Covid-19

ALMANYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Almanya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 25.07.2021

Almanya'da Gürcistan, Hollanda, İspanya "yüksek riskli alan" olarak kabul edilecek

25 Temmuz 2021 Pazar 00.00'dan itibaren, Alman CoronaEinreiseVO'ya göre Gürcistan "yüksek riskli alan" olarak kabul edilecektir.
27 Temmuz 2021 Salı 00.00'dan itibaren Hollanda ve İspanya da yine "yüksek riskli alan" olarak kabul edilecek.

İlgili karar 23 Temmuz 2021 saat 15.45'te RKI tarafından yayınlanmıştır (RKI risk alanları).

Sonuç olarak ve CoronaEinreiseVO’ya göre, girişten önceki son 10 gün içinde yukarıda belirtilen bölgelerden birinde veya daha fazlasında kaldıktan sonra Almanya'ya giren yük taşımacılığı sürücüleri için aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır.

- Ön kayıt:
Gerekmiyor
- Girişten önce negatif test sonucunu / aşıyı / COVID-19'dan iyileşmeyi kanıtlama yükümlülüğü:
Yalnızca 72 saatten uzun süreli konaklamalarda
- Negatif bir COVID-19 testinin kanıtı ihtiyacı (hızlı testler: 48 saate kadar geçerlidir, PCR testleri: 72 saate kadar geçerlidir)
veya
- girişten en az 14 gün önce tamamlanmış https://www.pei.de/impfstoffe/covid-19 COVID-19 aşısının kanıtı
veya
- PCR testine dayalı olması ve girişten en az 28 gün ve en fazla 6 ay önce verilmesi gereken iyileşmeyi gösterir kanıt;
Yukarıdaki tüm kanıtlar yazılı veya dijital olarak Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde kabul edilebilir.
(72 saatten az konaklamalarda yukarıdaki belgelerden herhangi birine gerek yoktur)

- Kendi kendine izolasyon:
Gerekmiyor

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 06.07.2021

Portekiz, Rusya Federasyonu ve Birleşik Krallık'ın "endişe varyantı alanından" "yüksek riskli alana" yeniden sınıflandırılması

7 Temmuz 2021 Çarşamba, 00.00'dan itibaren, Portekiz, Rusya Federasyonu ve Birleşik Krallık, artık "endişe alanı" olarak değil, "yüksek riskli alan" olarak kabul edilecektir. İlgili karar RKI tarafından 05 Temmuz 2021 saat 20.55'te yayınlanmıştır (bkz. RKI risk alanları).

Sonuç olarak ve CoronaEinreiseVO'nun yeni versiyonu temelinde, Almanya'ya giriş yapan ve son 10 gün içinde yukarıda belirtilen bölgelerden bir veya daha fazlasında kalmış olan yük taşımacılığı sürücüleri için aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır.

- Alman topraklarına girmeden önceki son 10 gün içinde "yüksek riskli" bölgelerde kalmış olan sürücüler:

- Ön kayıt:
Yok

- Girişten önce negatif test sonucunu / aşıyı / COVID-19'dan iyileşmeyi kanıtlama yükümlülüğü:

Sadece 72 saatten fazla konaklamalarda

- Negatif bir COVID-19 testinin kanıtı (hızlı testler: 48 saate kadar geçerlidir, PCR testleri: 72 saate kadar geçerlidir)
veya
- girişten en az 14 gün önce tamamlanmış COVID-19 aşısının kanıtı
veya
- PCR testine dayalı olması ve girişten en az 28 gün ve en fazla 6 ay önce verilmesi gereken iyileşme kanıtı;

Yukarıdaki tüm kanıtlar, yazılı veya dijital olarak Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde kabul edilebilir;
(72 saatten az konaklamalarda yukarıdaki belgelerden herhangi birine gerek yoktur)

- Kendi kendine izolasyon:
Yok

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.06.2021

Portekiz ve Rusya Federasyonu'nun "riskli alan" olarak sınıflandırılması

29 Haziran 2021 Salı saat 00.00'dan itibaren Portekiz ve Rusya Federasyonu, Alman CoronaEinreiseVO'ya göre "riskli alan" olarak kabul edilecek. İlgili karar 25.06.2021 saat 20.00'de RKI tarafından yayınlanmıştır (bkz. RKI risk alanları).

Sonuç olarak Almanya'ya giriş yapan ve son 10 gün içinde yukarıda belirtilen bölgelerden bir veya daha fazlasında kalmış olan yük taşımacılığı sürücüleri için aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır.

· Kayıt zorunluluğu:

Yük taşımacılığı yapan sürücüler için, Almanya'ya girmeden önce https://www.einreiseanmeldung.de adresi üzerinden ön kayıt, yalnızca 72 saatten fazla konaklamalarda zorunludur.
Teknik ekipman eksikliği veya teknik arızalar sebebiyle dijital giriş kaydı yapılamıyorsa, örnek forma göre tam olarak doldurulmuş ikame bildirim girişte taşınmalıdır. (bkz. https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/merkblatt-dea.html)

· Kendini izole etme zorunluluğu:

Yük taşımacılığı yapan sürücüler için, 72 saatten fazla kalışlarda ön izolasyon zorunludur.

