Covid-19

BOSNA-HERSEKDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Bosna-Hersek için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 19.05.2020


19 Mayıs gece yarısından itibaren Hırvatistan'ın tüm sınır kapılarından transit yük akışına izin verilmiş olup Hırvatistan ile Bosna Hersek arasında yer alan tüm sınır kapılarından giriş ve çıkış yapılması mümkündür.

Kaynak: Transport Community

Güncelleme Tarihi: 21.04.2020

Sınırdaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla 19 Nisan saat 18.00 itibarıyla Bosna Hersek'e gelen araçlar için konvoy uygulaması kaldırılmıştır.

Kaynak: Transport Community

Güncelleme Tarihi: 13.04.2020

Bosna Hersek'in Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Staşa Koşarac, yeşil öncelik hatları sisteminin Batı Balkanlar bölgesinde 13 Nisan tarihinde uygulamaya konulacağını; böylece, CEFTA ülkeleri arasındaki sınır geçişlerinde ortak listedeki önemli ürünlerin trafiğinin kolaylaştırılmış olacağını söyledi.

Koşarac, "Yeşil hatlar, hayati önem taşıyan ürünleri içeren ortak listede bulunan tüm mallara açıktır. Yeşil koridordan sınır geçişleri hem gümrük hem de diğer sınır hizmetleri açısından yedi gün, 24 saat hizmet verecektir." dedi.
Koşarac ayrıca, koronavirüs salgının başlangıcında BH Veterinerlik Ofisi müfettişlerinin işlerini zamanında yapabilmeleri ve hayvan ürünlerinin kesintisiz ticaretinin sağlanabilmesi için 24 saat çalışmalarını istediğini hatırlattı.
Temel ürünlerin hızlı akışını sağlamak için CEFTA üyeleri, CEFTA Sekretaryasının teklifi üzerine, üye ülkeler arasındaki sınırlarda geçişi kolaylaştırılacak önemli ürünlerin listesini kabul etti.

Bakan Koşarac, açıklamasında, CEFTA listesinin insan ve hayvan gıdalarının yanı sıra Dünya Gümrük Örgütünün listesinde bulunan tıbbi ürünler, koruyucu ekipman ve durumun gerektirdiği diğer ürünleri kapsadığını; CEFTA üyelerinin ihtiyaçlarına göre listenin revize edilebileceğini; önemli ürünler listesinde bulunan ürünlerin önceden kodlanması için, güncellenmiş Elektronik Veri Değişimi (SEED) sisteminin kullanılacağını belirtti.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 04.04.2020

4 Nisan saat 13.00'ten itibaren 6 Nisan saat 05.00'e kadar Sırbistan'a yönelik tüm sınır kapıları kapatılmış olup bu önlem yük taşımacılığını etkilememektedir.
Sremska Raca ve Mokra Gora dahil olmak üzere Sırbistan'la olan bazı demiryolu sınır kapıları kapalıdır. Sırbistan'la olan Brasina/Mali Zvornik sınır kapısı demiryolu işletmecilerinin kararı ile 7.00 – 19.00 saatleri arasında açıktır.
Hırvatistan'la yük taşımacılığı Corridor Vc – Capljina/Metkovic ve S.Samac/B.Samac kapılarından yapılmaktadır.

Kaynak: Transport Community

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020


Uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların Bosna-Hersek'e gelmelerinde herhangi bir engelleme yoktur. Sınır kontrollerinde sağlık taraması yapılabilir.

Kaynak: ITF
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72