Covid-19

LETONYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Letonya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 01.03.2021

COVID-19 Güncellemesi: Letonya, kamyon sürücüleri için zorunlu COVID-19 test gereksinimlerini kaldırıyor

Letonya, kamyon sürücüleri için COVID-19 testi gerekliliğinden feragat etti. Yetkili makamların talebi üzerine sürücüler, uygun kategorideki ehliyetini, dijital takografın sürücü kartını veya son iş günü saatini, Uluslararası Taşıma Görevlisinin sertifikasını ve Covidpass tescil belgesini ibraz etmelidir.

Letonya, Şubat ayında Letonya'ya girmeden önceki 14 gün içinde COVID-19 yüksek riskli bir ülkede 72 saatten fazla zaman geçiren profesyonel kamyon sürücülerinin Letonya'ya girerken negatif PCR COVID-19 testi yaptırmaları gerektiğini hatırlattı. Aynı şekilde, Letonya'da 72 saatten fazla zaman geçiren profesyonel bir kamyon sürücüsü, düşük riskli bir ülkeden gelse bile Letonya'da bir PCR COVID-19 testi yaptırmalıdır.
14 gün kuralı için COVID-19 vakalarının yüksek düzeyde görüldüğü ülkelerin listesi burada mevcuttur.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Ministry of Transport of the Republic of Latvia and Latvijas Auto (IRU)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021

Yük ve yolcu hizmet sağlayıcıları için gerekli ek belgelerin listesi

Letonya Cumhuriyeti Hükümeti, yük ve yolcu hizmet sağlayıcılarının çalışanları için gerekli olan ek belgelerin listesini sağlamıştır.
Gerekli belgeler:

1 – Sürücü ehliyeti.
2 - Dijital takografın sürücü kartı veya son iş gününün takografı.
3 – Uluslararası taşımacılık çalışan belgesi (işveren tarafından verilen ve tamamlanan) (Kopyası ektedir.)
Bu belgeler kağıt olarak ya da elektronik ortamda (akıllı cihaz) olabilir.
Önceden olduğu gibi, taşımacılık çalışanlarının Letonya’ya gelmeden önce Covidpass Website adresindeki anketi yanıtlamaları gerekmektedir, ancak negatif COVID-19 testi gerekli değildir.


Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Letonya Ulaştırma Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 12.10.2020

12 Ekim 2020 tarihi itibarıyla Letonya'ya giriş yapan herkes elektronik bir anket doldurmalıdır (Ankete www.covidpass.lv adresi üzerinden ulaşılabilmektedir). Sonrasında gümrüklere göstermek için bir QR kodu alacaklardır.
Anketin doldurulması tüm ziyaretçiler için zorunludur ve Letonya'ya girmeden en az 48 saat önce doldurulmalıdır.

Kişi adını, soyadını, Letonya vatandaşları için kişisel kodunu (diğer vatandaşlar için sosyal sigorta numarası), iletişim telefon numarasını, kişinin bulunduğu gerçek ikamet yerinin adresini ve Letonya'ya gelmeden önceki son 14 gün içinde bulunduğu ülkenin adını (ayrılış tarihi dahil) belirtmelidir.

Her kişi ayrı bir anket doldurmalıdır, reşit olmayanların anketleri ebeveynleri veya yasal vasileri tarafından doldurulabilir.
Anket tamamlandıktan sonra, Letonya topraklarına gelen kişi, verilerin sunulduğunu onaylayan bir QR kodu alacaktır. QR kodunu kaybederseniz, ana sayfada e-posta adresiniz ile girebileceğiniz ve QR kodunu tekrar alabileceğiniz bir bölüm mevcut olacaktır.

Elde edilen veriler yetkili makamlara, yani Eyalet Polisi, Devlet Sınır Muhafızları ile Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne iletilecektir. Epidemiyolojik güvenlik ve temas takibi için alınan kişisel veriler 30 gün saklanacaktır. 30 gün sonra kişisel veriler otomatik olarak silinecektir.

Eyalet Polisi, Devlet Sınır Muhafızları ve Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi iş birliği ile İçişleri Bakanlığı Bilgi Merkezi tarafından yabancı ülkelerden Letonya'ya gelen veya dönen kişiler için ayrıca elektronik bir öz beyan sistemi (teyit anketi) görevi görecek olan Yolcu Kayıt Kontrol Bilgi Sistemi (IECIS) geliştirilmiştir.

Daha fazla bilgi: https://www.mk.gov.lv/en/aktualitates/october-12-when-crossing-border-republic-latvia-electronic-questionnaire-will-have-be

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Letonya Cumhuriyeti Bakanlar Kabinesi (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.09.2020

Letonya 30 Eylül'e kadar sadece düşük riskli ülkelerden yapılan yolcu uçağı uçuşlarını kabul etmektedir.

Kaynak: Avrupa Komisyonu

Güncelleme Tarihi: 30.06.2020

10 Haziran itibarı ile riskli ülkelere gidiş ve riskli ülkelerden geliş yasaklanmıştır. Karayolu taşımacılığı çalışanları bu uygulamadan ve karantinadan muaftır.

Kaynak: Letonya Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.05.2020

Baltık devletleri arasında uluslararası yolcu taşımacılığına 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren izin verilmektedir. Litvanya ve Estonya arası karayolu, denizyolu, otobüs ve demiryolu ile uluslararası yolcu taşımacılığının yeniden başlatılmasına hükumet tarafından izin verilmiştir. Diğer ülkelere uluslararası yolcu taşımacılığı halen Ulaştırma Bakanlığı iznine tabidir. Letonya uyruklular ve oturma izni olanlar, Litvanya ve Estonya harici ülkeleri son 14 günde ziyaret etmemiş olanlar ve Letonya'yı transit geçen Litvanya ve Estonya uyruklular 14 gün boyunca izolasyona girmek zorunda değillerdir. Litvanya'yı transit geçen kişiler de 14 günlük izolasyon uygulamasına tabi değildir. Estonya ve Litvanya harici harici ülkelerden Letonya'ya gelenler izolasyona girmiş ve toplu taşıma ağı içerisindeyken ağız ve burunlarını kapatma koşulu ile toplu taşımayı kullanabilirler.

Kaynak: LATVIJAS AUTO (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.04.2020

27 Mart'ya Letonya Hükümeti sürüş ve dinlenme sürelerinde 25 Nisan'a kadar uygulanacak aşağıdaki tolerans uygulamalarına karar vermiştir:

• Azami günlük sürüş süresinin 9 saatten 11 saate çıkarılması.
• Azami haftalık sürüş süresinin 56 saatten 90 saate çıkarılması.
• Arka arkaya iki hafta sürüş süresinin 90 saatten 96 saate çıkarılması.
• 5.5 saatlik sürüş sonrasında sürücü dinlenmediyse kesintisiz 45 dakika mola verilmesi.
• Telafi edilmesi gerekmeksizin haftalık 45 saatlik dinlenme süresinin 24 saate düşürülmesi.

Kaynak: ITF (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.03.2020

18 Mart itibarı ile Letonya'ya girenlerden bir form doldurması talep edilmektedir.

Letonya'yı transit geçen yabancılar dahil, tüm nakliyat şirketlerinden "kamusal alanları ziyaret etmeme" beyanının yapıldığı form doldurulması istenmektedir.

Letonca form için tıklayınız.
Rusça form için tıklayınız.
İngilizce form için tıklayınız.

Park alanları ve yakıt istasyonları bu önlemlerden muaftır.

Kaynak: Letonya Ulaştırma Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020

Bakanlar Kurulu Letonya'da 17 Mart itibarı ile havalimanı, limanlar, otobüs ve demiryolu ile yolcu taşımasına izin verilmeyeceğine karar verdi. Ulaştırma Bakanlığı vaka bazında istisnalar uygulayabilecektir.
Yüklerin taşınmasında herhangi bir sınırlama yoktur.

Kaynak: LATVIJAS AUTO (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72