· Test zorunluluğu:

Almanya'ya riskli bir bölgede kaldıktan sonra giren tüm sürücülerin, Almanya topraklarına girmeden önce yazılı veya dijital formatta bir COVID-19 testinin olumsuz sonucuna sahip olmaları gerekecektir. PCR testleri 72 saate kadar çıkabilirken, hızlı testler (antijen testleri) max. Almanya'ya girişte 24 saat içerisinde belli olmaktadır. Tam aşılama kanıtı veya COVID-19'dan iyileşme kanıtı yeterli olmayacaktır; aşılanmış veya iyileşmiş kişilerin de negatif bir COVID-19 test sonucuna sahip olmaları gerekecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.06.2021

Almanya'da sürüş kısıtlamaları (yük taşımacılığı) hakkında bilgi

Alman Pazar ve tatil sürüş kısıtlamaları:

Alman Bundesländer (bölgeleri) tarafından COVID-19 salgını nedeniyle pazar ve resmi tatil sürüş kısıtlamalarına ilişkin mevcut tüm genel muafiyetler 30 Haziran 2021 tarihine kadardır ve bu nedenle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerliliği sona erecektir.

Almanya'nın iki bölgesindeki aşı merkezlerine yapılan teslimatlar, sabah sürüşü kısıtlamalarından muaf tutulmaya devam edecektir:

Hessen: 31.12.2021'e kadar

Sachsen-Anhalt: 30.09.2021'e kadar

Alman yaz sürüş kısıtlamaları:

1 Temmuz 2021 tarihinden 31 Ağustos 2021 tarihine kadar Cumartesi günleri yoğun tatil trafiğine tabi olan bazı otoyollarda yük taşımacılığına yönelik Alman yaz sürüş kısıtlamaları geçerlidir.
2021'de bu kısıtlamalarda genel bir COVID-19 muafiyeti olmayacaktır.
Sadece Hessen bölgesinde, aşı merkezlerine yapılan teslimatlar için yaz sürüş kısıtlamalarından muafiyet sağlanmaktadır.

Aşı merkezlerine yapılan teslimatlar için sabah uygulanan bölgesel muafiyetlerin detayları aşağıdaki gibidir:

"COVID-19 aşı merkezlerinin teslimatları için
· COVID-19 aşıları ile,
· COVID-19 aşılarının depolanması için soğutma sistemleri ile,
· Aşı ekipmanı veya gerekli tıbbi aletlerle,
· COVID-19 aşı merkezlerinin işleyişini veya işleyişini sağlamaya doğrudan hizmet eden diğer yük ve yüklerle birlikte,
· Ayrıca COVID-19 aşı merkezlerine yukarıda belirtilen teslimatlarla bağlantılı boş dönüşler için."

Bundesamt für Güterverkehr'in (BAG) COVID-19 salgını muafiyetlerine ilişkin resmi yayını için tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 11.06.2021

COVID-19 güncellemesi: Almanya, Gürcistan için "yüksek riskli bölge" kısıtlamalarını kaldırdı

13 Haziran 2021 00.00 itibarıyla, Gürcistan artık Alman CoronaEinreiseVO'ya göre "yüksek riskli bölge" olarak kabul edilmemeye başlamıştır.
Gürcistan yeniden "normal" risk bölgesi statüsüne dönmüştür. Sonuç olarak, Gürcistan'da kalmak Almanya'ya girerken kamyon sürücüleri için artık herhangi bir ön kayıt, kendi kendine karantina veya test yükümlülüğü gerektirmeyecek. Daha önceki 10 günlük gecikme artık göz önüne alınmamalıdır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 04.06.2021

COVID-19 güncellemesi: Almanya; Litvanya, İsveç ve Türkiye için "yüksek riskli bölge" kısıtlamalarını kaldırdı

6 Haziran 2021 00.00 itibarıyla, aşağıdaki ülkeler Alman CoronaEinreiseVO'ya göre artık "yüksek riskli bölge" olarak kabul edilmeyecektir:

- Litvanya
- İsveç
- Türkiye

Yukarıdaki ülkeler tekrar "normal" risk bölgeleri statüsüne dönecektir. Sonuç olarak bu ülkelerde kalmak, Almanya'ya girerken kamyon sürücüleri için artık herhangi bir ön kayıt, kendi kendine karantina veya test yükümlülüğü gerektirmeyecek. Daha önceki 10 günlük gecikme artık göz önüne alınmamalıdır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.05.2021

COVID-19 güncellemesi: Almanya, Hollanda ve Kıbrıs için "yüksek riskli alan" kısıtlamalarını kaldırdı

30 Mayıs 2021, 00.00 itibarıyla, aşağıdaki ülkeler artık Alman CoronaEinreiseVO'ya göre "yüksek riskli alan" olarak kabul edilmeyecektir:

· Hollanda
· Kıbrıs

Yukarıdaki ülkeler yeniden "normal" riskli alan statüsüne döneceklerdir. Sonuç olarak, kamyon şoförleri için, bu ülkelerden birinde kaldıktan sonra Almanya'ya girerken herhangi bir ön kayıt, kendi kendine izolasyon veya test zorunluluğu olmayacaktır. CoronaEinreiseVO'nun yeni sürümüne göre, bu, 30 Mayıs 2021 saat 00.00'dan başlayarak tüm girişler için geçerli olacaktır. 10 günlük gecikmeye artık uyulmamalıdır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.05.2021

COVID-19 Güncellemesi: Almanya; Fransa, Andorra, Hırvatistan ve Slovenya için "yüksek riskli bölge" kısıtlamalarını kaldırdı

23 Mayıs 2021 saat 00.00'dan itibaren, Alman CoronaEinreiseVO'ya göre aşağıdaki ülkeler artık "yüksek riskli alanlar" olarak kabul edilmeyecektir:

