Covid-19

ALMANYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Almanya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 14.01.2021

COVID-19 Güncellemesi: Almanya'ya Giren İnsanlar İçin Yeni Düzenlemeler

Yeterli güvenlik ve hijyen kavramları uygulanırken karayolu, demiryolu, denizyolu veya havayoluyla insan veya malların sınırdan geçişlerini gerçekleştiren kişiler için aşağıda yer alan özel hükümler / kısmi muafiyetler mevcuttur.

Yeni düzenleme, üç farklı risk seviyesine ayrılmaktadır:

- Risk alanları
- Yüksek vaka alanları ("Hochinzidenzgebiete" = özellikle yüksek vaka oranına sahip alanlar)
- Endişe duyulan alanlar ("Virusvarianten-Gebiete" = Almanya'da henüz yaygın olmayan virüs varyantlarının yaygın olarak ortaya çıktığı bölgeler)

A.M. özel hükümlerine tabi sürücüler için hükümler aşağıdaki gibidir:

- Almanya topraklarına girmeden önceki son 10 gün içinde "riskli bölgede" bulunan sürücüler:

Ön kayıt: Yok
Negatif COVID-19 testi: Yok

- Almanya topraklarına girmeden önceki 10 gün içinde "Yüksek vaka bölgesinde" bulunan:

Ön kayıt: Zorunlu - Girişten önce https://www.einreiseanmeldung.de adresinden kayıt olunmalı. Dijital form birçok dilde mevcuttur.
Negatif COVID-19 testi: 72 saate kadar kalışlar için zorunlu test yoktur. 72 saatten uzun süreli konaklamalarda, sorumlu bir makamın talebi üzerine gösterilmek üzere girişten önce zorunlu bir COVID-19 testi yapılmalıdır. Test girişten en fazla 48 saat önce yapılmış olabilir.

- Almanya topraklarına girmeden önceki 10 gün içinde "endişe duyulan alanlarda" bulunanlar:

Ön kayıt: Zorunlu - Girişten önce https://www.einreiseanmeldung.de adresinden kayıt olunmalı.
Negatif COVID-19 testi: Zorunlu, muafiyet yok. Sorumlu bir makamın talebi üzerine gösterilmek üzere girişten önce COVID-19 testi yapılmalıdır. Test girişten en fazla 48 saat önce yapılmış olabilir.
Ülkelerin "riskli alanlar", "yüksek vakalı alanlar" veya "endişe duyulan alanlar" olarak yaptıkları ayrımlara ilişkin güncel bilgiler https://www.rki.de/risikogebiete adresinde Almanca ve İngilizce olarak yer almaktadır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.11.2020

31 Ekim 2020'den 18 Ocak 2021'e kadar Pazar günü ve tatil günleri sürüş yasağından genel muafiyet sağlanmıştır.

(Maksimum ağırlıkları ve ölçüleri ihlal eden anormal yükler için bu muafiyet geçerli değildir.)

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.09.2020

Almanya Eyaletlerinin tümünde Pazar günleri ve resmi tatillerdeki sürüş yasakları 1 Eylül 2020 tarihi itibarı ile geçerlidir.

Daha fazla bilgi için (Almanca) tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 11.08.2020

8 Ağustos'ta Almanya "yüksek riskli" ülkelerden gelen herkes için COVID-19 testini zorunlu kılmıştır. Sınır geçişlerinde gerekli sertifikalar için kontroller yapılacaktır.

Yük taşımacılığı yapan sürücüler zorunlu teste tabi değildir.

Yüksek riskli ülkelerin listesi için tıklayınız (Almanca).

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile BGL (IRU) Güncelleme Tarihi: 12.06.2020

16 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Avusturya, Fransa, İsviçre ve Danimarka ile Mart 2020'de tesis edilen geçici sınır kontrolleri sona erdirilecektir. Avrupa Birliği ve AB ile bağlantılı ülkelerden Almanya'ya giriş yapan yolcuların seyahatlerini haklı çıkarma zorunluluğu kalkmıştır. Pandeminin gidişatına göre kısıtlamaların getirilmesi mümkündür.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 10.06.2020


10 Haziran'da Schleswig-Holstein Eyaleti pazar günleri ve tatil günlerindeki sürüş yasağı muafiyetini 31 Ağustos'a kadar uzattığını açıklamıştır. Muafiyet boş dönüşler için de geçerlidir.
Schleswig-Holstein Eyaleti 1 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında cumartesi günlerindeki sürüş yasağına da muafiyet getirmiştir.

