Eğitim ve Etkinlikler

ALPA MODERATÖRLÜĞÜNDE ÖĞRENCİLERE SIRA DIŞI LOJİSTİK DERSİALPA MODERATÖRLÜĞÜNDE ÖĞRENCİLERE SIRA DIŞI LOJİSTİK DERSİLojistik sektörünün alanlarında uzman kişileri, lojistik öğrencilerine farklı bir deneyim yaşattılar.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü, üniversite ve sektör işbirliğinin güzel bir örneğine sahne oldu. Öğrenciler, her biri alanlarında yılların deneyimine sahip uzmanların, iş yaşamı öykülerini somut örneklerle dinleme fırsatı buldular. Bu sayede öğrenciler öğrencilik aşamasındayken, çalışma yaşamına adım atarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini  konusunda tüyolar aldılar. Öğrenciler, verilen aralarda uzmanlara sorular sorarak meraklarını giderdiler. Türkiye'de eğitim kalitesinin yükselmesinde bu gibi etkinkiler büyük önem taşıyor.

SEKTÖRÜN UZMANLARIYLA, ÖĞRENCİLERİN SIRA DIŞI DERS DENEYİMİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetimi öğrencileri, sıradışı bir öğretim deneyimi yaşadı.  Lojistik sektörünün önde gelen yöneticileri, 9 Ekim 2018 tarihinde üniversitenin Tınaztepe Kampüsü'nde derse katılarak öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. Pegasus Cargo'dan Aydın Alpa'nın liderliğinde biraraya gelen Solmaz Lojistik Ege Bölge Müdürü İsmail Tokaç,  Borusan Lojistik Anadolu Bölgeler Müdürü Mehmet Korukluoğlu, Yeditepe Taşımacılık Alp Tuğhan'ın konuşmaları öğrenciler tarafından ilgi ile takip edildi.

Yeditepe Taşımacılık Alp Tuğhan, son 5 yılda Ege Bölgesi'nde hava kargoda birinci olduklarını belirterek, “2004 yılında şirketi kurdum. 2006 yılında iki kişi çalışıyorduk. Bugün 80 milyon TL'lik bir ciroya ulaştık. Bugünlere gelirken çok zorluklar yaşadık. Şirketi kurarken ne sermayemiz vardı ne de başka bir gücümüz. Çalışarak, çözüm üreterek bu noktaya geldik. Mesai kaygısı gütmeksizin bugünlere gelebildik.” şeklinde konuştu. Lojistik mezunları ile sürekli olarak çalıştıklarını dile getiren Tuğhan, öğrencilere her zaman ihtiyaç duyacaklarını, öğrencilerin de buna hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi.

Solmaz Lojistik Ege Bölge Müdürü İsmail Tokaç da öğrencilere işe başlarken ki zorluklarından bahsederek, bugün lojistik çalışanlarının çok daha fazla imkana sahip olduğunu söyledi. Gümrük lojistiğinin çok fazla sorumluluk gerektiğini ifade eden Tokaç, titiz çalışılarak hem başarılı hem de mutlu olunacağını söyledi. “Lojistiğin zamanı olmaz” diyen Tokaç, bu işi yapmak isteyen kişilerin gece gündüz çalışması gerektiğini ifade etti.

Borusan Lojistik Anadolu Bölgeler Müdürü Mehmet Korukluoğlu ise, lojistik öğrencilerin kendi dönemlerine göre karşılaştırıldığında, işe daha önde başladıklarını belirterek, “İnanılmaz donanım veya lojistik deha ile sizleri kimse beklemiyor.  Sizlerden böyle bir beklenti yok. Bugün burada olan hiç kimse lojistik mezunu değil. Ama sektörde kendisine yer buldu” diyen Korukluoğlu, “Ancak yapmanız gereken şeyler var. Mutlaka mezun olmadan bir işte çalışın. Mesai kavramını, alt üst ilişkisini öğrenin.” şeklinde tavsiye bulundu.

ALPA'DAN ÖĞRENCİLERE “MUTLAKA YABANCI DİL ÖĞRENİN” ÖĞÜDÜ

Pegasus Cargo'dan Aydın Alpa da 35 yıllık çalışma hayatını kilometre taşlarını öğrencilerle paylaştı. Öğrencilere, mutlaka yabancı dil öğrenmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunan Alpa, “Lojistiğin ortak dili İngilizce'dir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, işini İngilizce ile halletmek zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda mevki ve makamlar hemen olmuyor. En yükseğe çıkmak için en alttan başlamanız gerekecek” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Denizcilik Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü Tedarik Zinciri Yönetimi Anabilim Dalı Üyesi Prof Okan Tuna ise, interaktif bu dersin öğrenciler tarafından çok beğenildiğini söyledi. Aydın Alpa'nın eğitime verdiği desteği çok değerli gördüğünü belirten Tuna, üniversite sektör işbirliğinin artması dileğinde bulundu.

Dersin sonunda yapılan çekilişle iki öğrenciye Pegasus Havayolları'ndan yurtiçi gidiş dönüş uçak bileti hediye edildi.

Kaynak: lojiyol.com
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72