Covid-19

MEKSİKADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Meksika için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 20.04.2021

Meksika Sağlık Bakanlığı tarafından en son güncellenen epidemiyolojik risk haritasına göre 12-25 Nisan 2021 tarihleri arasında Baja California Sur, Chihuahua, Meksika Şehri, Meksika eyaleti ve Yucatán eyaletleri yüksek derecede risk düzeyini gösteren turuncu renkte olup; bu eyaletlerde zorunlu olmayan ekonomik faaliyetler %30 kapasite ile devam ettirilmektedir. Coahuila, Nuevo León, Tamaulipas, Veracruz, Nayarit, Oaxaca, Chiapas ve Campeche eyaletleri düşük risk düzeyini gösteren yeşil renktedir. Geri kalan 19 eyalet (Baja California, Sonora, Sinaloa, Durango, Zacatecas, San Luis Potosí, Jalisco, Guerrero, Tabasco, Quintana Roo, Aguascalientes, Guanajuato, Colima, Querétaro, Hidalgo, Tlaxcala, Morelos, Michoacán ve Puebla) ise orta derecede risk düzeyini gösteren sarı renktedir.Diğer taraftan Meksika Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz 11 haftada kaydedilen düşüşün ardından Nisan ayının başındaki Paskalya tatili sonrasında ülkenin 10 eyaletinde Covid-19 enfeksiyonlarının artış eğiliminde olduğunu ve üçüncü bir enfeksiyon dalgasından kaçınmak için özellikle bu eyaletlerde önleme tedbirlerinin güçlendirilmesi gerektiğine ilişkin bir uyarı yayınlamıştır:
  1. Baja California Sur (turuncu renkte)
  2. Chihuahua (turuncu renkte)
  3. Meksika Şehri (turuncu renkte)
  4. Colima (sarı renkte)
  5. Durango (sarı renkte)
  6. Meksika Eyaleti (turuncu renkte)
  7. Morelos (sarı renkte)
  8. Nayarit (yeşil renkte)
  9. Quintana Roo (sarı renkte)
  10. Tlaxcala (sarı renkte)
Ayrıca basında çıkan haberlere göre 23 Mart 2020 tarihinde başlatılan ve daha önce 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmış olan, Meksika’da federal hükümet çalışanlarının salgın riski nedeniyle zorunlu olmayan faaliyetlerini evden yürütmesi uygulamasının Meksika Şehri’nde epidemiyolojik risk düzeyi sarı renkte (orta) olana kadar devam edebileceği öngörülmektedir.

Meksika-ABD sınırında zorunlu olmayan karayolu seyahat kısıtlamasının ise, turuncu ve kırmızı renkteki eyaletler için 21 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığı belirtilmektedir. Sınır eyaletleri içerisinde, Meksika Sağlık Bakanlığı'nın 12-25 Nisan 2021 tarihleri için trafik ışığı güncellemesine göre halihazırda yalnızca Chihuahua eyaleti turuncu renktedir. Baja California ve Sonora eyaletleri sarı renkte; Coahuila, Nuevo León ve Tamaulipas eyaletleri ise yeşil renktedir. Dışişleri Bakanlığı, zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının aynı tarihe kadar güney sınırında da devam ettiğini eklemiştir.

Yayımlayan: Meksiko Ticaret Müşavirliği

Kaynaklar: Güncelleme Tarihi: 21.10.2020

Meksika Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, 21.03.2020 tarihinden bu yana ABD ve Meksika arasında devam eden ABD sınırının karşılıklı olarak zorunlu olmayan geçişlere kapatılması uygulamasının, 21 Kasım 2020 tarihine kadar 30 gün daha uzatıldığı bildirilmiştir. Zorunlu iş faaliyetlerinin ve ticaretin ise, anılan uygulamadan etkilenmeyeceği belirtilmektedir.
Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 19.09.2020

21 Mart 2020 tarihinden bu yana ABD ve Meksika arasında devam eden 3.145 km'lik karayolu sınırının karşılıklı olarak zorunlu olmayan geçişlere kapatılması uygulamasının, 21 Ekim 2020 tarihine kadar 30 gün daha uzatılmayacağı açıklanmıştır. Zorunlu iş faaliyetlerinin ve ticaretin ise, anılan uygulamadan etkilenmeyeceği belirtilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 15.08.2020

Meksika Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Meksika hükümeti 21.03.2020 tarihinden bu yana ABD ve Meksika arasında devam eden 3.145 km'lik karayolu sınırının karşılıklı olarak zorunlu olmayan geçişlere kapatılması uygulamasının, 21 Eylül 2020 tarihine kadar 30 gün daha uzatılmasını önermiştir. Zorunlu iş faaliyetlerinin ve ticaretin ise, anılan uygulamadan etkilenmeyeceği belirtilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 17.06.2020


