Covid-19

KANADADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Kanada için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 15.06.2020

Air Canada tarafından satın alma süreci devam eden, AB ile Kanada'daki düzenleyici kurulların onay vermesi halinde bu yıl sonunda satışının tamamlanması beklenen, birinci çeyreği 180 milyon Dolarlık zararla kapattığını açıklayan Montreal merkezli Air Transat havayolu şirketinin, dört aylık bir aradan sonra, normal uçuş programına geri dönmek istediği ve 23 Temmuz itibariyle, Avrupa, Karayipler, ABD ve Kanada'daki 23 güzergaha yönelik uçuşlara tekrar başlamayı planladığı ifade edilmektedir.  Söz konusu haberde, bu süreçte Air Transat acenteleri, hava alanındaki kontuarlar, kiosklar ve uçaklarda gerekli sağlık ve hijyen protokollerine uyulacağı, uçakta tüm yolculara maske, eldiven, dezenfektan gibi tıbbi malzemeler dağıtılacağı belirtilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 23.04.2020

Kanada ve ABD'nin iki ülke arasındaki sınır geçişleriyle ilgili kısıtlamaları 30 gün daha uzatma konusunda anlaşmaya varmalarını takiben, Air Canada havayolu şirketinin ABD'ye yönelik uçuşlarını geçici olarak askıya aldığı, Kanada ve ABD arasındaki son ticari uçuşun 26 Nisan'da gerçekleşeceği ve sınır geçişiyle ilgili kısıtlamalar tekrar uzatılmadığı takdirde, 22 Mayıs'ta uçuşların tekrar başlamasının planlandığı ifade edilmektedir. Sınır ötesi ve uluslararası uçuşlarını, 22 Mart tarihinden itibaren, 30 gün süreyle durdurduğunu açıklayan WestJest hava yolu şirketi, uçuşlarını 4 Haziran'a kadar, Air Transat 31 Mayıs'a kadar, Porter da 1 Haziran'a kadar durdurduğunu açıklarken, tüm ticari uçuşlarını askıya alan Sunwing, tekrar ne zaman uçuşa başlayacağı konusunda bir açıklamada bulunmamıştır.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncelleme Tarihi: 17.04.2020

Kanada Kamu Sağlığı Ajansı (PHAC) Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı'nı (CBSA) sınır geçişi yapan tüm zaruri sektör çalışanlarının tıbbi olmayan maske veya yüz koruyucu kullanmaları ve eğer maskeleri yoksa sürücülere maske sağlanması uygulamasının yürürlüğe alınması konusunda bilgilendirmiştir.
Bu uygulama sebebiyle hiçbir sürücü sınırdan geri çevrilmeyecek olup CBSA maskesi olmayan sürücülere maske sağlayacaktır.

Kaynak: Canadian Trucking Alliance (IRU)

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72