Covid-19

İSVİÇREDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İsviçre için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 20.09.2021

COVID-19 güncellemesi: İsviçre'ye giriş için yeni kurallar

20 Eylül Pazartesi gününden itibaren, İsviçre'ye giriş yapan ve aşılanmamış veya COVID-19 geçirmemiş yolcuların negatif test sonucu sunmaları gerekmektedir. Dört ile yedi gün sonra tekrar test edilmeleri gerekecektir. Ek olarak, İsviçre'ye giriş yapan tüm yolcuların - aşılı, iyileşmiş veya testi negatif çıkmış olsun - giriş formunu da (Yolcu Bulucu Formu, SwissPLF) doldurmaları gerekir.
Muafiyetler:
Test ve giriş formu gereklilikleri, durmaksızın İsviçre üzerinden transit geçiş yapan yolcular, insanları veya yük taşıyan sürücüler ve sınır ötesi taşıtlar veya sınır bölgelerinden giren kişiler için geçerli değildir.
Daha fazla bilgi için (Fransızca):

https://www.fedlex.admin.ch/eli/cc/2021/380/fr#art_9_a ve https://www.fedlex.admin.ch/eli/cc/2021/380/fr#art_3

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile ASTAG and Federal Council (IRU)

Güncelleme Tarihi: 8 Şubat 2021

COVID-19 Güncellemesi: İsviçre'de yeni düzenlemeler

İsviçre, Avrupa'daki ve dünyadaki birçok ülke gibi giriş kurallarını güçlendiriyor. Trafik sıkışıklığı ve sınır gecikmelerinden endişelenilmektedir.

En önemli değişiklikler aşağıdaki gibidir:

1. İletişim bilgilerinin toplanması:

8 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren İsviçre'ye giriş için iletişim bilgilerini içeren bir form doldurulmalıdır. Ne yazık ki, düzenlemeler de (istisnalar hariç) yük ve yolcu taşınması için geçerlidir. Bu düzenleme hem yabancı şirketlerin sürücüleri ve sürüş personeli veya CH taşımacılık şirketlerinin yolcularını ilgilendirmektedir.
  • Yük taşımacılığı: Yüklerin taşınmasında kısıtlamalar mümkün olduğunca düşüktür. Bu nedenle, kamyon sürücülerinin, aşağıdaki istisnalar dışında, enfeksiyon riski yüksek bir devlet veya bölgeden İsviçre'ye girerken iletişim bilgilerini vermeleri gerekir:
- İşinizin bir parçası olarak, yolcuları veya yükleri sınır ötesine taşıyorsanız ve ülkeyi transit geçmek amacıyla İsviçre'ye giriyorsanız ve doğrudan başka bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız;
- İşinizin bir parçası olarak sınır ötesi yolcu veya yük taşıyorsanız ve İsviçre'de 24 saatten fazla kalmıyorsanız.
  • Yolcu taşımacılığı: Bunun yanı sıra, sürücüler ile birlikte profesyonel yolcu taşımacılığı yolcularının da enfeksiyon riski yüksek bölgeden giriş yapıp yapmadıkları hakkında sistematik bir duyuru yapılması gerekmektedir. Otobüs taşımacılığı şirketi duyurudan sorumludur (uluslararası yolcu taşımacılığı alanında koronavirüsle (COVID-19) mücadele tedbirlerine ilişkin yönetmeliğin 4 üncü maddesine göre hareket etme yükümlülüğü).
  • Sınır çalışanları: Bölgesel sınır trafiğinin bir parçası olan kişiler (sınır çalışanları) elektronik giriş formunu doldurma zorunluluğundan tamamen muaftır.
Enfeksiyon riski yüksek ülke ve bölgelerin listesi Federal Halk Sağlığı OFSP Dairesi'nin web sitesinde bulunabilir. Sürekli olarak güncellenen liste her yurt dışı seyahatinden önce kontrol edilmelidir.

Enfeksiyon riski yüksek olan bölgeler için tıklayınız.

İletişim bilgilerinin (ulaşım araçları, seyahat tarihleri, kişisel veriler, adres, vb.) toplanması için dijital olarak bir form bulunmaktadır.
Form için tıklayınız.

