Covid-19

MOĞOLİSTAN
Dünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Moğolistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 19.10.2021

COVID-19 - Moğolistan'daki güncel durum

Moğolistan Acil Durum Komisyonu Başkanı'nın 61 No'lu emrine istinaden, 15 Ekim 2021 tarihinden itibaren Altanbulag sınır geçiş noktası yük taşımacılığına açılmıştır. Yüklerin ithalatı ve ihracatı üzerindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır ve yük taşımacılığı için herhangi bir karantina gerekmemektedir. 72 saat içinde yapılan negatif bir COVID-19 PCR testi zorunludur ve sınıra varışta ibraz edilmelidir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile NARTAM (IRU)

Moğolistan'daki kısıtlamalar 2 Haziran 2021'e kadar uzatıldı

5 Mayıs 2021 tarihli ve 121 sayılı Hükümet Kararnamesi'nin ardından, vatandaşların Rusya-Moğol sınırındaki sınır ötesi hareketine yönelik COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar 2 Haziran 2021'e kadar uzatıldı.
10 Mayıs 2021'den itibaren, sınır geçiş noktaları Tashanta (RUS) - Tsagaannuur (MNG) ve Khandagaity (RUS) - Borshoo (MNG), her türden yükün sınır ötesine taşınabilmesi için her ayın ikinci ve dördüncü haftalarında faaliyet gösterecek.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.11.2020

15 Kasım 2020 tarihli ve 181 sayılı Hükümet emrine göre, Moğolistan Hükümeti afet hazırlık seviyesini 1 Aralık 2020 tarihine uzatmıştır. Kararla bağlantılı olarak, yerel karayolu, hava ve demiryolu yolcu taşımacılığı geçici olarak askıya alınmıştır. Ayrıca tüm eğitim kurumları 1 Aralık 2021 tarihine kadar kapalıdır.

Bu sürede sadece devlet kurumlarının çalışmasına izin verilmiştir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Bugün 11 Kasım'da Bakanlar Kurulu toplanarak Moğolistan'ın Rusya Federasyonu ile sınır geçiş noktalarında alınacak tedbirlere karar verdi.
Bakanlar Kurulu, 16 Kasım 2020 tarihinden 18 Ocak 2021 tarihine kadar Altanbulag sınır kapısının iki ay süreyle kapatılmasına karar verdi. Ayrıca, Tes, Artssuuri, Ulikhan, Ereentsav ve Borshoo sınır noktalarının 16 Kasım 2020 tarihinden itibaren süresiz olarak kapatılmasına karar verildi.

Bayan-Ulgii şehrindeki Tsagaannuur sınır kapısı ise akaryakıt taşımacılığına izin vermek için 23 Kasım'dan itibaren her ayın sadece ikinci ve dördüncü haftalarında açık olacak.

Bu arada Altanbulag sınır kapısının kapanma döneminde özel bir bölge kurulacak ve Rusya'dan yüklerin alınması ve yüklerin özel bölgede taşınması için hazırlıklar sağlanacaktır. Ayrıca Rusya Federasyonu ile iş birliği içinde demiryolu ile yük taşımacılığının ve emtia fiyatını mümkün olduğunca etkilemeyecek koordinasyonun yapılması için çalışmalar devam etmektedir. Moğol vatandaşlarının sınır kapısından geri dönüşleri askıya alınmayacaktır.
Bugün itibarıyla Altanbulag sınır noktasından ülke sınırına giren 40 kamyon şoförünün KOVID-19 testi pozitif çıktı.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 06.11.2020

Moğolistan'da uygulanan güncel Covid-19 detayları için Tıklayınız.

Ulusal Acil Durum Komisyonu Toplantı Tutanağı için Tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 27.10.2020

Moğolistan Başbakan Yardımcısı Ya.Sodbaatar, Ulusal Acil Durum Komisyonu kararlarını açıkladı.

Moğolistan Başbakan Yardımcısı Ya.Sodbaatar "Uluslararası transit taşımacılığında uygulanacak yeni düzenlemeler konusunu toplantıda ele aldık ve sektör Bakanın görüşleri doğrultusunda bazı kararlar alınmıştır.

Uluslararası transit mal taşımacılığı düzenlemesinin 1 Aralık'a kadar yeniden düzenlenmesine ilişkin karar alındı.

Örneğin, TIR sürücülerin Rusya sınırındaki Altanbulag sınır kapısından ülke içerisine girilmesini engelleyecek tedbirler alınmasına karar verildi. İlgili kişiler yerinde incelemelerde bulunmuş olup bundan sonra Altanbulag sınır kapısından malların teslim alınmasına ve transit geçişinin kısıtlanmasına kararı verildi.