Meksika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 önlemleri nedeniyle 21.03.2020 tarihinden bu yana devam eden ABD sınırının karşılıklı olarak zorunlu olmayan geçişlere kapatılması uygulamasının 21 Temmuz 2020 tarihine kadar 30 gün daha uzatılacağı bildirilmiştir. Zorunlu iş faaliyetlerinin ve ticaretin ise anılan uygulamadan etkilenmeyeceği belirtilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 20.05.2020

Meksika Dışişleri Bakanlığı, 19 Mayıs 2020 tarihinde COVID-19 önlemleri nedeniyle ABD sınırının karşılıklı olarak zorunlu olmayan geçişlere kapatılması uygulamasının 30 gün daha uzatılacağını açıklamıştır. Uzatma 21 Mayıs 2020 gece saat 24:00'de başlayarak 22 Haziran 2020 gece saat 23:59'a kadar devam edecektir.

Söz konusu uygulama 21 Mart 2020 tarihinde başlamış olup, daha sonra 20 Nisan 2020 ve 20 Mayıs 2020 tarihlerine kadar uzatılmıştı. Zorunlu iş faaliyetlerinin ve ticaretin anılan uygulamadan etkilenmeyeceği belirtilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 10.04.2020

Meksika'da uluslararası operasyonlarda taşınan hava kargoları, 2019 yılında %7,3'lük düşüşle 649.000 ton olarak gerçekleşmiştir. Meksika'daki hava kargolarının %40-45'i yolcu uçakları ile gerçekleştirilmekte olup, koronavirüs nedeniyle operasyonel kapasitelerini azaltan şirketlere örnek olarak Interjet, LATAM, Air Canada ve Aeroméxico verilebilmektedir.

COVID-19 pandemisinin dünya ekonomisi üzerindeki domino etkisi, Meksika'nın nakliye ve lojistik sektörüne fiyat artışları şeklinde yansımıştır. Özellikle yılın ilk çeyreğindeki durgunluk sonrasında ikinci çeyrekte mal hareketliliğini normalleştirmek isteyen firmaların yüksek talebi neticesinde Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) tarafından yayınlanan Mart ayı petrol dışı toplam Ulusal Üretici Fiyat Endeksi (INPP) aylık %1,38 ve yıllık bazda %2,1 oranında artmıştır. Anılan dönemde nakliye, posta ve depolama endeksi aylık %0,7 ve yıllık %3,67 artmıştır. Ancak, lojistik ve taşımacılık faaliyetinin denizcilik ve hava taşımacılığı gibi farklı dalları daha da yüksek artışlar göstermiştir.

Nakliye ve Lojistik Sektöründe Fiyat Değişimleri (%)

Hava Kargo Taşımacılığı

Havaalanı Kullanımı

Hava Kargo Yükleme/Boşaltma

Demiryolu Kargo Taşımacılığı

Denizyolu Kargo Taşımacılığı

Liman Kullanımı

Genel Kargo Motorlu Taşıtlar

Kamyon Geçiş Ücreti

Yük taşımacılığı için gümrük acenteleri ve diğer aracılık hizmetleri

Mesajlaşma ve paket servisi

Kargo Depolama

Mart/Şubat 2020 (Aylık)

7,72

1,36

0

0

5,36

0

0,95

0,47

3,32

2,77

1,39

Mart 2020/2019 (Yıllık)

12,77

4,55

3,46

2,98

7,75

7,27

6,05

5,51

7,5

5,8

4,61Maquiladora Sanayi ve İhracat İmalatı Ulusal Konseyi (INDEX) verilerine göre, önümüzdeki haftalarda hava kargolarında beklenen kesintiden Meksika'da özellikle elektromekanik bileşenler, mikroçip ve elektronik bileşenleri sektörlerinin etkilenmesi ve Meksika için Asya'dan hava kargo yükü başına maliyetin %25-45 oranında artması beklenmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 09.04.2020

30.03.2020 tarihli Federal Resmi Gazete'de Genel Sağlık Konseyi tarafından ilan edilen, mücbir sebebe bağlı SARS-CoV2 virüsü salgınının yol açtığı sağlık acil durumu karşısında gerekli tedbirler kapsamında, anılan tarihten itibaren faaliyete devam edebilecek zorunlu sektörler aşağıdaki şekilde belirtilmektedir:

