Covid-19

FİNLANDİYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Finlandiya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 24.08.2020

Finlandiya'ya ve Finlandiya'dan seyahatin izin verildiği ülkeler hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Finlandiya sınır geçişlerine yönelik bilgilendirmeler için tıklayınız.
Mevcut kısıtlamaların yük taşımacılığına yönelik herhangi bir ek önlem getirmediği belirtilmektedir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.06.2020

Finlandiya Hükümeti 16 Haziran'da acil durum halini kaldırmıştır. 15 Haziran itibarıyla Norveç ile olan sınır kontrolleri sona erdirilmiştir. Finlandiya'ya dönüş trafiğine ve diğer gerekli seyahatlere izin verilmektedir. Finlandiya ve diğer Schengen ülkeleri ile olan sınırlardaki kontroller devam etmektedir. Dış sınırlarda olan kısıtlamalar 14 Temmuz'a kadar yürürlüktedir.

İç ve dış sınır kontrollerine tabi olan ülkelerden gelenlere kendi kendilerine karantinaya girmeleri tavsiye edilmektedir. Bu ülkeler İsveç ve Rusya'dır. Estonya, Letonya, Litvanya, Norveç, Danimarka veya İzlanda'dan gelenler için karantina gerekmemektedir.

Daha fazla bilgi için buraya ve buraya tıklayınız.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020

Sürüş ve dinlenme sürelerine 31 Mayıs'a kadar getirilen tolerans uygulaması uzatılmayacaktır. 1 Haziran itibarı ile normal sürüş ve dinlenme süreleri geçerli olacaktır.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 14.05.2020

7 Mayıs'ta Finlandiya Hükümeti iç sınırlarda sınır kontrolü uygulamasına ve sınırlar arası trafiği 14 Mayıs ile 14 Haziran tarihleri arasında sınırlamaya devam etmeye karar vermiştir.

İç sınırlarda aşağıdakilere izin verilmektedir:

·        Finlandiya'ya dönüş

·        Diğer AB ve Schengen ülkelerinden veya bu ülkelere dönüş

·        İş seyahati

·        Diğer gerekli seyahatler

Dış sınırlarda aşağıdakilere izin verilmektedir:

·        Finlandiya'ya dönüş

·        Diğer AB ve Schengen ülkelerinden veya bu ülkelere dönüş

·        Üçüncü ülke uyrukluların ülkeden çıkışı

·        Diğer gerekli seyahatler

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 08.05.2020

Finlandiya Hükümeti iç sınır kontrolünü ve sınırlar arası araç trafiğini 14 Haziran 2020'ye kadar uzatma kararı almıştır.
4 Mayıs'ta Finlandiya Hükümeti Schengen bölgesindeki iç sınırları 14 Mayıs'tan itibaren kaldıracağını duyurmuştur.
Finlandiya Sınır Muhafaza tarafından sınırların kademeli olarak açılmasına yönelik yayınlanan talimatlar için tıklayınız.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.04.2020

4 Mayıs'ta Finlandiya Hükümeti 14 Mayıs'ta Schengen ülkeleri ile olan iç sınırlardaki kısıtlamaları kaldıracağını açıklamıştır. Bu önlem iş-görev sebebiyle seyahate ve diğer zaruri trafiğe izin vermektedir. Tatil ve eğlence amaçlı yurtdışı seyahati halen tavsiye edilmemektedir.

Finlandiya İçişleri Bakanlığı sınır trafiğinin açılmasına yönelik özel rehberler hazırlayacaktır.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.04.2020

Finlandiya Hükümeti tarafından 26 Nisan-31 Mayıs arası sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen toleranslar aşağıdaki gibidir:

•    Günlük azami 11 saat sürüş
•    Haftalık azami 60 saat sürüş
•    İki hafta arka arkaya azami 120 saat sürüş
•    Günlük asgari 9 saat dinlenme
•    Her ikinci haftada telafisiz en az 24 saatlik dinlenme
•    Her 5,5 saatlik sürüş sonrası 30 ve 15 dakikalık 2 kısma bölünebilen 45 dakikalık dinlenme
•    Aracın hareketsiz ve uyumaya uygun olması durumunda haftalık dinlenme süresinin araçta geçirilebilmesi.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi. 15.04.2020


Uusima bölgesine 28 Mart'ta getirilen geçici giriş ve çıkış kısıtlamaları 15 Nisan'da Finlandiya Hükümeti tarafından kaldırılmıştır.
Sınır kapılarına yönelik olanlar dahil olmak üzere diğer tüm önlemler yürürlüktedir.

Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

Finlandiya'da sınır geçişlerine 07 Nisan 2020 tarihinde koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak amacıyla yeni kısıtlamalar getirilmiştir. Buna göre, AB ülkeleri ile diğer ülkelerden gelişlerde sınır trafiği ve karantina kuralları sıkılaştırılarak, 13 Mayıs 2020'ye kadar uygulanacağı açıklanmıştır. Uygulama kapsamında, gerekli iş seyahati ve diğer zaruri trafiğe izin verileceği, bu amaçla sınırı geçen çalışanların işverenden alınmış belge göstermesi şartı getirilmiştir. İşverenden ise çalışanların istihdam yerine yakın bir yere yerleştirilmesi için gayret göstermesi ile gereksiz yakın temasta bulunmaması talep edilmiştir. Esas olarak, Finlandiya'ya gelenlerin nedenine bakılmaksızın, Finlandiya sağlık yetkililerinin talimatlarını çerçevesinde 14 gün boyunca karantina koşulları altında kalması gerektiği belirtilmektedir. Bu şartın acil tıbbi hizmet ile kurtarma hizmeti personelinin sınır geçişleri ve yük taşımacılığı için geçerli olmadığı açıklanmaktadır. Yük taşımacılığında sürücülere enfeksiyon riskinin azaltılması ile karantina benzeri koşullar altında nasıl kalınacağı hakkında talimatlar verileceği belirtilmektedir. İhtiyaca göre sınır trafiğine ilave kısıtlamalar getirilebileceği duyurulmuştur. Diğer taraftan, halen uygulanan sınır kontrolü ve trafik kısıtlamasının sonuç verdiği, İsveç ve Norveç sınırlarında trafik haciminin yaklaşık % 95 oranında azaldığı ve mevcut trafiğin yaklaşık % 80-90'ının yük taşımacılığı olduğu açıklanmaktadır.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

Finlandiya Hükümeti sınır kontrolleri ve trafik sınırlamasını 13 Mayıs'a kadar uzatma kararı almıştır. İlişkili kararnameler 8 Nisan'da (yarın) parlamentoya sunulacak olup bu hafta onaylanmaları beklenmektedir.

Kontroller İsveç, Norveç ve Estonya ile olan sınır kapılarındaki seyahatleri azaltmaya yöneliktir. Sadece çok gerekli olan iş seyahatlerine izin verilecektir; çalışanların işlerinin zaruri olmasına yönelik işverenlerinden edindikleri sertifikaları taşımaları zorunluluktur.

Denizyolu yolcu taşımacılığı yasaklanmıştır: İsveç, Estonya ve Almanya'dan Finlandiya'ya taşıma operasyonu yapan firmaların 11 Nisan'dan sonra yapılacak seferler için bilet satışlarını sona erdirmeleri talep edilmiştir. Bu önlem yük taşımacılığını kapsamamaktadır.

Åland Adaları'nda sadece Stockholm, Helsinki ve Turku'dan Mariehamn'a yapılacak tarifeli yolcu uçağı seferlerine izin verilmektedir. Åland'dan nihai varış noktaları Finlandiya anakarası olan yolculara da izin verilmektedir.

Finlandiya'ya giriş yapanların 14 gün karantina koşulları altında kalmaları zorunludur. Bu zorunluluk acil tıbbi hizmetler ve kurtarma hizmeti personeli veya yük taşımacılığı personeli için geçerli değildir.

Finlandiya Sınır Muhafaza, Finlandiya ile Schengen ülkesi olmayan ülkeler (Rusya gibi) arasındaki aşağıdaki giriş ver çıkış trafiğine izin vermektedir:

•    Finlandiya'ya dönüş: Fin uyruklular ve aile üyeleri; Finlandiya'da ikamet eden diğer AB ve Schengen ülkelerinin vatandaşları; Finlandiya'da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşları.
•    Diğer AB veya Schengen ülkelerine ya da bu ülkeler aracılığıyla transit dönüş trafiği: diğer AB ve Schengen ülkelerinin vatandaşları ve aile üyeleri; F diğer AB ve Schengen ülkelerinde ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşları.
•    Üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışları.
•    Aşağıda yer alan zaruri araç trafiği:
a)    Zaruri taşımacılık personeli ve diğer taşımacılık mürettebatı. Ek kontrollere rağmen sınır kapılarından geçiş mümkündür. Daha önce getirilen kısıtlamalar halen geçerlidir.
b)    Zaruri transit ve dönüş seyahatleri.

Rusya tarafından Rusya-Finlandiya sınırına getirilen kısıtlamalar 1 Mayıs'a kadar geçerlidir.