Diğer bir deyişle, malların Altanbulag sınır kapısından alınmasında kısıtlamalar olacaktır. Altanbulag sınır kapısından trene aktarılabilecek yükler aktarılacak ve aktarımı yapılamayan yükler konusunda yeni kararlar alınacaktır.
Son günlerde Altanbulag sınır kapısından giriş yapan vatandaşlar ve özellikle uluslararası ve transit sürücülerden koronavirüs tespit edilmektedir. Bu nedenle bu sınır kapısı en riskli nokta olarak kabul edildiğinden belirli önlemler alınacaktır. Riskin yüksek olduğu düşünülen birçok sınır kapısında kontrol önlemleri almayı planlıyoruz.' dedi.

Transit taşımacılığında uygulanacak yeni düzenleme konusu, 3 Kasım'da toplanacak Bakanlar Kurulu'nda ele alınacaktır.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 26.10.2020

Moğolistan'ın COVID-19 Uygulamaları

T.C. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından 'Moğolistan/Covid-19 Uygulamaları' konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda,
• Rusya sınırındaki Altanbulag Gümrük Kapısı'nda ara bir bölge bulunmaması sebebiyle dorse/çekici değişimi yapılamayacağı,
• Son varış noktası Ulanbator olan yüklerin Altanbulag'da dorse/çekici değişimi yapılmasında gümrükleme açısından sorunlar yaşanabileceği,
• Moğolistan Ulusal Acil Durum Komisyonu tarafından onaylanan 'Kırmızı hat' geçici düzenlemesinin dikkate alınması gerektiği (Ancak bu düzenlemedeki şoför değişimi ile ilgili konuların tamamı, ülkeye giriş yapıldıktan sonra yükün başka şoförle taşınması ve gelen uluslararası TIR şoförünün dinlenme yerlerinde bekletilmesine yönelik olup halihazırda uygulanmamaktadır. Gelen şoförün temassız ve koronavirüs testine tabi tutulmaksızın geri dönüşüne ilişkin bir madde ise bulunmamaktadır.),
• Dorse numarası üzerinden araç değişiminin yapılabileceği, dorse ve çekici değiştirme konusunda alıcı/nakliyeci firmanın Selenge vilayeti Sınır Koruma Müdürlüğü'ne başvurabileceği,
• Moğolistan sınırını geçmeden Rusya kısmında araç değişimi olacaksa Rusya'nın bu konuda yetkili olduğu,
• TIR şoförünün Moğolistan'a girmesi durumunda mutlaka test alınacağı ve virüs tespit edilmesi durumunda ilgili ve yetkili olan Moğolistan Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi'ne götürüleceği ve karantinanın uygulanacağı
belirtilmiştir.

Duyuruda ayrıca gerek Moğolistan'daki sağlık hizmetlerinin yetersiz olabileceği düşünülerek gerekse de ülkemiz ihraç ürünlerinin ve sektörlerimizin, taşımacılarımızda görülebilecek vakalardan olumsuz etkilenmemesi için Türk TIR şoförlerinin Rusya sınırından Moğolistan'a geçmeden önce koronavirüs testi yaptırmalarının, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda alıcı firma ve nakliye firma ile irtibata geçilmesinin ve yüklerin test sonucu negatif olan başka bir şoförle Moğolistan'a getirilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği bildirilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

Duyuru için Tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 06.10.2020

Moğolistan Olağanüstü Hal Komisyonu 14 Eylül 2020 tarihindeki 29. toplantılarından sonra kısmi olağanüstü halini 31 Ekim 2020 tarihine kadar uzatmıştır.
Yük taşımacılığı sınırlamalardan muaftır ancak ticari araç sürücülerinin hepsi sınıra varışta zorunlu sağlık kontrollerine tabidir.
Yük taşımacılığı ile ilgili önceden alınan önlemler yürürlüktedir.

25 Eylül 2020 tarihinde Moğolistan Karayolu ve Ulaştırma Geliştirme Bakanlığı, ilgili izinlere sahip olmayan yabancı araçların Moğolistan sınırından geçmelerine izin verilmeyeceğini bildirmiştir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 10.07.2020

10 Temmuz'da Moğolistan Hükümeti kısmi OHAL'i 31 Temmuz'a kadar uzatmıştır. Yürürlükte olan tüm önlemler de uzatılmıştır.

Kaynak: IRU Moskova Ofisi
Güncelleme Tarihi: 17.06.2020

16 Haziran'da Moğolistan Hükümeti kısmi OHAL'i 30 Haziran'a kadar uzatmıştır; uluslararası karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu yolcu operasyonları bu tarihe kadar askıya alınmıştır. Sınırlar uluslararası yük taşımacılığı faaliyetleri için açıktır. Ülke içi taşıma operasyonları normal seyri ile devam etmektedir.

