Covid-19

ÇİN Dünya genelinde Koronavirüs/COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Çin için sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Koronavirüs/COVID-19 salgının ilk gününden itibaren ülkeler tarafından alınan önlemler aşağıda tarih sırasıyla yer almaktadır. Kırmızı ile belirtilen güncelleme ülke bazında yapılan en yeni güncellemedir.

Güncelleme Tarihi: 20.11.2020

Tianjin Limanı'nda Sıklaştırılmış COVID Denetimleri
 
Sıklaştırılan COVID denetimleri sebebiyle Tianjin'e yapılan Reefer taşımalarında göz önünde bulundurulması gereken hususlara ilişkin Hapag – Lloyd tarafından yapılan açıklama için tıklayınız.
 
Daha fazla bilgi için tıklayınız.
 
Güncelleme Tarihi: 26.10.2020

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İMEAK Deniz Ticaret Odası'na gönderilen 21.10.2020 tarihli Ek'te sunulan resmi yazıda, uluslararası sefer yapan gemilerdeki mürettebatın COVID-19 sebebiyle Çin Halk Cumhuriyeti limanlarına girişlerinde uymaları gerekli hususları içeren duyurunun paylaşıldığı bildirilmektedir.

Söz konusu duyurunun uluslararası sefer yapan gemilerde görevli mürettebatın sağlığını korumak ve COVID-19'un bu mürettebat aracılığıyla sınırlar arası yayılmasını önlemek amacıyla Sınır Sağlık ve Karantina Yasası, Acil Müdahale Yasası ve Çin Halk Cumhuriyeti Deniz Trafik Güvenliği Yasası dahil yasa ve yönetmelikler uyarınca düzenlendiği belirtilmektedir.

Çin'e gitmek üzere sefere çıkmış tüm gemiler için mürettebat değişikliği bir önceki limanda veya yerde gerçekleşirse veya Çin'deki limana varmadan 14 gün içinde gerçekleşirse, sefere katılan mürettebatın gemiye binmeden 3 gün içerisinde COVID-19 nükleik asit testini yaptırması ve COVID19 negatif sonucunu gösteren belgeyi yanında bulundurması gerektiği ifade edilmekte, testin yurtdışındaki Çin Elçilikleri veya Konsoloslukları tarafından belirlenen veya tanınan kurumlarda yaptırılacağı bildirilmektedir.

Yazıda devamla, bir önceki limanda veya yerde veya Çin'deki limana varmadan 14 gün önce gemiye binen mürettebatın COVID-19 negatif sonuç belgesinin kopyası istenildiği ifade edilmekte olup, gemi, gemi şirketi veya gemi temsilciliği vasıtasıyla Çin'de ilk varılan limanda giriş işlemleri yapılırken sunulması gerektiği belirtilmektedir.

Bahse konu duyurunun veya Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilgili yasa ve yönetmelik hükümlerinin herhangi bir şekilde ihlalinin, geminin Çin'e varışını, ayrılışını veya kargo işlemlerini engelleyebileceği belirtilmekte olup, gerekli hallerde yasalara göre idari yasal işlem yapılabileceği ifade edilmektedir.

Gemiye bir önceki liman veya yerden veya Çin'deki limana varışlarından önceki 14 gün içinde binen mürettebat, COVID-19 test sonucu veya teyit edilmiş negatif test sonucu taşımıyorsa veya COVID-19'un yayılmasına sebep olur veya Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bu tür riskler oluşturursa yasalar uyarınca cezai sorumluluğa tabii olacağı bildirilmektedir.

Kaynak: www.denizticaretodası.org.tr
 
Güncelleme Tarihi: 10.07.2020

3 Temmuz itibarı ile Moğolistan ve Çin arasında Yeşil Hat sistemi uygulamaya alınmıştır.

Yeşil Hat:

•    İki ülke arasında yük taşımacılığı yapan sürücüler
•    İş, lojistik ve üretim amacıyla sınırı geçen personel
•    İki ülke arasında önemli iş birliği projelerinde yer alan personel tarafından kullanılabilecektir.

Daha fazla detay için tıklayınız.

Kaynak: ÇHC Moğolistan Elçiliği (IRU)

Güncelleme Tarihi: 05.06.2020

Kırgız ve Çin makamları iki ülke arasındaki Turugart sınır kapısını tekrar açmaya karar vermiştir.
Kırgızistan Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı'na göre sınır kapısı ilk başta Çin ve Kırgızistan arası kargo operasyonları için 8 Haziran'da açılacaktır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız (Rusça).

Kaynak: AIRTO-KR ve IRU

Güncellenme Tarihi: 16.04.2020

14 Nisan 2020 tarihinde Çin-Kırgızistan sınırındaki Irkeshtam kapısı tekrar yük taşımacılığına açılmıştır. Her iki ülkeden gelen yük taşıyan araçlar boşaltılarak ve ülkelerin sürücülerine ait araçlara yüklenmektedir. Yolcu taşımacılığı halen yasaktır.

Kaynak: Irkeshtam Gümrüğü (IRU)

Güncelleme Tarihi: 13.04.2020


Çin Ulaştırma Bakanlığı denizaşırı ülkelerden salgının gelişinin engellenmesi ve kontrolü ile uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan sürücülerin sınırlandırılmasının artırılmasına yönelik 11 Nisan'da yeni kararlar yayınlamıştır.

