Covid-19

İRLANDADünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İrlanda için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 8 Şubat 2021

İrlandalı Dernek IRHA tarafından Wexford’daki Holmestown test alanının teste açık olduğu bildirilmiştir.
Revize edilmiş zamanlar aşağıdaki gibidir:
  • Dublin Blue Carpark: 7 – 21 Şubat tarihleri arasında Pazartesi’den Cumartesi’ye 8.00 – 19.00 saatleri arası, Pazar 10.00 – 14.00 saatleri arası,
  • Gorey, 7 Şubat’a kadar: Pazartesi’den Cuma’ya 11.00 – 22.00 saatleri arası, Cumartesi 10.00 – 21.00 saatleri arası,
  • Gorey 8 Şubat’tan itibaren: Pazartesi’den Cuma’ya 9.00 – 20.00 saatleri arası, Cumartesi 9.30 – 20.30 saatleri arası,
  • Holmestown, Wexford: Pazartesi’den Cuma’ya 12.00 – 20.00 saatleri arası, Cumartesi 10.00 – 21.00 saatleri arası.
www.covidcheck.ie adresinden RocDoc ile ön rezervasyon yapılması gerektiğine lütfen dikkat edin.

Randevu alma ve kayıt hakkında detaylı bilgiler Sık Sorulan Sorular’da yer almaktadır. Dokümanın bir kopyası ektedir.

Ayrıca güncellenen Sık Sorulan Sorular için tıklayınız.Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile IRHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 12.01.2021

Koronavirüs (COVID-19) salgını: Tüm İngiltere pasaportu sahiplerinin İrlanda'dan Fransa'ya girmeleri için COVID-19 test raporu alması gerekiyor.

Fransız yetkililer, İrlanda'dan Fransa'ya giriş yapan tüm Birleşik Krallık pasaport sahiplerinin, ülkeden ayrılış öncesi 72 saat öncesine kadar yapılan olumsuz COVID-19 PCR veya diğer antijen testi sonucunun basılı kanıt olarak sunulması gerekeceğini belirtti.

Bir COVID-19 Beyan Formu doldurulması gerekmektedir. İrlanda Cumhuriyeti'nde kalıcı olarak ikamet eden Birleşik Krallık pasaportu sahipleri bu uygulamadan muaftır ancak İrlanda'da ikamet ettiklerini kanıtlamaları gerekmektedir. (ör. taranmış elektrik faturası).

- Test rejimini genişleten Fransız kararnamesi, İngiltere'den gelen herkesin COVID semptomları olmadığını ve seyahatlerinden önceki 14 gün içinde doğrulanmış bir vaka ile temas halinde olmadıklarını belirten bir bildirge sunmaları gerektiğini belirtiyor. Yolculuğa çıkmadan 72 saat öncesine kadar yapılan olumsuz COVID-19 PCR veya diğer antijen testi sonucu isteniyor. Test Britanya topraklarında yapılmalıdır.

- Birleşik Krallık pasaportları ile Cherbourg'a gelen ağır vasıta / hafif ticari araç sürücülerinin artık negatif COVID testi olmaksızın Fransa'ya girmelerine izin veriliyor. Fransız yetkililer, bir sürücünün İngiltere pasaportuna sahip olabileceğinin ve yine de Güney'de çalışıp yaşayabileceğinin farkında. Sürücü İrlanda'da adres kanıtı - bir elektrik faturasının taranmış versiyonu vb. - göstererek kanıtlayabilirse, olumsuz bir test kanıtı olmadan içeri girmelerine izin verilecektir. İrlandalı kamyonları kullanan ve İrlanda'da yaşadıklarını ispatlayabilen bazı Birleşik Krallık pasaport sahipleri vakaları görülmüştür.

- NI kayıtlı kamyonları kullanan veya NI nakliye şirketleri için çalışan Birleşik Krallık pasaportuna sahip sürücüler Fransa'ya girmekte daha fazla zorluk yaşayabilir. Geçerli bir PCR / antijen testi yoksa geri gönderilme riskleri vardır.
Fransa tarafından onaylanan antijen testlerinin listesi https://uk.ambafrance.org/COVID-19-new-rules-for-travel-to-France-and-the-UK adresinde yer almaktadır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Motis / AFTRI (IRU)

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

15 Nisan'da İrlanda Ulaştırma Departmanı sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen toleransın 6 hafta daha uzatılması kararı aldı.
17 Nisan-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında İrlanda'da yapılacak tüm taşımacılık faaliyetleri için uygulanacak kurallar:

• 2 hafta arka arkaya sürüş sınırı 90 saatten 112 saate çıkartılmıştır.
• Herhangi haftalık 2 dinlenme süresi arasındaki azami 3 azaltılmış günlük dinlenme süresi 5'e çıkarılmıştır. Eğer sürücü azami sayı olan 5'e önceki haftalık dinlenme süresinin sonunu takip eden 5 gün içerisinde ulaşırsa ve devam eden 6. gün sürüşe devam ederse altıncı günde 13 saati aşmamalıdır.
• Geçerli dinlenme kuralları yürürlükte olup azaltılmış haftalık dinlenme süresinin telafi edilmesine gerek yoktur. Arka arkaya gelen iki hafta içerisinde sürücüler ya iki tane normal haftalık dinlenme süresine uymalı ya da haftalık dinlenme süresinin önceki dinlenme haftasını takiben en geç 6 x 24 saatlik periyod sonrasında haftalık bir normal dinlenme süresi ve en az 24 saat olan azaltılmış haftalık dinlenme süresi uygulanmalıdır.
• Eğer araçta her sürücü için uygun şartlar mevcutsa ve araç hareketsizse haftalık dinlenme süresi araçta geçirilebilir.

Kaynak: IRHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 19.03.2020

Kısıtlamalar

İrlanda, salgından etkilenen bölgelerden ülkeye giriş yapanların hareketliliğini 14 gün sınırlandırmaktadır. Yük taşımacılığı muaftır. Hükümet tarafından tedarik zinciri çalışanları için bir rehber yayınlanmıştır. Rehber için tıklayınız.

İyileştirmeler

İrlanda, ulusal ve uluslararası yük taşımacılığı yapan araçlar için sürüş ve dinlenme sürelerinde geçici ve sınırlı tolerans uygulaması getirmiştir.

Kaynak: IRHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 12.03.2020

Enfeksiyon riskini azaltmak için Seatruck Ferries şirketi ağır tonajlı araç sürücülerini ve diğer yolcuları İrlanda Denizi seferlerine kabul etmemektedir. Refakatli taşımacılık faaliyetleri bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur. Refakatsiz semi-treyler, konteyner ve swap body taşımacılığı devam etmektedir.

Kaynak: IRHA (IRU)


Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72