Kaynak: FinMobility (IRU)

Güncelleme Tarihi: 03.04.2020
  • Finlandiya Hükümeti yürürlükteki mevcut önlemlerin son tarihinin ötelenmesi kararı aldı. Önlemler 13 Mayıs'a kadar yürürlükte kalacak.
  • Finlandiya Hükümeti dış sınırlardaki trafiği kısıtlamaktadır. Finlandiya vatandaşları ve Finlandiya'da ikamet edenler hariç gelen yolcu trafiği durdurulmuştur. Finlandiya'ya giriş yapanlar 14 günlük karantinaya tabidir.
  • Finlandiya vatandaşları ve Finlandiya'da ikamet edenlerin yurtdışına çıkmamaları önerilmektedir.
  • Kuzey ve batı sınırlarındaki trafiği kısıtlama amacıyla hazırlıklar sürmektedir. Sınır gözetimi arttırıldı ve denizyolu yolcu taşımacılığı oldukça kısıtlanmıştır. Finlandiya limanlarında yük trafiği bu kısıtlamalardan muaftır.
  • Uusimaa bölgesindeki mevcut tüm kısıtlamalar 14 Nisan'a kadar yürürlüktedir.
Kaynak: SKAL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.04.2020

2 Nisan'da Finlandiya Hükümeti tehlikeli madde taşımacılığının devam ettirilmesini temin eden bir kararname yayınlamıştır.
Mevcut olağanüstü koşullar tehlikeli madde taşımacılığında profesyonel yetkinliğe yönelik eğitim ve sınavları, tankların muayenesini veya tehlikeli madde taşıyan araçların muayenesini mümkün kılmamaktadır. Bu sebeple yakın gelecekte geçerliliği sona erecek lisans, onay ve sertifikaların 2020 yılında istisnai olarak uzatılacaktır. 

Kaynak: FinMobility (IRU)

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin tarafından Pazartesi akşamı basına yapılan açıklamada, ülkedeki olağan üstü hal yasasının Korona virüsle mücadelede için en az 13 Mayıs tarihine kadar uzatılacağı belirtildi.
Başbakanın diğer ülke Bakanları ile yaptığı açıklamada okulların en az 13 Mayıs'a kadar öğrencilerinin çoğuna uzaktan eğitim sunmaya devam edeceği belirtilirken, 1-3. sınıf öğrenciler için ise okulların açık olacağı ancak mümkünse ebeveynlerin çocuklarını evde tutmalarında fayda olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca İsveç'e yolcu feribot seferlerinin askıya alınacağı ve kuzey ve batı sınırlarında sınır gözetiminin artırılacağı belirtildi.
Yük taşımacılığına ise Finlandiya limanlarından devam edilecek. Hükümet ayrıca 31 Mayıs'a kadar tüm restoran ve barları kapatmayı planlıyor. Hem bu değişiklik hem de olağanüstü hal yetkilerinin uzatılması 31 Mart tarihinde onay için meclise gidecek.

Ülkenin Uusimaa bölgesine giriş ve çıkış ile ilgili daha önce açıklanan kısıtlamalar en az 19 Nisan'a kadar yürürlükte kalmaya devam edecek.
Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 28.03.2020

28 Mart itibarı ile Finlandiya Hükümeti Uusimaa Bölgesi'ni kapatmıştır. Pratikte Uusima'yı ülkenin geri kalanından ayıran bir iç sınır tesis edilmiştir.
Kısıtlama 19 Nisan'a kadar yürürlükte kalacak olup Uusimaa Bölgesi'ne giriş ve çıkışları kısıtlamaktadır.
Yük taşımacılığı her zamanki gibi devam edecektir ancak sınırlamalar sebebiyle gecikmeler beklenmektedir. 30 sınır kapısı bulunmakta olup henüz yeşil koridor uygulaması başlamamıştır.

Daha fazla bilgi için:

Finlandiya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama için tıklayınız.

Finlandiya Polisi tarafından hazırlanan Sorular ve Cevaplar için tıklayınız.

Finlandiya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgiler için tıklayınız.

Kaynak: FinMobility (IRU)     


Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

26 Mart'ta hükümet COVID-19 salgını sebebiyle otobüslerin ve ağır vasıtaların sürüş sürelerini uzatan ve dinlenme sürelerini kısaltan bir kararname yayınladı.
İstisnai uygulama 27 Mart-25 Nisan arası uygulanacak. Günlük dinlenme süresi 9 saate, haftalık dinlenme süresi 24 saate indirilmiştir. Hükümet ayrıca zorunlu 45 dakikalık dinlenme süresinin 4.5 saat içerisinde 15 ve 30 dakikalık sürelerde kullanılabileceğini önermektedir.

