Covid-19

BELARUSDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Belarus için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 25.06.2021

1 Temmuz 2021'den itibaren BCP "Novaya Guta"daki tüm araçların zorunlu dezenfeksiyonu
Belarus Hükümeti tarafından, devlet sınırını geçerken araçların zorunlu dezenfeksiyonu ile ilgili bir uygulamanın başlatılmasını düzenleyen 15 Haziran 2021 tarihli ve 335 sayılı bir Yönetmelik yayınlanmıştır.
Belarus veya yabancı tescilli otobüsler ve tur otobüsleri, arabalar ve kamyonlar dezenfeksiyona tabi olacaktır. OOO BelGlobalGarant şirketi, BelGlobalGarant'ın perakende noktalarında ve "Novaya Guta" sınır geçiş noktasında Belgosstrakh devlet sigorta şirketi ve Belarusbank temsilcilerinden satın alınabilecek kontrol işaretleri karşılığında hizmet sağlayacaktır.

Sürücü veya araç sahibi, Belarus'a giriş için belgeleri kontrol eden sınır servis görevlisine bir kontrol işareti ibraz etmelidir. Sınır hizmet görevlisi bir kontrol işaretini kıracak ve onu sürücüye veya araç sahibine iade edecektir.
Sürücüsü veya sahibi bir kontrol işareti satın almayı reddeden araçların Belarus'a girmesine izin verilmeyecektir. Araç tüm sınır ötesi formaliteleri tamamladıktan sonra dezenfeksiyon kapısından geçmek için sınır geçiş noktasının dışındaki dezenfeksiyon alanına hareket eder.

Dezenfeksiyon ücreti aşağıdaki gibi belirlenir:

- Yük aracı (kamyon + treyler/yarı treyler) – BYN 25 (veya ~ 8,3 EUR)
- Otobüs veya tur otobüsü – BYN 12 (veya ~ 4 EUR)
- Araba – BYN 2 (veya ~ 0,7 EUR)

Uygulama 1 Temmuz 2021'den 1 Ekim 2021'e kadar ve yalnızca "Novaya Guta" sınır geçiş noktasında gerçekleştirilecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BAMAP, Belarus Ulusal Yasal İnternet Portalı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.05.2021

Beyaz Rusya'daki kontrol noktasında (Novaya Guta) araçların dezenfekte edilmesi

Belarus Cumhuriyeti Tarım ve Gıda Bakanlığı, 26 Nisan 2021 tarihli Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca yaptığı açıklamada, 1 Temmuz 2021'den 1 Ekim 2021'e kadar Belarus Cumhuriyeti Devlet sınırının karşısındaki kontrol noktasında (Novaya Guta), Belarus Cumhuriyeti topraklarına girmek isteyen araçların (otobüsler, arabalar ve kamyonlar) zorunlu dezenfeksiyonu üzerine uygulama yapılacağını bildirmiştir.

Bu uygulama sırasında araçların ücretli zorunlu dezenfeksiyonunun yapılacağına dikkat çekilmektedir.

Aracın sürücüsü (sahibi) zorunlu dezenfeksiyon işleminden geçmeyi reddederse, bu aracın Belarus Cumhuriyeti Devlet sınırının (Novaya Guta) karşısındaki kontrol noktasında Belarus Cumhuriyeti topraklarına girmesine izin verilmeyecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile The Ministry of Agriculture and Food of the Republic of Belarus (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.11.2020

COVID-19'a bağlı enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla Belarus 1 Kasım 2020 tarihinden bir sonraki duyuruya kadar karayolu, demiryolu ve nehir limanlarından giriş için sınırlarını geçici olarak kapatmıştır.

Minsk Ulusal Havaalanı'ndaki sınır geçiş noktasından havayoluyla gelen yolcuların geçişine her zamanki gibi izin verilecektir.

Getirilen kısıtlamalar uluslararası karayolu taşımacılığı yapan şoförleri ve uluslararası posta taşımaları için geçerli değildir.

Rusça daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Belarus Sınır Komitesi (IRU)

Güncelleme Tarihi: 30.10.2020

Uluslararası taşımacılık yapan sürücüler 29 Ekim itibarı ile Belarus'a girişte uygulanan geçici kısıtlamalardan muaftır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Belarus Cumhuriyeti Devlet Sınır Komitesi (IRU)

Güncelleme Tarihi: 21.09.2020

17 Eylül'de Belarus'un Litvanya ve Polonya ile sınır kapılarını kapattığı, Ukrayna ile olan sınırında güvenlik önlemlerini artırdığı bilgisi medyada yer almıştır.
Belarus, Litvanya ve Polonya sınır muhafaza yetkilileri sınır geçişi faaliyetlerinin her zamanki gibi devam ettirildiğini belirtmiştir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Belarus ve Litvanta Devlet Sınır Komiteleri (IRU)

Güncelleme Tarihi: 30.06.2020

29 Haziran'da Belarus Bakanlar Kurulu kararı ile ülkeyi transit geçen sürücülerin belirlenmiş otoyollar veya dinlenme ve yakıt için belirlenmiş dinlenme alanları ve yakıt istasyonlarını kullanma ve ülkeye girdikten sonra ertesi güne kadar ülkeyi terk etme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Sürücülerin transitte sefer mührü kullanmaları zorunluluğu sona ermiştir. Seyir mühürleri mevzuatın gerektirdiği hallerde gümrük konvoyuna alternatif olarak kullanılacaktır.
Karar 1 Temmuz'da yürürlüğe girecektir.

