Covid-19

BELARUSDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Belarus için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 27.05.2020


26 Mayıs'ta Belarus Hükümeti tarafından sınır geçişindeki kuyrukta yer ayırmak için yeni bir prosedür yayınlamıştır.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Site için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.04.2020

28 Nisan'da COVID-19'un önlenmesi konulu, 171 no.'lu Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişiklikler gereği Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ülkeyi transit geçecek araçlar için durma/parklama, dinlenme ve yakıt yerlerini gösteren güncel harita yayınlanmıştır. Haritaya bir adet durma/parklama noktası eklenmiştir: M-1/E30 Brest (Kozlovichi) - Minsk – Rusya sınırı (Redki), 6 km (sağ) – yakıt istasyonu Tatbelnefteprodukt.

Harita için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.04.2020

Belarus Hükümeti 8 Nisan'da ek önlemler içeren yeni bir yönetmelik kabul etti. Önlemler 10 Nisan'da yürürlüğe girecektir.
Yönetmeliğe göre uluslararası yük taşımacılığını Belarus'ta sonra erdiren sürücüler de izolasyona tabi tutulacaktır. Bu önlem transit operasyonlarda değiştirilen sürücülere ve COVID-19 vakası olan ülkelerden gelen sürücülere de uygulanacaktır. Önlem, bir sonraki karayolu taşımasına ya da 14 takvim günü için geçerlidir.
Yönetmeliğe göre Belarus'ta uluslararası karayolu taşımacılığı yapan sürücüler kişisel koruyucu ekipman (tıbbi maske, eldiven) bulundurmak ve kabini terk ettiklerinde bu ekipmanları kullanmak zorundadır.
Transit sürücülerin dinlenme ve yiyecek için durabilecekleri veya yakıt alabilecekleri alanları gösteren harita için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 06.04.2020

25 Mart tarihli Belarus Bakanlar Konseyi Kararnamesi ile Belarus üzerinden transit taşımacılık yapacak sürücülerin belirlenen yol, dinlenme ve yiyecek alanları ve yakıt istasyonlarını kullanmaları gerekmektedir.
Onaylı dinlenme alanlarının listesi genişletilmiştir. Transit veya uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücülerin dinlenme ve yiyecek ile transit araçların yakıt ikmali yapacakları 6 park alanı daha belirlenmiştir.

- ?-1/?30 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusya sınırı (Redki), 514. km – Yakıt istasyonu No 59 “Belorusneft”
- ?-1/?30 Brest (Kozlovichi) – Minsk – Rusya sınırı (Redki), 514. Km  – Yakıt istasyonu No 60 “Belorusneft”
- ?-3 Minsk – Vitebsk, 102. km - Yakıt istasyonu No 18 “Belorusneft”
- ?-3 Minsk – Vitebsk, km 237 - Yakıt istasyonu No 72 “Belorusneft”
- ?-3 Minsk – Vitebsk, km 156 - Yakıt istasyonu “LUKOIL Belorussia”
- ?-8/?-95 Rusya sınırı (Jezerische) – Vitebsk – Gomel – Ukrayna sınırı (Novaya Guta), 73. km - Yakıt istasyonu No 68 “Belorusneft”

Transit araçlar için güncellenen haritaya erişmek için tıklayınız.

Kaynak: BAMAP (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

25 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Belarus'ta transit yük taşıyanlar sadece belirlenen rotaları, ve dinlenme alanlarını kullanabilir.
Transit yük taşıyan sürücüler en geç Belarus'a girdikleri günün ertesi günü Belarus'u en kısa rota üzerinden terk etmelidir (Kaza, arıza, yükleme, aktarma, araç değişikliği olmadıkça veya taşıma sözleşmesi ve dokümanlarında belirtilmedikçe).

Yukarıda yer alan sebeplerden dolayı belirlenen yol ve park alanlarından sapmaya izin verilmektedir. Ancak operasyonlar en kısa sürede tamamlanmalıdır.
Park sırasında transit araç sürücüleri park alanını terk etmemelidir.
Onaylı yollar ve belirlenmiş park alanları için tıklayınız (Belarusça).

Kaynak: Belarus Bakanlar Kurulu (IRU)

Güncelleme tarihi: 19.03.2020

19 Mart 2020 tarihi itibarı ile Belarus'ta ikamet etmeyen ve Belarus üzerinden transit taşımacılık yapan şoförler dinlenme, yiyecek ve yakıt için belirlenmiş alanları kullanabilecektir. Belirlenen yerlerin haritası için tıklayınız.

Kaynak: Belarus Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 13.03.2020

Tüm Belarus vatandaşları ve yabancılar, Belarus Cumhuriyeti topraklarına girerken sağlık kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Salgının etkili olduğu ülkelerden (şu anda Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Singapur, Tayland ve Japonya) gelen kişiler test yaptırmak (Test sonucu 12 saat içerisinde açıklanmaktadır.) zorundadır.

Solunum yolu hastalığı belirtileri durumunda (37.1 °C'nin üzerindeki ateş, öksürük ve diğerleri), bu ülkelerden gelen insanlar izole edilir ve hastaneye kaldırılır.

Şu an için kişilerin ve eşyaların Belarus'a giriş ve Belarus'tan çıkışlarında herhangi bir kısıtlama (sağlık kontrolleri ve varışta doldurulan form dışında) yoktur.

Kaynak: BAMAP (IRU)
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72