Covid-19

ESTONYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Estonya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 15.05.2020

Baltık devletleri (Estonya, Letonya ve Litvanya) COVID-19 semptomu göstermeyen ve ülkelerinde ikamet edenler ile yasal olarak ülkelerinde bulunanların 15 Mayıs itibarı ile serbest olarak Baltık devletleri arasında seyahat edebilmelerine karar vermiştir.

14 Mayıs itibarı ile Estonya ve Finlandiya arasında yeni sınır geçişi prosedürleri yürürlüğe girmiştir. Finlandiya vatandaşlığı, oturma izni, sürekli ikametgahı Finlandiya'da olanlar Estonya'ya iş, eğitim ve ailesel sebeplerle COVID-19 semptomu göstermedikleri sürece izolasyona tabi tutulmadan daha sık gelebilecektir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Estonya'daki acil durum hakkında bilgi paylaşımı için bir internet sitesi hazırlanmış olup sitede Estonca https://www.kriis.ee/et , İngilizce https://www.kriis.ee/en ve Rusça https://www.kriis.ee/ru dillerinde bilgiler bulunmaktadır.

Kaynak: ERAA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

Estonya Hükümeti Schengen Bölgesi'nin iç ve dış sınır kapılarından geçişi kısıtlamaya karar vermiştir. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla sınır kontrollerini tekrar tesis etmiştir.

Estonya'ya sadece Estonya vatandaşları ya da Estonya'da ikamet izni olanlar ile birlikte ülkede aile üyesi olan yabancılar girebilmektedir.
Uluslararası karayolu taşımacılığı bu kısıtlamalardan muaf tutulmaktadır.

COVID-19 semptomları göstermedikçe yabancılar kendi ülkelerine dönmek için Estonya'dan transit geçebilirler.

Sınır kontrolünde seyahat belgeleri kontrol edilerek sağlık taraması yapılacaktır.

Ülkeden çıkışta herhangi bir kısıtlama yoktur.

17 Mart 2020 tarihinde sınır kontrolleri tekrar tesis edilmiştir. Sınır geçişlerindeki geçici sınırlamalar bir sonraki uyarıya kadar yürürlükte kalacak olup durum iki haftada bir gözden geçirilecektir.

Kaynak: ERAA (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72