Basın bülteni için tıklayınız.

Kaynak: Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.03.2020

Fin Hükümetince korono virüsüne karşı tedbirler kapsamında sosyal teması azaltmak amacıyla başkent Helsinki'nin de içinde yer aldığı Finlandiya'nın en kalabalık bölgesi olan ve yaklaşık  1,7 milyon nüfusa sahip Uusimaa bölgesine geliş ve gidişi yasaklama getirilmiştir. Uygulamanın 27 Mart Cuma günü başlayacağı ve bu aşamada 19 Nisan Pazar günleri arasında yürürlükte kalmasının değerlendirildiği açıklanmıştır. Bölgede Finlandiya'daki enfeksiyona yakalanan kişilerin üçte ikisinin bulunduğu kaydedilmektedir.

Seyahat yasağı kapsamında çalışma ve ticari faaliyet için harekete izin verileceği bildirilmiştir. Bu kapsamda ülkedeki bölgeler arasındaki mal hareketi ile Uusimaa bölgesi içindeki insan veya mal hareketinde bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

19 Mart 2020 gece yarısı itibarı ile Finlandiya Hükümeti sınırlardaki trafiğe sınırlamalar getirmiştir.
Finlandiya'ya giriş yapanlar 14 günlük karantinaya alınacaktır.

Finlandiya vatandaşları ve Finlandiya'da ikamet edenler hariç, Finlandiya'ya yolcu taşımacılığı askıya alınmıştır.  Finlandiya vatandaşları ve Finlandiya'da ikamet edenlerin yurtdışına çıkışı yasaktır.

Kuzey ve batı sınırlarında iş ve diğer hizmetlere erişim için gerekli seyahate izin verilecektir. Yük trafiği her zamanki gibi devam etmektedir.

Sınırlardaki güncel bilgiler:

•    Helsinki–Vantaa, Mariehamn ve Turku havalimanları yük taşımacılığı ve dönüş trafiğine açıktır. Diğer havalimanları uluslararası trafiğe kapalıdır.
•    Doğu sınırında uluslararası geçişin trafiği ve saatleri sınırlandırılacaktır.
Kara ve demiryolu taşımacılığı:
•    Imatra, Kuusamo, Niirala, Nuijamaa, Rajajooseppi, Salla, Vaalimaa ve Vartius sınır geçişleri sadece yük taşımacılığına ve Finlandiya'dan, Finlandiya'ya veya Finlandiya üzerinden evlerine dönecek Finlandiya ve diğer AB vatandaşları ile Rus vatandaşlarına açıktır.
•    Inari, Parikkala ve Vainikkala sınır geçişleri sadece yük taşımacılığı için açıktır.
•    Finlandiya ve Norveç sınırındaki Kilpisjärvi, Karigasniemi, Kivilompolo, Nuorgam, Näätämö ve Utsjok sınır geçişleri yük taşımacılığı ve geri dönüş trafiği için açıktır. İş ve diğer gerekli sebeplerle seyahate izin verilebilecektir. Diğer sınırlardan geçişe izin verilmeyecektir.
•    Finlandiya-İsveç sınırındaki Karesuvanto, Kolari, Muonio, Pello, Tornio ve Ylitornio sınır geçişleri yük taşımacılığı ve geri dönüş trafiği için açıktır. İş ve diğer gerekli sebeplerle seyahate izin verilebilecektir. Diğer sınırlardan geçişe izin verilmeyecektir.
Taşımacılık sektöründe çalışanların seyahatine yönelik herhangi bir sınırlama uygulanmamaktadır. Detaylar için tıklayınız.

Kaynak: FinMobility (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

Finlandiya Hükümeti 19 Mart gece yarısı itibarı ile kara sınırlarındaki trafiğe sınırlama getirecektir. Finlandiya'ya dönüş yapan kişiler 14 gün boyunca karantinada tutulacaktır.

Finlandiya vatandaşları ve Finlandiya'da ikamet edenler hariç olmak üzere Finlandiya'ya yolcu taşıma operasyonları durdurulmuştur. Finlandiya vatandaşlarının ve Finlandiya'da ikamet edenlerin yurt dışına çıkmaları yasaktır.

Ülkenin kuzey ve batı sınırlarından iş amaçlı seyahate ve diğer hizmetlere erişime izin verilecektir. Yük trafiği her zamanki gibi devam ettirilecektir.

Diğer önlemler için tıklayınız.

Kaynak: FinMobility (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72