Covid-19

İRAN
Dünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İran için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 18.05.2021

İran’ın Türkiye’ye Açılan Sınır Kapılarından Yolcu Geçişine İzin Verilmemektedir.

İran Gümrüğü Sözcüsü Ruhullah Latifi, Türk tarafının Sınır Kapıları açılışıyla ilgili aldığı karara rağmen İran Milli Korona İle Mücadele Merkezinden kapıların yolculara açılışıyla ilgili henüz yeni bir kararın alınmadığını belirtmiştir.

Latifi Türkiye yetkililerinin aldıkları karara saygı duyduklarını, öte yandan İran Sınır Kapılarının yolculara açılışıyla ilgili her türlü kararın anılan merkez tarafından alınması gerektiğini söylemiştir.

Latifi kısıtlamaların yolcular ve turistlere uygulandığını ve Türkiye’de ikamet kartı veya çalışmakta olan İran uyruklu şahısların Sınır Kapılarından giriş çıkış yapabileceklerini açıklamıştır.

Kaynak: İSNA Haber Ajansı 18 Mayıs 2021


Güncelleme Tarihi: 18.11.2020


T.C. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Derneğimize iletilen ekli bildirimde uluslararası taşımaların daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilerek, operasyonlarda verimliliğin arttırılması amacıyla İran'a açılan sınır kapılarımızdan Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Afganistan varışlı taşımalarda geçerli olmak üzere; yurtdışına çıkış yapan Türk plakalı çekicilerin, Bakanlığa ayrıca başvuru yapmasına gerek duyulmaksızın, 96 saatten önce dönüş yapmamaları kaydıyla, kendi firmalarına (grup firmaları dahil) kayıtlı başka bir römork/yarı römork ile ülkemize dönüş yapmalarına 18/11/2020 tarihli ve 64592 sayılı Makam Oluru ile ikinci bir talimata kadar müsaade edildiği bildirilmiştir.

İlgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Güncelleme Tarihi: 15.09.2020

Irak Yüksek Ulusal Sağlık ve Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan son direktife göre, İran'la olan tüm ticari sınır kapıları bu haftadan itibaren normale dönecek.
Bununla birlikte, İran İslam Cumhuriyeti'nin Irak ile olan tüm sınır kapılarında sıradan vatandaşların yolcu olarak seyahat etmelerine izin verilmemektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 01.07.2020

30 Haziran itibarı ile İran sınırlarındaki durum aşağıdaki gibidir.

İran – Irak
Parvizkhan – Kalar and Tamarchin – Hajj Omran:
- Iran yük araçları Irak'a giriş yapabilir ve her iki ülkenin araçları sınırı geçebilir. Sınırda aktarma operasyonlarının yapılması mümkündür. Üçüncü ülke araçlarının Irak'a girmesi yasaktır.

- Sınırı geçiş süresinin 4 güne kadar sürebileceği tahmin edilmektedir.
Bashmagh – Panjwin:
- Üçüncü ülke araçlarının sınırı geçmesine izin verilmekte olup İran ve Irak araçlarına bir kısıtlama getirilmemiştir. Bunun harici yukarıdaki kurallar geçerlidir.
Chazzabeh – Sheib, Shalamcheh – Shalmjeh ve Khosravi – Manzarieh:
- Sınırın Irak tarafı ticari araçların geçişine kapalıdır.

Mehran – Zorbatieh:
- 9 Haziran itibarı ile sadece 200 kamyona (aktarma için kabaca 100 ve sınır geçişi için 100 araç) sadece Pazar ve Çarşamba günleri izin verilmektedir. Sınırda bekleme süresi 2 gün olarak tahmin edilmektedir.

İran – Azerbaycan
Bilehsavar – Bilesuvar:
- Ticari araç girişine izin verilmekte olup bekleme süresi 24 saatten azdır.

Astara – Astara ve Jolfa – Julfa:
- Yük taşıyan araçlara izin verilmekte olup bekleme süresi 24 saatten azdır.

