınırındaki Terekhovo) yeniden inşası başlamıştır ve Aralık 2022'ye kadar devam etmesi beklenmektedir.
Özellikle "Rusya Federasyonu'ndan çıkış" şeritlerinde yeniden yapılanma çalışmalarına başlanmıştır. Bu nedenle Rusya Federasyonu'na giriş ve çıkışlar giriş şeritlerinden yapılmaktadır.
Sınırlarda oluşan trafik ve devam eden yeniden yapılanma çalışmaları, önemli ölçüde artan bekleme sürelerine, tıkanıklıklara, olası kesintilere veya veterinerlik ve / veya karantina bitki sağlığı kontrolüne tabi olan canlı hayvanların ve malların sınır ötesine taşınmasının yasaklanmasına neden olabilecektir.

Nakliye operatörlerinin bu bilgileri dikkate almaları ve özellikle Grebnevo (LVA) - Ubylinka (RUS), Luhamaa (EST) - Shumilkino (RUS), Koidula (EST) - Kunichina Gora (RUS) olmak üzere yakın sınır geçiş noktalarını kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Sıralar minimumdur ve bu geçiş noktalarından Rusya Federasyonu'na girmek için TIR karneleri kullanılabilir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Federal Customs Service of Russian Federation (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.06.2020

17 Haziran itibarı ile Rusya'da bazı bölgelere girişte kontroller getirilmiştir. Chita şehrine (Zabaikalye bölgesi) giden taşıma operatörleri başvuru yaparak dijital geçiş izni almak zorundadır.

Portal için tıklayınız.

Primorye bölgesinde sınırı geçerek Çin'e gitmeyi planlayan taşımacılar Kraskino (RUS) – Hunchun (CHN), Pogranichny (RUS) – Suifenhe (CHN), Poltavka (RUS) – Dongning (CHN) sınır kapılarına gelmeden en az 2 gün önce sırada yer almak için başvuru yapmak zorundadır.

Başvuru yapmak için tıklayınız.

Başvuru formu doldurulup yazdırıldıktan sonra kullanılacak sınır kapısına göre e-posta ile gönderilmelidir.

pogr@primorsky.ru (Pogranichny sınır kapısı için), krask@primorsky.ru (Kraskino sınır kapısı için) ve polt@primorsky.ru (Poltavka sınır kapısı için).

Sınır kapısına varış tarihi sınır kapısı kapasitesine ve yapılan başvurulara göre belirlenecektir.

Kaynak: ASMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 21.05.2020

Blagoveshchensk-Heihe sınır kapısı Rusya ve Çin arasında ilgili makamların görüşmelerinden ve COVID-19 kaynaklı kısıtlamalar sona erdikten sonra açılacaktır.

Kaynak: ASMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 20.05.2020

20 Mayıs'ta Rusya Ulaştırma Bakanlığı Çin sınırındaki Amur bölgesinde yer alan Kani-Kurgan'da 25 Mayıs itibarı ile yeni bir sınır kapısı açılacağını duyurmuştur. Sınır kapısı geçici olarak açılacak olup başlangıçta yük taşımacılığı için hizmet verecektir. Kapasitenin günlük 190 araç olması ve Çin ile olan diğer sınır kapılarındaki yükü hafifletmesi beklenmektedir. Blagoveshchensk (RUS) ve Heihe (CHN) arasını bağlayan köprünün açılmasından sonra kontrollere başlanacaktır.

Kaynak: Rusya Ulaştırma Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 06.05.2020

29 Nisan'da Rusya Hükümeti 16 Mart 2020'de yayınlanan 635 no.'lu kararnameden değişiklikler yapmıştır. Değişiklik ile Belarus ile olan sınır dahil olmak üzere Rusya sınırları belirsiz süreyle kapatılmıştır. Epidemiyolojik durum normale dönene kadar sınırlar kapalı kalacaktır.

Kamyon sürücüleri bu önlemden muaftır.

Kaynak: IRU

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020

28 Nisan'da Rusya Başkanı nüfusun sağlık ve epidemiyolojik güvenliği için önlemlerin uzatıldığını ve tatil günlerinin 11 Mayıs'a kadar uzatıldığını duyurmuştur. Duyuru için tıklayınız.
Moskova ve civarında kişilerin hareketi ve taşımacılık faaliyetleri için özel bir izin alınması gerekmektedir. Uluslararası taşımacılığa Moskova bölgesinde günün her saati, Moskova şehrinde ise gece saatlerinde (22.00-06.00) muafiyet tanınmıştır. Gündüz saatlerinde (06.00-22.00) Moskova şehrine ağır vasıta izni olan araçların girişine izin verilmektedir.

Kaynak: ASMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

COVID-19 salgınının önlenmesi amacıyla Rus Hükümeti karayolu, demiryolu, yaya, nehir ve Rusya-Belarus sınırındaki kara geçişi dahil olmak üzere kombine sınır geçiş noktalarındaki hareketliliği 27 Mart'ta yayınladığı kararname ile kısıtlamıştır. Karar 30 Mart'tan itibaren geçerlidir.

Kısıtlamalar uluslararası karayolu taşımacılığı yapan Rus ve yabancı sürücüler için geçerli değildir.

Kaynak: ASMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.03.2020

25 Mart-5 Nisan tarihleri arası Rusya'da tatil günleri olarak ilan edilmiştir.

Yolcu ve uluslararası karayolu yük taşımacılığı istisnadır.

Kaynak: ASMAP ve Rus Hükümeti (IRU) Güncelleme Tarihi: 24.03.2020

Yurtdışından Rusya'ya gelen herkes 14 günlük karantinaya alınacaktır.
23 Mart'ta yapılan açıklamada uluslararası karayolu taşımacılığı yapan şoförlerin istisna olduğu bildirilmiştir.
Şoförlerin kişisel koruma ekipmanları kullanması ve hijyen kurallarına uyması zorunludur.

İthalat:

20 Mart itibarı ile bir ay boyunca Rus Hükümeti temel tüketim mallarının tedarikindeki tüm kısıtlamaları (gümrük dahil) kaldırmış olup ithalatçılara ve büyük perakende zincirlerine "yeşil koridor" oluşturulmuştur. İlaç ve tıbbi ürünler dahil olmak üzere bir takım ithalat ürünlerine uygulanan gümrük vergisi sıfıra indirilmiştir.

Ağırlık Kontrol:

21 Mart 25 Nisan arasında temel gıda ve gıda-dışı tüketim malzemelerinin (gıda maddesi, bebek ürünleri, ilaç) treyler ve tenteli yarı treyler ile taşınmasında ağırlık kontrolü yapılmayacaktır.

Mürettebat Sınırı:

Halihazırda Rusya'daki uluslararası yük operasyonlarında görevli mürettebata yönelik bir sınırlama yoktur.

Kaynal: ASMAP ve İlgili Rus Makamları (IRU)


Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

SINIRLAMALAR

Rusya Federasyonu 18 Mart 2020 tarihinden 1 Mayıs 2020 tarihine kadar yabancı uyrukluların ve vatansızların Rusya'ya girişini kısıtlamaktadır.

MUAFİYETLER

• Uluslararası yollardaki araç şoförleri
• Uçak, gemi, bot ve trenlerin mürettebatı
• Resmi delegasyonlar
• Diplomatik, hizmet veya akın akrabanın ölümü sebebiyle verilen vizelere sahip kişiler
• Rusya'da sürekli ikamet edenler veya hava sınırından seyahat edenler
• İyileştirmeler

20 Mart 2020 itibarı ile gümrük kısıtlamaları dahil olmak üzere hayati ürünlerin tedarikindeki tüm sınırlamalar bir ay süre için kaldırılmıştır.
Rusya Başbakanı Mushkin ithalatçılar ve perakende zincirleri için yeşil koridor oluşturacaklarını, ilaç ve tıbbi cihazlar dahil olmak üzere bir takım ürünlerde gümrük vergisini sıfıra indireceklerini açıkladı.

Kaynak: Rus Hükümeti (IRU) http://government.ru/en/news/39172/ http://government.ru/news/39221/

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

Rusya 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yabancı uyrukluların ve vatansızların ülkeye girişini engellemektedir.

Ülkeye giriş engelinden muafiyetler:

• Uluslararası yollardaki araç şoförleri
• Uçak, gemi, bot ve trenlerin mürettebatı
• Resmi delegasyonlar
• Diplomatik, hizmet veya akın akrabanın ölümü sebebiyle verilen vizelere sahip kişiler
• Rusya'da sürekli ikamet edenler veya hava sınırından seyahat edenler

Kaynak: Rus Hükümeti (IRU) http://government.ru/en/news/391

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72