Covid-19

AVUSTURYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Avusturya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 23.11.2021

COVID-19 güncellemesi: Avusturya'da geçerli kurallar

Avusturya, Pazar gece yarısından itibaren yeni bir COVID kısıtlaması başlattı. Ancak, COVID-19 giriş yönetmeliği, "malların ve kişilerin taşıma faaliyetlerini sürdürmek" amacıyla ülkeye giriş yapan kişiler için geçerli değildir. Ayrıca kayıt zorunlulukları da yoktur. Bu aynı zamanda, örneğin "malların bakımı ve yolcu trafiği" için çalışan, Avusturya'daki iş yerlerine özel bir araba ile gidip gelen kişiler için de geçerlidir (Durumun kanıtlanması gereklidir).

3-G kurallarının bulunduğu iş yerleri - Kamyon sürücüleri için geçerli olanlar

1 Kasım 2021 tarihinden itibaren, iş yerinde (örneğin müşteriler, çalışanlar, üstler, tedarikçiler ile) kişisel temasın ortadan kaldırılamayacağı durumlarda "3-G sertifikası" (aşılama, iyileşme veya test belgesi) zorunludur.

Bununla birlikte, 15 dakikayı geçmemesi şartı ile, günde en fazla 2 dış mekan kişisel temas kuracaklar için 3-G sertifikası gerekli değildir.

Temasları belgelerin teslimi ile sınırlı olan profesyonel sürücüler Sağlık Bakanlığı'nın yasal gerekçesine göre istisna kapsamındadır.

Profesyonel sürücülerin aşağıdaki durumlarda 3-G sertifikasına ihtiyacı yoktur:

- Fiziksel (kişisel) teması olmayan (örn. üçüncü şahıslar tarafından yükleme ve boşaltma).

-En fazla 15 dakika süren, maksimum iki dış mekan kontağı olan (örneğin, her biri kişisel temaslı 1x yükleyen ve 1x boşaltan).

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile AISC (IRU) Güncelleme Tarihi: 05.02.2021

COVID-19 Güncellemesi: Avusturya’daki yeni düzenlemelere ilişkin ek bilgiler

10 Şubat 2021 tarihi itibarıyla Avusturya’ya seyahat edenler için genel test zorunluluğu bulunmaktadır. Seyahat amacı ve karantina zorunluluğu ne olursa olsun negatif korona testi girişte sunulmalıdır.
Araçları olmadan seyahat eden profesyonel sürücüler de negatif COVID-19 testi sunmak zorundadır. Araçlarıyla olan profesyonel sürücüler ise negatif test sunumundan muaftır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile AISO (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.11.2020


Bu bilgiler 17 Kasım 2020 tarihinde saat 00.00'da yürürlüğe giren ve 6 Aralık 2020 tarihinde saat 24.00'te sona erecek Covid-19 Acil Durum Önlemleri Yönetmeliği’nin basitleştirilmiş ve özetlenmiş bir sunumudur.

Sokağa çıkma yasağı kuralı

Sokağa çıkma yasağı kuralı (evden çıkmaya sadece belirli amaçlar için izin verilmektedir) 26 Kasım'a kadar uzatılacak ve artık gün boyunca uygulanacaktır (gece sokağa çıkma yasağının prensip olarak genel bir sokağa çıkma yasağına uzatılması).

Müşteri alanları

Mal satın almak veya vücutla ilgili hizmetleri (özellikle kuaför, güzellik uzmanı, piercing, dövme vb.) kullanmak amacıyla perakendecilerin ve hizmet sağlayıcıların iş yerlerinin müşteri alanına girmek yasaktır. Diğer tüm hizmetlere prensip olarak izin verilmektedir. Teslimata izin verilir, tahsilat yapılmaz (ikram ticareti hariç).

Özellikle açık kalan yerler:

Eczaneler, gıda mağazaları, eczane zincirleri, tıbbi ve sıhhi ürünlerin satışı, tedavi edici cihaz ve yardımcılar, sağlık ve bakım hizmetleri, engellilere yönelik hizmetler, evcil hayvan maması satışı, benzin istasyonları, bankalar, tütüncüler, araba tamirhaneleri vb.