· Fransa, Andorra, Hırvatistan, Slovenya

Yukarıdaki ülkeler yeniden "normal" riskli alan statüsüne döneceklerdir. Sonuç olarak, 16 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla bu ülkelerden birinde kaldıktan sonra Almanya'ya giriş yapan kamyon sürücüleri için artık herhangi bir ön kayıt, kendi kendine izolasyon veya test zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu uygulama 23 Mayıs 2021 saat 00.00'dan başlayarak tüm girişler için geçerli olacaktır; 10 günlük gecikmeye artık uyulmamalıdır.
Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

COVID-19 Güncellemesi: Birleşik Krallık’ın "endişe verici bölge" olarak yeniden sınıflandırılması

23 Mayıs 2021 Pazar günü saat 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere, İngiltere'nin tüm denizaşırı toprakları, Man Adası ve Manş Adaları da dahil olmak üzere Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda, bir "endişe verici bölge" olarak kabul edilecektir. Konu ile ilgili karar 21 Mayıs 2021 saat 21. 30'da yayınlanmıştır. (bkz. RKI risk alanları).

CoronaEinreiseVO’ya göre, son 10 gün içinde yukarıda belirtilen bölgelerden birinde veya daha fazlasında kalmış olan Almanya’ya giriş yapan yük taşımacılığı sürücüleri için aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır.

· Kayıt zorunluluğu:

Yük nakliyesi sürücüleri için, Almanya'ya girişten önce https://www.einreiseanmeldung.de üzerinden ön kayıt yalnızca 72 saatten fazla kalışlarda zorunludur.
Teknik ekipman eksikliği veya teknik arızalar sebebiyle dijital giriş kaydı mümkün değilse, örnek forma göre tam olarak doldurulmuş bir ikame bildirim girişte taşınmalıdır. (bir çok dildeki örnekler için bkz. https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/merkblatt-dea.html)

· Kendini izole etme yükümlülüğü:

Yük taşımacılığı yapan sürücüler için 72 saatten fazla kalışlarda ön izolasyon zorunludur.

· Test zorunluluğu:

Farklı bir endişe verici bölgede kaldıktan sonra Almanya'ya giren tüm sürücülerin, yazılı veya dijital formatta Almanya topraklarına girmeden önce COVID-19 testinin olumsuz sonucuna sahip olmaları gerekecektir. PCR testleri 72 saate kadar olabilirken, hızlı testler (antijen testleri) maksimum Almanya'ya girişten 24 saat önce olmalıdır. Tam aşılamanın kanıtı veya COVID-19'dan iyileşme kanıtı yeterli olmayacaktır; aşılanmış veya iyileşmiş kişilerin de negatif bir COVID-19 test sonucu kanıtlaması gerekecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 20.05.2021

COVID-19 güncellemesi: Girişte kendini izole etme kuralları da dahil olmak üzere Almanya'ya giren kişiler için ön kayıt ve kanıt gerekliliklerine ilişkin değiştirilmiş düzenleme

Almanca "Corona-Einreise-Verordnung"un birçok önemli uyarlamadan geçtiğini göz önünde bulundurunuz.
Yeni sürüm yürürlüğe girdi. Yeni sürüm yük taşımacılığı için birkaç önemli kolaylaştırma içermektedir ve COVID-19'dan tam aşılama veya iyileşme için kanıtı olan kişilerin durumunu dikkate almaktadır. Ayrıca, yeni sürümün kapsamı öncekilere kıyasla genişletilmiştir: Alman IRU üye derneklerinden uzun süredir gelen acil bir talep doğrultusunda, artık sadece ön kayıt ve test gereksinimlerini değil, aynı zamanda Almanya'ya girişte kendi kendini izole etme gereksinimlerini de kapsamaktadır. Bu sebeple, tüm Almanya'da geçerli olan karantina için tek tip bir temel oluşturmaktadır (aşağıda açıkça belirtilen tek bir muafiyetle), her Alman bölgesinin kendi karantina düzenlemelerini sürdürdüğü dayanılmaz duruma son vermektedir.

Lütfen değiştirilen yönetmelikleri görmek için ekli belgeye bakınız. Değişiklikler renkli olarak vurgulanmıştır.

Ayrıca, Alman Ulaştırma Bakanlığı'nın kriz yönetimi birimi tarafından detaylandırılmış ulaştırma sektöründeki yeni düzenlemelere İngilizce olarak da ulaşabilirsiniz.

RKI risk alanları altında risk alanlarının güncel Alman sınıflandırmaları bulunabilir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.05.2021

Almanya, Bosna Hersek, Estonya, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna için "yüksek vaka bölgesi" kısıtlamalarını kaldırdı.

Alman CoronaEinreiseVO'ya göre 16 Mayıs 2021, 00.00’dan itibaren, aşağıdaki ülkeler artık "yüksek vaka alanları" olarak kabul edilmemektedir:
Bosna Hersek, Estonya, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Ukrayna

Yukarıdaki ülkeler tekrar "normal" risk alanları statüsüne geri dönecektir. Sonuç olarak 16 Mayıs 2021 itibarıyla bu ülkelerden birinde kaldıktan sonra Almanya'ya girerken kamyon sürücüleri için herhangi bir ön kayıt ve nihai test yükümlülüğü gerektirmeyecektir.