Kaynak: NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.05.2020

19 Mayıs 2020 tarihinde Moğolistan Yol ve Ulaştırma Bakanlığı 25 Mayıs 2020 tarihinden itibaren aşağıdaki araçların Moğolistan sınır kapılarından geçmesine izin verilmeyeceğini duyurmuştur.

• Geçerli Çin izinleri olmadan Moğolistan üzerinden Çin'e giden araçlar
• Uluslararası Yol Taşımacılığına İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma listesinde yer alan izinlerden herhangi birini taşımayan araçlar.

Kaynak: NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 04.05.2020

Moğolistan'da kısmi OHAL uygulaması 31 Mayıs 2020'ye kadar uzatılmıştır.
Karar uyarınca uluslararası hava, kara ve demiryolu yolcu taşımacılığı 31 Mayıs'a kadar geçici olarak askıya alınmıştır. Yük taşımacılığı alınan önlemlerden muaf olup araçlar sınıra geldiklerinde sürücüler muayeneye tabi tutulacaktır. Yük taşımacılığına yönelik alınan diğer önlemler yürürlüktedir.

Kaynak: NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

Moğolistan Devlet Acil Durum Komisyonu tarafından kamyon ve sınırı geçen yüklere dair bir sınırlama getirilmemesine rağmen 30 Mart 2020 tarihi itibarı ile ülkeye yük girişine sadece Altanbulag ve Ulaanbaishint sınır kapılarında izin verilmektedir. Ek önlem olarak yük taşıyan yabancı araçlara nihai varış noktasına ya da ülkeden çıkana kadar eskort edilmektedir.
Bu sebeple yabancı araçların Altanbulag ve Ulaanbaishint sınır kapıları harici ülkeye giriş yapmamaları önerilmektedir.

Kaynak: IRU Moskova Ofisi (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.03.2020

Moğolistan Acil Durum Komisyonu 20 Mart'ta yaptığı 13. toplantısında aşağıda yer alan ek önlemlerin alınmasına karar vermiştir:
Uluslararası yolcu taşımacılığının (kara, hava ve demiryolu) askıya alınma süreci 30 Nisan'a uzatılmıştır.

Diğer hususlar:
  • Ulusal otobüs, havayolu ve demiryolu taşımacılığı devam etmektedir.
  • Bütün sınırlar yük akışı ve şoförler için açıktır.
  • Altanbulag sınır kapısından giriş yapan tüm yabancı araçlar dezenfekte edilecektir. Taşınan yüklerin gümrük işlemleri için Ulaanbataar Gümrük İdaresi'ne ve alıcısına ulaşması sırasında araçlara polis eskortu eşlik edecektir. İşlemlerin tamamlanması sonrasında araçların Altanbulag sınır kapısına derhal giderek ülkeden çıkmaları gerekmektedir.
  • Transit geçecek araçlara Zamiin-Uud sınır kapısına kadar polis eskort edecektir. Yol üzerindeki şehir bölgelerinde duraklama yapmak yasaktır.
Kaynak: NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

Korona virüs salgının önlenmesi amacıyla Moğolistan hükümeti aşağıdaki önemleri almıştır.

• Yabancı uyrukluların, 3. ülke vatandaşlarının ve vatansızların 11.03.2020-31.03.2020 tarihleri arasında ülkeye girişleri yasaklanmıştır.
• Rusya, Kazakistan ve Türkiye'den bütün hava trafiği ve uluslararası tren hareketleri 10.03.2020-28.03.2020 tarihleri arasında iptal edilmiştir.
• Bütün karayolu sınırları yüklerin ve şoförlerin geçişine açıktır.
• Ulusal otobüs, hava ve demiryolu taşımacılığı normal seyrinde devam etmektedir.
Altanbulag sınır kapısından giriş yapan yabancı araçlar dezenfekte edilecektir. Taşınan yüklerin gümrük işlemleri için Ulaanbataar Gümrük İdaresi'ne ve alıcısına ulaşması sırasında araçlara eskort eşlik edecektir. İşlemlerin tamamlanması sonrasında araçların Altanbulag sınır kapısına derhal giderek ülkeden çıkmaları gerekmektedir.

Kaynak: NARTAM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

Korona virüs salgının önlenmesi amacıyla Moğolistan hükümeti aşağıdaki önemleri almıştır.

• Yabancı uyrukluların, 3. ülke vatandaşlarının ve vatansızların 11.03.2020-31.03.2020 tarihleri arasında ülkeye girişleri yasaklanmıştır.
• Rusya, Kazakistan ve Türkiye'den bütün hava trafiği ve uluslararası tren hareketleri 10.03.2020-28.03.2020 tarihleri arasında iptal edilmiştir.
• Bütün karayolu sınırları yüklerin ve şoförlerin geçişine açıktır.
• Ulusal otobüs, hava ve demiryolu taşımacılığı normal seyrinde devam etmektedir.

Kaynak: NARTAM (IRU)

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72