Covid-19

BULGARİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Bulgaristan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 14.05.2020

13 Mayıs'ta Bulgaristan OHAL'i kaldırarak 14 Mayıs-14 Haziran tarihleri arasında yürürlükte olacak “salgın acil durumu” ilan etmiştir.
Tüm yabancı uyrukluların ülkeye giriş yasağı halen yürürlükte olup uluslararası taşımacılık yapan sürücülere ilişkin uygulamalar daha önceki haliyle devam etmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız (Bulgarca).

Kaynak: AEBTRI (IRUI)

Güncelleme Tarihi: 07.05.2020

7 Mayıs'ta Bulgaristan Hükümeti sınırlamaları kaldırmaya yönelik aşağıdaki adımları atmıştır:

Bansko ve bölgeler merkezlere giriş ve buralardan çıkış için kullanılan özel kontrol noktaları kaldırılmıştır: Blagoevgrad, Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Gabrovo, Dobrich, Kardzhali, Kyustendil, Lovech, Montana, Pazardzhik, Pernik, Pleven, Plovdiv, Razgrad, Ruse, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Haskovo, Shumen, Yambol.

Yolcular ve sürücüler bu şehirlere gecikme olmaksızın serbestçe giriş ve çıkış yapabilir.
Kapalı kamusal alanlarda yüz maskesi kullanımı halihazırda zorunludur. Bununla beraber sürücülerin ve kişilerin açık kamusal alanlarda sosyal mesafe ve salgını önlemeye yönelik kurallara riayet etmesi ve başkaları ile temas halinde iken koruyucu maske kullanılması gerekmektedir.

COVID-19 vakası bulunan ülkelerden gelen ve Bulgar uyruklu olmayan sürücüler için aşağıdakiler uygulanmaktadır:

•    Bulgaristan pazarına yönelik yük taşıyan araçların sürücüleri Bulgaristan'a girip yüklerini bırakmalı (eğer varsa dönüş yükünü almalı) ve derhal Bulgaristan'dan çıkış yapmalıdır.
•    Bulgaristan topraklarından transit sadece Yol Altyapı Ajansı tarafından belirlenen rotalardan yapılmaktadır.

Bulgaristan'a giriş yaptıktan sonra ülkeden 24 saat içerisinde çıkılmalıdır.
Önlemler derhal yürürlüğe girer ve bir sonraki duyuruya kadar yürürlükte kalır.

Kaynak: AEBTRI (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.04.2020

13 Mayıs'a kadar Bulgaristan'da herkesin açık ve kapalı alanlarda yüz maskesi kullanımı zorunlu kılınmıştır. Bu uygulamaya sürücüler dahildir.
Sürücülere uygulanan önlemlerde kısmi değişiklikler yapılmıştır. COVID-19 vakası ülkelerden gelen sürücüler için aşağıdaki uygulamalar geçerlidir:

•    Bulgaristan'a yük getiren araçların sürücüleri yükleri boşalttıktan/yükledikten sonra Bulgaristan'ı derhal terk etmelidir, ve
•    Başka ülkelere yük taşıyan araçların sürücüleri Yol Altyapı Ajansı tarafından belirlenen rotalarda Bulgaristan'ı transit geçebilirler.
Sınır sağlık idaresi tarafından Bulgaristan topraklarını geçen sürücülere aşağıdaki bilgileri içeren bir talimat notu verilmektedir.
•    Bulgaristan'ı terk etmeleri gereken tarih ve saat
•    Çıkış yapmaları gereken sınır kapısı

Talimat notu şablonu için tıklayınız.