Ancak, Alman CoronaEinreiseVO'da öngörülen "10 gün" son tarihi sebebiyle, Bulgaristan veya Çek Cumhuriyeti'nde 15 Mayıs 2021'e kadar süren (yani, bu ülkelerin hala yüksek vaka alanları olarak kabul edildiği bir zamanda) yapılan ertelemeler, 25 Mayıs 2021'e kadar Almanya'ya giren sürücüler için zorunlu ön kaydı (ayrıca 72 saatten fazla kalmaları durumunda test gerekliliklerini) gerektirmeye devam edecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 30.04.2021

COVID-19 Güncellemesi: Almanya, Moselle (Fransa) üzerindeki "endişe varyantı alanı" kısıtlamalarını kaldırdı

2 Mayıs 2021 saat 00.00'dan itibaren Moselle "endişe konusu alan" olarak değerlendirilmeyecektir. Moselle daha sonra, Almanya'ya girişten önce zorunlu ön kayıt ile ancak 72 saatten uzun süreli kalışlar için test şartı ile, Fransa'nın geri kalanı gibi "yüksek riskli" bölge statüsüne geri dönecektir.

Ancak, Alman CoronaEinreiseVO'da öngörülen "10 günlük" son tarih nedeniyle, Moselle'den Almanya'ya giren sürücüler için 11 Mayıs 2021'e kadar test gereksinimleri devam edecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

COVID-19 Güncellemesi: Almanya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti için "yüksek riskli bölge" kısıtlamalarını kaldırdı

2 Mayıs 2021 saat 00.00'dan itibaren, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti, Alman CoronaEinreiseVO'ya göre artık "yüksek riskli alanlar" olarak kabul edilmeyecektir.
Her iki ülke de tekrar "normal" riskli alan statüsüne dönmüştür. Sonuç olarak, 2 Mayıs 2021 tarihinde bu ülkelerden birinde kaldıktan sonra Almanya'ya girerken kamyon şoförleri için herhangi bir ön kayıt ve nihai test yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Ancak, Alman CoronaEinreiseVO'da öngörülen "10 günlük" son tarih nedeniyle, Bulgaristan veya Çek Cumhuriyeti'nden Almanya'ya giren sürücüler için 11 Mayıs 2021'e kadar ön kayıt ve test gereksinimleri devam edecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

COVID-19 Güncellemesi: Almanya, Litvanya ve Moğolistan'ı "yüksek riskli bölgeler" listesine ekledi

2 Mayıs 2021 Pazar saat 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere, Litvanya ve Moğolistan, Alman CoronaEinreiseVO'ya göre "yüksek riskli alanlar" olarak kabul edilecektir.
"Yüksek riskli alanlar" geri dönüş / girişle ilgili yükümlülükler hakkında hatırlatma:

Kayıt zorunluluğu:

Girişten önceki son 10 gün içinde Almanya dışındaki yüksek riskli bölgelerde kalmış kişiler için https://www.einreiseanmeldung.de web sitesi üzerinden kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Kamyon sürücüleri için bu kayıt zorunluluğunun bir istisnası yoktur. Bununla birlikte, yüksek riskli alan konaklama olmaksızın geçildiyse, kayıt zorunluluğunda (tüm kişiler ve kamyon sürücüleri için) bir istisna söz konusudur. Kayıt zorunluysa, ancak teknik ekipman eksikliği veya teknik arızalar nedeniyle dijital giriş kaydı mümkün değilse, örnek forma göre tam olarak doldurulmuş bir ikame bildirimi (bkz. Https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/merkblatt -dea.html) taşınmalıdır.

Test zorunluluğu:

Girişten önceki son 10 gün içinde yüksek riskli bir bölgede kalmış kişiler, Almanya'ya girmeden önce bir COVID-19 testinden (PCR testi veya DSÖ kriterlerine göre hızlı test) geçmeli ve talep üzerine sorumlu makamlara sunmalıdır. Kamyon şoförleri 72 saatin altındaki kalışlarda bu şarttan muaftır. 72 saatin üzerindeki konaklamalarda, sürücülerin Almanya'ya girmeden önce bir COVID-19 testinden geçmeleri gerekir.
Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Almanya Güncelleme Tarihi: 26.04.2021

COVID-19 Güncellemesi: Almanya'da yeni iç kurallar
24 Nisan 2021 Cumartesi gününden bu yana, Alman COVID-19 kısıtlamaları uyumlu hale getirildi. Yeni kurallar, 7 günlük riski 100'ün üzerinde olan tüm Alman bölgeleri ve şehirleri için geçerlidir.
Yurt dışından gelen sürücüler aşağıdaki yeni kurallara dikkat etmelidir:

- Genel olarak sokağa çıkma yasağı 22.00'dan ertesi gün 17.00'ye kadardır, ancak iş veya acil durumlar için istisnalar vardır. Ayrıca kişiler tek olarak fiziksel aktiviteler için 22.00 – 24.00 saatleri arasında evlerini terk edebilirler.
- Gıda mağazaları, eczaneler, benzin istasyonları vb. faaliyete devam edecektir. Ancak, müşterilerin bu alanlara girerken FFP2 maskesi (veya benzeri) taşıması gerekecektir. Mobil çalışanların Alman bölgelerinin 7 günlük güncel olaylarını takip etmesi pek mümkün olmadığından sürücülerin saat kısıtlamalarına uyması beklenmektedir. Şimdilik, yeni mevzuat 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacaktır.
Almanya'ya girişle ilgili tüm düzenlemeler-örneğin yolcu taşımacılığı için kısıtlamalar, "yüksek riskli alanlar" veya "endişe verici varyant alanları" olarak sınıflandırılan bölgelerden gelen yük taşımacılığı sürücüleri için ön kayıt / test gereksinimleri-tamamen yürürlüktedir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

