Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LİSANSLI DEPOLARA KİRA DESTEĞİ GELİYOR

LİSANSLI DEPOLARA KİRA DESTEĞİ GELİYOR

LİSANSLI DEPOLARA KİRA DESTEĞİ GELİYOR22.01.2018Lisanslı depolar için 6 ay süreyle kira ücretlerinin tamamını karşılayacak şekilde ilave kira desteği sağlanacak.

Tarımsal ürünlerin lisanslı depolarda muhafaza edilmesi halinde kira destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararında değişiklik öngören karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Çiftçi Kayıt Sitemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler ile üretici birlikleri veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca izin verilen üretici örgütlerinin ÇKS'ye kayıtlı üreticilerden aldıkları ürünlerini muhafaza eden lisanslı depo işletmeleri için belirlenen üst sınırları geçmemek üzere en fazla 6 ay süreyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca onaylanacak kira ücretlerinin tamamını karşılayacak şekilde ilave kira desteği ödenecek.

Bu destekten yararlanacak üreticiler ile üretici örgütlerine, ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza etmeleri durumunda belgelendirmeleri şartıyla depoya teslim edilen ürünler için ton başına 25 lirayı geçmemek üzere nakliye desteği verilecek.

Depolanacak ürünlerin lisanslı depoya tesliminden önce yetkili sınıflandırıcılarca yapılacak analizler için parti başına 25 lirayı geçmemek üzere analiz ücreti desteği sağlanacak.

Bu karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına yatırılmadan önce haciz veya icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

Söz konusu karar 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Kaynak: lojiport.com
 

 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr