Covid-19

KARADAĞDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Karadağ için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 01.06.2020

1 Haziran gece yarısı itibarı ile aşağıdaki sınır kapıları açılmıştır.

  • Arnavurluk sınırı: - Grncar – Baškim, Plav – Shkoder karayolu ve - Sukobin – Murican, Ulcinj – Shkoder karayolu.
  • Bosna Hersek: - Šcepan Polje – Hum, Pluzine – Foca karayolu, - Šula – Vitina, Pljevlja – Foca karayolu, - Sitnica – Zupci, Herceg Novi – Trebinje karayolu ve - Meteljka – Metaljka, Pljevlja – Cajnice karayolu.
  • Hırvatistan: Kobila – Vitaljina, Herceg Novi – Vitaljina – Dubrovnik karayolu.
  • Sırbistan: - Rance – Jabuka, Pljevlja – Prijepolje karayolu, - Vuce – Godovo, Rozaje – Tutin karayolu, ve - Cemerno, Pljevlja – Priboj karayolu.
Sınır altyapısı inşaatı sebebiyle 27 Şubat'ta kapatılanBosna Hersek Vracenovici – Deleuša sınır kapısı ve Nikšic – Bileca karayolu geçici olarak kapalı kalmaya devam etmektedir.

Kaynak: Transport Community

Güncelleme Tarihi: 20.05.2020


Karadağ Havaalanları Müdürü Danilo Orlandic, Karadağ havaalanlarının hem özel hem de ticari genel havacılık uçuşları için yarın yeniden açılacağını belirtmiştir.
Sn. Orlandiç, böyle bir karar, ülkenin turizm sezonu öncesinde yabancı vatandaşlara sınırlarını sorumlu bir şekilde kademeli olarak açma niyetini gösterdiğinden, Karadağ'daki ve ötesindeki herkes için önemli bir mesaj olduğunu vurgulamıştır.

Karadağ Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Koordınasyon Başkanlığı, Karadağ havaalanlarının Karadağ'a ve Karadağ'dan genel havacılık uçuşları için yeniden açılmasına izin vermiştir.
Karadağ Hükümeti, Karadağ havaalanlarına ilişkin önlemlerin bugün yayınlanacağını duyurmuştur.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 29.04.2020

Kalıcı veya geçici oturma izni olan yabancılar, yük taşımacılığı araçlarını kullanan yabancılar ve Bar, Budva, Kotor, Kumbor-Portonovi ve Tivat limanlarına (Gat I ve Gat II) transit yük indirip bindiren yabancı deniz adamları hariç olmak üzere yabancıların ülkeye giriş yasağı 18 Mayıs'a kadar uzatılmıştır.

Kaynak: Transport Community

Güncelleme Tarihi: 17.04.2020

16 Mart'ta alınan, geçici veya kalıcı ikamet izni olanlar ve yük taşımacılığı yapanlar hariç olmak üzere yabancıların ülkeye giriş yasağı 30 Nisan'a kadar uzatılmıştır.
Yurtdışından Karadağ'a dönen Karadağ vatandaşları, geçici veya kalıcı ikamet izni olan yabancılar için 14 günlük zorunlu karantina uygulaması 30 Nisan'a kadar uzatılmıştır.

Kaynak: Transport Community
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72