Covid-19

İNGİLTEREDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İngiltere için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

İngiltere Güncelleme Tarihi: 29.11.2021


COVID-19 güncellemesi: Birleşik Krallık’a Gelen Taşımacılık İşleri Çalışanları İçin Test Gereksinimleri

Birleşik Krallık'a girerken COVID testi yapılması şartının yeniden başlatılmasıyla ilgili hafta sonu yapılan duyurunun ardından, DfT'den, yük taşıma işlerinde aktif olarak yer alan çalışanların PCR testinden muaf tutulacağı, ancak yürürlükte olan zorunlu sürüntü testi gerekliliklerinin takip edilmeye devam edeceği belirtilmiştir.

Hatırlatma:

Birleşik Krallık'a gelen ve 2 günden fazla kalan TAM aşılı bir sürücünün sürüntü testine girmesi ve rapor vermesi gereklidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

AŞILANMAMIŞ sürücülerin evde test kitlerini kullanarak ve bulguları rapor ederek 10 gün içinde 3 test yapmaya devam etmesi gereklidir.

Haftada birkaç kez seyahat eden ve bu sebeple potansiyel olarak İngiltere'de 2 günden fazla olmayan sürücüler her 3 günde bir test yapmalıdır.

Birleşik Krallık kabotaj operasyonlarında yer alan ve sınırsız kabotaj hareketi için 14 günlük süreyi kullanan AB şirketi sürücüleri tam aşılıysa en az bir kez (2. gün), aşılanmamış veya tüm süre boyunca kalıyorsa 3 kez (2. gün, 5. gün ve 8. Gün) test yapmaları gerektiğini unutmamalıdır.

Birleşik Krallık'ta COVID-19 testi ile alakalı tavsiye ve bilgi alınabilecek sitelerin listesi için tıklayınız.

Pozitif sonuç alan herkes COVID kısıtlamalarına uymak zorundadır.

Ayrıca, aktif olarak çalışmayan ve ülke dışında bulunan, ancak tatillerden veya diğer kişisel ziyaretlerden dönen tüm sürücülerin, turistik seyahatlerin COVID gerekliliklerini, yani PCR testi vb. gereklilikleri takip etmesi gerekmektedir. Sürücülerin sürüntü testlerinden muaf olması, turistik seyahatlerde geçerli değildir ve normalde aktif uluslararası sürücülerin muaf olduğu Birleşik Krallık Yolcu Bulucu formu uygulaması da bu kişilere uygulanacaktır.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile RHA (IRU)

İngiltere Güncelleme Tarihi: 20.05.2021

COVID-19 güncellemesi: Türkiye'den veya Türkiye üzerinden seyahat eden nakliyeciler giriş yasağından muaf tutuldu

Birleşik Krallık Başbakanı tarafından yapılan son duyuruda, 12 Mayıs 2021'den itibaren Türkiye'nin "yüksek riskli" ülkeler kırmızı listesine eklendiği belirtildi. Bu sebeple, İngiltere'ye gelmeden önceki 10 gün içinde Türkiye'den geçen veya transit geçen herhangi bir kişinin artık Managed Quarantine Service'e girmesi ve giriş yasağına tabi olması gerekmektedir.

Sınırlarda aksama riskini azaltmak ve tedarik zincirlerindeki gecikmeleri azaltmak için İngiltere Ulaştırma Bakanlığı nakliyecileri bu önlemlerden muaf tutma konusunda anlaşmıştır. Bu nedenle, Türkiye'den veya Türkiye üzerinden seyahat eden nakliyeciler giriş yasağına tabi olmayacak veya Managed Quarantine Service'e girmeleri gerekmeyecektir.

Bununla birlikte, test yönetmeliklerine bağlı kalmak ve çalışırken kabinde izole etme gereksinimi de dahil olmak üzere COVID-19 riskini yönetmek için zaten mevcut olan önlemler hala geçerlidir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile UK Department for Transport (IRU)

Güncelleme Tarihi: 29.03.2021

COVID-19 Güncellemesi: Birleşik Krallık'taki muaf gruplar için test süreçleri

6 Nisan 2021'den itibaren, tüm uluslararası varışların 2. ve 8. gün testlerini veya karantinadan muaf gelenlerin ısmarlama test rejimini tamamlaması gerekmektedir. Profesyonel yük ve yolcu taşımacılığı sürücüleri için özel rejimler bulunmaktadır.

Yük Taşıtlarının Sürücüleri:
İngiltere'den seyahat
Yurtdışı seyahatler için beyan formu doldurmaya gerek yoktur.

