Dünyadan

RUSYA'DAN SÜVEYŞ KANALI'NA YENİ ALTERNATİFRUSYA'DAN SÜVEYŞ KANALI'NA YENİ ALTERNATİFBir yandan Çin ile Avrupa'ya uzanacak yeni transit yol projesi için iş birliği yapan, diğer yandan Kuzey Buz Denizi'nde buz kırıcı gemilerle alternatif yolu zorlayan Rusya, şimdi de bir başka büyük lojistik projesi için kolları sıvadı.

Rusya, Hindistan ve İran temsilcileri bu ayı bir araya gelerek uluslararası taşımacılık koridoru Kuzey-Güney'in (Sever-Yug) faaliyete geçirilmesi konusunu ele alacak.

İzvestiya gazetesinin İran televizyonu Press TV'ye dayandırdığı habere göre, 7200 kilometrelik demir ve su yolundan meydana gelen yeni koridor Süveyş Kanalı'na daha ucuz ve daha kısa bir alternatif oluşturacak.

Proje ile Hindistan'dan çıkan mallar önce İran Körfezi kıyısındaki Bender-Abbas kentine yönlendirilecek. Daha sonra bu mallar Hazar Denizi kıyısındaki şehri Bender-Enzeli'ye, oradan da deniz yoluyla Rus şehri Astrahan'a taşınacak. Bu malların Avrupa'ya dağıtımı ise demir yoluyla gerçekleştirilecek.

Yeni taşımacılık koridorunun Hindistan'dan çıkan bir malın Avrupa'ya taşınma maliyetini yüzde 30 ile 40 arasında azaltacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, örneğin, Bombay'dan Moskova'ya gönderilecek bir mal bu yolla adresine 20 gün daha erken ulaşacak.
Tahminlere göre, koridorun yıllık mal taşıma kapasitesi 20-30 milyon ton civarında.

Türkrus

Kaynak: lojiport.com
 
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72