Covid-19

HIRVATİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Hırvatistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 07.04.2021

Hırvatistan'da Sınır Geçişlerine İlişkin Yeni Düzenleme Yapıldı

Hırvatistan’da salgın dönemindeki sınır geçişlerine ilişkin yeni bir düzenleme yapılmıştır. Sözkonusu düzenlemeye ilişkin detaylı bilgiler Hırvatistan İçişleri Bakanlığı’nın sayfasında (https://mup.gov.hr/uzg-covid/286210) ve T.C. Zagrep Büyükelçiliğinin sayfasında (http://zagreb.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/383288) yer almaktadır

Yeni düzenlemede, PCR testinin yanısıra, antijen testi sonucu, Covid-19 aşısı yaptırıldığına dair sertifika ve daha önce anılan hastalığın geçirilmiş olduğuna dair belgelerin de Hırvatistan’a girişte kabul edilmesi (belli esaslar çerçevesinde) kararlaştırılmıştır. Ayrıca, ülkeye turistik amaçlı seyahatler, konaklamayla ilgili gerekli belgelerin sunulması şartıyla mümkün hale getirilmiştir.
Güncelleme Tarihi: 30.06.2020

7 Mayıs itibarı ile uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücülere karantina uygulaması kaldırılmıştır.
16 Mayıs itibarı ile Hırvatistan'ı transit geçen sürücüler sadece çevreyollarını kullanmalıdır. Diğer yollara girilmesi halinde en kısa rotadan çevreyoluna bağlanarak transit geçiş tamamlanmalıdır. Dinlenme alanlarında duraklamalara açık ve kapalı alanlarda fiziki mesafe kuralına uyulma zorunluluğu ile izin verilmektedir.
10 Haziran itibarı ile denizyolu sınırları açılmıştır.
AB-AEA uyruklu olmayanların Hırvatistan'a girişi 30 Haziran'a kadar yasak olup taşımacılık personeli bu yasaktan muaftır.

Kaynak: Hırvatistan Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 20.04.2020

18 Nisan'da Hırvatistan Hükümeti konvoy uygulamasını Hırvatistan'dan transit taşımacılık için sona erdirmiştir.

Kaynak: Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.04.2020

Hırvatistan konvoy uygulamasını terk etmiş olup transit koridorlar oluşturulmuştur. Daha fazla bilgi ve dinlenme amacıyla kullanılabilecek yakıt istasyonlarını gösteren harita için tıklayınız.

Kaynak: Transport Community

Güncelleme Tarihi: 14.03.2020

Hırvatistan koronavirüs salgınını önlemek amacıyla 13 Mart 2020 tarihinde yeni önlemler almıştır. Riskli olarak tanımlanan ülkelerden Hırvatistan'a gelen yabancı uyruklu kişiler 14 günlük zorunlu karantinaya alınacak.

Taşımacılık faaliyetlerine yönelik özel kısıtlamalar uygulanmaktadır. İtalya, Çin, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur, Malezya, Bahreyn, İran, Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya, Avusturya, İngiltere, Hollanda, İsveç ve Bela Krajina'dan (Slovenya) gelen yabancı şoförler (transit hariç) Hırvatistan'da 14 günlük zorunlu karantinaya alınacak. Yabancı şoförler sınır kapılarında geri dönerek karantinaya girmemeleri için uyarılmaktadır. Sınırlarda uzun bekleme süreleri mevcuttur. Sırbistan ve Hırvatistan sınırında kısmi yol kapamaları söz konusudur.

Kaynak: Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, Hırvat Karayolu Taşıyıcıları Derneği (IRU)

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72