Covid-19

ÖZBEKİSTANDünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Özbekistan için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 28.09.2020

Özbekistan, 1 Ekim 2020'de mevcut karantina, sağlık ve hijyenik gerekliliklere uyarak havayolu, demiryolu ve karayolu sınır kapılarını giriş ve çıkış için açacaktır.

Yeşil bölgedeki ülkelerden gelen yolcular kısıtlama olmaksızın Özbekistan'a giriş yapabileceklerdir.

Şu anda yeşil bölgede bulunan ülkeler şunlardır: Çin, Tayland, Malezya, Güney Kore, Gürcistan, Macaristan, Finlandiya, Letonya, Avusturya ve Japonya.

Bu liste, gelişmelere göre değişiklik gösterebilecektir.

Diğer ülkelerden gelen yolcuların varıştan en geç 72 saat önce alınmış negatif PCR testi sunmaları veya 14 gün boyunca bir otelde veya evde izolasyonda kalmaları gerekmektedir.

1 Ekim 2020 itibarıyla geçerli olacak bu gelişmeler uluslararası yük taşımacılığını ve sürücüleri etkilememektedir. Uluslararası yük taşımacılığı ve sürücüler için önceki prosedürler geçerlidir.

Kaynak: Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 aracılığı ile AIRCUZ ve Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 02.09.2020

Türkiye ile Özbekistan arasında COVID-19 pandemisi nedeniyle durdurulan tarifeli yolcu seferlerinin yeniden başlatılması amacıyla 24 Ağustos 2020'de gerçekleştirilen müzakerelerde 2 Eylül'den itibaren uçuşların açılması kararı alınmıştır. Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürü Sayın Bahri KESİCİ ve Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı Havacılıktan Sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Jasurbek CHORİEV başkanlıklarında gerçekleştirilen görüşmelerde korona virüsü kapsamında ülkelerin almış oldukları önlemler değerlendirilmiştir. Havaalanlarının ve havayollarının uyması gereken kurallara yönelik olarak ülkemizce yayımlanan mevzuatlar hakkında Özbek tarafına bilgi verilerek seferlerin tekrar başlatılması hususunda mutabakat sağlanmıştır.

Bu kapsamda, İstanbul-Taşkent arasındaki tarifeli yolcu seferlerinin 2 Eylül 2020 tarihinden itibaren haftada 4 frekans, Ekim 2020'den itibaren ise haftada 7 frekans karşılıklı olarak düzenlenmesine karar verilmiş olup, seferlerin daha da artırılması hususu ilerleyen tarihlerde taraflarca tekrar değerlendirilmeye alınacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06.05.2020

30 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere Özbekistan'a varış yapan tüm araçlar sınır kapılarına yakın yerlerde bulunan park alanlarına yönlendirilecek olup sürücülere COVID-19 testi yapılacaktır. Test sonuçları açıklanana kadar araçlar ve sürücüler park alanlarında kalacaktır.

Eğer COVID-19 testi negatif ise araç belirlenen rotada seyahatine devam edecektir. Sürücüler koruyucu elbise ve tek kullanımlık maske ile eldiven kullanmak zorundadır.
Test sonucu pozitif çıkarsa sürücü mevzuata göre tıbbi tesise alınacaktır ve eğer varsa yedek sürücü karantinaya alınacaktır.

Aracın dezenfeksiyon işlemi yapıldıktan sonra taşımacılık operasyonu başka bir sürücü (taşıma operasyonundaki alıcı ve gönderici ile ilgili olmayan) ile devam ettirilebilir veya taşınan yük gümrük gözetimi altında başka bir araca aktarılabilir.

Yeni sürücü ile devam edilmesi durumunda yükün gümrük gözetimi altında teslimatına yönelik zorunluluklar bu sürücü için geçerli olmaya devam eder.

Özbekistan'a giriş yapan yabancı sürücüler yüklerin teslimatından sonraki 10 gün içerisinde ülkeyi terk etmelidir. Dönüş rotası için yük alacaklarsa teslimat yerine en yakın park alanında beklemek zorundalardır. Bu alanlarda katı karantina ve sosyal mesafe kuralları uygulanmaktadır: sürücüler diğer kişiler ile konuşamaz ve alanı terk edemez. Yetkilendirilmemiş kişiler bu alana giremez.

Özbek gümrük sınırından geçen yabancı araçların hareketlerine yönelik kontrol “araçların geri dönme zorunluluğu” kuralına göre yürütülmektedir.

Sürücüler aşağıdaki durumların karantina kurallarının çiğnenmesi olarak değerlendirildiğini göz önüne almalıdır:
  • Planlanan rotadan sapma
  • Koruyucu elbise, maske ya da eldiven kullanmama
  • Ülkeden ayrılma için belirlenen süreye riayet etmeme
  • Gerekli taşımacılık belgelerinin eksik oluşu (ehliyet, gümrük evrakı, sertifikalar, uluslararası taşımacılık izinleri)
Eğer sürücü gümrük idaresi tarafından belirlenen telsimat süresine riayet etmezse ve bu durumun sebebinin sürücünün yürürlükteki geçici uygulama sebebiyle gerçekleştiğine dair kanıt (evrakına eklenen bilgi ile) sunulursa idari işlem uygulanmayacaktır.

Kaynak: Özbekistan'ın Almanya Büyükelçiliği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 01.05.2020

1 Mayıs itibarı ile Özbekistan'da yeni geçici kurallar yürürlüktedir.

COVID-19 salgınına yönelik yoğunlaştırılmış önlemler kapsamında Özbekistan'da uluslararası karayolu taşımacılığı için yeni prosedürler getirilmiştir. Yeni kurallar Özbek ve yabancı sürücüler için geçerlidir.

Bir sonraki uyarıya kadar kamyonlar belirlenmiş sınır kapılarını kullanabilirler.

İran: Termez
Türkmenistan: Olot
Tacikistan: Sarosiyo, Oybek ve Plotina
Kırgızistan: Do‘stlik, O‘zbekiston, Vodil, Chashma ve Oq qiya
Kazakistan: Daut-ata, Gulistan, Yallama, Zangiota ve Toshkent.

Kaynak: Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı (IRU)

Güncelleme Tarihi: 24.03.2020

Kazakistan'da OHAL ilan edilmesinden sonra Özbekistan-Kazakistan sınırındaki kuyruklar takip edilmektedir. Halihazırda uluslararası karayolu taşımacılığı için durum stabildir.
Aşağıdaki sınır geçişleri olağanüstü durum yönergelerine göre etkin bir şekilde işletilmektedir.

•    Kolzhat (Türkistan Bölgesi)
•    Kazygurt (Türkistan Bölgesi)
•    Tazhen (Mangistau Bölgesi)

Bu geçişlerdeki araş kuyruğu önemli ölçüde azaltılmıştır.
Kaynak: AIRCUZ (IRU)


Güncelleme Tarihi: 16.03.2020

16 Mart itibarı ile Özbekistan üçüncü ülkeler ile tüm karayolu ve havayolu bağlantılarını askıya aldı. Demiryolu bağlantıları 3 gün içerisinde kapatılacaktır.

Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi'ne göre sınırlamalar karayolu, nehir ve denizyolu, demiryolu ve havayolu ile yapılan yük taşımacılığı araçlarında ve araçların personeline uygulanmayacaktır. Sahadan alınan bilgilere göre Kazak-Özbek sınırında Kazakistan tarafından alınan önlemler sebebiyle gecikmeler yaşanmaktadır.

Kaynak: Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi (IRU)


Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72