Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / 'BTK DEMİRYOLU HATTI, TAŞIMA KORİDORLARININ KESİNTİSİZ HALE GETİRİLMESİ ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE'

'BTK DEMİRYOLU HATTI, TAŞIMA KORİDORLARININ KESİNTİSİZ HALE GETİRİLMESİ ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE'

'BTK DEMİRYOLU HATTI, TAŞIMA KORİDORLARININ KESİNTİSİZ HALE GETİRİLMESİ ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE'05.03.2018Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu`nun, doğu-batı aksında Avrupa ile Asya arasında taşıma koridorlarının kesintisiz hale getirilmesi adına çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni değerlendirmek üzere Kars Harakani Havalimanı'na gelen Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Başkanı Cavid Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve diğer ilgililerce karşılandı.

Bakan Arslan ve beraberindeki heyet, karşılamanın ardından Azerbaycan halkının umumi lideri merhum Haydar Aliyev'in Paşaçayır yolundaki anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Bakan Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ile birlikte yapılan uluslararası bir proje olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin teşrifleriyle projenin açılışının 30 Ekim'de Bakü'nün Alat Limanı'nda gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "O günden bu güne projenin daha aktif, daha verimli çalışabilmesi adına zaman zaman bu işin sorumluları olarak bir araya geliyoruz." dedi.

Arslan, Azerbaycan Ekonomi Bakanı ve Demiryolları Başkanı ile Gürcistan Demiryolları Başkanıyla projeyi değerlendirmek üzere Kars'ta bir araya geldiklerine değinerek, "Projenin daha iyi, daha verimli çalışabilmesi, 3 ülke ilişkilerinin daha da geliştirilebilmesi adına bugün bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın sonucunda da inşallah olumlu ve verimli kararlar alacağız. Bakü-Tiflis-Kars Projesi ülkemiz için önemli olduğu kadar Azerbaycan ve Gürcistan için de önemli." ifadesini kullandı.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin çalışması hakkında daha önce toplantılar yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini aktaran Bakan Arslan, şöyle devam etti:

"Doğu-batı aksında Avrupa ile Asya arasında taşıma koridorlarının kesintisiz hale getirilmesi adına çok önemli bir proje. Bu projeyi 3 ülke birlikte daha verimli nasıl kullanabiliriz, o projeye bağlı olarak diğer projeleri hızlı bir şekilde bitirip projeyi nasıl daha anlamlı getiririz, onun çalışmalarını bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapıyoruz. Aynı zamanda Kars'ta yaptığımız Lojistik Merkezi de bu projenin bir tamamlayıcısı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Aliyev'in de olurlarıyla Kars-Iğdır-Nahcivan üzerinde de bir hat yaparak bu hattı daha anlamlı, daha verimli hale getireceğiz. Değerli misafirlerimiz gelmişken onlarla birlikte Ulu Önder Haydar Aliyev'i anmak adına mozolesine çelenk ve çiçek koyduk ve bir Fatiha okuduk."

"Daha ehemmiyetli ve sağlıklı işlemesi için müzakere edeceğiz"

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mustafayev ise Azerbaycan'ın umumi lideri Haydar Aliyev'in abidesini ziyaret ettiklerini belirterek, "Çok memnunuz ki Kars'ta kıymetle anılıyor." dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin artık faaliyetlerine başladığını belirten Mustafayev, "Bakü-Tiflis-Kars Projesi'yle Asya'dan Avrupa'ya yüklerin taşınması ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için önem gösteriyoruz. Burada, daha ehemmiyetli ve sağlıklı işlemesi için müzakere edeceğiz. Bakü-Tiflis-Kars Projesi çok uğurlu bir projedir, bunun her 3 ülke ve diğer ülkelere faydası büyük olacaktır. Bunun için alınması gereken tedbirleri müzakere edeceğiz. Tiflis'e de gidip toplantılar yapacağız." ifadesini kullandı.

"Üç ülke için de yararlı olmasını ümit ediyorum"

Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze de Bakan Arslan ve heyeti ile Türk milletine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye için beklenen sadece yük taşımacılığında değil, her 3 ülkenin de ekonomilerine fayda getireceğine inanıyorum. Kars'a ilk defa geliyorum, beklentilerimiz aynı yöndedir. Gerçekten çok mutluyum bu tarafa geldik, akşam da ben sizi ağırlayacağım Gürcistan'da, bunun için de mutluluk duymaktayım. Ülkelerimiz arasında hepimize faydası olacak bu proje biz de inanıyoruz sadece yük trafiğine değil, ekonomimize de katkıda bulunacak bu koridorlar, üç ülke için de yararlı olmasını ümit ediyorum. Bugün ve yarın yapacağımız çalıştayın çok yararlı olacağından eminim ve geleceğe dönük işbirliğimizde bunun da katkısını göreceğimize inanıyorum."

Açıklamanın ardından Bakan Arslan, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Başkanı Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Peradze'nin katılımıyla "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı", Kars Kalesi'ndeki bir kafeteryada basına kapalı gerçekleştirildi.

Kaynak: T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr