Covid-19

PORTEKİZDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Portekiz için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 15.05.2020

Portekiz 3 Mayıs'ta 17 Mayıs'a kadar sürecek ve gereklilik halinde 15 günde bir yenilenecek tecrit uygulamasının hafifletilmesi uygulamasının ilk aşamasına girmiştir. Sosyal mesafe uygulaması zorunlu olup sosyal mesafenin uygulanamadığı durumlarda yüz maskeleri kullanılmalıdır. Kamusal alanlarda her iki önlem de uygulanmalıdır.

Sınırlar insan geçişi için 15 Haziran'a kadar kapalıdır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu kısıtlamadan muaftır. Bu araçların geçeceği sınır kapıları: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) and Vila Verde de Ficalho (Beja).

Çevreyollarını kullananlar servis alanlarının ve dinlenme yerlerinin durumu ve faaliyetleri hakkında bilgiye buradan https://covid-19-en-imt-ip.hub.arcgis.com/ ulaşabilirler. 

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020


Bakanlar Kurulu 9 Nisan'da OHAL'in 14 Mayıs gece yarısına kadar uzatılmasına karar verdi.
Sınır geçişleri insan geçişine kapalıdır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları muaftır. İspanya ile sadece belli başlı sınır kapıları açıktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja).
Ovar bölgesi (Calamity Eyaleti) karantina altındadır. Bölgeye sadece izin verilen sektörler (liste için tıklayınız), süpermarketler, eczaneler ve yakıt istasyonları için yük taşımacılık faaliyetlerine izin verilmektedir.
Kullanılan araç ve taşınan yükten bağımsız olarak uluslararası yük taşımacılığı alınan önlemlerden muaftır.

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

Portekiz Cumhuriyeti Başkanı 3 Nisan'da mevcut önlemlerin geçerliliğini 17 Nisan'a kadar uzatan yeni bir kararname yayınladı.
COVID-19 salgınını önlemek için firmalar mümkün olduğunca evden çalışmalı, zaruri olmayan dükkanlar kapalı kalmalıdır.

İç sınırlar karayolu trafiğine kapatılmıştır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu önlemlerden muaftır. İspanya ile sadece büyük sınır kapıları açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja).
Sunulan hizmet ve taşınan yüklerden bağımsız olarak uluslararası yük taşımacılığına izin verilmektedir. Ancak virüsün yayılmasını önlemek amacıyla şoförler hijyen ve sağlık kurallarına riayet etmelidir.

Paskalya süresince sürücüler işverenleri tarafından sürücünün yük taşımacılığı yaptığını onaylayan bir beyanname taşımalıdır. Beyanname ile kişilerin Paskalya sırasında gereksiz seyahatlerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Form için tıklayınız.

Söz konusu doküman 9 Nisan gece yarısından 13 Nisan gece yarısına kadar bulundurulmalıdır. Bu süreçte kişilerin seyahatine yalnızca profesyonel sebeplerle (yük taşımacılığı yapan sürücüler dahil) veya belirli ihtiyaçlar (hastane, eczane veya gıda alışverişi) için izin verilecektir.

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.03.2020

15 Mart saat 23.00'ten 16 Mart tarihine kadar Portekiz sınır kontrollerini tekrar tesis etmiştir. Uluslararası yük taşımacılığını etkileyen bir önlem alınmamıştır. Ancak İspanya ile sadece bu sınırlar açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) and Vila Verde de Ficalho (Beja)

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72