Kaynak: DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.05.2020

28 Mayıs'ta Almanya Hükümeti uzatmayı haklı çıkaracak sebeplerin eksikliği dolayısıyla 31 Mayıs'tan itibaren sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulamasının yenilenmeyeceğini duyurmuştur. Bu sebeple 1 Haziran saat 00.00 itibarı ile (EC) 561/2006 Yönetmeliği geçerli olacaktır.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.05.2020


26 Mayıs'ta Niedersachsen eyaleti kamyonlar için hafta sonu ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarının askıya alınmasını 31 Ağustos'a kadar uzatmıştır. Niedersachsen eyaleti yaz aylarındaki sürüş sınırlamasını da (1 Temmuzdan 31 Ağustos'a kadar Cumartesi günleri 07.00-20.00 saatleri arasında çevreyollarının belirli bölgeleri) askıya almıştır.

Baden-Wurttemberg eyaleti de yaz aylarındaki sürüş sınırlamasını (1 Temmuzdan 31 Ağustos'a kadar Cumartesi günleri 07.00-20.00 saatleri arasında çevreyollarının belirli bölgeleri) askıya almıştır. Ancak Baden-Wurttemberg eyaleti 30 Haziran 2020'ye kadar geçerli olan hafta sonu ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarını henüz uzatma kararı almamıştır.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020


19 Mayıs'ya Almanya Federal Ulaştırma Bakanlığı eyaletlerden 1 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında Cumartesi günleri 07.00'den 20.00'e kadar çevreyollarının belirli yerlerinde yazın getirilen sınırlamaları askıya almalarını tavsiye etmiş olup bu tavsiye eyaletlerin uygulamasını beklemektedir. Kuzey Ren-Vestfalya ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde söz konusu uygulama yürürlüğe alınmıştır.

Kaynak: BGL ve DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 14.05.2020

13 Mayıs'ta Almanya İçişleri Bakanı 16 Mayıs itibarı ile geçerli olacak aşağıdaki önlemleri duyurmuştur:

• Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarındaki tüm sınır kapıları faal hale getirilecektir.
• Avusturya, İsviçre, Fransa ve Danimarka sınırlarındaki kontroller örneklemlerden yapılacaktır.
• Lüksemburg sınırındaki kontroller tamamen kaldırılacaktır.
Danimarka sınırındaki kontroller en kısa zamanda kaldırılacak olup tarihe karar verilecektir. Avusturya, İsviçre ve Fransa sınırındaki kontrollerin 16 Haziran'da kaldırılması planlanmış olup salgının gidişatına göre karar verilecektir.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.04.2020

4 Mayıs'ta Almanya İçişleri Bakanlığı Danimarka, Lüksemburg, Fransa, İsviçre ve Avusturya ile olan sınırlardaki kontrolleri 15 Mayıs'a kadar uzatmıştır.

Hafta sonları ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarının kaldırılmasına ilişkin olarak son tarihlerin "dahil olduğu" teyit edilmiş olup dokümanlarda yer alan son günde operatörler sürüş yasaklarının kaldırılmasından faydalanabilirler.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.04.2020

Aşağıdaki eyaletlerde belirtilen tarihlere kadar 7,5 tondan ağır araçlar için pazar ve tatil günleri uygulanan sürüş yasakları uzatılmıştır.
Schleswig-Holstein: 30 Haziran 2020'ye kadar.
Brandenburg: 30 Eylül 2020'de kadar.
Almanya eyaletlerindeki güncel kısıtlamalar ve uygulamalar için tıklayınız.