Kaynak: AEBTRI (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

Tüm Avrupa ülkelerinin sınır geçişlerinde ve sosyal mesafe ekseninde neredeyse eşzamanlı almış olduğu tedbirlerden dolayı uluslararası nakliyat sektörü ciddi bir düşüş yaşamaktadır. Geçtiğimiz ay Bulgaristan'ın ana sınır kapılarından geçiş yapan (ülkeye giriş ve çıkış) ağır vasıta araçlarının sayısı aşağıda aktarılmaktadır:

Mart ayının ilk iki haftası: günde ortalama 8200 araç;
27 Mart – 3 Nisan dönemi günde ortalama 5750 araç.
Yük taşımacılığında düşüşün % 30'a ulaştığı gözlenmektedir.
 27 Mart – 3 Nisan döneminde Bulgaristan sınır kapılarında yük trafiğini azalış oranları aşağıda aktarılmaktadır:
Sırbistan sınır kapısı Kalotina: % 46;
Türkiye sınır kapıları Kapitan Andreevo ve Lesova: % 40;
Romanya sınır kapıları Tuna köprüsü ve Rusçuk köprüsü: % 22;
Yunanistan sınır kapısı Kulata: % 18;

Yaşanan düşüşe rağmen Bulgaristan sınır kapılarında ilk aşamada yaşanan lojistik sorunların atlatıldığı ve artık geçiş hızlarının arttırıldığı aktarılmaktadır. Dışa açık olan bir ekonomiye sahip olan Bulgaristan için ve Avrupa'daki tedarik zincirlerinin çalışabilmesi için ülke üzerinden geçen yük taşımacılığının kesilmemesi büyük bir önem taşımaktadır. Yük taşımacılığının azalması sanayi üretimlerinde düşüş ve tüketimde daralma ile neticelenmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 14.04.2020

Bugün Bulgaristan Yol Altyapı Ajansı tarafından 12 ton üzeri araçlar için resmi tatillerdeki sürüş yasağının geçici olarak askıya alınması kararı alınmıştır.
Ayrıca ulusal ve uluslararası yük taşımacılığı yapan araçlar için Reg. (EC) 561/2006 uyarınca uygulanan sürüş ve dinlenme sürelerine 17 Nisan 2020 gece yarısından 17 Mayıs 2020 gece yarısına kadar geçerli geçici tolerans uygulaması kararı Bulgaristan Hükümeti tarafından alınmıştır.

Karara göre;
•    9 saatlik günlük azami sürüş süresi 11 saate çıkarıldı.
•    Günlük dinlenme süreleri 5.5 saat sonra 45 dakikalık dinlenme ile değiştirildi.
•    Aşağıdaki iki şart sağlandıkça ve en az 24 saat olmak koşuluyla arka arkaya 2 azaltılmış haftalık dinlenme süresi uygulanabilir.
I.    Sürücüler arka arkaya gelen 4 hafta boyunca 4 adet haftalık dinlenme süresine riayet etmiş olmalı ve bu dinlenme sürelerinin en az 2'si normal süreli haftalık dinlenme olmalıdır
II.    Gelecek dinlenme süresi öncesinde azaltılmış dinlenme süreleri telafi edilmelidir.

•    Araçta her sürücü için uygun uyuma yeri bulundukça ve araç hareketsiz olduğu sürece sürücüler haftalık dinlenme sürelerini araçta geçirebilirler.

Kaynak: AEBTRI (IRU)

Güncelleme Tarihi: 14.04.2020

Bulgaristan'ı transit geçerek yük taşımacılığı yapan araçlar için Bulgaristan Yol Altyapı Ajansı tarafından yeşil hatların gösterildiği interaktif bir harita yayınlanmıştır. Harita aracılığı ile dinlenme alanları, uygun park yerlerinin sayısı, sağlık tesisleri, gıda satın alma imkanları, internet bağlantısı imkanı, aydınlatma, kameralı denetleme, yakıt istasyonu, acil durum hizmetleri ve soğutmalı araçların yakıt ikmali için müsait slot sayısı bilgilerine ulaşılmaktadır.

Söz konusu haritaya ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: AEBTRI (IRU)

Güncelleme Tarihi: 08.04.2020

Bakanlar Kurulu Bulgaristan'da engelsiz ürün nakliyatının gerçekleştirileceği sınır kapılarını belirlemiştir. AB yol altyapısı üzerinde ‘yeşil yol' uygulaması Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov önerisi üzerine kabul edilmiştir. Bahse konu uygulama Avrupa Komisyonunun 16 Mart 2020 tarihli önerileri ile uyumlu olmaktadır.