Kaynak: IRU Moskova Ofisi

Güncelleme Tarihi: 10.06.2020

9 Haziran'da Belarus Ulaştırma Bakanlığı 1 Temmuz'dan 20 Eylül'e kadar araçların aks ağırlıklarına geçici kısıtlamalar getirilmesinin planlandığını duyurmuştur.

11.00-20.00 saatleri dahil olmak üzere bu saatler arasında uygulanacak kısıtlamada asfalt yolda aks başına düşen en fazla ağırlığın 6 ton olması gerekecektir.

Bu kısıtlamaya istisnalar:

• Minsk etrafındaki M-14 ikinci ring otoyolu
• R-80 Sloboda – Papernya otoyolunun 0-14.7 kilometreleri arası
• 25 Mart Bakanlar Kurulu kararı ile COVID-19 kapsamında alınan önlemler çerçevesinde uluslararası taşımacılıkta Belarus'u transit geçmede kullanılacak yollar

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.05.2020

Belarus'ta transit taşımacılıkta sürücülerin dinlenmesi, yemek yemesi ve yakıt ikmali için durmalarına yönelik belirlenen özel yerlere ait listenin süresi uzatılmıştır.
Belarus'u en kısa rotadan ve giriş gününden sonraki günden sonra terk etme zorunluluğu, uluslararası karayolu taşımacılığı sırasında tehlikeli maddelerin taşınması için özel bir izin almak gerekli ise transit sürücüler için geçerli değildir.

Sürücüler için dinlenme amaçlı durma, yemek yeme ve yakıt ikmalinin mümkün olduğu cumhuriyet yollarında sürüşü ve ülkeye giriş gününden en geç ertesi günü ülkeyi terk etme zorunluluğunu getiren 171 no.'lu karar sadece uluslararası karayolu taşımacılığı yapan sürücüler için değil, transit taşımacılık yapan sürücüler için de genişletilecektir.
Sürücü, gabari dışı yük için başka bir ülkeden izin alması ve tehlikeli madde taşımacılığı için izin alması hallerinde aracın kazası (arıza), boşaltılması, aktarılması ve araç değişimi konularında bu operasyon ve işlemleri teyit eden dokümanlara sahip olmalı ve ibraz etmelidir.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.05.2020

Belarus Hükümeti navigasyon araçlarının yerleşimi (mühür) konusunda 311 no.'lu yönetmeliği yayınlamıştır. Yönetmelik 7 Haziran'da yürürlüğe girecektir.

Doküman 25 Mart 2020 tarihli 171 no.'lu Yönetmeliğin 1.2. ve/veya 1.3. maddelerini (transit sürelere uyum için belirlenmiş otoyol ve park alanlarını kullanmamak) ihlal eden transit taşımacılık operatörlerine aracın hareketlerinin takibi için navigasyon mühürlerinin aracın yük bölümünde bulunması halinde Belarus'u transit geçme hakkı vermektedir.
Kurallar teknik sorun sebebiyle navigasyon sisteminin çalışmaması, iletişim araçlarında kesinti veya transit sırasında gümrük prosedürlerince gümrük eskort aracı kullanılması halinde uygulanmayacaktır.

Navigasyon mühürleri gümrük yetkilileri, ulusal operatör (Belneftegaz) veya diğer yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından Belarus'a girmeden önce yapıştırılacaktır.

Mühürler;
  • Avrasya Ekonomik Birliği'nin dış sınırlarında gümrük idareleri, ulusal operatör (Belneftegaz) veya diğer yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından
  • Rusya-Belarus sınırında, ulusal operatör (Belneftegaz) veya diğer yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından sökülecektir.
  • Bu işlemin ücreti KDV dahil 81 BYN ya da 31 EUR olarak belirlenmiştir.
  • Navigasyon mühürleri ve COVID-19 salgınına yönelik alınan diğer önlemler 30 Eylül 2020 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız (Rusça).