COVID-19 Güncellemesi: Arnavutluk ve Moldova artık "yüksek riskli bölgeler" olarak görülmüyor

25 Nisan 2021 saat 00.00'dan beri, Arnavutluk ve Moldova, Alman CoronaEinreiseVO'ya göre artık "yüksek riskli alanlar" olarak kabul edilmemektedir. Her iki ülke de yeniden "normal" riskli alan statüsüne dönmüştür. Sonuç olarak, 25 Nisan 2021 tarihinde bu ülkelerden birinde kaldıktan sonra Almanya'ya giriş yapan kamyon sürücüleri için herhangi bir ön kayıt ve nihai test yükümlülüğü bulunmamaktadır.
Ancak, Alman CoronaEinreiseVO'da öngörülen "10 günlük" son tarih nedeniyle, Arnavutluk veya Moldova'dan Almanya'ya giren sürücüler için 4 Mayıs 2021'e kadar ön kayıt ve test gereksinimleri devam edecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)
Güncelleme Tarihi: 14.04.2021

COVID-19 Güncellemesi: Çek Cumhuriyeti ile sınır kontrollerinin sona ermesi

Çek Cumhuriyeti ile Almanya sınırlarında 14 Şubat 2021 tarihinde getirilen sınır kontrolleri daha fazla uzatılmayacaktır. Bu nedenle sınır kontrol uygulamaları 14 Nisan 2021 saat 24.00'te sona erdirilmiştir.

Ayrıntılar için tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.04.2021

COVID-19 güncellemesi: Almanya Letonya, Malta ve Slovakya'dan gelen trafiğe yönelik "yüksek vaka alanları" kısıtlamalarını kaldırdı.

Alman CoronaEinreiseVO'ya göre 11 Nisan 2021 saat 00.00 itibarıyla Letonya, Malta ve Slovakya artık "yüksek vaka alanları" olarak kabul edilmeyecek.
Her üç ülke de yeniden "normal" risk alanları statüsüne geri dönecek. Sonuç olarak, bu ülkelerden birinde kaldıktan sonra Almanya'ya girerken kamyon sürücüleri için herhangi bir ön kayıt ve nihai test yükümlülüğü gerektirmeyecektir.
Ancak, Alman CoronaEinreiseVO'da öngörülen "10 gün" son tarihi nedeniyle, Letonya, Malta veya Slovakya'da 10 Nisan 2021'den (yani, bu ülkelerin hala yüksek vaka alanları olarak kabul edildiği bir zamanda) 20 Nisan 2021'e kadar Almanya'ya giren sürücüler için ön kayıt ve nihai test yükümlülüğüne devam edecektir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

COVID-19 güncellemesi: Almanya Ermenistan, Hırvatistan, Türkiye ve Ukrayna'yı "yüksek vaka alanları" listesine ekledi.

Alman CoronaEinreiseVO'ya göre, 11 Nisan 2021 Pazar günü saat 00.00'dan itibaren Ermenistan, Hırvatistan, Türkiye ve Ukrayna "yüksek vaka alanları" olarak kabul edilecek. İlgili karar RKI tarafından 9 Nisan 2021 tarihinde saat 12.00'de yayımlanmıştır (bkz. RKI risk alanları).

"Yüksek vaka alanlarından" dönüş/girişle ilgili yükümlülükler hakkında hızlı bir hatırlatma:
  • Kayıt Zorunluluğu:
Girişten önceki son 10 gün içinde Almanya dışındaki yüksek vaka alanlarında kalan kişiler için https://www.einreiseanmeldung.de web sitesi üzerinden kayıt olma zorunluluğu vardır. Kamyon şoförleri için bu kayıt şartının istisnası yoktur. Bununla birlikte, yüksek vaka alanı konaklama olmadan sadece transit olarak geçilmişse, kayıt yükümlülüğünün tüm kişiler için, kamyon sürücüleri de dahil bir istisnası vardır. Teknik ekipman eksikliği veya teknik arızalar sebeiyle kayıt zorunlu ancak dijital giriş kaydı mümkün değilse, örnek forma göre tam olarak tamamlanmış bir ikame bildirimi girişte taşınmalıdır. (https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/merkblatt-dea.html birçok dilde örnek için)
  • Test Zorunluluğu:
Girişten önceki son 10 gün içinde yüksek vaka alanında kalan kişilerin Almanya'ya girmeden önce COVID-19 testinden (PCR testi veya DSÖ kriterlerine göre hızlı test) geçmeleri ve talep etmeleri halinde sorumlu makamlara sunmaları gerekmektedir. Kamyon şoförleri 72 saatten az konaklamalarda bu şarttan muaftır. 72 saatten uzun süreli konaklamalarda sürücülerin Almanya'ya girmeden önce COVID-19 testinden geçmesi gerekir. (72 saatlik sürenin plansız aşılması durumunda ne yapılması gerektiği sorusuna karşılık, RKI'dan düzenli olarak, güvenli tarafta olmak için, 72 saatlik sürenin aşılma riski varsa, sürücünün ülkeye girmeden önce testi yapması gerektiğine dair yeterli olmayan bilgileri alıyoruz.)

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.03.2021

İsveç, Macaristan ve Ürdün'ün "yüksek vaka alanları" olarak sınıflandırılması
Alman CoronaEinreiseVO'ya göre, 7 Mart 2021 Pazar günü saat 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere İsveç, Macaristan ve Ürdün "yüksek vaka alanları" olarak kabul edilecektir. İlgili karar RKI tarafından 5 Mart 2021 tarihinde saat 13.15'te yayımlanarak yayınlanmıştır (bkz. RKI risk alanları).

