Covid-19

PORTEKİZDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Portekiz için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 28.10.2020

COVID-19 vakalarının önemli artışı sebebiyle Portekiz Hükümeti 30 Ekim 2020 saat 00.00'dan 3 Kasım 2020 saat 6.00'ya kadar ulusal toprakların tamamında belediyeler arası dolaşımı yasaklamaya karar vermiştir.

Buna karşılık sadece 26 Ekim tarihli 89-A/2020 Bakanlar Kurulu Kararı'nın 16. maddesinde listelenen çok özel durumlarda belediyeler dışında seyahate izin verilmiştir. Yukarıda belirtilen süre boyunca – 30 Ekim 2020 00.00 / 3 Kasım 2020 06.00 – profesyonel sürücülerin işverenleri tarafından çıkarılmış mesleki faaliyetlerini ortaya koyan bir beyannameye sahip olmaları gerekmektedir. Bu beyanname Portekizce olmalıdır. Doldurulması gereken bilgiler “sarı” ile işaretlenmelidir.

Ayrıca bugün itibarıyla kamu alanlarında ve yollarda maske kullanımı zorunlu hale gelmiş ve sağlık otoriteleri tarafından fiziksel mesafenin uygulanamaz olduğu ortaya koyulmuştur.

Maske kullanımı ile ilgili bu yeni yasa en az 70 günlüğüne yürürlükte olacaktır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi:  15.06.2020

12 Haziran 2020 tarihinde Portekiz hükümeti normale dönüş planını 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelemiştir.
Sosyal mesafe kuralı zorunlu olup kamusal alanda ve sosyal mesafenin mümkün olmadığı yerlerde yüz maskesi kullanılmalıdır.
Bu tarihe kadar sınır kapıları kapalıdır ancak yeni sınır kapıları açılmıştır: Melgaço, Lugar do Peso, km 19,800, EN 202; Monção, Avenida da Galiza, km 15,300, EN 101; Miranda do Douro, km 86,990, EN 218 ve Vila Nova de Cerveira, km 104,500, EN 13. Bu sınır kapıları hafta için 07:00 -19:00 saatleri arasında açıktır.

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 03.06.2020

29 Mayıs'ya Portekiz karantina önlemlerinin iyileştirilmesi planının 14 Haziran saat 23.59'a kadar sürecek ve ihtiyaç halinde tekrar yenilenecek olan üçüncü aşamasına girmiştir. Sosyal mesafe önlemleri zorunlu olup kamusal alanlarda ve/veya sosyal mesafenin uygulanamadığı zamanlarda maske kullanımı zorunludur.

Sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulaması 31 Mayıs'ta sonra ermiş olup 1 Haziran itibarı ile (EC) 561/2006 yürürlüğe girmiştir.
Çevreyollarını kullananlar servis istasyonları ve dinlenme alanlarının durum ve faaliyetleri hakkında buradan https://covid-19-en-imt-ip.hub.arcgis.com/ bilgi alabilirler.

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.05.2020

Portekiz 3 Mayıs'ta 17 Mayıs'a kadar sürecek ve gereklilik halinde 15 günde bir yenilenecek tecrit uygulamasının hafifletilmesi uygulamasının ilk aşamasına girmiştir. Sosyal mesafe uygulaması zorunlu olup sosyal mesafenin uygulanamadığı durumlarda yüz maskeleri kullanılmalıdır. Kamusal alanlarda her iki önlem de uygulanmalıdır.

Sınırlar insan geçişi için 15 Haziran'a kadar kapalıdır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu kısıtlamadan muaftır. Bu araçların geçeceği sınır kapıları: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) and Vila Verde de Ficalho (Beja).

Çevreyollarını kullananlar servis alanlarının ve dinlenme yerlerinin durumu ve faaliyetleri hakkında bilgiye buradan https://covid-19-en-imt-ip.hub.arcgis.com/ ulaşabilirler. 

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020


Bakanlar Kurulu 9 Nisan'da OHAL'in 14 Mayıs gece yarısına kadar uzatılmasına karar verdi.
Sınır geçişleri insan geçişine kapalıdır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları muaftır. İspanya ile sadece belli başlı sınır kapıları açıktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja).
Ovar bölgesi (Calamity Eyaleti) karantina altındadır. Bölgeye sadece izin verilen sektörler (liste için tıklayınız), süpermarketler, eczaneler ve yakıt istasyonları için yük taşımacılık faaliyetlerine izin verilmektedir.
Kullanılan araç ve taşınan yükten bağımsız olarak uluslararası yük taşımacılığı alınan önlemlerden muaftır.

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

Portekiz Cumhuriyeti Başkanı 3 Nisan'da mevcut önlemlerin geçerliliğini 17 Nisan'a kadar uzatan yeni bir kararname yayınladı.
COVID-19 salgınını önlemek için firmalar mümkün olduğunca evden çalışmalı, zaruri olmayan dükkanlar kapalı kalmalıdır.

İç sınırlar karayolu trafiğine kapatılmıştır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu önlemlerden muaftır. İspanya ile sadece büyük sınır kapıları açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja).
Sunulan hizmet ve taşınan yüklerden bağımsız olarak uluslararası yük taşımacılığına izin verilmektedir. Ancak virüsün yayılmasını önlemek amacıyla şoförler hijyen ve sağlık kurallarına riayet etmelidir.

Paskalya süresince sürücüler işverenleri tarafından sürücünün yük taşımacılığı yaptığını onaylayan bir beyanname taşımalıdır. Beyanname ile kişilerin Paskalya sırasında gereksiz seyahatlerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Form için tıklayınız.

Söz konusu doküman 9 Nisan gece yarısından 13 Nisan gece yarısına kadar bulundurulmalıdır. Bu süreçte kişilerin seyahatine yalnızca profesyonel sebeplerle (yük taşımacılığı yapan sürücüler dahil) veya belirli ihtiyaçlar (hastane, eczane veya gıda alışverişi) için izin verilecektir.

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.03.2020

15 Mart saat 23.00'ten 16 Mart tarihine kadar Portekiz sınır kontrollerini tekrar tesis etmiştir. Uluslararası yük taşımacılığını etkileyen bir önlem alınmamıştır. Ancak İspanya ile sadece bu sınırlar açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) and Vila Verde de Ficalho (Beja)

Kaynak: ANTRAM (IRU)

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72