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.05.2020


26 Mayıs'ta Belarus Hükümeti tarafından sınır geçişindeki kuyrukta yer ayırmak için yeni bir prosedür yayınlamıştır.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Site için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.04.2020

28 Nisan'da COVID-19'un önlenmesi konulu, 171 no.'lu Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişiklikler gereği Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ülkeyi transit geçecek araçlar için durma/parklama, dinlenme ve yakıt yerlerini gösteren güncel harita yayınlanmıştır. Haritaya bir adet durma/parklama noktası eklenmiştir: M-1/E30 Brest (Kozlovichi) - Minsk – Rusya sınırı (Redki), 6 km (sağ) – yakıt istasyonu Tatbelnefteprodukt.

Harita için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.04.2020

Belarus Hükümeti 8 Nisan'da ek önlemler içeren yeni bir yönetmelik kabul etti. Önlemler 10 Nisan'da yürürlüğe girecektir.
Yönetmeliğe göre uluslararası yük taşımacılığını Belarus'ta sonra erdiren sürücüler de izolasyona tabi tutulacaktır. Bu önlem transit operasyonlarda değiştirilen sürücülere ve COVID-19 vakası olan ülkelerden gelen sürücülere de uygulanacaktır. Önlem, bir sonraki karayolu taşımasına ya da 14 takvim günü için geçerlidir.
Yönetmeliğe göre Belarus'ta uluslararası karayolu taşımacılığı yapan sürücüler kişisel koruyucu ekipman (tıbbi maske, eldiven) bulundurmak ve kabini terk ettiklerinde bu ekipmanları kullanmak zorundadır.
Transit sürücülerin dinlenme ve yiyecek için durabilecekleri veya yakıt alabilecekleri alanları gösteren harita için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 06.04.2020

25 Mart tarihli Belarus Bakanlar Konseyi Kararnamesi ile Belarus üzerinden transit taşımacılık yapacak sürücülerin belirlenen yol, dinlenme ve yiyecek alanları ve yakıt istasyonlarını kullanmaları gerekmektedir.
Onaylı dinlenme alanlarının listesi genişletilmiştir. Transit veya uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücülerin dinlenme ve yiyecek ile transit araçların yakıt ikmali yapacakları 6 park alanı daha belirlenmiştir.

- ?-1/?30 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusya sınırı (Redki), 514. km – Yakıt istasyonu No 59 "Belorusneft"
- ?-1/?30 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusya sınırı (Redki), 514. Km – Yakıt istasyonu No 60 "Belorusneft"
- ?-3 Minsk – Vitebsk, 102. km - Yakıt istasyonu No 18 "Belorusneft"
- ?-3 Minsk – Vitebsk, km 237 - Yakıt istasyonu No 72 "Belorusneft"
- ?-3 Minsk – Vitebsk, km 156 - Yakıt istasyonu "LUKOIL Belorussia"
- ?-8/?-95 Rusya sınırı (Jezerische) – Vitebsk – Gomel – Ukrayna sınırı (Novaya Guta), 73. km - Yakıt istasyonu No 68 "Belorusneft"

Transit araçlar için güncellenen haritaya erişmek için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

25 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Belarus'ta transit yük taşıyanlar sadece belirlenen rotaları, ve dinlenme alanlarını kullanabilir.
Transit yük taşıyan sürücüler en geç Belarus'a girdikleri günün ertesi günü Belarus'u en kısa rota üzerinden terk etmelidir (Kaza, arıza, yükleme, aktarma, araç değişikliği olmadıkça veya taşıma sözleşmesi ve dokümanlarında belirtilmedikçe).

Yukarıda yer alan sebeplerden dolayı belirlenen yol ve park alanlarından sapmaya izin verilmektedir. Ancak operasyonlar en kısa sürede tamamlanmalıdır.
Park sırasında transit araç sürücüleri park alanını terk etmemelidir.
Onaylı yollar ve belirlenmiş park alanları için tıklayınız (Belarusça).

Kaynak: Belarus Bakanlar Kurulu (IRU)

Güncelleme tarihi: 19.03.2020

19 Mart 2020 tarihi itibarı ile Belarus'ta ikamet etmeyen ve Belarus üzerinden transit taşımacılık yapan şoförler dinlenme, yiyecek ve yakıt için belirlenmiş alanları kullanabilecektir. Belirlenen yerlerin haritası için tıklayınız.

Kaynak: Belarus Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 13.03.2020

Tüm Belarus vatandaşları ve yabancılar, Belarus Cumhuriyeti topraklarına girerken sağlık kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Salgının etkili olduğu ülkelerden (şu anda Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Singapur, Tayland ve Japonya) gelen kişiler test yaptırmak (Test sonucu 12 saat içerisinde açıklanmaktadır.) zorundadır.

Solunum yolu hastalığı belirtileri durumunda (37.1 °C'nin üzerindeki ateş, öksürük ve diğerleri), bu ülkelerden gelen insanlar izole edilir ve hastaneye kaldırılır.

Şu an için kişilerin ve eşyaların Belarus'a giriş ve Belarus'tan çıkışlarında herhangi bir kısıtlama (sağlık kontrolleri ve varışta doldurulan form dışında) yoktur.

Kaynak: BAMAP (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72