•    Prensip olarak sınırdan giriş yapan yabancı araçlar yükü kapıda bırakacaktır. Yabancı sürücüler Çin'i aynı gün terk etmeli, yükün boşaltılması ve yüklenmesi sürecinde yük terminali idaresi ve yük elleçleme personeli ile temas kurmamalıdır.
•    Gerçek sebeplerle Çin'i aynı gün terk edemeyen yabancı sürücülerin vücut sıcaklığı kontrolü yapılarak salgının engellenmesi ve kontrolü ile sorumlu yerel idare gözetimi altında sınır kapısından belirlenen yere götürülecektir. Çin'i terk etmeden önce belirlenen yerlerden dışarı çıkılmasına izin verilmeyecektir.
•    Yabancı sürücüler Çin'deki kalışları süresince sınır kapısının bulunduğu yerde salgının engellenmesi ve kontrolü için yürürlüğe alınan ilgili kurallara uymalı, kişisel korumalarını desteklemeli, sağlık beyanında bulunmalı, ateş, kuru öksürük ve halsizlik gibi şüpheli belirtileri hemen bildirmelidir.
•    Sınır ötesi taşımacılık sebebiyle birden fazla olmak üzere sınırdan içeri giren ve sınırdan çıkan sürücüler düzenli olarak teste tabi tutulacaktır. (Nükleik asit testi)
•    Salgının önlenmesi ve kontrolüne ilişkin düzenlemelere uymayı reddeden sürücüler kara listeye alınacaktır.

Kaynak: CRTA (IRU)

Güncelleme Tarihi: 08.04.2020

Çin ve Rusya arasındaki Poltavka-Dongning ve Turirog-Mishan sınır kapılarından 6 Nisan itibarı ile yük taşımacılığına izin verilmemektedir.
Pogranichny-Suifenhe sınır kapısı yolcu geçişine kapalı olup halen yük geçişine açıktır.
8 Nisan itibarı ile Manzhouli-Zabaikalsk sınır kapısı yolcu trafiğine kapatılacak olup yük geçişine izin verilmektedir.

Kaynak: Heilongjiang Bölgesi Dışişleri Ofisi, People's Daily (IRU)

Güncelleme Tarihi: 31.03.2020

Çin Ulaştırma Bakanlığı 30 Mart'ta COVID-19 salgınının dış ülkelerden Çin'e gelişinin engellenmesi ve kontrolüne yönelik bir bildirim yapmıştır.
Aşağıda sınır geçişlerinin kapatılması ve yabancı araç operasyonlarına yönelik önlemler yer almaktadır:

•    Karayolu sınır kapıları: Bir sonraki duyuruya kadar halen kapalı olan yolcu ve yük sınır kapıları kapalı kalmaya devam edecektir.
•    Araç şoförleri: Yabancı araçlar sınır kapılarında yüklerini boşaltacak ve yabancı sürücüler Çin'e geldikleri aynı gün geri dönecekler. Geri dönmekte güçlük yaşayanlar, kendileri için ayarlanan yerlerde kalacaklar.

Kaynak: China Transportation News (IRU)

Güncelleme Tarihi: 27.03.2020

1. Çin tarafından geçerli vizeye veya oturma iznine sahip yabancı uyrukluların Çin'e girişi COVID-19 sebebiyle geçici olarak yasaklanmıştır.

28 Mart'ta başlayacak yasak geçici bir tedbirdir.
Diplomatik, hizmet, resmi veya C tipi vizeler istisnadır. Çin'e ekonomik, ticari, bilimsel veya teknolojik faaliyetler ile insani yardım için gelecekler Çin Elçilikleri veya Konsolosluklarına başvurabilirler.

(Not: C tipi vizeler hava mürettebatı, demiryolu ve denizyolu ekibi ve uluslararası karayolu sürücülerine verilmektedir.)

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Göç İdaresi, China Daily. (IRU)

2. Çin merkez hükümeti kara ve su yolu ile ülkeye gelebilecek veya ülkeden yayılabilecek vakalar hakkında salgının yayılmasını önlemek amacıyla yerel hükümetleri görevlerini yapmaları, sınır ötesi karayolu taşımacılığını askıya almak için önlemler almaları ve uluslararası suyolu taşımacılığının idaresini güçlendirmek için uyardı.

Yerel hükümetler yönetimleri altındaki karayolu sınırlarından girenleri (sınırda yaşayanlar, diplomatlar, ekonomik, ticari, bilimsel veya teknolojik iş birliğinde bulunanlar hariç) karantinaya alacaktır.
Yük taşımacılığının engellenmemesi için COVID-19 önlemleri yük araçlarının sürücülerine uygulanacaktır. Aracın rotasına devam edememesi halinde sınırdan giriş yapan yabancı araçlar yüklerini sınırda boşaltacak.

Kaynak: Çin Devlet Konseyi (IRU)


Güncelleme Tarihi: 10.03.2020

Salgın Çin'de stabil hale gelmektedir ancak hükümet önlemler almaya devam etmektedir.
Çin tarafında bütün kara sınırları açıktır ancak Kırgızistan ve Tacikistan sınır kapıları sınırın öteki tarafından kapatılmış haldedir.
Kazakistan sınırındaki Alashankou BCP'de taşımacılık operasyonları gelişmektedir. Diğer dört sınır kapısındaki yardımcı hizmetler tamamen kullanılabilir durumda olmamakla beraber taşımacılık hizmetleri oldukça    sınırlıdır.
Çin-Rusya ve Çin-Moğolistan arasında taşımacılık operasyonları yapılabilmektedir.
Kazakistan ve Rusya'da şoförler Çin'den dönüşlerinde karantinaya alınmaktadır.

Kaynak: Çin Gümrüğü, TASS Ajansı, IRU Pekin Ofisi (IRU)
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72