İş yerleri ve mesleki faaliyet yerleri:

İş yerlerine girerken, bunun mümkün olması ve işveren ile çalışanın iş yeri dışında işin yapılması konusunda mutabık kalması koşuluyla, mesleki faaliyetin tercihen iş yeri dışında yürütülmesine özen gösterilmelidir.
Halka açık alanlarda, diğer insanlarla daima en az bir metrelik mesafe korunmalıdır.

Halka açık kapalı odalarda, minimum mesafeye ek olarak bir mekanik koruyucu cihaz (MNS maskesi) takılmalıdır. Diğer koruyucu cihazlara ('yüz siperleri') genellikle artık izin verilmemektedir.

Malların ve ticari eşyanın taşınmasına ilişkin özel hükümler var mı?

Malların ve kişilerin hareketini sürdürmek için giriş yapılmışsa, COVID-19 Giriş Yönetmeliği ülkeye giren kişiler için geçerli değildir (not: Ek A ve B'deki eyaletlerden birinden gelmeseler bile).
Kamyon sürme yasakları bu sefer gevşetilmeyecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.08.2020

Uluslararası taşımacılık yapan üçüncü ülke uyruklu sürücülerin ülkeye girişinde kısıtlama bulunmamaktadır.
Yük taşımacılığı operasyonları ve ticari taşımacılık operasyonlarında görevli kişiler test ve karantina uygulamalarından muaftır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.06.2020

Yük taşımacılığı yapan sürücüler Avusturya'daki mevcut kısıtlamalardan muaf olup ayrıca yük taşımacılığı operasyonlarında ve ticari taşımacılık operasyonlarında görevli kişiler test ve karantina uygulamalarından da muaftır.
Avusturya-Slovenya sınırında yük taşımacılığına yönelik herhangi bir sınırlama yoktur.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 04.06.2020

3 Haziran'da Avusturya Hükümeti yayınladığı kararname ile Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Çekya ve Slovakya ile olan geçici sınır kontrollerini kaldırmıştır. İtalya ile olan sınırda kontroller devam etmektedir.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.05.2020

18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla 7,5 tondan ağır römorklu araçların hafta sonu ve tatil sürüş yasakları tekrar yürürlüğe alınmıştır.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 06.05.2020

6 Mayıs tarihinde Avusturya Hükümeti İtalya, İsviçre, Lihtenştayn ve Almanya ile olan sınır kontrollerini 31 Mayıs'a kadar uzatma kararı almıştır.
Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.05.2020

İtalya sınırında küçük sınır kapıları kapalıdır. Liste için tıklayınız.

Açık sınır kapıları: Brenner, Sillian, Reschenpass and Thörl-Maglern. Sınır kapılarındaki trafiği gösteren kameralar için tıklayınız.

İsviçre sınırında aşağıdaki sınır kapıları açıktır:

 • Tirol – Pfunds (Yük/yolcu trafiği)
 • Vorarlberg – Mäder (Yük/yolcu trafiği)
 • Vorarlberg – Lustenau (Yük/yolcu trafiği)
 • Vorarlberg – Hohenems (Yük/yolcu trafiği)
 • Vorarlberg – Wohlfurt (Yük trafiği)
Macaristan sınırındaki araç trafiği buradan ve buradan takip edilebilir.

Slovakya sınırında aşağıdaki sınır kapıları yük taşımacılığı için kullanılmaktadır.

Kittsee – Bratislava/Jarovce
Hohenau – Moravský Svätý Ján (05:00 - 24:00 saatleri arasında 7,5 tona kadar araçlar)

Çift sürücü uygulamasına izin verilmektedir ancak güvenli mesafeye (1 metre), maske kullanımına ve genel COVID-19 kurallarına riayet edilmelidir. Kamusal alanlarda (servis alanlarına, tuvaletlere ve petrol istasyonlarına girerken) maske takmak zorunludur.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 21.04.2020

7,5 tondan ağır araçlar için hafta sonu sürüş yasağı 17 Mayıs'a kadar kaldırılmıştır.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020

10 Nisan'da Avusturya Hükümeti ulusal ve uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde sürüş ve dinlenme sürelerine 14 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında tolerans uygulamasına yönelik karar almıştır.
• Günlük azami sürüş süresinin 9 saatten 11 saate çıkarılması.
• Haftalık azami sürüş süresinin 56 saatten 60 saate çıkarılması.
• İki hafta arka arkaya azami sürüş süresinin 90 saatten 100 saate çıkarılması.
Önceki kararname ile getirilen tolerans uygulamaları yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaynak: ITF (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

6 Nisan'da AISÖ tarafından 7,5 ton üzeri araçlar için hafta sonu ve tatil günlerindeki sürüş yasağının 19 Nisan'a kadar kaldırıldığı teyit edilmiştir.