Kayıt gerektiren her giriş için ayrı bir kayıt gerekmektedir. Ancak, form şirket tarafından da doldurulabilir (sürücü yerine). Bu onay, bir QR kodu şeklinde, daha sonra ilgili kişiye (örneğin e-posta, SMS) gönderilir. QR kodu, sınırı geçerken olası bir denetim durumunda sunulmalıdır.

2. Test ve karantina yükümlülüğü

Enfeksiyon riski yüksek bir ülke veya bölgeden İsviçre'ye girerken 8 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren bir test ve karantina yükümlülüğü geçerli olacaktır. Ancak, kamyon ve otobüs şoförleri, İsviçre'ye girmek için sınırı geçtikleri ülkeye bakılmaksızın bu düzenlemeden tamamen muaftır.

Uyarı:

İstisna, otobüs ve minibüs yolcuları için geçerli değildir! Genel test ve karantina yükümlülükleri geçerlidir (aşağıdaki 3. maddeye bakınız.)
Uluslararası yolcu taşımacılığı ile ilgili FOPH bilgi sayfası için tıklayınız.

3. Yeni karantina kuralları

8 Şubat 2021 tarihi itibarıyla yeni karantina kuralları yürürlüğe girecektir. İsviçre'ye enfeksiyon riski yüksek bir bölgeden girerken ve genel olarak pozitif test edilmiş bir kişiyle temas ettikten sonra aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:
  • Karantinanın erken sonu: karantinanın 7. gününden hızlı bir antijen testi veya PCR testi kendi masrafıyla yapılabilir. Test negatif çıkarsa, karantina kanton yetkililerinin anlaşmasıyla erken sona erebilir.
  • Testin zorunlu kanıtı: enfeksiyon riski yüksek bir bölgeden girişte, son 72 saat içinde yapılan negatif PCR testi sunulmalıdır. 10 günlük otomatik karantina, hızlı bir antijen testi veya PCR testi yeni bir negatif sonuç ile 7 günden itibaren kaldırılabilir. Aynı kural, yüksek riskli bölgeler listesinde yer alan bölgelerden gelen hava yolcuları için de geçerlidir.
İsviçre’ye giriş yapan yolcular için karantina için tıklayınız.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile ASTAG (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.06.2020

15 Haziran itibarı ile tüm sınır kapıları yük taşımacılığı için açıktır. Sürücüler İsviçre'ye, İsviçre'den ve transit yapılacak taşımacılıkta konşimento bulundurdukları sürece taşımacılık operasyonlarını yapabilirler.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: İsviçre Hükümeti (IRU)

Güncelleme Tarihi: 04.04.2020

İsviçre Federal Adalet Departmanı 1 Nisan'da sınır kontrollerinin 24 Nisan'a kadar uzatıldığını açıkladı. Uzatma kararı kara ve hava sınırları ayrıca uzatılacak olan Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya ve Almanya hariç olmak üzere tüm Schengen ülkelerini kapsamaktadır.

Bu sebeple geçerli sınır kontrolleri aşağıdaki gibidir:

Lihtenştyan'la olan hariç olmak üzere tüm hava sınırı:

25 Mart 2020 – 24 Nisan 2020

İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Avusturya ile hava sınırı:

18 Mart 2020 – 17 Nisan 2020

Fransa, Almanya ve Avusturya ile kara sınırı:

16 Mart – 15 Nisan 2020
İtalya ile kara sınırı:
13 Mart – 12 Nisan 2020

Kaynak: İsviçre Federal Adalet Departmanı ve Avrupa Komisyonu (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.03.2020

İtalya, Fransa, Almanya ve Avusturya'dan karayolu ile İsviçre'ye giriş İsviçre vatandaşları, İsviçre'de ikamet edenler ve İsviçre'ye profesyonel sebeple gelenler ile sınırlıdır. Kişilerin seyahati için sadece büyük sınır kapıları açıktır.
Uluslararası yük taşımacılığı bu önlemlerden istisnadır ve yük hareketleri için tüm sınır kapıları açıktır. Bazı sınır kapılarında tıbbi ürünler, gıda, yakıt ve posta için "yeşil koridorlar" oluşturulmuştur.

Yeşil hatta sahip sınır kapıları için tıklayınız.

Kaynak: ASTAG ve Federal Gümrük İdaresi (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020

İsviçre'de salgına yönelik alınan önlemler uluslararası yük taşımacılığı ve transit yük hareketlerini engellememektedir.

Kaynak: İsviçre Federal Konseyi (IRU)
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72