"Yüksek vaka alanlarından" dönüş/girişle ilgili yükümlülükler hakkında hızlı bir hatırlatma:
  • Kayıt Zorunluluğu:
Girişten önceki son 10 gün içinde Almanya dışındaki yüksek vaka alanlarında kalan kişiler için https://www.einreiseanmeldung.de web sitesi üzerinden kayıt olma zorunluluğu vardır. Kamyon şoförleri için bu kayıt şartının istisnası yoktur. Bununla birlikte, yüksek vaka alanı konaklama olmadan sadece transit olarak geçilmişse, kayıt yükümlülüğünün tüm kişiler için, kamyon sürücüleri de dahil bir istisnası vardır. Teknik ekipman eksikliği veya teknik arızalar sebeiyle kayıt zorunlu ancak dijital giriş kaydı mümkün değilse, örnek forma göre tam olarak tamamlanmış bir ikame bildirimi girişte taşınmalıdır. (https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/merkblatt-dea.html birçok dilde örnek için)
  • Test Zorunluluğu:
Girişten önceki son 10 gün içinde yüksek vaka alanında kalan kişilerin Almanya'ya girmeden önce COVID-19 testinden (PCR testi veya DSÖ kriterlerine göre hızlı test) geçmeleri ve talep etmeleri halinde sorumlu makamlara sunmaları gerekmektedir. Kamyon şoförleri 72 saatten az konaklamalarda bu şarttan muaftır. 72 saatten uzun süreli konaklamalarda sürücülerin Almanya'ya girmeden önce COVID-19 testinden geçmesi gerekir. (72 saatlik sürenin plansız aşılması durumunda ne yapılması gerektiği sorusuna karşılık, RKI'dan düzenli olarak, güvenli tarafta olmak için, 72 saatlik sürenin aşılma riski varsa, sürücünün ülkeye girmeden önce testi yapması gerektiğine dair yeterli olmayan bilgileri alıyoruz.)

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.02.2021

COVID-19 Güncellemesi: Avusturya'dan girişler için kabul edilen İtalyanca test sonuçları

Alman Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'nın istisnai bir kararı üzerine ve mevcut durum nedeniyle Almanya ve Avusturya arasındaki sınırlar için İtalyan dilinde negatif COVID-19 test sonuçlarının, kontrol makamları tarafından kabul edildiğini bildirdi. Alman Federal polisine bu konuda bilgi verilmiştir.

(Lütfen prensip olarak bu sonuçların Almanca, İngilizce veya Fransızca olması gerektiğini unutmayın.)

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

COVID-19 Güncellemesi: Alman dijital ön kayıt formunda yapılan değişiklikler

Almanya'ya giriş yapan ve girişten önceki 10 gün içinde "yüksek sıklıkta" veya "endişe verici" bir alanda kalan sürücüler, Alman ön kayıt platformunun www.einreiseanmeldung.de adresi üzerinden zorunlu ön kayıtlara tabidir. Ancak, şimdiye kadar bu form, sürücü için geçerli olabilecek herhangi bir muafiyetin belirtilmesine izin vermedi. Alman sağlık yetkilileri birçok sürücüyle temasa geçti, sürücülerden test sonuçları talep edildi veya sürücülere karantina zorunluluğu getirildi.
Bu doğrultuda ön kayıt formu güncellendi. Yeni sürüm, sürücülerin hak kazandığı muafiyet gerekçelerini belirtmeye izin veriyor. Sürücü ayrıca negatif bir COVID-19 testine sahip olup olmadığını da belirtebilir. Her iki detayın belirtilmesi isteğe bağlıdır ve hatta sürücünün bu ayrıntıların sağlık yetkililerine iletilip iletilemeyeceği konusunda rızası istenir. Böylelikle sağlık otoritelerinin doğru bir şekilde değerlendirme yapması sağlanmış ve gereksiz işlemler ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle, ilgili ayrıntıların doğru bir şekilde doldurulması ve sağlık yetkililerine iletilmesi önerilir. Elbette yetkililer, muafiyetlerin verilen koşullar altında gerçekten geçerli olup olmadığını kontrol etme hakkını saklı tutmaktadır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 14.01.2021

COVID-19 Güncellemesi: Almanya'ya Giren İnsanlar İçin Yeni Düzenlemeler

Yeterli güvenlik ve hijyen kavramları uygulanırken karayolu, demiryolu, denizyolu veya havayoluyla insan veya malların sınırdan geçişlerini gerçekleştiren kişiler için aşağıda yer alan özel hükümler / kısmi muafiyetler mevcuttur.

Yeni düzenleme, üç farklı risk seviyesine ayrılmaktadır:

- Risk alanları
- Yüksek vaka alanları ("Hochinzidenzgebiete" = özellikle yüksek vaka oranına sahip alanlar)
- Endişe duyulan alanlar ("Virusvarianten-Gebiete" = Almanya'da henüz yaygın olmayan virüs varyantlarının yaygın olarak ortaya çıktığı bölgeler)

A.M. özel hükümlerine tabi sürücüler için hükümler aşağıdaki gibidir:

- Almanya topraklarına girmeden önceki son 10 gün içinde "riskli bölgede" bulunan sürücüler:

Ön kayıt: Yok
Negatif COVID-19 testi: Yok

- Almanya topraklarına girmeden önceki 10 gün içinde "Yüksek vaka bölgesinde" bulunan:

Ön kayıt: Zorunlu - Girişten önce https://www.einreiseanmeldung.de adresinden kayıt olunmalı. Dijital form birçok dilde mevcuttur.
Negatif COVID-19 testi: 72 saate kadar kalışlar için zorunlu test yoktur. 72 saatten uzun süreli konaklamalarda, sorumlu bir makamın talebi üzerine gösterilmek üzere girişten önce zorunlu bir COVID-19 testi yapılmalıdır. Test girişten en fazla 48 saat önce yapılmış olabilir.