Kaynak. BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.04.2020

Bütün Almanya eyaletlerinde COVID-19 salgınının önlenmesi için yüz maskesi kullanımı zorunlu hale getirilmemiştir.
Ancak Almanya'nın federal yapısı sebebiyle hangi durumlar altında maske kullanılması gerektiğine yönelik tüm ülkede geçerli bir karar yoktur.
Bu sebeple araç kabininden ayrılırken yüz maskesi kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 23.04.2020

22 Nisan'da Bavarya Eyaleti pazar ve tatil günlerinde uygulanan sürüş yasaklarını 1 Haziran'a kadar kaldırmıştır.
Tüm eyaletlerdeki uygulamalara ilişkin bilgi almak için tıklayınız.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.04.2020

21 Nisan'da yayınlanan kararname ile Rheinland-Pfalz Eyaleti'ndeki pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 30 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
Baden-Württemberg Eyaleti'ndeki pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
Bremen Eyaleti'ndeki pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 1 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Eyalet bazındaki uygulamalar için tıklayınız (Almanca).

Kaynak: DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 21.04.2020


Almanya'nın Thüringen Eyalet'inde uygulanan pazar ve tatil günlerindeki sürüş yasağının kaldırılması 1 Haziran 2020 tarihine uzatılmıştır.
Almanya'da sürüş yasaklarına uygulanan muafiyetler için tıklayınız.

Kaynak: BGL (IRU)

Güncellenme Tarihi: 17.04.2020


Almanya Federal Yönetimi sürüş ve dinlenme sürelerine 17 Mayıs 2020 tarihine kadar tolerans uygulaması getirmiştir. Bu uygulama gıda, tıbbi ve yakıt gibi günlük ihtiyaçların karayolu ile taşınması için geçerlidir.
• Haftada 5 kere sürüş süresi 10 saate çıkarılabilir
• 4 haftalık periyot içerisinde 2 hafta arka arkaya azaltılmış dinlenme yapılabilir.

Bu önemler profesyonel ve özel taşımacılık firmaları için geçerlidir.
Daha fazla bilgi için tıklayınız (Almanca).

Kaynak: BGL (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020

8 Nisan'da Almanya Federal Sağlık Bakanlığı tarafından geçerli sebepleri olmadıkça yolcuların Almanya'ya girişi yasaklanmıştır. Karar için tıklayınız.
Sürücülerin uyruklarından bağımsız olarak uluslararası yük taşımacılığı faaliyetlerine yönelik bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kaynak: DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 01.04.2020

Bavarya Eyaleti Pazar günleri ve resmi tatillerdeki sürüş yasağı toleransını tüm yük araçları için 19 Nisan'a kadar uzatmıştır.
Hesse Eyaleti Pazar günleri ve resmi tatillerdeki sürüş yasağı toleransını tüm yük araçları için 30 Haziran'a kadar uzatmıştır.

Eyaletlerdeki düzenlemelere ilişkin sürekli güncellenen internet sayfası için tıklayınız (Almanca)
Kaynak: BAG, DSLV (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.03.2020

Pazar günü ve tatil günlerinde uygulanan sürüş yasağına istisnalar güncellenmiştir.
En güncel liste için tıklayınız. Değişiklikler italik yazı ile ve renklendirilerek belirtilmiştir.

Kaynak: BGL (IRU)


Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Almanya 16 Mart itibarı ile Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile olan sınırlarında geçici sınır kontrolünü tesis etti. Yük taşımacılığı faaliyetlerine herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Yüklerin sınırlar arası taşınması garanti edilmektedir. Tank&Rast Grubu tarafından işletilen dinlenme ve servis alanlarında el hijyeni sağlamak için hijyen ürünleri ücretsiz kullanılmaktadır. Grup yakıt istasyonları ile birlikte yakıt istasyonlarında yiyecek alınabilen dükkanları da açık tutacaktır.

Eyaletlere göre Pazar günü sürüş yasağı uygulamaları için tıklayınız.17 Nisan'a kadar gıda, tıbbi malzeme ve yakıt gibi günlük ihtiyaçların taşınmasında sürüş ve dinlenme sürelerine tolerans uygulanacaktır.

Kaynak: BGL ve Almanya İçişleri Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020

Almanya 16 Mart itibarı ile Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile olan sınırlarında geçici sınır kontrolünü tesis etti. Yük taşımacılığı faaliyetlerine herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Bavarya, Kuzey Ren-Vestfalya, Saksonya ve Aşağı Saksonya'da hijyen ve gıda ürünleri taşıyan kamyonlara hafta sonu sürüş yasağı kaldırılmıştır.

Kaynak: BGL, Almanya İçişleri Bakanlığı (IRU)
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72