Poldasht – Shahtakhty:
- Yük taşıyan araçlara izin verilmekte olup bekleme süresi 24 saatten azdır.

İran – Pakistan
Taftan – Mirjaveh:
- Haziran ortasından itibaren izin sahibi yük taşıyan araçlara izin verilmekte olup bekleme süresi bir haftaya kadar çıkabilmektedir.

İran – Türkmenistan
Sarakhs – Serakhs, Artik – Loftabad, Bajgiran – Godan ve Inchehboroun – Altyn Asyr
- Ulusal filo harici Türkmenistan yük araçlarının girişine izin vermemektedir.

İran - Afganistan
Dogharoun – Islam Qala, Mahirud – Farah ve Milak – Zaranj:
- Yük araçları tüm sınır kapılarını kullanabilmekte olup bekleme süresi 24 saatten azdır.

İran – Türkiye
Kapıköy – Razi
- Yük taşımacılığı operasyonları durdurulmuştur.

Esendere – Sero
- Sadece Türk plakalı yük araçlarının katı sağlık önlemleri altında geçişine izin verilmektedir.

Gürbulak – Bazargan
- Yük taşımacılığı faaliyetleri katı sağlık önlemleri altında 2 hafta önce başlamış olup bekleme süresi 1 haftaya kadar çıkabilmektedir.

İran – Ermenistan
Meghri – Nordooz:
- Ticari yük taşımacılığı faaliyetleri katı sağlık önlemleri altında 2 hafta önce başlamıştır.

Kaynak: İran Yol ve Şehircilik Bakanlığı, Yol Yapım ve Ulaştırma Organizasyonu (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.06.2020

İran Gümrüğü Sözcüsü Ruhullah Latifi İran gümrüklerinin son durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, İran'ın Türkmenistan'la olan İnceburun sınırının 4 ay aranın ardından açıldığını ve çimento yüklü 30 vagonun Türkmenistan tarafından kabul edildiğini diğer yandan Sarakhs gümrüğünden 30 vagonun Türkmenistana geçiş yaptığını ifade etmiştir.

Öte yandan, Türkiye ile demiryolunun açık olduğunu ve mal ihracat ve ithalatın devam ettiği ayrıca karayolundan Bazargan ve Sero sınır kapılarının açık olduğu beyan edilmiştir.

Türkiye ile İran arasında yolcu geçişlerinin yapılmadığı, sadece Türkiye'de ikameti olan İran vatandaşlarının geçebildikleri, ancak Türk makamlarının ifadelerine göre 1 Ağustos'tan itibaren Türkiye-İran havayolunun açılacağı belirtilmiştir.
Irak sınırlarında yolcu geçişleri yapılmadığı ancak ikameti olanlara geçiş izni verildiği ticaretinde sadece Mehran sınır kapısından devam ettiği, ayrıca Irak Kürdistan bölgesinin tüm kapılarının açık olduğu belirtilmiştir.
Gürcistan sınır kapılarının kapalı olduğu, Rusya'nın ise 1 Temmuz a kadar buğday gibi bazı ürünlerin geçişini yasakladığı ifade edilmiştir.
Pakistan, Afganistan sınırlarının tamamen açık olduğu ve faaliyetlerin devam ettiği açıklanmıştır.

Azerbaycan sınırlarında ticari açıdan hiçbir sınırlandırma olmadığı ancak yolcu geçişlerinin yapılmadığı ifade edilmiştir.

