Covid-19

AZERBAYCANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Azerbaycan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 1 Mayıs 2020


Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'na bağlı Kriz Merkezi tarafından açıklanan bilgiye göre, halihazırda dünya devletleri tarafından koronavirus (COVID-19) salgını ile mücadele önlemleri devam etmektedir. Gerçekleştirilen tedbirler çerçevesinde birçok devlet ülkelerine giriş-çıkışlara geçici olarak kısıtlama getirerek, uluslararası uçuşları askıya almıştır.

COVID-19 pandemisi ile ilgili dünyadaki durum analiz edilmiş ve salgının ülke topraklarında yayılmasının önlenmesi amacıyla yük taşımacılığı ve carter uçuşları dışında, Azerbaycan Cumhuriyeti'ne kara ve hava yolu ile giriş-çıkışa uygulanan kısıtlamanın 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme tarihi: 15.04.2020

Azerbaycan'ın Ulusal Demiryolu operatörü Azerbaycan Demiryolları, koronavirüs pandemisinin Türkiye ile Orta Asya arasındaki trans-lojistik hizmetleri üzerindeki etkisini en aza indirme çabaları kapsamında Pazartesi günü yeni destekleyici gemisini işletmeye başladı.

Balkan adlı destekleyici gemi, Bakü Limanı olarak da bilinen Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı'nı Türkmenistan'ın Uluslararası Türkmenbaşı limanına bağlar. Bağlantı, Azerbaycan ve Türkmenistan hükümetleri arasında imzalanan bir iş birliği anlaşması ile kurulmuştur.

120 TEU konteyner gemisinin Azerbaycan Demiryolları'nın bir iştiraki olan ADY Container tarafından işletileceği ve Türkiye'den gelen malları taşıyacağı bildiriliyor. Destekleyici gemiler, küçük limanlardan konteynerleri almak ve ana yolculukları için daha büyük gemilere teslim etmek için kullanılan orta büyüklükteki yük gemileridir.
Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Afganistan üzerinden kargo taşımacılığı için tasarlanan Balkan gemisi haftada bir kez çalışıyor. Kargo hacmi artarsa, gemi haftada iki kez kullanılacak.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 09.04.2020

Azerbaycan Hükümeti'nin kararıyla yük taşımacılığı yapan yabancı sürücüler Azerbaycan'a sorunsuzca girebilmekte ve Azerbaycan'ı transit geçebilmektedir.
Denizyolu taşımacılığı (kamyon ve konteyner aktarması dahil olmak üzere) komşu ülkeler ile (Türkmenistan ve Kazakistan) çeşitli sınırlamalar dahilinde devam etmektedir.

•    Türkmen sürücüler sadece ülkelerine giden Türkmen gemilerini kullanabilir. Türkmen gemilerine sadece treyler ve yarı-treylerlerin yüklenmesine izin verilecektir.
•    Yüklemeden önce tüm sürücülere Bakü Limanı'nda test yapılacaktır. Türkmenistan ve Kazakistan'a test sonucu negatif olan sürücüler alınacaktır. Sonuçlar 6-8 saat arasında çıkmaktadır.
•    Bakü Limanı'nda sürücüler belirlenen alanlarda bekleyecek olup yemek servisi yapılacaktır.
•    İran, Rusya, Gürcistan ve İran'la olan karayolu sınırları sadece yük taşımacılığı için açıktır.
•    İran veya Alat Limanı'ndan Gürcistan'a gidecek araçlara polis eskortu ile izin verilmektedir.
•    Uluslararası yük taşıyan sürücülere ücretsiz gıda ve dinlenme alanları sunulmaktadır.

ASAN Viza elektronik portalı ile vize işlemleri durdurulmuştur.

Yararlı bağlantılar ve çağrı merkezi:

•    Zorunlu Sağlık Sigortası Devlet Ajansı (TABIB) için tıklayınız.
•    TABIB COVID-19 çağrı merkezi: 1542
•    Azerbaycan Bakanlar Kurulu Operasyonel Merkezi için tıklayınız. 
•    Azerbaycan Acil Durum Bakanlığı için tıklayınız.

Kaynak: Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı (IRU)


Güncelleme Tarihi: 07.04.2020


13 Mart 2020'de Gürcistan ile olan sınır kapısının kapatılmasına yönelik kararın geçerliliği 20 Nisan'a kadar uzatılmış olup yük taşımacılığı için transit koridor bulunmaktadır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 (UNECE)

Güncelleme Tarihi: 26.03.2020

Uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücüler Azerbaycan'a yük getirebilir veya herhangi bir sınırlama olmadan Azerbaycan'ı transit geçebilir. Yük taşımacılığı için tüm sınırlar açıktır.
Türkmenistan ve Kazakistan ile denizyolu taşımacılığı devam etmektedir.
Bakü Limanı'nda sürücüler sadece belirlenen yerlerde dinlenebilir.

Kaynak: ITF
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72