Tirol bölgesindeki geçerli sektörel sürüş yasakları halen yürürlüktedir.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.03.2020

Sosyal İşler Bakanlığı aşağıda yer alan ülkelerde yaşayan veya ülkeleri transit geçen kişilerin kara sınırlarından Avusturya'ya girişini kısıtlamıştır.
 • İtalya
 • İsviçre
 • Lihtenştayn
 • Almanya
 • Macaristan
 • Slovenya
Avusturya'ya giriş yapmak isteyenler SARS-CoV-2 test sonuçlarının negatif olduğunu kanıtlayan bir form sunmak zorundadır. Bu form 4 günden eski tarihli olamaz; 4 günden eski olması durumunda ülkeye kabul edilmeyebilirler.
20 Mart'ta yürürlüğe giren bu uygulama yük taşımacılığını etkilememektedir.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.03.2020

Tirol'de yeni bir düzenleme yayınlanmıştır.

Almanca metin için tıklayınız.

Bu düzenleme ile mevcut önlemler 12 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.

COVID-19 salgınını önlemek için tüm ülkede kamusal alanlara giriş yasaklanmıştır. Tedarik zincirinin güvenliği ve malların serbest dolaşımı garanti edilmektedir.
Yeni düzenlemenin üçüncü paragrafında öne çıkan başlıklar:

1) Tirol topraklarındaki belediye topraklarına giriş ve çıkış yasaktır.
2) Tedarikçiler (gıda taşımacıları gibi) ve genel hizmetlere (karayolu, çöp toplama, hizmet firmaları, kamu idaresi, karayolu ve demiryolu toplu taşıması, kamu altyapısına ilişkin hizmetler) ilişikin seyahatler istisnadır.
3) Tedarik zincirinin güvenliği ve malların serbest dolaşımı garanti edilmesi kapsamında Avusturya üzerinden transit taşımacılığa izin verilmektedir.

Kaynak: AISÖ (IRU)

Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Avusturya genelinde 7,5 ton üzeri araçlar için haftasonu sürüş yasağı 3 Nisan'a kadar kaldırılmıştır. Bu önlem sınırlardaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla İtalya ve Bavarya ile görüşülerek alınmıştır.
Klingenbach ve Deutschkreutz sınır geçişlerindeki 7,5 ton üzeri araçlar için sürüş yasağı Nickelsdorf sınır geçişindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kaldırılmıştır.

Avusturya Macaristan sınırında Macaristan'dan gelen veya Macaristan'a giden uluslararası yük için sınır kapıları:

• Hegyeshalom / Nickelsdorf.
• Sopron / Klingenbach (20 Mart'a kadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek)
• Kópháza / Deutschkreutz (20 Mart'a kadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek; 23 Mart'a kadar 7,5 ton üzeri Avusturya veya Macar plakalı araçlar kabul edilecek)
• Rábafüzes / Heiligenkreuz

Avusturya Macaristan sınırında karşılıklı yük taşımacılığında kullanılacak diğer sınırlar:

• Bucsu / Schachendorf.
• Koszeg / Rattersdorf.
• Rábafüzes / Heiligenkreuz.

Hükümet tarafından sürüş ve dinlenme sürelerine geçici tolerans uygulanacağı açıklanmıştır.

Kaynak: AISÖ

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

FIATA ve CLECAT üyesi ZV Derneği tarafından yayınlanan, Avusturya'daki kapalı sınır kapıları listesi için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 13.03.2020

Avusturya genelinde 7,5 tonun üzerindeki ağır yük taşıtları için hafta sonu trafik yasağı 3 Nisan 2020 tarihine kadar askıya alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 12.03.2020

Avusturya'nın İtalya ile olan sınırında geçici sınır kontrolü tesis edilmiştir. Şoförlerin vücut ısıları sistematik olarak kontrol edilmektedir (10 gün boyunca uygulanacaktır.)
Avusturya 3 Nisan'a kadar İtalya'dan gelen demiryolu taşımacılığını da askıya almıştır. Bu önlem yük taşımacılığını kapsamamaktadır.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72