İngiltere'ye seyahat

1. 48 saatten fazla kalmayanlar
- Birleşik Krallık'a gitmeden önce yolcu bulma formunu doldurmanız gerekir.
- İngiltere'ye gitmeden önce koronavirüs testi yaptırmanıza gerek yoktur.
- Son 10 gün içinde kırmızı listesindeki seyahat yasağı olan bir ülkede bulunmadıysanız, 2. ve 8. günde kendi kendinizi izole etmeniz veya koronavirüs testi yaptırmanız gerekmez.

2. 48 saatten uzun kalanlar

- Vardığınız tarihten sonra 2, 5 ve 8. günlerde veya öncesinde zorunlu bir işyeri, topluluk veya evde bulundaysanız ev testi yaptırmanız gerekir.
- Her gün seyahat ediyorsanız, en az 3 günde bir hızlı test (LFD) yaptırmalısınız.
- İngiltere'ye gelmeden önce koronavirüs testi yaptırmanıza gerek yoktur.
- İngiltere'de bulunduğunuz süre boyunca kendi kendinizi izole etmelisiniz.
- Yemek yemek, tıbbi ve acil yardım istemek, yıkama tesislerini kullanmak, aracınızın ve yükünüzün yola çıkmaya elverişli olmasını sağlamak gibi temel amaçlar için bulunduğunuz yerden ayrılabilirsiniz. bulunduğunuz yerde uyku olanakları yoksa, bir otelde veya oda kahvaltı konaklama birimlerinde kalabilirsiniz. Birleşik Krallık'ta ikamet ediyorsanız, çalışmıyorken 10 gün evde kendi kendinize tecrit edebilirsiniz. Bu süre içinde teste devam etmeniz gerekiyor.

Bir sürücü nerede test edilebilir?

Hızlı teste (LFD) erişim şu yollarla sağlanacaktır:
- çalışanların evden çalışamayacağı işverenlere sunulan işyeri testi
- yerel otorite tarafından işletilen asemptomatik test sahalarında ve ayrıca NHS Test ve İzleme test sahalarında
- evde, kendi kendine test kitlerini topluluk sitelerinden toplayarak veya çevrimiçi test kitleri sipariş ederek veya 119'u arayarak
- bir ağır yük sürücüsü veya operatörü iseniz, nakliyeci danışma sitesinde

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile UK Department of Transport (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.02.2021

COVID-19 Güncellemesi: İngiltere'deki ücretsiz test sitelerine ilişkin bilgiler

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı, ücretsiz COVID-19 testinin ağır vasıta, minibüs, otobüs ve yolcu otobüsü sürücüleri ve ekipleri için Ulaştırma Bakanlığı'nın burada belirtilen tavsiye sitelerinde sunulduğunu bildirdi. İş için yurtdışına giden profesyonel sürücülerin de ücretsiz COVID-19 testine girebilecekleri hatırlatıldı.

Çoğu site haftanın 7 günü 06:00 ile 21:30 saatleri arasında açıktır. Sürücüler ve ekipler şunları yapabilir:

- COVID-19 testine girin - testin yapılabildiği sitelerin listesine bakın
- bir sınır hazırlık kontrolü yaptırarak malların İngiltere ve AB arasında taşınması için gereken kurallar ve belgeler hakkında bilgi edinin
- Bir Ağır Vasıta Araç Kontrolü / Kent Erişim İzni (KAP) hizmetini kullanma konusunda yardım alın

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile UK Department for Transport (IRU)

Güncelleme Tarihi: 15.01.2021


Covid-19 Güncelleme: İngiltere'de Covid Pozitif Sürücüler İçin Prosedür – Güncel

Test sonuçları pozitif olan sürücüler kendi araçlarıyla konaklamak için gidebilirler ve otel alanı park için uygundur.
Römorklar veya araçlar sonra oradan toplanabilir.

Not: DfT tarafından bildirildiği gibi, park alanı sınırlı olduğu için römorklar kaldırılabilir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.11.2020

Son 14 gün içinde Danimarka'dan gelen veya bu ülkeden geçen ve İngiltere'de ikamet etmeyen kamyon şoförleri İngiltere'ye giremeyecektir. Son 14 gün içinde Danimarka'dan veya Danimarka üzerinden seyahat ettikten sonra 6 Kasım saat 4.00'ten itibaren İngiltere'ye gelen İngiltere'de ikamet edenler – ağır vasıta sürücüleri de dahil – evdeki aileleriyle birlikte kendilerini izole etmeliler.

Bu yasak yürürlüktedir ve kararolu taşımacılığı için özel bir koşul yoktur. Danimarka Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre Fransa üzerinden Danimarka'dan İngiltere'ye karayolu taşımacılığı şu şekilde gerçekleştirilebilir:
Sürücü Almanya'ya Danimarka'dan römork alır. Başka bir sürücü sonra İngiltere'ye Danimarka'dan römork alır. (sürücünün son 14 gündür Danimarka'da olmaması ve Danimarka'da ikamet etmemesi şartıyla)

Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile ITD/RHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.11.2020

İngiltere'ye gelen herkes için Birleşik Krallık Yolcu Yer Bildirim İletişim Formu'nun doldurulması zorunludur, bu zorunluluğa yük taşıyan şoförler de dahildir. Sevk belgesi ve topluluk izinleri (aracın büyüklüğü göz önüne alınarak bir adet) olmalıdır. Ayrıca EC International Workers COVID dokümanını da taşımalılar.