Kuveyt, BAE, Umman ve Katar ile ticari ilişkilerin sağlık protokolleri çerçevesinde devam ettiği ayrıca Nahcivan sınırı ve Ermenistan sınırında hiçbir sınırlandırmanın olmadığı ve faaliyetlerin korona döneminden öncesine geri döndüğü ifade edilmiştir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncelleme Tarihi: 22.06.2020


İran Gümrük İdaresi İslam Cumhuriyeti sözcüsüne göre, iki buçuk ay boyunca Sarakhs sınır kapısının arkasında tutulduktan sonra, İran mallarını taşıyan 30 vagonları Perşembe günü komşu Türkmenistan'a bırakıldı.
Gümrük İdaresi Sözcüsü "Sarakhs kontrol noktası, yeni coronavirüsün patlaması nedeniyle Nisan 1'ten bu yana kapatıldı ve bunun sonucunda bazı 770 kamyonları Perşembe gününe kadar sınırın arkasında tutuldu " 30'unun sınıra girmesiyle, hala izin bekleyen 740 kamyon var. " dedi.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncelleme Tarihi: 10.06.2020


20/02/2020 tarihli ve 1584180/12/1398; 29/02/2020 tarihli ve1593128/98/293 sayılı Genelgeler doğrultusunda İran'dan çeşitli sağlık maskeleri ve solunum cihazları ile maskelerin üretimi için gerekli hammaddelerin ihracatı yasaklanmıştı. İran Sağlık Bakan Yardımcısı, aynı zaman Gıda, ve İlaç Kurumu Başkanı tarafından 05/04/2020 tarihli 893/655 sayılı Tebliğ doğrultusunda aşağıdaki listedeki 28 üründe ihracat yasaklarının aynen devam ettiği belirtilmiştir.

• Yetişkin Havalandırma Bakımı (Adult Ventilation Care)
• Taşınabilir Hayati İşaretler Monitörü (Portable Vital Signs Monitor)
• Hayati Bulgu Monitörleri (Monitor Vital Signs)
• Merkezi Yaşamsal Bulgular Monitörü (Central Vital Signs Monitor)
• Şırınga Pompası (Syringe Pump)
• Serum Pompası ( Serum Pump)
• Dijital Mobil Radyografi Cihazı (Digital Mobile Radiography Device)
• Ct Tarama (Ct Scan)
• Manuel Elektroşok Cihazı (Manual Electroshock Device)
• C. Pep (C. Pep)
• Bay Pep (Bay Pep)
• Emme (Suction)
• Ultrasonik Nebulizatör (Ultrasonic Nebulizer)
• Sfigmomanometre Çeşitleri (Types Of Sphygmomanometers)
• Laringoskop Cihazı (Laryngoscope Device)
• Elektrokardiyografik Cihaz (Electrocardiographic Device)
• Katlanabilir Yatak (Wavy Mattress)
• Stetoskop (Stethoscope)
• Kapnograf (Capnograph)
• Gan (Gan)
• Üç Katmanlı Maske (Three-Layer Mask)
• N95 Maske ( N95 Mask)
• Coverall Giysileri (Coverall Clothing)
• Baş Örtüsü (Head Cover)
• Ayyakkabı Örtüsü (Shoe Cover)
• Oksijen Üreten Cihaz (Oxygen Generator)
• Termometre Çeşitleri (Types Of Thermometers)
• Nabız Oksimetresi Türleri (Types Of Pulse Oximeters)

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 13.05.2020

İran Gümrüğü Sözcüsü Seyed Ruhullah Latifi, İran ve Pakistan Gümrük Yetkililerinin yaptıkları görüşmelerde 2 ay aradan sonra Pakistan ile İran arasındaki Mircave – Taftan gümrüğünün tekrar çalışmaya başladığını ifade etmiştir.
Latifi gümrüklerin çift günlerde saat 8-14 arası çalışacağını ve günlük 75 İran TIR'ının alınacağını ancak kapıda 2 aydır bekleyen TIR'lara öncelik verileceğini belirtmiştir.
Latifi sınırda bekleyen 600 TIR'ın olduğunu ve Pakistan'ın TIR'ları alması halinde 3 hafta içersinde sınırın boşalacağını açıklamıştır.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

2020 yılının Mart ayında İran Sağlık Bakanlığı İran sınır kapılarında COVID-19 ile mücadele için yönerge ve öneriler yayınladı.

Yönerge için tıklayınız.
Önerileri için tıklayınız.

