Covid-19

İSPANYADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İspanya için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 30.06.2020


29 Haziran'da İspanya Hükümeti dış sınırların kapatılma uygulamasını 8 Temmuz'a veya 8 Temmuz'dan önce yürürlüğe girebilecek AB kararı yürürlüğe girene kadar uzatmıştır. Yük taşımacılığı muaftır.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.06.2020

Ulusal OHAL'in sona ermesi ile birlikte İspanya makamları normal sürüş kısıtlamalarını uygulamaya almaya karar vermiştir.
Bu sebeple 21 Haziran 00.00 itibarı ile aşağıdaki kategorilerdeki araçlara sürüş kısıtlamaları uygulanacaktır.

Yük taşıyan araçlar
Tehlikeli madde taşıyan araçlar
Gabari dışı yük taşıyan araçlar

Kaynak: CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 28.05.2020

28 Mayıs'ta İspanya Ulaştırma Bakanlığı sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulamasının 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini duyurmuştur. Bu sebeple 1 Haziran 00.00 itibarı ile (EC) 561/2006 mevzuatı geçerli olacaktır.
 
Kaynak: CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020

İspanya Hükümeti tarafından ülkedeki alarm durumu 7 Haziran gece yarısına kadar uzatılmıştır.
Alarm durumu süresince Schengen bölgesindeki sınır kontrolleri devam edecektir.
Sınır ötesi çalışanlar ile yük taşımacılığında görevli olanlar muaftır.
Kamyonu harici bir araçla İspanya'ya giren sürücüler 14 günlük karantinaya alınacak olup yük taşımacılığı operasyonu sebebiyle karantina sona erdirilebilir. Kamyonu ile İspanya'ya girenler karantinadan muaftır.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 13.05.2020

12 Mayıs itibarı ile İspanya Hükümetinin kararı ile yurtdışından dönüş yapan kişiler zorunlu olarak 14 günlük karantinaya alınacaktır. Bu kişiler evlerinde izole edilecek ve kısıtlı süre için geçerli sebeplerle evlerinden çıkabilecektir.
Aşağıdaki kategoriler muaftır:

•    Sınır ötesi çalışanlar
•    Taşımacılık yapanlar ve mürettebat
•    COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler ile temasa geçmemiş, evlerine giden sağlık çalışanları.

Karar 15 Mayıs gece yarısı itibarı ile yürürlüğe girecek olup OHAL süresince ve OHAL uzatıldığı sürece geçerli olacaktır.

Kaynak: CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 11.05.2020

İspanya Hükümeti sınırlardaki kontrolleri 24 Mayıs'a kadar uzatmıştır.
Gemi ve uçuş mürettebatı dahil olmak üzere yük taşımacılığında görevli olan personel muaftır.
Ceuta ve Melilla kara sınır kapıları kapalıdır. Gibraltar ve Andorra sınır kapıları açıktır.

Kaynak: CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 07.05.2020

6 Mayıs'ta İspanya Hükümeti OHAL süresini 24 Mayıs'a kadar uzatmıştır. Daha önce yürürlüğe alınan uygulamalar devam etmektedir.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 4.05.2020

İspanya Ulaştırma Bakanlığı yayınladığı genelge ile çeşitli taşıma modlarında maske kullanımına ilişkin kurallar getirmiştir. Genelge için tıklayınız (İspanyolca).
Uluslararası karayolu taşımacılığında kabinde çift şoför bulunması halinde maske kullanımı zorunludur.
Yeni uygulama 4 Mayıs gece yarısı itibarı ile yürürlüktedir.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.04.2020

İspanya Hükümeti 20 Nisan'da sınır geçişlerindeki kontrolleri 15 Mayıs'a kadar uzatmıştır.
Aşağıdaki istisnalar hariç üçüncü ülke vatandaşlarının İspanya'ya girişi yasaktır.

Sınır ötesi çalışanlar
Yük taşımacılığı sektöründe çalışanlar (gemi ve uçuş mürettebatı dahil)
Ceuta ve Melilla kara sınır kapıları kapalıdır. Gibraltar ve Andorra ile kara sınır kapıları açıktır.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.04.2020


14 Nisan'da İspanya Hükümeti tarafından 14 Nisan-31 Mayıs arasında sürüş ve dinlenme sürelerine tolerans getirilmiştir.

Buna göre:
•    9 saatlik günlük azami sürüş süresi 11 saate çıkarıldı.
•    11 saatlik günlük dinlenme süresi 9 saate indirildi.
•    Aşağıdaki iki şart sağlandıkça ve en az 24 saat olmak koşuluyla arka arkaya 2 azaltılmış haftalık dinlenme süresi uygulanabilir.
o    Sürücü arka arkaya gelen 4 hafta boyunca 4 adet haftalık dinlenme süresine riayet etmiş olmalı ve bu dinlenme sürelerinin en az 2'si normal süreli 45 saatlik haftalık dinlenme olmalıdır.
o    Azaltılmış dinlenme sürelerinin telafi edilmesi gerekmemektedir.
•    Araçta sürücü için uygun uyuma yeri bulundukça ve araç hareketsiz olduğu sürece sürücü haftalık dinlenme sürelerini araçta geçirebilirler.