a) Sağlık acil durumu doğrudan ilgili Ulusal Sağlık Sistemi kapsamındaki tıbbi, yardımcı hekimlik, idari ve destek birimleri; ilaç arzı, üretimi, dağıtımı ve hizmetleri; sağlık hizmeti için malzeme, medikal ekipman ve teknolojilerin üretimi, biyolojik-bulaşıcı tehlikeli atıkların uygun şekilde imhası ile ve sağlık hizmetlerinin farklı kademelerinde sağlık birimlerinin temizliği ve sterilize edilmesi ile ilgili olanlar
b) Kamu güvenliği ve vatandaşın korunması; ulusal bütünlüğün ve egemenliğin korunması; adaletin temini ve bildirimi; federal ve eyalet düzeyinde yasama faaliyetleri
c) Ekonomi için temel sektörler; finans; vergi toplama; enerji dağıtımı ve satışı; benzin ve doğal gaz istasyonları; içme suyu üretimi ve dağıtımı; gıda ve alkolsüz içecek sanayi; gıda pazarları; süpermarketler; tezgahtarsız mağazalar; bakkaliye ve hazır gıda satışı; yolcu ve yük hizmetleri; tarım, balıkçılık ve hayvancılık üretimi, tarım endüstrisi, kimya sanayi, temizlik ürünleri, hırdavat mağazaları, kargo hizmetleri, özel güvenlik görevindeki korumalar, günlük kreş ve bakım merkezleri, yaşlı sığınma ve konaklama merkezleri, şiddet mağduru kadınların ve çocuklarının sığınma ve bakım merkezleri, iletişim ve bilgi araçları, özel acil durum hizmetleri, cenaze ve defin hizmetleri, zaruri maddelerin depolama ve soğuk zincir hizmetleri, lojistik (havayolu, liman ve demiryolu) ve ertelenmesi devamlılığın sağlanması açısından dönülemez etki yaratabilecek faaliyetler
d) Hükümet sosyal programlarının işleyişi ile ilgili doğrudan ilgili olanlar
e) Zaruri hizmetlerin üretimi ve dağıtımını sağlayan önemli altyapının korunması, bakım ve onarımı için gerekli olanlar; içme suyu, elektrik, doğal gaz, petrol, yakıt, jet yakıtı, temel sağlık işleri, toplu taşıma, hastane ve sağlık altyapısı ve bu kategoride sayılabilecek diğer faaliyetler.

Diğer taraftan yukarıda sayılan faaliyetlere ilave olarak, 06/04/2020 tarihli Federal Resmi Gazete'de yayımlanan Anlaşma'da aşağıdaki hususlar belirtilmektedir:
1. Askıya alınmasının devamlılık için geri dönüşü olmayan etkileri olabilecek faaliyetler kapsamında çelik, çimento ve cam üretim şirketlerinin yanı sıra kamu, özel ve sosyal sektörlerde bilgisayar sistemlerinin sürekliliğini sağlayan bilgi teknolojisi hizmetleri faaliyetlere devam edecektir.
2. Federal Hükümet ile halihazırda sözleşmesi olan çelik, çimento ve cam üretim şirketleri, Dos Bocas, Maya Treni, Felipe Ángeles Havaalanı, Trans-isthmic Koridoru projeleri ile Petróleos Mexicanos ve Federal Elektrik Komisyonu için gerekli görülen mevcut sözleşmeler için kısa vadeli taahhütleri yerine getirmelerine olanak tanıyan faaliyetlere devam edecektir.
3. Elektronik ticaret platformları ve şirketleri faaliyetlerini sürdürecektir.
4. Kömür madenleri, Federal Elektrik Komisyonu'nun talebini karşılayacak minimum faaliyeti sürdürecektir.
5. Kömür dağıtım şirketleri, Federal Elektrik Komisyonu'nun talebini karşılamak için nakliye ve lojistik faaliyetlerini sürdürecektir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

Aeromexico, Interjet ve Volaris Havayolu şirketleri ABD'nin San Antonio Uluslararası Havaalanı'na yapılan uçuşları Nisan ayı boyunca karşılıklı olarak iptal ettiklerini açıklamıştır.

Viva Aerobus Havayolu şirketi, COVID-19 salgını sonrasında azalan talep nedeniyle Nisan ayında uçuşlarını %50-70 oranda azaltacağını duyurmuştur. Aeromexico Havayolları Nisan ayı boyunca yurt dışı uçuşlarının sayısını %60 ve yurt içi uçuşlarının sayısını %50 oranında azaltacağını açıklamış olup; Mart ayında Buenos Aires, Santiago ve Barcelona uçuşları iptal edilmiş; Amsterdam, Londra, Madrid ve Paris uçuşlarının sıklığı azaltılmıştı. Volaris Havayolu şirketi Nisan ayında mil başına koltuk kapasitesini yaklaşık %80 oranında azaltmış, Interjet Havayolu şirketi de %50 kapasite kısıtlamasına gitmiştir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 03.04.2020

30 Mart'tan 30 Nisan'a kadar zaruri olarak tanımlanmayan faaliyetler kamu, özel ve sosyal sektörlerde askıya alınmıştır. Bir takım zaruri faaliyetler: sağlık hizmetleri, tedarik, depolama ve soğuk zincir, lojistik.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 (UNECE)

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72