Covid-19

BELÇİKADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Belçika için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 19.02.2021

Belçika'daki yabancı sürücüler için revize edilmiş önlemler

Yabancı sürücülerin artık Yurtdışı İş Seyahati formunu doldurmasına gerek yoktur. Yolcu Bulma Formu, yabancı sürücüler için yeterli olan 'Yurdışı İş Seyahati formu olmadan profesyonel nedenler' kutusunu işaretleme seçeneği sunar.
Hatırlatma: Yolcu Bulma Formu yalnızca 48 saatin üzerindeki konaklamalar için gereklidir. Başka hiçbir belge gerekmez.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile FEBETRA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.10.2020

Belçika 2 Kasım 2020 tarihi itibarıyla karantina kararı almıştır. Uluslararası yük taşımacılığı için herhangi bir kısıtlama yoktur.

İki hatırlatma yapılmaktadır:

• Bir sürücü Belçika'da 48 saatten fazla kaldığında, Yolcu Bulma Formu doldurulmalıdır.

• Sürücüler sokağa çıkma yasağı sırasında taşıma yapabilir ancak gerekçelerini belirtmelidirler. Bu, CMR veya işveren tarafından sağlanan bir belge gösterilerek yapılabilir.

-Flanders: 00h-5h
-Brüksel: 22h-6h
-Wallonia: 22h-6h

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile FEBETRA (IRU).

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020

Belçika'nın en büyük havalimanı olan Zaventem'de faaliyet gösteren Brüksel Havayolları şirketi, 15 Haziran'dan itibaren uçuşlarına başlayacağını açıkladı. Brüksel Havayolları, Ağustos ayı sonuna kadar 33 ülkede toplam 60 noktaya hizmet vermeyi hedefliyor.

COVID-19 krizi nedeniyle Mart ayı ortasında ticari uçuşlarını askıya alan Brüksel Havayolları tarifeli yolcu hizmetlerini 15 Haziran'dan itibaren sınırlı olarak başlatmayı ve aşamalı olarak artırmayı planlıyor. Uçuşlarda yolcuların ve mürettebatın sağlığını ve güvenliğini sağlamak için uçakların düzenli dezenfekte edilmesi ve uçağa binişlerde zorunlu maske kullanımı gibi katı önlemlerin uygulanacağı belirtilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020

13 Nisan'da Belçika'da sürüş ve dinlenme sürelerine yönelik tolerans uygulamasında değişiklikler ve sınırlamalar yapılmıştır. Zaruri ihtiyaç maddelerinin (gıda, ilaç, tıbbi ekipman, yakıt) taşımacılığını yapan sürücülere aşağıdaki kurallar uygulanmaktadır:

• Haftalık azami sürüş süresi 56 saatten 60 saate çıkarılmıştır.
• İki hafta arka arkaya azami sürüş süresi 90 saatten 96 saate çıkarılmıştır.
• 7 x 24 saat sonrasında haftalık dinlenme süresi ertelenebilir. (6 x 24 saat yerine)
• Aşağıdaki iki şart sağlandıkça arka arkaya 2 azaltılmış haftalık dinlenme süresi uygulanabilir.
I. Sürücü arka arkaya gelen 4 hafta boyunca 4 adet haftalık dinlenme süresine riayet etmiş olmalı ve bu dinlenme sürelerinin en az 2'si normal süreli haftalık dinlenme olmalıdır
II. Dördüncü haftanın bitiminden önce öncesinde azaltılmış dinlenme süreleri telafi edilmelidir.

Tüm diğer sürücüler için aracın uygun olması durumunda haftalık dinlenme süresinin araçta geçirilmesi mümkündür. Bu istisnalar ulusal ve uluslararası yük taşımacılığında geçerlidir.
İstisnalar 31 Mayıs'a kadar uygulanacaktır.

Kaynak: FEBETRA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.04.2020

Belçika'da ulusal ve uluslararası yük taşımacılığı yapan araçlar için sürüş ve dinlenme sürelerine 26 Mart'tan 25 Nisan'a kadar geçici ve kısıtlı tolerans getirilmiştir.
• Haftalık dinlenme süresinin araç kabininde geçirilmesi yasağı kaldırılmıştır.

Karar için tıklayınız.

Zaruri ihtiyaç ve ilaç taşımacılığı tedarik zincirinde ulusal ve uluslararası yük taşımacılığı yapan araçlar için sürüş ve dinlenme sürelerine 1 Nisan-30 Nisan tarihleri arasında geçici ve kısıtlı tolerans getirilmiştir.
• Haftalık azami sürüş saati 56'dan 60'a çıkarılmıştır.
• İki hafta arka arkaya azami sürüş saati 90'dan 96'ya çıkarılmıştır.
• 6x24 saatlik sürüş periyodu sonrası haftalık dinlenme ertelenmiştir.
• Haftalık dinlenme süresi 45 saatten telafisiz bir şekilde 24'e düşürülmüştür.

Karar için tıklayınız.

Kaynak: FEBETRA

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

Kısıtlamalar:

Belçika'da alınan önlemlerden uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyetleri ve şoförler muaftır. Birtakım firmalar sosyal mesafe sınırlamalarına uyamadıkları ve üretimi sürdürmeleri için hammadde ihtiyacını karşılayamadıklarından faaliyetlerine ara vermiştir.

İyileştirmeler:

14.03.2020 ve 31.03.2020 tarihleri arasında mağaza ve eczanelere yiyecek, ilaç ve diğer hayati ürünlerin taşımasını yapan şoförlere sürüş ve dinlenme sürelerinde geçici ve kapsamlı tolerans uygulanacaktır.

Kaynak: FEBETRA ve Resmi Haber Ajansları (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.03.2020

Belçika'da uluslararası yük taşımacılığı ve sürücülere yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Gıda, tıbbi malzeme ve diğer hayati ürünleri mağaza ve eczanelere taşıyan araçların sürücüleri için sürüş ve dinlenme süresi uygulamalarında geçici olarak tolerans uygulanacağı duyuruldu.

Kaynak: FEBETRA (IRU)

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72