Kaynak: CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 14.04.2020

İspanya Hükümeti tarafından şimdilik sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen istisnalara yönelik süre uzatımı yapılmamıştır. Bu sebeple firmaların İspanya Hükümeti tarafından Avrupa Komisyonu'na iletilen     tolerans uygulamasının geçerliliğinin kalmadığını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
13 Nisan itibarı ile İspanya'daki sürücüler Reg. (EC) 561/2006'da belirtilen kurallara uymak zorundadır.

Kaynak: ASTIC ve CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 10.04.2020

9 Nisan'da İspanya Parlamentosu İspanya Hükümeti'nin OHAL'i 26 Nisan'a kadar uzatma önerisini destekledi. OHAL süresince trafik yasakları kaldırılmış olup uygulamanın uzatılması muhtemeldir.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 01.04.2020

30 Mart tarihinde İspanya Ulaştırma Bakanlığı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin kalması için açık tutulacak turistik merkezlerin listesini yayınladı. Liste için tıklayınız.

İnteraktif harita için tıklayınız.

31 Mart'ta İspanyol Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı zaruri olarak tanımlanmayan sektörlerde çalışanlar için ücretli izin düzenlemesinin yapıldığı Kararname 10/2020'nin uygulanmasına yönelik bir açıklama yaptı. Bakanlık “zaruri” olup olmamanın eşyalar/ürünler için değil çalışanlar için geçerli olduğunu belirtti. Açıklamanın son paragrafında herhangi bir tür malın veya eşyanın ithalatı ve ihracatında çalışanların kararnameden muaf oldukları belirtildi.
Bu sebeple taşımacılık sektörü taşıması yapılan yükten bağımsız olarak zaruri olarak tanımlanmaktadır.

Kaynak: ASTIC ve CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

Prosedürler hakkındaki belirsizlik ve karayolu taşımacılığına yapılan kontroller sebebiyle daha fazla açıklama yapılana dek ASTIC 10/2020 kararnamesi uyarınca sürücülerin alıcı ya da göndericilerden taşıdıkları yükün zaruri tüketim maddesi olduğuna dair sertifika alınmasını önermektedir.

Kararname için tıklayınız (İspanyolca)

Sürücülerin ayrıca 307/2020 kararnamesinin ekinde yer alan, firma tarafından imzalanan sorumluluk beyanlarını da araç üzerinde bulundurmaları önerilmektedir.

Kararname için tıklayınız (İspanyolca)

Kaynak: ASTIC (IRU)


Güncelleme Tarihi: 30.03.2020

29 Mart gece yarısı İspanya'da zaruri olarak tanımlanmamış alanlarda çalışanlar için 30 Mart – 9 Nisan arası ücretli izin kararı alınmıştır.

Aşağıdaki alanlarda çalışanlar muaftır:

Gıda, içecek, hayvan yemi, hijyen ürünleri, ilaçlar ve sıhhi ürünler dahil olmak üzere temel mal ve hizmetlerin üretimi ile ilgili olarak hem tedarik zinciri hem de operasyon alanında çalışanlar.
İmalat sanayiindeki üretim faaliyetlerin sürdürülmesi için gerekli unsurlar; temel faaliyetleri sürdürmek için gerekli hammadde, ekipman ve malzemeler.
OHAL ilanından bu yana kişi ve yük taşımacılığı hizmeti verenler.
Karayolu yük taşımacılığı ve lojistik hizmet verenlerin İspanya'daki firmalar teyitleşerek faaliyetleri gereği ilgili günlerde çalışıp çalışmadıklarının kontrol edilmesi önerilmektedir.

Kaynak: ASTIC (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

29 Mart-12 Nisan tarihleri arasında İspanya'da:

•    Günlük ve haftalık dinlenme süreleri gözetildiği sürece günlük sürüş saatleri haftada iki kez 9-10 saatin üzerine çıkarılabilir.
•    45 saatlik düzenli haftalık dinlenme ve bir 24 saatlik azaltılmış haftalık dinlenme iki haftalık süre içerisinde, sonuncusu telafi edilmek kaydıyla uygulanabilir.
•    Uygun teçhizata sahip olması durumunda haftalık dinlenme araç kabininde gerçekleştirilebilir.
Kaynak: CETM (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.03.2020

15 Mart gece yarısından itibaren 15 gün boyunca ulusal tecrit kararı almıştır. Vatandaşlar sadece acil durumlar, yiyecek temini ve işe gitmek için dışarı çıkabilmektedir.

Ulusal taşımacılık sadece yolcu taşımacılığına indirgenmiş olup yük taşımacılığı alınan önlemlerden etkilenmemektedir. Uluslararası taşımacılık engellenmemekle birlikte hayati ürünlerin önceliklendirilmesi söz konusu olabilecektir.

17 Mart gece yarısından itibaren sınırlar kişilerin geçişine kapatılacaktır. Bu uygulamadan İspanyol vatandaşları, İspanya'da ikamet edenler, sınırı geçerek işe gidenler ya da mücbir sebep gösterenler muaftır. Belirtildiği üzere yük taşımacılığı bu uygulamadan hariç tutulmaktadır.

Kaynak: CETM ve ASTIC (IRU)


Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72