Ayrıca:

Sürücüler yayınlanan önerileri takip ettikleri sürece tüm İran sınır kapıları transit için açıktır.
Acil durum telefon numarası 190'dır.
Herhangi bir sınırlama olmadığından yeşil koridor ihtiyacı bulunmamakta olup tüm transit rotaları taşımacılık için açıktır. İlaç ve gıda taşıması gümrük idaresi tarafından kolaylaştırılmaktadır.

Kaynak: İran Gümrük İdaresi (IRU)


Güncelleme Tarihi: 06.05.2020

Türk ve İran makamlarından alınan bilgiye göre 5 Mayıs 2020 itibarıyla Bazargan (Gürbulak) Sınır Kapısı'nda bekleyen Türk TIR'larının Türkiye'ye geçişi başlamıştır. Edinilen bilgiye göre sınır kapatılmadan önce İran'a geçmiş olan ve halen İran sınırları içinde bulunan bütün Türk TIR'larının Türkiye'ye geçişine izin verilecektir. Öte yandan, bundan sonra başka ülkelerden İran'a giriş yaparak ülkemize geçmek isteyen TIR'ların İran kapılarından geçişlerine izin verilmeyecektir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncelleme Tarihi: 26.03.2020

İran sınırlarındaki son durum:

Irak-İran: Parvizkhan - Parvizkhan, Bashmakh - Bashmaq ve Tamarchin - Haj Omran bölgelerinde sınır geçişleri.

İran ihracat filosuna, sınırın her iki yanındaki ulusal filoya ve sınırda aktarmaya izin verilmektedir. Ancak üçüncü taraf filoların ve Irak ihracat filosunun sınır geçişine komşu ülke tarafından izin verilmemektedir.

Irak-İran: Chazabeh - Sheib, Shalamcheh - Shalamjeh, Mehran – Zorbatieh bölgelerinde sınır geçişleri.

Komşu ülke tarafından ulusal filo harici ticari filo kabul edilmemektedir.

Pakistan-İran: Taftan - Mirjaveh sınır geçişi.

Komşu ülke tarafından ulusal filo harici ticari filo kabul edilmemektedir.
Türkmenistan-İran: Sarakhs - Sarakhs, Artiq - Lotfabad ve Inchehboroun – GuderOlum sınır geçişleri.
Komşu ülke tarafından ulusal filo harici ticari filo kabul edilmemektedir. Komşu ülke yolcu trafiğini de engellemiştir. Bajgiran-Gudan geçişinde komşu ülke tarafından ulusal filo dahil olmak üzere ticari ve yolcu filosu yasaklanmıştır.

Türkiye-İran sınır geçişleri.

Kapiköy - Razi geçişinde ticari taşımacılık yasaklanmıştır. İran ve Türkiye vatandaşlarının geçişine izin verilmektedir. İran ve Türkiye vatandaşlarının ülkelerinden ayrılmaları ile transit geçen üçüncü ülke vatandaşları komşu ülke tarafından engellenmektedir.
Esendere - Sero ve Gürbulak – Bazargan geçişlerinde İran ve Türkiye uyrukluların geçişine izin verilirken ulusal filo harici ticari filonun geçişine komşu ülke tarafından izin verilmemektedir.

Afganistan-İran sınır geçişleri.

Islam Qala-Dogharoun sınır geçişlerinde ticari ve yolcu filosu geçişlerine izin verilmektedir.
Farah - Mahirood ve Zaranj – Milak geçişlerinde ticari filoya izin verilmektedir.
Her iki ülke İran ve Afgan uyrukluların kendi ülkelerine dönüşüne izin vermektedir. İran ve Afgan vatandaşlarının ülkelerinden ayrılmaları ile transit geçen üçüncü ülke vatandaşları her iki ülke tarafından engellenmektedir.

Ermenistan-İran Meghri-Nordooz sınır geçişi.

Ticari ve yolcu filosu geçişleri Ermenistan tarafından engellenmektedir. Tıbbi yük gibi kargolar istisnadır.

Kaynak: İran Karayolları ve Şehircilik Bakanlığı (IRU)
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72