Sürücüler yer Bildirim İletişim Formu doldurulurken muaf olduklarını belirtebilirler, ilgili kutucuğa yük teslimat şoförü olduklarını belirtip nerede kaldıklarını belirten bir adresi ya da gittikleri depo adresini yazabilirler. Eğer dinlenme sürelerinde araçta kalacaklarsa plaka numaralarını koyarak kalabilirler. Ayrıca bir cep numarası da belirtilmelidir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile RHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 26.06.2020

İngiltere makamları tarafından İngiltere'ye girişte doldurulması gereken forma ilişkin rehber ve yönergeler yayınlanmıştır.

Türkçe rehber https://www.iru.org/apps/cms-filesystem-action?file=/flashinfo/Turkish%20Passenger%20Guidance.pdf ve yönergeler https://www.iru.org/apps/cms-filesystem-action?file=/flashinfo/Turkish%20Public%20Health%20Passenger%20Locator%20Form%20translation.pdf için tıklayınız.

Form çevrimiçi olarak doldurulabilmektedir. Doldurmak için tıklayınız.

Kaynak: FTA ve RHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.06.2020


8 Haziran itibarı ile yeni sınır önlemleri ve İngiltere'ye varışlarda 14 gün karantinanın uygulandığı durumlar söz konusudur.

Yük taşımacılığı yapan araçların sürücüleri 14 gün karantinadan muaftır. Sürücüler İngiltere'ye seyahatlerinin işlerinin parçası olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu işverenden mektup, irsaliye veya operatör lisansı ile yapılabilir. İngiltere makamlar Ek-3'ün de kabul edildiğini belirtmektedir.

Karantinadan muaf olsalar bile sürücüler iletişim bilgilerinin ve seyahatlerinin detaylarının bulunduğu bir form doldurmak zorundadır. Form için tıklayınız. https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk Yeni yapılan güncelleme ile çoklu seyahatler için 48 saatlik süre içerisinde form doldurulabilmektedir.

Resmi rehber için tıklayınız.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 12.06.2020

İngiltere de sürücüler seyahatlerinin işlerinin bir parçası olduğunu kanıtlamak zorundadırlar. Bu işverenden bir mektup, EC International Workers Declaration, irsaliye ya da operatör lisansı ile mümkün olabilir. Ayrıca İngiltere'ye gelen herkes tarafından bir form doldurulmak zorundadır. Buna profesyonel sürücüler ve yük taşımacılığı sektöründe çalışanlar dahildir.
Sürücülerin sahip olması gereken diğer dokümanla irsaliye ve True Certified Copy of the Community Licence'tır.
İngiltere'ye girerken doldurulması gereken form İngiltere'ye varıştan 48 saat öncesine kadar gönderilememektedir.

Kaynak: RHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.06.2020

8 Haziran'dan itibaren uygulanmak üzere İngiltere'de yeni sınır önlemleri alınmıştır.

• Yük taşımacılığı yapan sürücüler İngiltere'ye varışta uygulanacak 14 günlük karantinadan muaf tutulacaktır. Sürücüler İngiltere seyahatlerinin işlerinin parçası olduğunu göstermek zorundadır. Bu, iş verenden mektup, irsaliye veya operatör lisansı ile yapılabilir. İngiltere makamları iş veren mektubu için bir taslak yayınlamış olup bu taslağın kullanımı zorunlu değildir. Taslak mektup için tıklayınız.

• Karantinadan muaf olsalar dahi sürücüler iletişim bilgilerinin ve seyahatlerinin detaylarını içeren bir form doldurmak zorundadır. Form için tıklayınız.

Formun "address" seçeneği isteğe bağlıdır. Sürücüler formu 48 saatten önce olmamak kaydıyla doldurabilir ve İngiltere sınırına geldiklerinde dijital ya da yazdırılmış formu göstermek zorundadırlar.

Resmi rehber için tıklayınız.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.06.2020

İngiltere Hükümeti'nin aldığı karar ile sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulaması 14 Haziran saat 23.59'a kadar uzatılmıştır.

