Covid-19

İRLANDADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İrlanda için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

15 Nisan'da İrlanda Ulaştırma Departmanı sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen toleransın 6 hafta daha uzatılması kararı aldı.
17 Nisan-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında İrlanda'da yapılacak tüm taşımacılık faaliyetleri için uygulanacak kurallar:

•    2 hafta arka arkaya sürüş sınırı 90 saatten 112 saate çıkartılmıştır.
•    Herhangi haftalık 2 dinlenme süresi arasındaki azami 3 azaltılmış günlük dinlenme süresi 5'e çıkarılmıştır. Eğer sürücü azami sayı olan 5'e önceki haftalık dinlenme süresinin sonunu takip eden 5 gün içerisinde ulaşırsa ve devam eden 6. gün sürüşe devam ederse altıncı günde 13 saati aşmamalıdır.
•    Geçerli dinlenme kuralları yürürlükte olup azaltılmış haftalık dinlenme süresinin telafi edilmesine gerek yoktur. Arka arkaya gelen iki hafta içerisinde sürücüler ya iki tane normal haftalık dinlenme süresine uymalı ya da haftalık dinlenme süresinin önceki dinlenme haftasını takiben en geç 6 x 24 saatlik periyod sonrasında haftalık bir normal dinlenme süresi ve en az 24 saat olan azaltılmış haftalık dinlenme süresi uygulanmalıdır.
•    Eğer araçta her sürücü için uygun şartlar mevcutsa ve araç hareketsizse haftalık dinlenme süresi araçta geçirilebilir.

Kaynak: IRHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

Kısıtlamalar

İrlanda, salgından etkilenen bölgelerden ülkeye giriş yapanların hareketliliğini 14 gün sınırlandırmaktadır. Yük taşımacılığı muaftır. Hükümet tarafından tedarik zinciri çalışanları için bir rehber yayınlanmıştır. Rehber için tıklayınız.

İyileştirmeler

İrlanda, ulusal ve uluslararası yük taşımacılığı yapan araçlar için sürüş ve dinlenme sürelerinde geçici ve sınırlı tolerans uygulaması getirmiştir.

Kaynak: IRHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 12.03.2020

Enfeksiyon riskini azaltmak için Seatruck Ferries şirketi ağır tonajlı araç sürücülerini ve diğer yolcuları İrlanda Denizi seferlerine kabul etmemektedir. Refakatli taşımacılık faaliyetleri bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur. Refakatsiz semi-treyler, konteyner ve swap body taşımacılığı devam etmektedir.

Kaynak: IRHA (IRU)


Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72