Bulgaristan'da ‘Yeşil Koridor' kapsamında kullanılacak sınır kapıları aşağıdaki gibidir:

Yunanistan sınır kapılar:

Kulata;
Kapitan Petko Voyvoda;
İlinden (yedek).
Romanya:
Vidin;
Rusçuk;
Oryahovo (yedek);
Silistre (yedek).
Sırbistan:
Kalotina.
Türkiye:
Kapitan Andreevo.
Kuzey Makedonya:
Gyueşevo.

Bahse konu sınır kapılarından geçişler 15 dakikayı geçmemesi gerekmektedir (şoförlere uygulanan sağlık kontrolleri dahil) ve yük taşıyan her türlü ağır vasıta araç için açık olmaları gerekmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 08.04.2020

Kısıtlamalar:
6 Nisan'da aldığı kararla Sağlık Bakanlığı bütün üçüncü ülke (AB vatandaşı olmayan) vatandaşlarının tüm taşıma araçları ile sınırlardan ülkeye girişini yasakladı. Uyruklarından bağımsız olarak giriş yasağı bu ülkelerden gelen tüm kişileri de kapsamaktadır: İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Belçika, Lichtenstein ve Lüksemburg.
Yük taşımacılığı yapan taşımacılık personeli, ticari hava taşımacılığı yapan uçak mürettebatı ve diğer taşımacılık personeli bu yasaklamadan muaftır. Ayrıca bu kişilerin Bulgaristan'dan transit geçişine de izin verilmektedir.
COVID-19 vakası olan ülkelerden gelen Bulgar şoförleri 14 günlük karantinaya alınmaktadır. Karantina sırasında uluslararası taşımacılık faaliyetleri yapmak ve tamamlamak amacıyla Bulgaristan'ı transit geçmelerine izin verilmektedir:
Karantina süresi dolmadan önce aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirebilirler.

i.    Bulgaristan'dan transit geçme,
ii.    Araç kabininde kalma,
iii.    Aracı sürme,
iv.    Yükleme ve boşaltma ve
v.    Bulgaristan'ı terk etme.

Bulgar uyruklu olmayan sürücüler (yukarıdaki ülkelerin vatandaşları, bu ülkelere giden veya bu ülkelerden gelenler veya bu ülkelerden geçenler)

•    Bulgaristan'a yük getirenler Bulgaristan'a girip yüklerini boşalttıktan sonra derhal Bulgaristan'ı terk etmelidir.
•    Bulgaristan üzerinden transit taşımacılık yapanlar Yol Altyapı Ajansı tarafından belirlenen rotayı takip etmelidir.
Ulusal Otoyol İdaresi Bulgaristan'dan transit geçen sürücülere
•    Bulgaristan'ı terk etmeleri gereken tarih ve saat
•    Çıkış yapmaları gereken sınır kapısı

bilgilerinin bulunduğu bir doküman vermektedir.
Bulgaristan'dan çıkış, ülkeye girdikten sonra 24 saat içerisinde yapılmalıdır.
Bulgaristan'ı transit geçecek aracın komşu ülke tarafından uygulanan yasak sebebiyle ülkeyi terk edememesi durumunda aracın ve sürücünün kalacağı bir yer belirlenecek ve yasak kalktığında sürücü ülkeyi terk edecektir.
Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki Zlatograd-Thermes sınır kapısı 30 Mart itibarıyla bir sonraki duyuruya kadar kapatılmıştır.
Bansko şehri ve bölgesel merkezlerde özel kontrol noktaları tesis edilmiştir: Blagoevgrad, Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Gabrovo, Dobrich, Kardzhali, Kyustendil, Lovech, Montana, Pazardzhik, Pernik, Pleven, Plovdiv, Razgrad, Ruse, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Haskovo, Shumen, Yambol.
Kamyon sürücüleri bu noktalardan geçebilir ancak gecikme yaşamaları olasıdır.