- Almanya topraklarına girmeden önceki 10 gün içinde "endişe duyulan alanlarda" bulunanlar:

Ön kayıt: Zorunlu - Girişten önce https://www.einreiseanmeldung.de adresinden kayıt olunmalı.
Negatif COVID-19 testi: Zorunlu, muafiyet yok. Sorumlu bir makamın talebi üzerine gösterilmek üzere girişten önce COVID-19 testi yapılmalıdır. Test girişten en fazla 48 saat önce yapılmış olabilir.
Ülkelerin "riskli alanlar", "yüksek vakalı alanlar" veya "endişe duyulan alanlar" olarak yaptıkları ayrımlara ilişkin güncel bilgiler https://www.rki.de/risikogebiete adresinde Almanca ve İngilizce olarak yer almaktadır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.11.2020

31 Ekim 2020'den 18 Ocak 2021'e kadar Pazar günü ve tatil günleri sürüş yasağından genel muafiyet sağlanmıştır.

(Maksimum ağırlıkları ve ölçüleri ihlal eden anormal yükler için bu muafiyet geçerli değildir.)

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.09.2020

Almanya Eyaletlerinin tümünde Pazar günleri ve resmi tatillerdeki sürüş yasakları 1 Eylül 2020 tarihi itibarı ile geçerlidir.

Daha fazla bilgi için (Almanca) tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 11.08.2020

8 Ağustos'ta Almanya "yüksek riskli" ülkelerden gelen herkes için COVID-19 testini zorunlu kılmıştır. Sınır geçişlerinde gerekli sertifikalar için kontroller yapılacaktır.

Yük taşımacılığı yapan sürücüler zorunlu teste tabi değildir.

Yüksek riskli ülkelerin listesi için tıklayınız (Almanca).

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU) Güncelleme Tarihi: 12.06.2020

16 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Avusturya, Fransa, İsviçre ve Danimarka ile Mart 2020'de tesis edilen geçici sınır kontrolleri sona erdirilecektir. Avrupa Birliği ve AB ile bağlantılı ülkelerden Almanya'ya giriş yapan yolcuların seyahatlerini haklı çıkarma zorunluluğu kalkmıştır. Pandeminin gidişatına göre kısıtlamaların getirilmesi mümkündür.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 10.06.2020


10 Haziran'da Schleswig-Holstein Eyaleti pazar günleri ve tatil günlerindeki sürüş yasağı muafiyetini 31 Ağustos'a kadar uzattığını açıklamıştır. Muafiyet boş dönüşler için de geçerlidir.
Schleswig-Holstein Eyaleti 1 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında cumartesi günlerindeki sürüş yasağına da muafiyet getirmiştir.

Kaynak: DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.05.2020

28 Mayıs'ta Almanya Hükümeti uzatmayı haklı çıkaracak sebeplerin eksikliği dolayısıyla 31 Mayıs'tan itibaren sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulamasının yenilenmeyeceğini duyurmuştur. Bu sebeple 1 Haziran saat 00.00 itibarı ile (EC) 561/2006 Yönetmeliği geçerli olacaktır.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.05.2020


26 Mayıs'ta Niedersachsen eyaleti kamyonlar için hafta sonu ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarının askıya alınmasını 31 Ağustos'a kadar uzatmıştır. Niedersachsen eyaleti yaz aylarındaki sürüş sınırlamasını da (1 Temmuzdan 31 Ağustos'a kadar Cumartesi günleri 07.00-20.00 saatleri arasında çevreyollarının belirli bölgeleri) askıya almıştır.

Baden-Wurttemberg eyaleti de yaz aylarındaki sürüş sınırlamasını (1 Temmuzdan 31 Ağustos'a kadar Cumartesi günleri 07.00-20.00 saatleri arasında çevreyollarının belirli bölgeleri) askıya almıştır. Ancak Baden-Wurttemberg eyaleti 30 Haziran 2020'ye kadar geçerli olan hafta sonu ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarını henüz uzatma kararı almamıştır.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020


19 Mayıs'ya Almanya Federal Ulaştırma Bakanlığı eyaletlerden 1 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında Cumartesi günleri 07.00'den 20.00'e kadar çevreyollarının belirli yerlerinde yazın getirilen sınırlamaları askıya almalarını tavsiye etmiş olup bu tavsiye eyaletlerin uygulamasını beklemektedir. Kuzey Ren-Vestfalya ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde söz konusu uygulama yürürlüğe alınmıştır.

Kaynak: BGL ve DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 14.05.2020

13 Mayıs'ta Almanya İçişleri Bakanı 16 Mayıs itibarı ile geçerli olacak aşağıdaki önlemleri duyurmuştur:

• Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarındaki tüm sınır kapıları faal hale getirilecektir.
• Avusturya, İsviçre, Fransa ve Danimarka sınırlarındaki kontroller örneklemlerden yapılacaktır.
• Lüksemburg sınırındaki kontroller tamamen kaldırılacaktır.
Danimarka sınırındaki kontroller en kısa zamanda kaldırılacak olup tarihe karar verilecektir. Avusturya, İsviçre ve Fransa sınırındaki kontrollerin 16 Haziran'da kaldırılması planlanmış olup salgının gidişatına göre karar verilecektir.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.04.2020

4 Mayıs'ta Almanya İçişleri Bakanlığı Danimarka, Lüksemburg, Fransa, İsviçre ve Avusturya ile olan sınırlardaki kontrolleri 15 Mayıs'a kadar uzatmıştır.