Kaynak: RHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 25.05.2020

COVID-19 salgınının ikinci dalgasını engellemek amacıyla İngiltere'ye giriş yapan herkes 14 günlük karantinaya alınacaktır.
Tedarik zincirinin aksamaması amacıyla karayolu taşımacılığı yapan personel muaftır.
Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.04.2020

Altyapı Departmanı tarafından Kuzey İrlanda'da tolerans uygulamasının 31 Mayıs gece yarısına kadar devam ettirilmesine karar verilmiştir.
Geçici tolerans uygulamalarına sadece gerekli olduğunda başvurulması gerekmektedir.
Geçici tolerans uygulamaları ilaçlar, sağlık, yakıt, gıda gibi temel ihtiyaç malzemelerinin tedarikinde başvurulmalıdır.
AB sürücülerine dinlenme süreleri için uygulanan tolerans uygulaması 23 Mart'tan 21 Nisan'a kadar geçerliydi.
Altyapı Departmanı tarafından yayınlanan daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 17.04.2020

21 Nisan'da sona erecek sürüş ve dinlenme sürelerine getirilen tolerans uygulamasının 31 Mayıs gece yarısına kadar uzatılmasına karar verilmiştir.
İngiltere Ulaştırma Departmanı tarafından yayınlanan detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: RHA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 09.04.2020

İngiltere'de ikamet etmeyen sürücülerin İngiltere'deyken COVID-19 semptomları göstermeleri halinde ulusal makamlar aşağıdakileri önermektedir:

• Eğer acil/klinik yardım gerekiyorsa ambülans çağırılmalıdır.
• Resmi öneriler takip edilmelidir; kendi kendine izolasyon. Çalışanın sağlığını gözetmek taşıması firmanın sorumluluğu olup bu sebeple uygun bireysel konaklama sağlanmalıdır.
• Yabancı uyruklular yardım için kendi elçiliklerine başvurabilirler.
• Kapasitesine göre olağanüstü koşullar altında London Isolation Center'da konaklama mümkün olabilir.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 22.03.2020

İngiltere Ulaştırma Departmanı İngiltere, İskoçya ve Galler'de AB sürücülerinin uymaları gereken sürelere geçici ve kısıtlı tolerans getirmiştir. Uygulama detayları için tıklayınız.
Uygulama 23 Mart saat 00:01 ve 21 Nisan 23:59'a kadar geçerlidir. (5 Nisan sonrası uzatım değerlendirmeye tabidir.)
Tolerans uygulamaları aşağıdaki gibidir:

a) Günlük sürüş sınırı 9'dan 11 saate çıkarılmıştır.
b) Günlük dinlenme süresi gerekliliği 11'den 9 saate düşürülmüştür.
c) 56 saatlik haftalık sürüş saati limiti 60'a, ardarda iki hafta sürüş saati limiti 90'dan 96 saate çıkarılmıştır.
d) 6 günx24 saatlik çalışma sonrası haftalık dinlenme 7 günx24 saate çıkarılmıştır. İki hafta ardarda çalışma sonrası her zamanki 2 dinlenme süresi ve azaltılmış haftalık dinlenme süresi halen gerekmektedir.
e) 4.5 saat sürüş sonrası 45 dakikalık dinlenme süresi 5.5 saat sonrası 45 dakika dinlenme süresi ile değiştirilmiştir.

Yeteri kadar dinlenebilmeleri için sürücüler a) ve d) maddelerindeki toleransları aynı anda kullanmamalıdır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan rehber için tıklayınız.

23 Mart itibarı ile yol ücretleri sonraki duyuruya kadar kaldırılmıştır. Bu uygulamaya trafik sıkışıklığı ücreti, Londra merkez ULEZ ve Londra LEZ dahildir.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Ulusal ve uluslararası yük taşımacılığına ilişkin herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

İngiltere Taşımacılık Departmanı tarafından COVID-19 ve yük taşımacılığı hakkında hazırlanan bilgi notu için tıklayınız.

Altyapı Departmanı 18 Mart-16 Nisan tarihleri arasında geçerli olmak üzere aşağıdaki taşımalarda sürüş saatlerinde tolerans uygulanacağını açıkladı.
Yiyecek, yiyecek dışı kişisel bakım ve temizlik ürünleri ve farmasötiklerin,

• Dağıtım merkezinden satış yerlerine,
• Üretici veya tedarikçiden dağıtım merkezine,
• Üretici veya tedarikçiden satış yerine,
• Dağıtım merkezleri arası,
• Hub'lardan satış yerlerine.

Doğrudan son tüketiciye yapılan taşımalar bu istisnaya girmemektedir. Sürüş saatlerine getirilen düzenlemeler hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Kaynak: FTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 18.03.2020

Ulusal ve uluslararası taşımacılığa ilişkin herhangi bir sınırlama yoktur. Ulaştırma Departmanı tarafından Covid-19 ve yük taşımacılığına ilişkin bir rehber hazırlanmıştır. Rehber için tıklayınız

Kaynak RHA ve FTA (IRU)
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72