Covid-19

NORVEÇDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Norveç için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 19.05.2020

14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulaması sona ermiştir. Hükümet tarafından söz konusu tolerans uygulamalarının uzatılmasına karar verilmemiştir. Bu sebeple sürücüler Norveç'te iken söz konusu kurallara riayet etmelidirler.

Kaynak: NLF (IRU)

Güncelleme Tarihi: 4.05.2020

COVID-19 salgınını önlemek amacıyla Norveç'te sınır kontrolü uygulaması 15 Mayıs'tan itibaren 90 gün daha uzatılmıştır.
Mevcut uygulama polis ve ordu mensuplarının sınır geçişi yapan kişileri kontrolü amacıyla sınır kapılarındaki görevlendirmelerini kapsamaktadır.
Sınır kapılarından geçen sürücülerin pasaportlarını ve sürücü ehliyetlerini hazır bulundurmaları önem arz etmektedir.

Kaynak: NLF (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

15 Nisan 2020 tarihinde Norveç'te sürüş ve dinlenme sürelerine tolerans uygulamaları getirilmiştir.
13 Mayıs 2020 tarihi gece yarısına kadar sadece karayolu yük taşımacılığına uygulanacak toleranslar aşağıdaki gibidir.

•    Günlük sürüş saati 9 saatten 15 saatte çıkartılmıştır.
•    Haftalık sürüş saati 56 saatten 58 saatte çıkartılmıştır.
•    İki haftaya arka arkaya sürüş saati 90 saatten 96 saate çıkartılmıştır.
•    Günlük dinleme süresi 11 saatten 9 saate düşürülmüştür.
•    En az 24 saatlik haftalık dinlenmeden sonra mutlaka 45 saatlik haftalık dinlenme yapılmalıdır.
•    Azaltılmış dinlenme süresini her iki haftada bir izin verilmektedir. Azaltılmış dinlenme süresinin telafi edilmesine gerek yoktur.

Kaynak: NLF (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.03.2020

Norveç'e ve Norveç'ten yapılan yük taşımacılığı herhangi bir şekilde engellenmemektedir.
Norveç sınır kapılarında fazladan bir yoğunluk bulunmamaktadır.
Standart gümrük prosedürlerine ek olarak sınır kontrolü polis ve ordu temsilcileri ile güçlendirilmiştir. Temel görevleri şoförlerin kimliklerini (pasaport, ehliyet gibi) kontrol etmektedir.

Yüklerin önceliklendirilmesi:

Gümrükler Müdürlüğü ile anlaşması olan firmaların gümrük prosedürlerine yönelik avantajları bulunmaktaydı. Mevcut durumda bu anlaşmalar askıya alınmıştır. Sadece bir sınır kapısında ekspres gümrük prosedürleri uygulanmaktadır.
Genel olarak sınır geçişlerinde yeni bir önceliklendirme uygulaması yoktur.
Kamyonlar için Norveç-İsveç ve Norveç-Finlandiya sınır geçişleri diğer birçok ülkeye kıyasla hızlı ve verimlidir.  Covid-19 salgınının başlangıcından beri önemli bir değişiklik olmamıştır. Bu duruma istisna şu an kapalı olan Norveç-Rusya sınırıdır.

Karantina Uygulamaları:

Aracıyla ve çalışmak için ülkeye gelen kamyon şoförleri hariç ülkeye giren herkes 2 haftalık karantina uygulamasına tabidir. Çalışmadıklarında sürücüler karantina kurallarına uymak zorundadır.

Kaynak: NLA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020

İsveç ve Finlandiya dışındaki ülkelerden Norveç'e feribot, havayolu, otobüs veya özel araç ile giren herkes, (herhangi bir COVID-19 semptomu göstermeseler bile) zorunlu 14 günlük karantinaya alınacak. Bu önlemi almak istemeyen turistler hemen ülkelerine geri dönecek.

Alınan önlemlerden uluslararası karayolu yük taşımacılığı muaftır. Ancak, istisna Norveç firmaları tarafından istihdam edilen Norveç'e dönmeden önce İskandinav ülkelerinde bir süre kalan sürücüler ve personel için geçerli değildir.

Norveç Kamu Yolları İdaresi gıda, ilaç ve diğer yaşamsal temel ürünlerin mağazalara ve eczanelere taşınması için 13 Mart itibarı ile 30 gün boyunca sürüş ve dinlenme süresi kurallarına ilişkin geçici muafiyetler uygulayacaktır.

Kaynak: NLF (IRU)

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72