Hafta sonları ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarının kaldırılmasına ilişkin olarak son tarihlerin "dahil olduğu" teyit edilmiş olup dokümanlarda yer alan son günde operatörler sürüş yasaklarının kaldırılmasından faydalanabilirler.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.04.2020

Aşağıdaki eyaletlerde belirtilen tarihlere kadar 7,5 tondan ağır araçlar için pazar ve tatil günleri uygulanan sürüş yasakları uzatılmıştır.
Schleswig-Holstein: 30 Haziran 2020'ye kadar.
Brandenburg: 30 Eylül 2020'de kadar.
Almanya eyaletlerindeki güncel kısıtlamalar ve uygulamalar için tıklayınız.

Kaynak. BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.04.2020

Bütün Almanya eyaletlerinde COVID-19 salgınının önlenmesi için yüz maskesi kullanımı zorunlu hale getirilmemiştir.
Ancak Almanya'nın federal yapısı sebebiyle hangi durumlar altında maske kullanılması gerektiğine yönelik tüm ülkede geçerli bir karar yoktur.
Bu sebeple araç kabininden ayrılırken yüz maskesi kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.04.2020

22 Nisan'da Bavarya Eyaleti pazar ve tatil günlerinde uygulanan sürüş yasaklarını 1 Haziran'a kadar kaldırmıştır.
Tüm eyaletlerdeki uygulamalara ilişkin bilgi almak için tıklayınız.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.04.2020

21 Nisan'da yayınlanan kararname ile Rheinland-Pfalz Eyaleti'ndeki pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 30 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
Baden-Württemberg Eyaleti'ndeki pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
Bremen Eyaleti'ndeki pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 1 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Eyalet bazındaki uygulamalar için tıklayınız (Almanca).

Kaynak: DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 21.04.2020


Almanya'nın Thüringen Eyalet'inde uygulanan pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 1 Haziran 2020 tarihine uzatılmıştır.
Almanya'da sürüş yasaklarına uygulanan muafiyetler için tıklayınız.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncellenme Tarihi: 17.04.2020


Almanya Federal Yönetimi sürüş ve dinlenme sürelerine 17 Mayıs 2020 tarihine kadar tolerans uygulaması getirmiştir. Bu uygulama gıda, tıbbi ve yakıt gibi günlük ihtiyaçların karayolu ile taşınması için geçerlidir.
• Haftada 5 kere sürüş süresi 10 saate çıkarılabilir
• 4 haftalık periyot içerisinde 2 hafta arka arkaya azaltılmış dinlenme yapılabilir.

Bu önemler profesyonel ve özel taşımacılık firmaları için geçerlidir.
Daha fazla bilgi için tıklayınız (Almanca).

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020

8 Nisan'da Almanya Federal Sağlık Bakanlığı tarafından geçerli sebepleri olmadıkça yolcuların Almanya'ya girişi yasaklanmıştır. Karar için tıklayınız.
Sürücülerin uyruklarından bağımsız olarak uluslararası yük taşımacılığı faaliyetlerine yönelik bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kaynak: DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 01.04.2020

Bavarya Eyaleti Pazar günleri ve resmi tatillerdeki sürüş yasağı toleransını tüm yük araçları için 19 Nisan'a kadar uzatmıştır.
Hesse Eyaleti Pazar günleri ve resmi tatillerdeki sürüş yasağı toleransını tüm yük araçları için 30 Haziran'a kadar uzatmıştır.

Eyaletlerdeki düzenlemelere ilişkin sürekli güncellenen internet sayfası için tıklayınız (Almanca)
Kaynak: BAG, DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.03.2020

Pazar günü ve tatil günlerinde uygulanan sürüş yasağına istisnalar güncellenmiştir.
En güncel liste için tıklayınız. Değişiklikler italik yazı ile ve renklendirilerek belirtilmiştir.

Kaynak: BGL (IRU)


Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Almanya 16 Mart itibarı ile Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile olan sınırlarında geçici sınır kontrolünü tesis etti. Yük taşımacılığı faaliyetlerine herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Yüklerin sınırlar arası taşınması garanti edilmektedir. Tank&Rast Grubu tarafından işletilen dinlenme ve servis alanlarında el hijyeni sağlamak için hijyen ürünleri ücretsiz kullanılmaktadır. Grup yakıt istasyonları ile birlikte yakıt istasyonlarında yiyecek alınabilen dükkanları da açık tutacaktır.

Eyaletlere göre Pazar günü sürüş yasağı uygulamaları için tıklayınız.17 Nisan'a kadar gıda, tıbbi malzeme ve yakıt gibi günlük ihtiyaçların taşınmasında sürüş ve dinlenme sürelerine tolerans uygulanacaktır.

Kaynak: BGL ve Almanya İçişleri Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020

Almanya 16 Mart itibarı ile Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile olan sınırlarında geçici sınır kontrolünü tesis etti. Yük taşımacılığı faaliyetlerine herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Bavarya, Kuzey Ren-Vestfalya, Saksonya ve Aşağı Saksonya'da hijyen ve gıda ürünleri taşıyan kamyonlara hafta sonu sürüş yasağı kaldırılmıştır.

Kaynak: BGL, Almanya İçişleri Bakanlığı (IRU)
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72