Covid-19

İRAN
Dünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İran için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 13.05.2020


İran Gümrüğü Sözcüsü Seyed Ruhullah Latifi, İran ve Pakistan Gümrük Yetkililerinin yaptıkları görüşmelerde 2 ay aradan sonra Pakistan ile İran arasındaki Mircave – Taftan gümrüğünün tekrar çalışmaya başladığını ifade etmiştir.
Latifi gümrüklerin çift günlerde saat 8-14 arası çalışacağını ve günlük 75 İran TIR'ının alınacağını ancak kapıda 2 aydır bekleyen TIR'lara öncelik verileceğini belirtmiştir.
Latifi sınırda bekleyen 600 TIR'ın olduğunu ve Pakistan'ın TIR'ları alması halinde 3 hafta içersinde sınırın boşalacağını açıklamıştır.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 07.04.2020

2020 yılının Mart ayında İran Sağlık Bakanlığı İran sınır kapılarında COVID-19 ile mücadele için yönerge ve öneriler yayınladı.

Yönerge için tıklayınız.
Önerileri için tıklayınız.

Ayrıca:

Sürücüler yayınlanan önerileri takip ettikleri sürece tüm İran sınır kapıları transit için açıktır.
Acil durum telefon numarası 190'dır.
Herhangi bir sınırlama olmadığından yeşil koridor ihtiyacı bulunmamakta olup tüm transit rotaları taşımacılık için açıktır. İlaç ve gıda taşıması gümrük idaresi tarafından kolaylaştırılmaktadır.

Kaynak: İran Gümrük İdaresi (IRU)


Güncelleme Tarihi: 06.05.2020

Türk ve İran makamlarından alınan bilgiye göre 5 Mayıs 2020 itibarıyla Bazargan (Gürbulak) Sınır Kapısı'nda bekleyen Türk TIR'larının Türkiye'ye geçişi başlamıştır. Edinilen bilgiye göre sınır kapatılmadan önce İran'a geçmiş olan ve halen İran sınırları içinde bulunan bütün Türk TIR'larının Türkiye'ye geçişine izin verilecektir.  Öte yandan, bundan sonra başka ülkelerden İran'a giriş yaparak ülkemize geçmek isteyen TIR'ların İran kapılarından geçişlerine izin verilmeyecektir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı


Güncelleme Tarihi: 26.03.2020

İran sınırlarındaki son durum:

Irak-İran: Parvizkhan - Parvizkhan, Bashmakh - Bashmaq ve Tamarchin - Haj Omran bölgelerinde sınır geçişleri.

İran ihracat filosuna, sınırın her iki yanındaki ulusal filoya ve sınırda aktarmaya izin verilmektedir. Ancak üçüncü taraf filoların ve Irak ihracat filosunun sınır geçişine komşu ülke tarafından izin verilmemektedir.

Irak-İran: Chazabeh - Sheib, Shalamcheh - Shalamjeh, Mehran – Zorbatieh bölgelerinde sınır geçişleri.

Komşu ülke tarafından ulusal filo harici ticari filo kabul edilmemektedir.

Pakistan-İran: Taftan - Mirjaveh sınır geçişi.

Komşu ülke tarafından ulusal filo harici ticari filo kabul edilmemektedir.
Türkmenistan-İran: Sarakhs - Sarakhs, Artiq - Lotfabad ve Inchehboroun – GuderOlum sınır geçişleri.
Komşu ülke tarafından ulusal filo harici ticari filo kabul edilmemektedir. Komşu ülke yolcu trafiğini de engellemiştir. Bajgiran-Gudan geçişinde komşu ülke tarafından ulusal filo dahil olmak üzere ticari ve yolcu filosu yasaklanmıştır.

Türkiye-İran sınır geçişleri.

Kapiköy - Razi geçişinde ticari taşımacılık yasaklanmıştır. İran ve Türkiye vatandaşlarının geçişine izin verilmektedir. İran ve Türkiye vatandaşlarının ülkelerinden ayrılmaları ile transit geçen üçüncü ülke vatandaşları komşu ülke tarafından engellenmektedir.
Esendere - Sero ve Gürbulak – Bazargan geçişlerinde İran ve Türkiye uyrukluların geçişine izin verilirken ulusal filo harici ticari filonun geçişine komşu ülke tarafından izin verilmemektedir.

Afganistan-İran sınır geçişleri.

Islam Qala-Dogharoun sınır geçişlerinde ticari ve yolcu filosu geçişlerine izin verilmektedir.
Farah - Mahirood ve Zaranj – Milak geçişlerinde ticari filoya izin verilmektedir.
Her iki ülke İran ve Afgan uyrukluların kendi ülkelerine dönüşüne izin vermektedir. İran ve Afgan vatandaşlarının ülkelerinden ayrılmaları ile transit geçen üçüncü ülke vatandaşları her iki ülke tarafından engellenmektedir.

Ermenistan-İran Meghri-Nordooz sınır geçişi.

Ticari ve yolcu filosu geçişleri Ermenistan tarafından engellenmektedir. Tıbbi yük gibi kargolar istisnadır.

Kaynak: İran Karayolları ve Şehircilik Bakanlığı (IRU)
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72