İyileştirmeler:

19 Mart-16 Nisan 2020 tarihleri arasında sürüş ve dinlenme sürelerine tolerans uygulanacaktır.
•    9 saatlik günlük azami sürüş süresi 11 saate çıkarıldı.
•    Günlük dinlenme süreleri 5.5 saat sonra 45 dakikalık dinlenme ile değiştirildi.
•    Haftalık dinlenme süresi 45 saatten 24 saate düşürüldü.
Kaynak: AEBTRI

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

Bulgaristan Demiryolları BDJ-Yük Taşımacılığı EOOD Başkanı Müh. İvan Liçev Uluslararası yük trenleri çalışmalarını sürdürüyor diye bildirdi. Sözlerine göre, bu trenlerde personel bulunmadığı ve karantina uygulanmadığı için yük trenlerinin sınırları geçmesi sırasında koronavirüsün taşınma tehlikesi yok.

Bulgaristan üzerinden Kulata sınır kapısına, nihai amacı Güney İtalya olan yedi devletten TIR araçları yolculuk ediyor. Müh. İvan Liçev'e göre koronavirüs salgınının Kuzey İtalya'da yayıldığı büyük hızdan dolayı trafik haftalardır büyük stres yaşıyor. Bulgaristan Ulaşım İşçileri Birliği'nden, Avrupa ülkelerinin sınırların sorunsuz yönetimini ve Ortak Pazar'ın çalışmasını temin etme yükümlülüğüne rağmen, bunun, yeşil koridorların beklenen sonucu vermemesine neden olduğu yorumunu yaptılar.

Birçok fabrikanın kapatılmasıyla çok sayıda Bulgar sürücüsünün başka yollara yönelmesi bile çoğu zaman ilk ihtiyaç mallarının müşterilerine ulaştırılmasına yardımcı olamadı.
Müh. İvan Liçev, yük trenlerinin lokomotif ve vagonlarının bütün sınır kapılarında zorunlu dezenfeksiyonunun yapıldığını vurguladı. Ayrıca ithalat ve ihracat nakliyesi de gerçekleştiriliyor, Bulgaristan'ı transit geçen uluslararası yük trenleri de kullanıyor.

TIR'ların sınır geçişleri ile ilgili baş gösteren zor durumların kolaylaştırılması amacıyla Bulgaristan Demiryolları BDJ, konteyner kompozisyonları ile mal taşımacılığı gerçekleştirmeye hazırdır. Bunlar Dragoman ve Plovdiv'teki  intermodal terminallerde işlenecek. Konteyner mal taşımacılığı gerçekleştiren büyük kıtalararası operatörlerden biriyle anlaşma imzalanması ilerlemiş bir safhada bulunuyor. Müh. İvan Liçev, taşımacılık ve ‘Yeşil Paket 2030 direktifleri ile ilgili olarak demiryolu yük taşımacılığının bütün AB'deki rolünün artacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye sınırına yeni TIR'ların yığılmasından kaçınmak üzere şu an PİMK Rail demiryollarına imtiyazlı olarak verilen Plovdiv intermodal terminalinde demiyolu platformlarına TIR römarkeleri yükleniyor.  Bu, iki ülke arasındaki ticaretin kısa zamanda gerçekleştirilmesi için tek alternatif.
Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

20 Mart gece yarısından itibaren 17 Nisan'a kadar tüm üçüncü ülke vatandaşlarının (AB üyesi olmayan ülke vatandaşları) herhangi bir araç ile Bulgaristan sınırına girmeleri yasaklanmıştır. Yük taşımacılığı yapanlar muaftır.
COVID-19 vakası bulunan AB ülkelerinden gelen kişilerin ülkeye giriş yasağı ve bu ülkelerden gelen şoförlere uygulanacak, daha önce duyurulan prosedürler yürürlüktedir. Bulgar vatandaşları, uzun ya da sürekli oturma izni olanlar ve bunların aileleri muaftır. Bu kişiler 14 günlük karantinaya alınacaktır.

Resmi metin için tıklayınız (Bulgarca)

Kamyon şoförleri için özel bir uygulama bulunmaktadır (Kararname için tıklayınız (Bulgarca)

•    Listede yer alan bir ülkeye geri dönmedikleri sürece Bulgar şoförler 14 günlük karantinaya tabidir. Bu durumda ülkeyi terk edene kadar karantinada kalacaklar.
•    Bulgar uyruklu olmayan sürücüler (söz konusu ülkelerin vatandaşları ya da bu ülkelerden gelenler) yük yükleyebilir ya da boşaltabilir. Ancak ülkeyi derhal terk etmeleri gerekmektedir. Ülkede bulunma süreleri 24 saati geçmemelidir.
•    Uyruklarına bakılmaksızın ülkeyi transit geçen tüm araçlara polis eskortluk etmektedir. Ayrıca Bulgaristan'a yük bırakan tüm yabancı araçlara da polis eskortluk etmektedir.

Sağlık Bakanlığı kararı ile İran'dan gelen ve İran'a kayıtlı araçların ülkeye girişi ve transit geçişi geçici olarak yasaktır.
30 Mart itibarı ile Bulgaristan ve Yunanistan Zlatograd-Thermes sınır kapısı yeni bir duyuruya kadar kapatılmıştır.
Bansko şehri ve tüm bölgesel merkezlerin giriş ve çıkışlarına özel kontrol noktaları tesis edilmiştir: Blagoevgrad, Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Gabrovo, Dobrich, Kardzhali, Kyustendil, Lovech, Montana, Pazardzhik, Pernik, Pleven, Plovdiv, Razgrad, Ruse, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofia, Stara Zagora, Targovishte, Haskovo, Shumen ve Yambol.
Bu şehirlere sadece iş, sağlık, akrabalarının bakımı, temel tüketim malzemeleri ve ilaç temini için girilebilmektedir. Kamyon şoförleri kontrol noktalarından geçebilirler ancak gecikme yaşanması mümkündür.

Kaynak: AEBTRI (IRU)


Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

Yayınlanan karar ile 20 Mart 2020 gece yarısından itibaren 17 Nisan 2020'ye kadar Sağlık Bakanlığı tüm üçüncü ülke vatandaşlarının (AB dışı) Bulgaristan'a sınır geçiş noktalarından herhangi bir taşıma aracı ile girişini yasaklamıştır. Yük taşımacılığı faaliyetlerinde görevli personel bu sınırlamadan muaftır.
Daha önce duyurulduğu üzere İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda ve İsviçre'den gelen AB vatandaşlarının ülkeye giriş yasağı ve bu ülkelerden gelen şoförlere uygulanacak prosedürler yürürlüktedir.

Kaynak: AEBTRI (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

SINIRLAMALAR

•    18.03.2020 itibarı ile Bulgaristan'a bu ülkelerin vatandaşlarının girişi yasaklanmıştır: Çin (Halk Cumhuriyeti); İran (İslam Cumhuriyeti); Bangladeş; Hindistan; Maldivler (Cumhuriyeti); Nepal (Federal Demokratik Cumhuriyeti); Sri Lanka (Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti); İspanya; İtalya; Kore (Cumhuriyeti); Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı; Kuzey Irlanda; Fransa; Almanya; Hollanda ve İsviçre.
•    Bulgar vatandaşları, Bulgaristan'da uzun ya da sürekli ikamet izni olanlar ve onların aileleri bu yasaktan muaftır. Bu kişiler 14 günlük karantinaya alınacaktır.
•    Kamyon şoförleri için özel bir uygulama başlatılmıştır.
•    Listede yer alan ülkelerden birine geri gitmedikçe Bulgar kamyon şoförleri 14 gün karantinaya alınacaktır. Bu ülkelere gidecek olmaları durumunda gidene kadar karantinada kalacaklar.
•    Bulgar vatandaşı olmayan şoförler (yukarıda anılan ülkelerin vatandaşları ya da bu ülkelerden gelenler) yük boşaltıp indirebilirler ancak Bulgaristan'ı derhal terk etmeleri gerekmektedir. Transit taşımacılık 24 saat içerisinde sonlandırılmalıdır.
•    İran'dan gelen veya İran'a kayıtlı kamyonların girişi ve transit geçişi geçici olarak yasaklanmıştır.
•    Ulusal ve uluslararası yük taşımacılığında sürüş ve dinlenme kurallarına tolerans getirilmiştir.

Kaynak: AEBTRI (IRU)
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72